build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Античка технологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Античка технологија
    Posted: 05-Nov-2019 at 00:23

стакло и јаже > античка оптоелектроника, ако стаклото го вртеле со ортоми за да бркаат фокус има логика ваква аналогија ... а како Архимед ги користел леќите, хм веројатно со конвесни златни скретници за сончеви зраци кои потоа ги насочувал кон леќите како би го зголеил фокусот, но сочекале облачен ден римјаните па ја сотреле Сиракуза ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Burning_glass#History

https://history.howstuffworks.com/historical-figures/archimedes-death-ray1.htm

http://web.mit.edu/2.009/www/experiments/deathray/10_ArchimedesResult.htmlhttps://en.wikipedia.org/wiki/History_of_optics#Early_history

https://www.science-frontiers.com/sf053/sf053a02.htm

https://www.college-optometrists.org/the-college/museum/online-exhibitions/virtual-ophthalmic-lenses-gallery/ancient-lenses.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Oct-2019 at 13:31

ова огре држело или не, не значи ако некое знаење постои дека истото е сеприсутно, во спротивно зошто само пирамиди едвај кренале египќаните, иако имало и колосални градои, но логично со левитирачки и ултрасоничен антички ноу-хау ќе кренеле цела низа мега-монументи а не само дузина! за што конспиративен одговор би бил бронзенодобска нукеарна катастрофа ги стопила

конечно може акустично ги сечеле карпите, но посекако ги влечеле со јажиња било тоа преку рампи [1] или пак преку коридори [2]

ортомите пак се повеќемилениумско ноу-хау кое знаење се рафинирало на разни начини, претпоставувам експериментирале и со разни смоли или плетки за што поголема еластичност, можеби комбинирани и со лен паралелно конопот [1]

https://www.mastersoflinen.com/eng/histoirehttp://eprints.ugd.edu.mk/12029/1/MSTM%20E-BOOK%20.pdf


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Nov-2018 at 07:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Jul-2018 at 23:43

интересно е дека низ вековите Луѓето биле исто технолошки склони ко и денес, само околностите но и стремежот за продуховеност имале свој поинаков максиум во однос животот, а бидејќи и тогаш се алчеле за поголема власт моќ и конечно знаења, та општеле и со паднати духови, иако ова може да е јасно за египќаните кои следствено и од нив праеле идоли, но може да се каже дека било и со Тесла случај кој недвосмислено укажувал дека добар дел од експериментите му се резултат на духовни разговори со битија од други 'места' само што не ги идолизирал, а каде не води таквото љубопитство да бараме преку Леб погача тоа мислам на повеќето треба да им е јасно!?

нејсе, еве интересна анализа каква технологија користеле античките народи во однос прецизното обработување на гранитни блокови т.е. изворна форма на денешната ултразвучна област за сецкање [1] се прашувам дали со слична, и тука нешто модерниве или античките елити не сецкале!?последната недоумица ми е во контекст Скиптарот т.н. комутатор кој кај нас бил далеку понапредна направија од вилушка имајќи простор и за кристал во него сигурно за да фокусира истовремено и ултразвучна и ласерска енергија ... симболично би рекол Алексо и тие сонего пржеле костени со песнаBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Jul-2018 at 20:14

во нишкава како се имаат измешано антички и праисториски муабети тоа чинам некој треба да ја раздвои понатака ако вака продолжи нишкава на уште една ко Праисториска Технологија иако на оние кои им e јасна разликата нема да се изгубат во пин-понг дигресиите ...

еве пак олдскул муабет но со палеолитни вибрации во вториот и третиот линк

https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_prehistoric_technology

http://www.drshirley.org/rel433/Neolithic.html

https://www.popularmechanics.com/science/archaeology/a16149935/old-tools-india/

инаку убо е да се знае дека пред 50к години пред Христа кај/во пештерата пешна живееле неандерталци, а 20к години пред Христа европа била прекриена со мраз, додека пак Христијанството како старозаветен корен е старо 7к години т.е. 2к по и 5к години пред Христа [1">] иако има простор за научни варијации

http://davelivingston.com/flooddate.htm

тука вака се отвора историска дебата кога што се случило во однос научните претпоставки, а за кои ето абери ко оној на Фоменко [1] може да бидат исто варијабила, а она што нам ни ет Битно во постов е каква технологија поседувал Чоекот во Праисторијата, односно дали пред познатата за нас Историја постоела друга која била ресетирана и какви технологии имале тие цивилизации доколку и навистина постоеле, дали бидејќи фокусот им бил кон духовно наместо земно знаење та и затоа не можеме да најдеме археолошки и понапредни технологии, или пак истите биле од природни материјали кои со време се дезинтегрирале!?

