build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Монте Карло“ - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-May-2013 at 22:42
Тажно за Струмица навистина. Место да се обнови золошката и да се зголемува паркот од едната страна го заградија со згради, од другата со пицери и кафичи за сега во средината да му бапнат ваков грд објект, а како што слушнав и на местото каде што беше дискотеката Али Баба се планират згради со тоа ќе се запечати можноста во иднина паркот да се зголеми. Инаку незнам од кој причини струмичани се уверени дека имат огромен парк.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-May-2013 at 16:17
Originally posted by kultuzin

Тажно за Струмица навистина. Место да се обнови золошката и да се зголемува паркот од едната страна го заградија со згради, од другата со пицери и кафичи за сега во средината да му бапнат ваков грд објект, а како што слушнав и на местото каде што беше дискотеката Али Баба се планират згради со тоа ќе се запечати можноста во иднина паркот да се зголеми. Инаку незнам од кој причини струмичани се уверени дека имат огромен парк.




mislam deka strumica za takov malecok grad ima dovolno park... isto imat i uste eden po malecok park naka sobranjeto... i nogo se pravi za da go zadrzat parkot, sega planirat nova podzemna soobrakajnica ispod parko


http://www.youtube.com/watch?v=AjJdAY4GzG
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-May-2013 at 00:01
Не е точно дека Струмица има доволно парк ! Градот полека расте, а и со узурпацијата на делови од паркот од страна на урбаната мафија, паркот во Струмица треба да почне да се шири од спортската сала на нагоре, односно градскиот базен тој дел ...
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 13-May-2013 at 00:04
п.с. Паркот во Струмица ја изгуби смислата, на место место за рекреација, го направија место за ноќен живот и забава, затоа паркот треба да се прошири за уште 20% за да се врати рамнотежата што ја имаше пред изградбата на 4 големи објекти плус езерото ( пицерија, дискотека, ресторан, паркинзи, сега и мотел ) што е многу многу е ! И според мене за да се одржи рамнотежата треба да го прошират за 20% ! и се надевам ќе се спои со делот каде што ќе се гради голф теренот.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 13-May-2013 at 00:48
Чудно како одеднаш ви смета узурпација на паркот во Струмица, а не ви смета кога Владата насилно уништува зеленило во Скопје за непотребни згради во претерано згусната населба... Пак на сцена двојните аршини.
23ka.wordpress.com
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-May-2013 at 02:32
Originally posted by N23

Чудно како одеднаш ви смета узурпација на паркот во Струмица, а не ви смета кога Владата насилно уништува зеленило во Скопје за непотребни згради во претерано згусната населба... Пак на сцена двојните аршини.



Jas si zboruvam za mojot grad, za Skopje ne me interesira
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 14-May-2013 at 12:28
Originally posted by milena


Jas si zboruvam za mojot grad, za Skopje ne me interesira


Да де да, а за Скопје 2014 и тоа како те интересира, нарочито порано. Убаво ви е на сите од страна да зборите браво, што "убаво" се гради во Скопје, потоа критикувате дека се се гради во Скопје, ништо во внатрешноста, а на сметка на тоа Скопје го загушија максимално со непотребни маркички а за уништувањето зелени површини око не ви трепна. И одеднаш се дешава нешто ни приближно слично како во Скопје и оп одма бунење. Ама јасно ми е зашто е оваа критика за овој минорен објект во Струмица. Да го градеше централната власт, друг ќе беше муабетот.
23ka.wordpress.com
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-May-2013 at 12:49
Вие од Главниот Град (небаре милионски) со вашата ароганција апсолутно си заслужувате се што ви се случува пријателче. Ако уништувањето на цел еден парк го споредуваш со мала зелена површина - тогаш не знам што да ти кажам.
А овој објект за кој тука се дискутира никако не е МИНОРЕН за услови на помал град како што е Струмица.... скокате сите за Кермес, ова тука го потценувате...
И не знам која ти е поентата со "Да го градеше централната власт, друг ќе беше муабетот." --- мотелов не го гради локалната власт туки приватен инвеститор... 
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-May-2013 at 14:20
Originally posted by tiberix

Вие од Главниот Град (небаре милионски) со вашата ароганција апсолутно си заслужувате се што ви се случува пријателче. Ако уништувањето на цел еден парк го споредуваш со мала зелена површина - тогаш не знам што да ти кажам.
А овој објект за кој тука се дискутира никако не е МИНОРЕН за услови на помал град како што е Струмица.... скокате сите за Кермес, ова тука го потценувате...
И не знам која ти е поентата со "Да го градеше централната власт, друг ќе беше муабетот." --- мотелов не го гради локалната власт туки приватен инвеститор... 


