build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hotel Ibis Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Hotel Ibis Skopje
    Posted: 24-Sep-2012 at 19:08
Позитивно изненаден и сеуште неубеден Ве известувам дека следнава локација е заградена, а на неа имаше знак од ланецот на хотели Ibis. Имајќи многу позитивно искуство во Ibis Roma Fiera, можам само да се радувам двојно, бидејќи конечно ќе се пополни и оваа „урбанистичка дупка“:Edited by alexgizh - 24-Sep-2012 at 19:09
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Sep-2012 at 19:33
Интересно. Се обидувам да се сетам што беше актуелно до пред неколку години за оваа локација (а имаше муабет по медиумите). Мислам дека и тогаш Македонија турист нешто коваше за оваа локација (но не сум сигурен) па можеби е ова конечно реализација на тој план. 
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Sep-2012 at 19:46
 CheersМоже некој да каже според последниот ДУП која висина се планира таму?
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Sep-2012 at 20:12
вероватно како за цел мал ринг-29 м до венец
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Sep-2012 at 20:42

There... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Oct-2012 at 16:39
29 метри се премногу, ако се земе во предвид дека во непосредна близина се 4 и 5 катници единствено Сан Марко и Мериот се по 29 метри ама тие не се лепени со хотелот :/ Од друга страна Гема е задолжена за проектот така да се надевам дека барем од аспект на дизајн и квалитет ќе биде на високо ниво
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Nov-2012 at 17:05

Оградено е...Edited by FoSsiL - 16-Nov-2012 at 17:06
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3848
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jan-2013 at 14:35
Ovde pocna da se raboti

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Jul-2013 at 18:19
Денес...


DSC01046 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Jul-2013 at 21:03
Нема никаква табла или инфо за изгледот на хотелот?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jul-2013 at 09:17
Originally posted by HugoGoulding

Нема никаква табла или инфо за изгледот на хотелот?

Нема, нема и нема! И никој од овој глуп народ не се буни за тоа, и на никому не му е важно како ќе изгледа центарот на Скопје, но да, откако ќе се изгради, тогаш сите како „стручњаци“ ќе минуваат крај објектов и ќе брблаат како било лошо, па кој го направил ова, па ова фалело-она фалело...

Инвеститорот МОРА да го постави надворешниот изглед на својот објект пред градилиште и тука нема компромис. Без разлика на тоа во каков архитектонски стил се гради! Не знаеме како ќе изгледа овој објект, па не знаеме на што ќе личи катната на „Макоил“ отспротива, па не знаеме како ќе изгледа седиштето на МЕПСО, па реконструкцијата на „Метропол“.

ЗНАЕ ЛИ НЕКОЈ ВООПШТО КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ ЗА ДВЕ ГОДИНИ??????????
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Jul-2013 at 12:14
Јас еднаш влегов во таа бутката што претставува канцеларија Го видов рендерот. Ќе изгледа доста модерно, но и ништо особено во секој случај. Се гледаа некакви каскадни елементи, ќе пробам со ASCII art да ви доловам
_______________________
|                                |          |
|                     _____ |          |
|                     |          |          |
|          _____ |          |          |
|          |          |          |          |
|_____|_____|_____|_____|

Edited by alexgizh - 24-Jul-2013 at 12:17
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Watson View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Mar-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Watson Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Jul-2013 at 21:37
а колкава висина(катност)треба да има?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Jul-2013 at 01:06
Originally posted by Watson

а колкава висина(катност)треба да има?
во планот пишува П+7+поткровје колку што можам да видам


Edited by zabegan - 25-Jul-2013 at 01:07
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Jul-2013 at 13:34
Originally posted by zabegan

Originally posted by Watson

а колкава висина(катност)треба да има?
во планот пишува П+7+поткровје колку што можам да видам


У Центар ќе се направи очигледно уште една епска глупост ако овој објект стварно искочи осум ката, ондак ќе биде дупло поголем од соседниот, поранешен Телеком.
Таман што добивме изрод на плоштад во форма на хотел Мериот, сега ем што овој објект го залепија до поранешен Телеком, ем според она што маркичката вели ќе биде дупло повисок од него, освен ако не ја доградат и зградата на Телеком, што нема никого да изненади. Ама ако остане вака, една со 4-5 ката, друга со 8, само ќе потврди за афганистанското градење кај нас.
23ka.wordpress.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1847
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Jul-2013 at 17:30
Во оваа држава мерка за разум се парите...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Jul-2013 at 01:34
Originally posted by N23

Originally posted by zabegan

Originally posted by Watson

а колкава висина(катност)треба да има?
во планот пишува П+7+поткровје колку што можам да видам


У Центар ќе се направи очигледно уште една епска глупост ако овој објект стварно искочи осум ката, ондак ќе биде дупло поголем од соседниот, поранешен Телеком.
Таман што добивме изрод на плоштад во форма на хотел Мериот, сега ем што овој објект го залепија до поранешен Телеком, ем според она што маркичката вели ќе биде дупло повисок од него, освен ако не ја доградат и зградата на Телеком, што нема никого да изненади. Ама ако остане вака, една со 4-5 ката, друга со 8, само ќе потврди за афганистанското градење кај нас.
па што мислиш, зошто го доградуваат поранешен телеком? Big%20smile

шала на страна, се изненадив кога прочитав дека ќе биде толку спрата, и навистина не е во ред, Телеком има шест нивоа вкупно, сметајќи приземје и поткровје, дури ќе биде полошо и од Мериот, затоа што е лепенка и ќе добиеме еден огромен ѕид спремен за рекламни паноа Crazy
Мериот барем не е лепенка ако ништо друго
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Jul-2013 at 14:39
Случајно налетав на овие слики во врска со Хотел Ибис Скопје
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.374797659290782.1073741825.368703039900244&type=3
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Sep-2013 at 09:01
Преземено од ЅЅС, од Mosaic74За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Oct-2013 at 13:30
Денешна фотка. Се чини дека оваа зграда нема да биде во иста висинска линија со зградата на Комерцијална банка.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.