build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hotel Ibis Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 02-Jan-2014 at 22:55


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:02
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Jan-2014 at 00:41
Јас мислам дека ќе биде нешто како летна тараса за горните катови, или нешто како ''панорамски поглед'' а секако ќе има место за натписот од хотелот 
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Feb-2014 at 15:24

DSC02786 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Feb-2014 at 12:03
Се' уште не се наѕира што ќе биде тоа на поткровјето...

1


2


3


Edited by Cloverstack - 14-Feb-2014 at 12:03
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 03-Apr-2014 at 13:36


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Apr-2014 at 18:52
Денес беше ужасно времето, но барем може да се види како отприлика би изгледала фасадата на оваа зграда.

DSC03597 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Apr-2014 at 20:13
Дали некој знае од која класа на Ибис хотели ќе биде овој во Скопје, зашто на изминатава апсолвентска екскурзија искусив многу различни Ибис хотели, односно големи разлики помеѓу нив.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 09-May-2014 at 15:39
DSC03603 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Jul-2014 at 17:19
Доградбата на последниот кат горе на хотелов има ли дозвола? Мислам дали е во согласност со проектот?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Jul-2014 at 17:25
Бојан одлична тура!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Jul-2014 at 14:04
Ми се чини дека и задниот дел на фасадата ќе биде идентичен со предниот дел.

DSC04741 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Oct-2014 at 15:29
DSC05883 by george k. 1981, on Flickr

DSC05886 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 13-Oct-2014 at 15:29
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Nov-2014 at 18:33
DSC06379 by george k. 1981, on Flickr

DSC06380 by george k. 1981, on Flickr

DSC06381 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Nov-2014 at 18:52
Доста елегантно
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Nov-2014 at 19:51
значи оној полукатот најгоре изгледа е маска за вентилацијата и клима(к)тизацијата.ако е така е паметно решение
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Nov-2014 at 20:05
Здодевна и неинвентивна фасада со уште побезобѕирна завршница со некакви рамки, кои се јавуваат низ фасадата. За хотел во строг центар на град, треба да се води повеќе сметка за изгледот на објектите. Вака изгледа ко да е планиран за К.Паланка. Но,тоа е она што го зборувам цело време. Дека кога се дава слобода на градба се добива чиста импровизација и клише кое потоа ја подрива сликата за современ центар на град. Овде коментарот ми е стриктно за модернистичкиот израз во конктекст на местото каде што се наоѓа.Можело мнооогу подобро и посовремено, наместо ,,клесана,,или гипсана фасада.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12960
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Nov-2014 at 20:38
Се согласувам со тебе во врска со фасадата. Кога се започна со изградбата, никој не знаеше како ќе изгледа хотелот зашто немаше рендер. Дури некаде во април годинава (погледни ги сликите погоре во темава) зградата почна да добива некаков конечен изглед, па некако почнавме и ние да си создаваме слика како ќе изгледа хотелов. Во секој случај, и јас очекував нешто повеќе, а ова што се доби е чиста просечност, можеби дури и потпросечност.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Nov-2014 at 23:54
вие зборите за фасадата, а јас ќе ја искоментирам катноста... за што треба да служи сега ѕидот на објектов? за билборди така? ...да беше неискористена лепенката до него, ќе разберев, ама ова не е хумано
и тоа горе не е никаква маска, туку потровје... класичен пример за урбан криминал, насилништво и неодговорност... ма да, не знам што ќе коментирам за хотелов, кога на 100 метра од него дозволија во сред блок објекти да се изгради објект, и тоа хотел

фасадата е последен проблем на објектов најверојатно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7311
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Nov-2014 at 23:59
Originally posted by maks

Здодевна и неинвентивна фасада со уште побезобѕирна завршница со некакви рамки, кои се јавуваат низ фасадата. За хотел во строг центар на град, треба да се води повеќе сметка за изгледот на објектите. Вака изгледа ко да е планиран за К.Паланка. Но,тоа е она што го зборувам цело време. Дека кога се дава слобода на градба се добива чиста импровизација и клише кое потоа ја подрива сликата за современ центар на град. Овде коментарот ми е стриктно за модернистичкиот израз во конктекст на местото каде што се наоѓа.Можело мнооогу подобро и посовремено, наместо ,,клесана,,или гипсана фасада.
ова нема апсолутно никаква врска со модернистички израз... ова се објекти кои се закопани во криминал, зделки, дупки во законите и што се уште не... каква сакаш фасада стај му, ова е копиле од објект уште во моментот кога ја добил маркицата
ова е објект чија фасада поминала низ рацете на истите луѓе кои пропагираат некаков си класичен изглед на градот и франтично менуваат фасади... е сега како фасадата на некој станбен блок во центарот мора да се менува, а овдека е сосем дозволена ваква фасада?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Nov-2014 at 21:17
Јас имам неколку пати видено хотел од овој „бренд“ и сите им се со ненормално „инвентивни“ фасади гуглајте ги, ќе ви стане јасно. уште кога се кажа дека е Ибис, знаев што не чека

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.