Не збори на празно кога оупште не ме познаваш. Да се 20 посто скопјани со размислувања како мене, внатрешноста ќе биде многу поубаво место за живеење. Јас многу поише се радувам на развојот на другите градови него на мојот! Нарочито за градови како Струмица и Битола коа многу често ги посетувам!
Очигледно одамна не си бил у Скопје или Скопје не го познаваш доволно добро, ама у Скопје у последни 10 години е уништено најмалку 1/4 од зеленилото кое некогаш го имаше. И да, се буниме за мала зелена површина затоа што има толку многу ниви низ Скопје а овие сакаат да убутаат зграда во и така веќе згуснат простор, притоа уништувајќи сосема пријатно мало плоштадче. За моја среќа не живеам во Центар и колку толку имам средени површини во мојата населба.
А за ова последново многу добро ме разбираш што сакав да кажам, не е битно кој е инвеститор, битно е кој дал амин.
Од друга страна поголем проблем во овие градови е што не се градат нови парковски површини, како што тоа се направи во Прилеп и Аеродром. Еден парк не е доволен за град како Струмица, кој според мое сознание има поприлично голем раст и развој.
Затоа следен пат полека со рипањето, плус конкретно алудирав на Милена...
23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-May-2013 at 14:53
Originally posted by Phalanx

Originally posted by kultuzin

Тажно за Струмица навистина. Место да се обнови золошката и да се зголемува паркот од едната страна го заградија со згради, од другата со пицери и кафичи за сега во средината да му бапнат ваков грд објект, а како што слушнав и на местото каде што беше дискотеката Али Баба се планират згради со тоа ќе се запечати можноста во иднина паркот да се зголеми. Инаку незнам од кој причини струмичани се уверени дека имат огромен парк.




mislam deka strumica za takov malecok grad ima dovolno park... isto imat i uste eden po malecok park naka sobranjeto... i nogo se pravi za da go zadrzat parkot, sega planirat nova podzemna soobrakajnica ispod parko


http://www.youtube.com/watch?v=AjJdAY4GzG
Ili zboruvas napamet ili ne ja poznavas Strumica. Strumica osven gradskiot park na vlezot od gradot, nema druga znacajna zelena povrsina. Maliot gradski park pred sobranieto e tolku minijaturen sto sporen mene poveke ima estetska uloga. Sepak, kolku tolku e dobredojden za centralniot del, koj se gusi vo beton, pogotovo vo letniot period. Idealno mesto za park bese lokacijata na koja se gradi novata crkva, no...
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-May-2013 at 23:35
@Denko лупаат без веза, малиот градски парк и не го сметам за парк, туку за мала зелена површина, а иначе мора да признаам го довршуваат обновувањето и над 70% од тоа што го гледам ми се допаѓа,иначе градскиот парк во Струмица е узурпиран ! Тоа е факт, му се допаѓа тоа на некој или не ... Проектите излегуваат надвор од контурите ! Само провинцијалците голтаат се што им се фрла како просо ( демек се гради, но нели не е само да се гради, тука каде како и што се гради ! ) Има уште еволуција пред Струмица додека да се смени јавната свест и додека општеството да се трансформира од провинцијално во покосмополитно! Паркот во Струмица треба да се прошири и тоа подхитно ! ! ! ! ! за да се добие рамнотежа, односо да се поврати површината која беше узурпирана, по милионити пак ќе нагласам дека паркот во Струмица ја изгуби смислата, од место за рекреација прераснува во место за забава, тој процес ќе заврши со отварањето на новиот хотел! Ќе видете тек тоа лето каков хаос од луѓе ќе има ! Паркот треба подхитно да се шири од Спортската сала кон Софилар ! Ај да видам Зајко дали во овој мандат ќе покрене нешто по ова прашање...
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-May-2013 at 23:51
Originally posted by tiberix

Вие од Главниот Град (небаре милионски) со вашата ароганција апсолутно си заслужувате се што ви се случува пријателче. Ако уништувањето на цел еден парк го споредуваш со мала зелена површина - тогаш не знам што да ти кажам. А овој објект за кој тука се дискутира никако не е МИНОРЕН за услови на помал град како што е Струмица.... скокате сите за Кермес, ова тука го потценувате... И не знам која ти е поентата со "Да го градеше централната власт, друг ќе беше муабетот." --- мотелов не го гради локалната власт туки приватен инвеститор... 


