build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Монте Карло“ - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-May-2013 at 15:57
Но да си дојдеме на темата... Еве една птичја перспектива.... Спрема тоа што го видов на лице место и спрема рендерот... горе долу толкава површина зафаќа новата зграда...


Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-May-2013 at 21:20
Originally posted by Denko

Se soglasuvam so site. No tuka ima nesto drugo, sto e uste postrasno na tema zeleni povrsini. Strumica se siri na drugata strana (juzno) a vo toj del nitu "p" od park/parkce. Ako ja zememe postata kako geografski centar, togas jasno se gleda deka juzno od nea samo beton se gleda.
,
Da vo red, no sto i da se napravi od parkovi site pak ke odat vo glavniot gradski park, zatoa prvo treba na nego da se skonrentriraat,
p.s.
Maliot gradski park go dovrsuvaat so rekonstrukcijata, i bas solidno izgleda ( so nekoi mali greski )
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-May-2013 at 16:06
Од денес

Фотографија на Сречко Гунчев
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-May-2013 at 13:39
Originally posted by milena

Originally posted by Denko

Se soglasuvam so site. No tuka ima nesto drugo, sto e uste postrasno na tema zeleni povrsini. Strumica se siri na drugata strana (juzno) a vo toj del nitu "p" od park/parkce. Ako ja zememe postata kako geografski centar, togas jasno se gleda deka juzno od nea samo beton se gleda.
,
Da vo red, no sto i da se napravi od parkovi site pak ke odat vo glavniot gradski park, zatoa prvo treba na nego da se skonrentriraat,
p.s.
Maliot gradski park go dovrsuvaat so rekonstrukcijata, i bas solidno izgleda ( so nekoi mali greski )
Toa sekogas ke bide taka. Duri i od selata odat vo glavniot park na prosetka.

No, koga gradot se siri, a se siri na drugata strana, toa treba planski da se pravi.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Jan-2014 at 17:24
Eве една фотографија од пред 4-5 дена. Објектот е финализиран и пуштен во употреба. Немав време да обиколам и да видам како е решено паркирањето, но следниот пат кога ќе бидам во Струмица.
Edited by tiberix - 13-Jan-2014 at 17:24
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Jan-2014 at 17:27
Mnogu ubavo... i strumickiot park dobiva nesakani gosti?! Od edna obicna letna bavca dobivme ubava tvrda gradba na sprat! Za drugite gradbi kon stadionot i da ne zboruvam.

Ova e edinstvenata seriozna zelena povrsina vo Strumica, koja poleka pocnuva da se unistuva. Na zdravje.


Edited by Denko - 13-Jan-2014 at 17:30
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Jan-2014 at 18:32
Не се само градбите кон стадионот туку и десно од него гледајќи од овој објект во правец на стадионот.

Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Jan-2014 at 19:26
Се' оди во неповрат за жал. Ама ако човек каже нешто - одма му се лепат етикети.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Jan-2014 at 21:10
Инаку мене објектот ми личи како да е граден во 90 тите години од минатиот век и тоа од некој печалбар. Обично се контролирам пред да коментирам нешто без да го видам во живо но мислам дека овој пат можам да си го дозволам тоа. 
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Jan-2014 at 00:45
Originally posted by kultuzin

Не се само градбите кон стадионот туку и десно од него гледајќи од овој објект во правец на стадионот.
Da, niknaa zgradi vo "zelena zona", ama toa e. Biznis interesot si go pravi svoeto. Zaev kritikuva na Skopje a istoto go pravi vo Strumica!?
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Jan-2014 at 08:21
Originally posted by kultuzin

Инаку мене објектот ми личи како да е граден во 90 тите години од минатиот век и тоа од некој печалбар. Обично се контролирам пред да коментирам нешто без да го видам во живо но мислам дека овој пат можам да си го дозволам тоа. 


Имаш добра интуиција! Сопственикот е печалбар од Австралија Cheers Инаку, градбата е преголема за тоа делче од паркот (не знам, може ние од Струмица сме навикнати со старата градба), а и фасадата е супер сиромашна.


