build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Maкeдонска опера и балет

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 22-Jan-2014 at 13:21
Некаде имам слушнато/прочитано тврдење (секако неаргументирано, затоа прашувам) дека МОБ бил одбиен проект на 1-2 места и ете кај нас се скрасил на крај.
Мене лично не ми се верува, гледам некоја приказна во објектот која се поврзува за ова поднебје, иако секако постои можност истата и накнадно да се напише.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 22-Jan-2014 at 18:17
не би сакал да го девалвирам уметничкото изразување на архитектот,но вакви тези за кај нас држат вода.ако во овој случај не е точно,сигурно има друг случај каде ни `увалиле тринаесто прасе`
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7352
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 22-Jan-2014 at 19:07
Originally posted by fichot

Некаде имам слушнато/прочитано тврдење (секако неаргументирано, затоа прашувам) дека МОБ бил одбиен проект на 1-2 места и ете кај нас се скрасил на крај.
Мене лично не ми се верува, гледам некоја приказна во објектот која се поврзува за ова поднебје, иако секако постои можност истата и накнадно да се напише.
јас истото го имам слушнато за универзитетскиот комплекс, што значи се работи за слушнати-недослушнати муабети и во мојов и во твојов случај
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 22-Jan-2014 at 19:22
Тоа не значи дека објектите како такви не се вредни за почитување. Неее, со ќерамиди поубава ќе биди, историска валјда.
Овде најмногу што би поддржал е санација на кровот со некој високо квалитетн материјал во бела боја, некое високо квалитетно проѕирно стакло на влезовите и секако осветлување на горниот дел од објектот во вечерните часови со бела боја кое би требало да биде изведено така што јасно ќе ги изрази контурите на славно наречената (од интелектите де) 'лизгајца'. Притоа незнам зошто и такво нешто би спроведиле кога санација сите знаеме дека имаше пред некое време. Неее ајде сега секоја година ќе ги обновуваме. Ова е Сиденеј/Австралија знаете, сигурно не некоја непозната ни помалку ни повеќе на Балкан.

Edited by Еден Дечко - 22-Jan-2014 at 21:15
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 07-Feb-2014 at 01:46
ГАЛЕРИЈА МОБ ќе добие подземен паркинг на две нивоа


Споделувам само линк, зошто не сакам да се расправам зошто сум превземал дел од текст, кога доле им стои дека е забрането

извор

Edited by Djole88 - 07-Feb-2014 at 01:48
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 08-Nov-2014 at 15:33


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 20-Dec-2014 at 17:24
Поставени се и канделабрите.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 20-Dec-2014 at 18:28
незнам како ќе го извршат спојувањето на скинатото плато на МОБ со оваа површината пред него(подземниот паркинг)?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 10-Oct-2016 at 14:13
Реконструираната сала..

Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 26-Jul-2018 at 20:16
remek delovo se slavi vo MOMA: <3

bliznakot od levo taman mak. filharmonija ... oh, wait! Wallbash

instagram @lululu6699, @vldmrdskv, @huashaoliang
Edited by gorazd - 26-Jul-2018 at 20:19
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2180
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 26-Jul-2018 at 21:07
Буквално ремек дело. Мислам дека вреди стиропорното ѓубре да се отстрани и да се доврши оваа величественост.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 17-Apr-2020 at 23:10
ех

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.