Пријателе! Лани Ресторан, Дискотекаи паркинг оваа година Пицерија и Хотел , догодинина ќе видиш уште што ќе никне ! И не мешај политика! Брига ми е кој го гради ! И кој ќе гради ! Битно е дека се уништува паркот како целина! Нема проблем, барем да го урамнотежат градењето со проширување! Паркот во Струмица воопшто веќе си ја изгуби смислата ... Сакал некој да признае или не... нека превземат нешто околу тоа оти како што тргнало глава давам оти следни на потег се локациите на празниот дел од Ленинова, ќе сакаат да ја дооформат контурната линија на булеварот од оваа страна ! Е после кога ќе ти го узурпират цел парк тогаш ќе те прашам! Јас сум од Струмица и не сум партиски определена !
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 15-May-2013 at 08:03
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-May-2013 at 08:07
" Ај да видам Зајко дали во овој мандат ќе покрене нешто по ова прашање..."

- Kметот наш си е бизнисмен... и ако во некој проект не види профит - не го ни почнува... така беше со Глобал, така беше со плоштадот, така е со поплочувањето на тротоарите со бекатон плочки... Во садење дрва личен профит нема!!!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-May-2013 at 11:17

Не заборавајте дека во периферијата на паркот се изградија згради а на тоа место порано била золошката градина. До зградите се изгради и амфитеатар кој никој не го користи и кој во најмала рака изгледа смешно. Убаво беше што се изградија езерцата но веднаш до нив дозволија и да се изгради огромен комплекс со кафич, дискотека и пицерија и тоа во центарот на паркот. И сега му се задава удар со тоа што се гради овој хотел. 

Пак ќе повторам паркот во Струмица не е голем и се поминува за 10 до 15 минути пешачење, така да секоја изградба на било каков дополнителен објект дополнително го оптеретува. 

Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-May-2013 at 11:35
Кратко и јасно.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 15-May-2013 at 12:53
Originally posted by kultuzin

Не заборавајте дека во периферијата на паркот се изградија згради а на тоа место порано била золошката градина. До зградите се изгради и амфитеатар кој никој не го користи и кој во најмала рака изгледа смешно. Убаво беше што се изградија езерцата но веднаш до нив дозволија и да се изгради огромен комплекс со кафич, дискотека и пицерија и тоа во центарот на паркот. И сега му се задава удар со тоа што се гради овој хотел. 

Пак ќе повторам паркот во Струмица не е голем и се поминува за 10 до 15 минути пешачење, така да секоја изградба на било каков дополнителен објект дополнително го оптеретува. 



Токму така, го заборавив амфитеатарот !, Но една среќа во несреќа беше што го одрадија наводниот детски парк, кој беше една петина од паркот, за да да воспостават рамнотежа, но ете дури и така паркот е уште неурамнотежен со новите градби. Сега ќе видиш кога ќе им дадат маркици за градење на празниот дел откај Ленинова, зошто од цел булевар само тој дел откај паркот остана опразен, а ќе сакаат да ја дооформат контурата, гарант давам ! Иначе паркот со заобиколување се мине за 15 мин. а во Дијаметар за 5 мин.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-May-2013 at 12:58
Originally posted by tiberix

" Ај да видам Зајко дали во овој мандат ќе покрене нешто по ова прашање..."- Kметот наш си е бизнисмен... и ако во некој проект не види профит - не го ни почнува... така беше со Глобал, така беше со плоштадот, така е со поплочувањето на тротоарите со бекатон плочки... Во садење дрва личен профит нема!!!



Е па тоа е Убаво велам велам дека само провинциите голтат се што ќе им се фрли како просо ( Демек се градело! А не гледат што како и каде се гради ) Ако не ништо барем проширувањето на паркот не е ич скапа инвестиција, ете дури не мора да има ни асфалтирани патеки, Според мене, делот зад спортската сала каде што е како паркинг и цела околина да се посее со трева да се донесе осветлување и да се направат патеки и по некоја клупа! Та не мора да биде луксузно! Кога ќе се има пари и воља некој ден нека го преуредат, исто како што се направи лани со вториот дел од паркот, ( Езерото, асфалтираните патеки, клупи флора фауна и слично )
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-May-2013 at 13:25
Se soglasuvam so site. No tuka ima nesto drugo, sto e uste postrasno na tema zeleni povrsini. Strumica se siri na drugata strana (juzno) a vo toj del nitu "p" od park/parkce. Ako ja zememe postata kako geografski centar, togas jasno se gleda deka juzno od nea samo beton se gleda.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 15-May-2013 at 15:26
Good point Denko.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.101 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.