Edited by tiberix - 14-Jan-2014 at 08:25
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Jan-2014 at 08:25
Originally posted by Denko

Originally posted by kultuzin

Не се само градбите кон стадионот туку и десно од него гледајќи од овој објект во правец на стадионот.
Da, niknaa zgradi vo "zelena zona", ama toa e. Biznis interesot si go pravi svoeto. Zaev kritikuva na Skopje a istoto go pravi vo Strumica!?


Денко, детс мај поинт... ја гледаме трепката во туѓото око, а греда во своето не! Еве, сега го спомна Заев и моли се да нема тука негови поддржувачи. Следев една „дискусија“ на фејсбук кадешто една госпоѓа беше искоментирала во однос на градбите во паркот и исчезнувањето на паркот.... па да ви кажам луѓе, нападите кон Скопје 2014 тука на форумов ми се сторија како детска игра во споредба со нападите кон ставот на госпоѓата
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Jan-2014 at 14:40
Originally posted by tiberix


Originally posted by Denko

Originally posted by kultuzin

Не се само градбите кон стадионот туку и десно од него гледајќи од овој објект во правец на стадионот.
Da, niknaa zgradi vo "zelena zona", ama toa e. Biznis interesot si go pravi svoeto. Zaev kritikuva na Skopje a istoto go pravi vo Strumica!?
Денко, детс мај поинт... ја гледаме трепката во туѓото око, а греда во своето не! Еве, сега го спомна Заев и моли се да нема тука негови поддржувачи. Следев една „дискусија“ на фејсбук кадешто една госпоѓа беше искоментирала во однос на градбите во паркот и исчезнувањето на паркот.... па да ви кажам луѓе, нападите кон Скопје 2014 тука на форумов ми се сторија како детска игра во споредба со нападите кон ставот на госпоѓата
Jas si go kazuvam mislenjeto a partiskite vojnici sto sakat neka pravat. Fakt e deka se unistuva strumickiot park, a pred faktite, Velat deka i bogovite molcat.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Jan-2014 at 20:31
Originally posted by Denko

Originally posted by tiberix


Originally posted by Denko

Originally posted by kultuzin

Не се само градбите кон стадионот туку и десно од него гледајќи од овој објект во правец на стадионот.
Da, niknaa zgradi vo "zelena zona", ama toa e. Biznis interesot si go pravi svoeto. Zaev kritikuva na Skopje a istoto go pravi vo Strumica!?
Денко, детс мај поинт... ја гледаме трепката во туѓото око, а греда во своето не! Еве, сега го спомна Заев и моли се да нема тука негови поддржувачи. Следев една „дискусија“ на фејсбук кадешто една госпоѓа беше искоментирала во однос на градбите во паркот и исчезнувањето на паркот.... па да ви кажам луѓе, нападите кон Скопје 2014 тука на форумов ми се сторија како детска игра во споредба со нападите кон ставот на госпоѓата
Jas si go kazuvam mislenjeto a partiskite vojnici sto sakat neka pravat. Fakt e deka se unistuva strumickiot park, a pred faktite, Velat deka i bogovite molcat.


И мој потпис.

p.s.
За Струмица ми е ептен криво, пошто размислувам таму да се преселам

All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-Jan-2014 at 18:59
Да не знаеш дали да се смееш или да плачеш. 
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Jan-2014 at 02:23
Originally posted by bob39

Да не знаеш дали да се смееш или да плачеш. 

Poarno e da se smeeme.   
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Feb-2014 at 00:18
паркот полека почнува да ја губи смислата за постоење, од место за спорт и рекреација стана место за забава! Летото е хаос во паркот ! се узурпира многу зелена површина ! Што се однесува до овој објект, ај веќе тоа што го узурпира просторот не може веќе да се смени, но барем да се погрижеле фасадата да личи на нешто ...      Иначе на Струмичани не им е гајле многу што и како се гради, тие сакат и лажен сјај, голтат се како кокошка просо, и лесно се поткупуваат, то а е генетски, абе провинцијала си е провинцијала не знам колку и пари да се има старите навики им останаа исти...

Edited by milena - 05-Feb-2014 at 00:22
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-Aug-2014 at 09:26
На овој топик треба да му се смени иконката... оддамна е завршен и пуштен во употреба објектот.
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Mar-2015 at 06:39
25.12.2014

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Mar-2015 at 13:06
Objekt kako da e graden 1995 i toa vo centar na parkot. Gradba koja nikako ne se vklopuva vo okolinata.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.