конечно едно е јасно дека повеќе пати Луѓето добивале шанса да се оправат од ненаситноста од моќ и власт, а што доколку не било случај одамна ќе забегале кон еугеничарски револуции, а по објавувањето на Христа на луѓето им е излеана екстра Благодат за да бидат потсетени дека се исполнети времињата и иако ќе можат да се одржат Луѓето заради Христа, бидејќи со својата Слободна Волја одлучуваат пак и пак да заборават на својата Вистинска Природа кон која треба да тежнеат, сами си го предетерминираат повторно својот ќорсокак од безумства, заради што и ќе колабираат доколку не почнат да се преумуваат! но проблемот не е и баш во Луѓето туку како одлучуваат да ги користат духовните и земните техники за свој Раст, дали тоа го прават за лично или колективно добро, бидејќи сме на место на кое само преку Заедништво е осигуран раст, но ако ко таков е со негативен набој пр. хедонизам врзан за ложништво, или пак мамонизам за лихварство, илити егоизам за робовладетелство, тоа посекако ќе не стркала пак кон палеолит, а заради духовната прелест она да си тетовираат на душа змаеви можеби и до мезозоик та да обујат бронто-кломпи, но уште колку шанси треба да добиеме за да за ова се свестиме!? се' имаме а пак сме незадоволни ко зашуткано организирани од едикои елитно недоносени детерминанти, додека едни се дават во раскош а во тоа не уживаат, други пак гладуваат а за тоа доколку Го Прослават Бога се радуваат бидејќи тогаш и најлесно ќе разберат Колку Е Голем Бог бидејќи неробувајќи на страстите алчноста и егото многу леснони ќе ја спознаат Силата на Благодатта она да се зарадуваш штом денот те обденил а околу и во тебе сеуште има Живот ... иако денес гладува само оној кој сака преку Леб Погача ... бар што е до Христијанскиот Свет ... може ако некако пак добиеме за момент нова шанса преку одреден системски ресет, враќајќи на олдскул технологии за ова и да се расониме ...Edited by Zelenikovo - 03-Jul-2018 at 20:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Dec-2017 at 05:22

има различни антички технологии, но чинам на многу од нив им претходел одреден стилски ноухау

https://philosophynow.org/issues/98/A_Short_History_of_Philosophers_Haircuts

постов добро се надоврзува и на претходниот, чисто како аналогија дека се си има свој корен, но во минатото корењата растеле во земја, иако пред тоа во вода, а денес иако секој си има свој корен, најчесто на повеќето им е непотребен терет од кој уште одма се ослободуваат .. навистина денес е вонземно да имаш арпаџик брада или арпаџик коса, бреј само како сеуште уплашено гледаат многумина на луѓе со суканици ..

а освен брадата и тогата, мислам најексплоатирана стилска појава тогај, но и од секогаш е сандалата, кузнај во палеолит што имале сличните на нас нанозе, кожа од крокодил можеби или пак кломпи од заби на бронтосаурус ..

https://www.riverfronttimes.com/newsblog/2010/06/11/oldest-footwear-in-human-history-found-several-years-ago-in-missouri

https://www.sidestone.com/books/leatherwork-from-qasr-ibrim-egypt

http://www.artofcounting.com/2010/07/14/analysis-of-royal-sandals-in-ancient-egypt-part-1/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Nov-2017 at 15:51

... what is missing in our culture is an appreciation for the “Uncertain” ... freewill vs determinism, но само кога би спознале вистински, дека нам ко на созданија од падот навака иако сето знаење ни се распредило за осознавање, сепак оваа не нашата изворна состојба ... во кој случај за да стигнеме до тоа вистинско познание доволно ни е само Славословија упатени како благодарност но и прозба, за да ја надминеме сопствената ненаситност за спознанија, кои на крај повторно ќе не доведат до Бога ...

за разлика од нас, античките општества во сопственото постоење бар искрено уживало во она кое го имаат, но и она што им е на дофат а го немаат, додека нам и чудеса на секој чекор да ни врват пред очи, ние ќе си ги објасниме просто атеистички како некаква аномалија или експеримент без објаснување ... технократијата најубо е портретирано во антологиската екранизација на Никопол Трилоџи т.н. Immortal од Енки Билал ...

http://www.chooseyourbeliefs.com/2011/03/enlil-enki-and-genesis.html
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jun-2016 at 13:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Feb-2016 at 13:32


pretpostavuvam starite civilizacii gledale na sapunot posushtno nego nie denska, koi ziveejki vo izobilstvo zaboravame da mu pridademe iskreno znacenje  na ona shto i navistina ni e bitno, normalno ima eden kup sporedni raboti koi i aktivno ne defokusiraat, pa i dosta indirekten s'klet posredi  [1]  taka da porano Sapun sigurno bil i mistichna rabota na nivo na temjanot, najchesto neophoden posle motika a pred molitva  :] so ogled deka duhovniot svet im bil imperativ na antichkite i neolitskite narodi, mislam deka vo sreden vek ziveele neshto po prljavo, iako bi  chinam toa bilo sluchaj poveke so evropa nego istokot

