build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hotel Ibis Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1919
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Oct-2013 at 18:57
Не се чини туку со сигурност нема да биде ,според ова што го гледам се спрема нова плоча и столбови нагоре откако ќе се направи плочата (столбовите може да бидат за самиот покрив што значи дека ќе има мин +1 кат)
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Oct-2013 at 10:23
koga imalo kaj nas urbanizam, pa zosto bi imalo i vo slucajov
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Nov-2013 at 01:55


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:54
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Dec-2013 at 15:15

DSC02207 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Dec-2013 at 17:11
Немам OCD ама од такт ме вади кога ќе видам вака „разштркани“ згради... само... ЗОШТО?!
Traveling.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Dec-2013 at 19:33
Originally posted by Danndy

Немам OCD ама од такт ме вади кога ќе видам вака „разштркани“ згради... само... ЗОШТО?!


Одговорот е : КРИМИНАЛ и само криминал.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Dec-2013 at 21:16
mislam krovceno ko go vidov jasno mi e sto ke dobieme
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Dec-2013 at 18:33
Originally posted by xnx

mislam krovceno ko go vidov jasno mi e sto ke dobieme
и јас тоа сакав да го искоментирам, коса ми се крена кога го видов!
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Dec-2013 at 15:26


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:59
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 30-Dec-2013 at 16:17
Ни господ не знае што ќе излезе од оваа зграда.
За сè има вторпат
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 30-Dec-2013 at 17:28
Come on over ghetto baby, излезе работава.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 30-Dec-2013 at 18:44
Originally posted by Џоле

Ни господ не знае што ќе излезе од оваа зграда.


Господ не знае, али затоа Аларова и Тодоровиќ многу добро знаат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 30-Dec-2013 at 19:33
Како што паметам јас(а мислам дека добро паметам),катноста со нумеро 8 ја донесе Грчев кога беше градоначалник
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Dec-2013 at 21:10
Originally posted by gjoko

Како што паметам јас(а мислам дека добро паметам),катноста со нумеро 8 ја донесе Грчев кога беше градоначалник


Да де, и Бранко беше крив... Знам
Шала на страна, Аларова, верувај, сепак знае најдобро.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12044
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Jan-2014 at 19:01
Originally posted by gjoko

Како што паметам јас(а мислам дека добро паметам),катноста со нумеро 8 ја донесе Грчев кога беше градоначалник

Грешка си. Максималната висина на објектите во Мал Ринг според планот на Грчев беше 22,5 метри, а беше логично произлезена од висината што ја диктираа веќе постоечките објекти околу плоштадот. Впрочем ова со максималната висина може наједноставно да се потврди со фактот дека од сите објекти што беа изградени според тој ДУП чиј автор беше Грчев, ниту еден не е ниту приближно висок како овие што се градат сега.

Максималната дозволена висина на неколку (3-4) објекти порасна до 29 метри на почетокот на 2008 година, а потоа со уште едни измени на ДУП-от кон крајот на таа година, дозволената висина од 29 метри ја применија на уште цел куп објекти (речиси сите неизградени маркици, а исто така и на дел од веќе постоечките пониски објекти). Значи обете измени се во вториот мандат на Аларова. Што се однесува до самиов хотел, според архивата на ДУП-ови која ја имам, прв пат е означена маркичка за градба во декември 2010 (и тоа со висина од 28,4 метри), значи во мандатот на Тодоровиќ.


Патем, за уште појасна ситуација, еве еден цитат од Грчев во врска со висините на објектите во стариот ДУП чиј автор е тој:
„Горниот венец на објектите е одреден на 22,5 метри, со што се направи нивелација на сите објекти што треба да се градат. Само на површините за градба планирани на место на Офицерскиот дом и Народна банка се дозволува висина со 25 проценти кулно надвишување. Со тоа се дава можност за идните проектанти да прават реплика, односно историски омаж на зградите кои до земјотресот формираа архитектонска капија на Камениот мост. Таа висина е дозволена само на тие два објекта за да се формира архитектонска вертикала“, појаснува Грчев.Edited by Cloverstack - 01-Jan-2014 at 19:07
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 02-Jan-2014 at 00:04
Јас искрено ќе си кажам поошто мислам и дека сум таков човек-Грчев не ми се бендисува воопшто како личност,и вероватно има можности кај мене во разумот да му се лепат негативини работи кои не се негови.

Иначе во последно време се развиени многу добри методи `за заработка` на функционерите,така да старите методи како-јас ќе ти уцртам маркица,ти ќе ми дадиш процент` се детска игра во споредба со новите методи.Но за вакви работи се разбира неможам да пишувам на интернет,а многу знам,ако се сретниме некогаш ќе си поприкажиме уз пиво
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Jan-2014 at 01:38


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:01
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 02-Jan-2014 at 01:46
Od protivpožaren aspekt kaj nas se zabraneti konstrukcii od metal,za objekti kade prestojuvaat lugje. Porano edinsven isklučok beše hotel Dončo vo Ohrid koj e dobil dozvolata na somnitelen način
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 02-Jan-2014 at 01:47
Мене ми изгледа како рамка за реклама
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1904
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 02-Jan-2014 at 20:54
moe mislenje e da se dobie ubava ramna fasada so skrieno potkrovje. a iskreno nashive potkrovja se tolku grdi da ja unistuvaat celata zgrada. taka da podobro vaka
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.