 

http://www.motika.com.mk/10-neshta-koi-drevnite-kulturi-gi-pravele-podobro-od-nas/
 

ova so kamenot  ima interesna pretpostavka deka moze go timarele so bilki [1] ili pak vo egipet so frekvencii [2]

vo nishkava pretezno se preturaat zemni dostreli od minatoto, a i na toa neka ostane, oti za duhovnite bi trebalo cel eden forum melenje dumi  od paganizam  i paganski monoteizam,  preku monoteizam, pa se do srednovekoven spiritualizam, a realno nam ni tehnichkite podvizi ne ni se celosno razbirlivi, a ne pak duhovnite koi ko tehnokratski klonovi ni od blisku ne mozeme da gi razbereme a ne pak nekako i da gi pozajmime, eventualno na plejbek dal ceremonijalno ili umetnichki...

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Feb-2016 at 19:00


незнам како им успевало во антика да врзат греди со леснотија, но во среден век сигурно се снаоѓале полесно [1] веројатно бркале и алхемиско чаре од тип - Ako ekser kucate u drvo, može se desiti da se drvo raspukne, а To možete izbeći ako ekser premažete sapunom [2]  

уствари воведов беше ради сапунот, односно после античкиот текстил логично би било да има пост и за антички детергент, сигурно придавале особено значење на фини платна дал за тоги или килими, па логично имале и мал милион марифети за нивно тимарење

From ancient times, chemical additives were used to facilitate the mechanical washing of clothing with water. The Italians used a mix of sulfur and water with charcoal to clean cloth. Egyptians added ashes and silicates to soften water. Soaps were the first detergents. A variety of agents were used in ancient times, and even (putrescent) urine for certain applications as well as saponins and ox bile [1]

http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Soaps_and_Detergents#History

http://spadet.com/soap-making-history-and-techniques/

http://www.soaphistory.net/

http://www.cleaninginstitute.org/clean_living/soaps__detergent_history.aspx

и ајде технички туку сигурно најголемиот култ кон сапунот бил заради негова дерматолошка употреба, ем тогаш а посекако и денес органик сапун е чиста поезија за сите сетила, плус минус филозофски мелем ко катализатор за убавина односно чистота, макар што сапун ко сапун денес се перцепира ко напаст за кожа заради неговата алкалност - You should avoid cleansing skin with soap. This is because skin is slightly acidic and soap is alkaline. This disrupts the skins naturally acidic protective film. Oil based cleansers are suitable for all skin types. [1]

Did You Know: 

The Bible mentions that the body of Christ was anointed with Aloe Vera & Myrrh after it was removed from the cross. (John 19:39)

According to legend, Alexander the Great was persuaded by his teacher Aristotle to capture the island of Socotra as it had a rich supply of Aloe Vera plants. These plants were used by Alexander's soldiers to heal their wounds!

http://www.swatisoaps.com/transparent-glycerin-soaps-838466.html
Edited by Max - 13-Feb-2016 at 21:00
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Aug-2014 at 18:48


moze najinteresno poglavje vo nishkava bi bilo okolu platnata i tkaenjeto niz vekovite, mozebi bi potiknale nekogo od muzeite da stokmi soodvetna lokalna postavka bar za ova imame eksponati na pretek, verojatno za lokacija nasoodvetni bi bile lokalnite dolini kade najmnogu se odgleduvalo konop, len i pamuk, a ne bi bilo loso da srochemi i nekoja virtuelna ako ne realna turistichka ruta [1][2]  
Textiles have been an integral part of human daily life for thousands of years, with the first use of textiles, most likely felt, dates back to the late Stone Age, roughly 100,000 years ago. However, the earliest instances of cotton, silk and linen being to appear around 5,000 BC in India, Egypt and China. The ancient methods of manufacturing textiles, namely plain weave, satin weave and twill, have changed very little over the centuries. Modern manufacturing speed and capacity, however, have increased the rate of production to levels unthinkable even 200 years ago.

http://nyfashioncenterfabrics.com/pages/history-of-fabric-and-textiles
Loom: from 6000 BC

The earliest known evidence of a loom comes from Egypt in about 4400 BC, but some method of supporting the warp exists from the beginning of weaving. The threads must either be suspended (and held taut by a weight at the bottom) or else must be stretched in the rigid frame of a conventional loom.
      
Weaving: from 6000 BC

Until recently the earliest known scraps of cloth are woven from wool; dating from about 5800 BC, they come from Catal Huyuk in Anatolia. Similarly the first known example of linen has been from about 5000 BC in Egypt, where flax (an indigenous wild plant in the Mediterranean region) is cultivated. But a small woven fragment discovered in 1993 near the upper reaches of the Tigris probably pushes back the available evidence. It appears to be linen and has been dated to about 7000 BC.

Cotton is grown in both Eurasia and America; woven cotton survives from about 2500 BC in the Indus valley and slightly later in Peru. The most precisely localized source of any major fabric is China, where pieces of woven silk are known from about 2850 BC.


http://www.historyworld.net/wrldhis/PlainTextHistories.asp?historyid=ab11#1459


https://archive.org/stream/in.ernet.dli.2015.69404/2015.69404.Ancient-Egyptian-Materials-And-Industries_djvu.txt

http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/timelines/topics/flax.htm

http://www.weavingartmuseum.org/ex1_main.htm
Edited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 03:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Jul-2014 at 19:18

ako chovek bara nzs za egipetskiot razvoj toa posekako se Jazinjata od halfa, koja e tipicna bilka za egipet i denes, interesno e deka na postilka od halfa sedel i Buda koga se prosvetlil [1]

prosto bez jazinjata nit brodoi kje imale, a so toa nit zdrava trgovija, a ne pa krevanje kolosalni zdanija so lezet, iako terale i potaka od toa [2]

http://community.plu.edu/~ryandp/tech.html/url">

http://www.reshafim.org.il/ad/egypt/trades/rope.htm

http://www.pbs.org/wgbh/nova/pharaoh/expl-nf.html

Edited by +Protagorist - 10-Oct-2015 at 11:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Jul-2014 at 18:02
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Jul-2014 at 14:17

vo kontekst postovite [1] za tovarna kolichka vo ZRZ

http://www.lowtechmagazine.com/2011/12/the-chinese-wheelbarrow.html

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Mar-2014 at 20:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Jan-2014 at 16:03


http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_timekeeping_devices#Timekeeping_devices_of_early_civilizations

http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Jazari#Clocks [1]

http://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_clock#Su_Sung.27s_Cosmic_Engine

http://www.dailymotion.com/video/x1igopj_forbidden-knowledge-machines-of-the-ancient-orient-documentary_tech
Edited by +Protagorist - 10-Oct-2015 at 12:02
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Jan-2014 at 03:11


по се изгледа она што во православната мистика се нарекуваат Митарства [1] во ведската мистика е Brahmanda [2] античка космологија со ист именител [3] но во различни калапи и дропки праксирана, иако ова е повеќе аналогија отколку запазена опсервација, која сепак не е далеку од симетрично равенство а во најмала рака е циклус од кој се стремиме да скубнеме [4] иако попат има многу што каде можеме да се сопнеме, заглавиме и најлошото очајуваме   

едно е јасно, поголема стапица од технократскиот мозок здравје дека некој ќе најде денеска
Edited by +Protagorist - 01-Jan-2014 at 03:13
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Sep-2013 at 13:51


она што е интересно за античката технологија е нејзиното потекло односно не ми се верува дека толку брзо во рок од 5 века процветал научно стариот свет!

може аналогијата камен-бакар-железо и навистина е незаменлива како етикета за познатата за нас историја но што ако истата е спакувана така да колективно живееме во самоизмама Question односно што ако и навистина имало понапредни земјани а кои функционирале на далеку пософтициран начин него што тоа нам ни е јасно ил воопшто познато а кои фрагменти од своја ука расфрлале од немукает

ваквата научна мистика се пројавува во континуитет како митолошка низ неколку периода

1. АТЛАНТИ - [1]

+ нешто измеѓу на исток и нешто измеѓу на запад

2. ЕСЕНИ - [1][2][3]

+ нешто помеѓу

3. ИЛУМИНАТИ - [1]

последните два култа се дуалистички потпирајки се и на егејските мистерии како орфичкиот ил самотрачкиот култ односно аркана знаење во кое како такво во своето владеење го адаптирале и војсководачи како Александар,Наполеон,Хитлер,па и Тито иако од среден век навака ретко да се најде адепт со чисто срце,како и да е нивната цел била и сеуште е манипулација на СИЛИ односно кој знае како со Сонцето тој ги контролира и ветровите,гравитацијата,плимата,магнетизмот,електрицитетот итн. иако сега веќе трката е како да се изведе вештачко сонце а со тоа да се добие и перпетумобиле под рака 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Sep-2013 at 21:28


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Oct-2012 at 21:22


мегалитски и антички камени зданија - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1189&PID=137537#137537

доцно-античкa камена ренесанса - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=121019#121019
Edited by Max - 14-Sep-2013 at 21:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.