build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електроника

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Електроника
    Posted: 30-Sep-2012 at 21:30


http://en.wikipedia.org/wiki/Locata_Corporation#LocataNet

...Another alternative navigation system is called Locata. This is basically a satellite navigation system installed on a series of ground based towers. It is a ground based positioning system with centimeter accuracy. The signals are one million times stronger than a satellite navigation signal and the accuracy has been demonstrated to on the order of 18 cm at 30 miles. System accuracy is on the order of 3 nanoseconds, more accurate than the atomic clocks installed on satellites. Another advantage over satellite navigation is that Locata will work inside of buildings. The Locata receive will also track both satellite signals and Locata signals. There are no atomic clocks, no cables and no reference network required for time corrections. Locata can synchronize in only 10 picoseconds. BAE has recently developed a UAV navigation system that uses signals of opportunity called Navigation Signals of Opportunity (NAVSOP). This system can use cell phone towers, radio towers, microwave towers, TV signals and WiFi signals. All of these types of signals, if available can be used to triangulate position...

http://electronicdesign.com/article/embedded/alternative-uav-navigation-systems-74482

- http://www.locatacorp.com/technology/locata-tech-explained/side-by-side-comparison/

Australian locator technology challenges GPS - http://www.abc.net.au/radionational/programs/scienceshow/australian-locator-technology-challenges-gps/2970006 
comment:
On a technology level it's indeed not world beating in any way. It's really nothing but an improvement on existing stuff make possible by the advances in electronics.
It is however a classic case of being at the right place in the right time.

Partnering with Locata for a World First » Leica  Jigsaw Positioning System (Jps)  - http://mining.leica-geosystems.com/news/latest-news/partnering-with-locata-for-a-world-first/  
Edited by Max - 30-Sep-2012 at 21:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Oct-2012 at 00:10


несакав да го реметам првиот пост со вовед, но и да сакам нешто повеќе да фрлам незнам од каде да почнам, може од никола тесла или пак џон бардин ајде вики нека ве шета  http://en.wikipedia.org/wiki/Solid_state_(electronics)

електрониката како комплементарна технологија тука на форумов во комбинација со оптика веќе е претставена доволно информативно во нишката ОптоЕлектроника, та ајде еве простор каде и научниот дел од електрониката би се закачил, пример http://en.wikipedia.org/wiki/Guard_band

сепак за попрофесионален абер слободно обратете се на

- http://elektronika-mk.net/forum/ 

- http://www.electronics-lab.com/forum/index.php

- http://www.discovercircuits.com/ubbthreads//ubbthreads.php?ubb=cfrm

~

но веќе и низ цел форум има ел-абер пр.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1023

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2984&PID=169560#169560

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=342&PID=124981#124981 

а во контекст последниов линк интересна новина апропо батериите

NA-ION (НАТРИУМ-ЈОНСКА) Е НОВАТА И ДВОЈНО ПОИЗДРЖЛИВА БАТЕРИЈА

Солени Батерии

Натриумот не само што го има во изобилство, што го прави поевтин од сега користениот литиум, но и батериите направени од натриум ќе акумулираат повеќе енергија, ќе се вчитуваат побрзо и ќе имаат подолг живот. Таква е визијата на француските истражувачи, кои го претставија првиот прототип на батерија означена како Na-ion (натриум-јон). Научниците веруваат дека технологијата може да се адаптира за складирање на енергија од обновливи извори како ветер и сонцето што ќе помогне да се надминат ограничувањата на овие ресурси.

Прототипот е во формат на 18650 – ќелија, слична на голема AA батерија каква што обично се користи во преносните компјутери, како и во електричните автомобили Tesla. За време на циклусите на полнење и празнење, натриумовите јони се движат низ течноста од една кон друга електрода. Енергетската густина на новите ќелии е приближно 90 ват-часови по килограм. Оваа вредност е околу половина од енергетската густина на современаta батерија, но е споредлива со првите произведени литиум-јонски ќелии.

Тестовите покажуваат дека новите ќелии се во состојба да издржат најмалку 2.000 циклуси на полнење и празнење, без да загубат од својот квалитет. За споредба, литиум-јонските батерии издржуваат помеѓу 400 и 1200 циклуси. Најголемиот поттик, па и гаранција за комерцијализација на технологијата е економската корист – натриумот се среќава 1000 пати почесто отколку литиумот.

Батеријата Na-ion веќе помина од лабораториска кон предпроизводствена фаза, што е важен чекор кон зголемување на енергетскиот капацитет и понатамошниот развој на мобилните уреди.

http://kanalplus.mk/na-ion-натриум-јонска-е-новата-и-двојно-пои/
Edited by Max - 04-Jan-2016 at 12:56
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Oct-2012 at 01:20


и со се би се сложил но со ова кибернетикава воопшто! и тоа ова од новитет не е ништо, да не навлегувам, но веќе мапираат електро-хемиски процеси за активирање на идните нервни чипови! односно понесени од фактот дека една мозочна клетка содржи 100k пати поголем капацит за складирање инфо од силиконска клетка, јасно ви е дека целта утре е блиску до хардверот на eXsitenZ, тешко на тие кои ќе живеаат во такви времиња, тоа веќе денес гинипиг граѓани се регуларна појава, а тек во блиска иднина, веќе лепат фластер-вакцини наоколу, а доаѓа и побетер 

http://en.wikipedia.org/wiki/BrainGate#Current_Clinical_Trials

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Oct-2012 at 12:31


и пред да ја спуштиме топката, мислам може уште еднаш да се рогне во публика но во случајов оправдано т.е. како чоек да смири адреналин од горново видео освен со нешто појако ко electric universe theory

токму за да се даде на нишкава и троа мистика освен конспирација 

 


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Oct-2012 at 19:00


“There's enough redundancy built into these birds, that for example if a circuit fails there's usually a number of other circuits that can take over for it.” http://www.jocosarblog.org/jocosarblog/2011/10/satellite-outage-disrupts-communications-in-canadas-north.html

http://www.radio-electronics.com/info/satellite/solar-effects/sun-solar-outages-basics-tutorial.php


The most destructive ingredient of solar storm activity for satellites seems to be in the high-energy electrons rather than the other types particles. These electrons do their damage by producing 'deep dielectric charging' in unprotected parts of the satellite. Data taken by the SAMPEX satellite of the energetic electrons near geosynchronous orbit, against the times when the Anik satellites were affected, shows that the failures happened near the peaks of this activity. Data provided by Rice University and NOAA and NGDC scientists show that satellite surface charging 'anomalies' detected by the GOES-4 and GOES-5 spacecraft in geosynchronous orbit, correlate very well against a period when electrons were injected into this orbit due to the passage of a disturbance from the geotail region into the inner magnetic field regions around the earth. Some satellite designs, or satellite orbital locations, seem to have a higher risk for solar storm affects than others.

One recent, and spectacular, satellite outage occurred on May 17, 1998 when the PanAmSat's Galaxy IV satellite, insured for $165 million, lost control, and shut down service for millions of pagers in North America. Hughes investigators believe this was due to a rare buildup of crystals in a switch designed to control the flow of electricity to satellite processors. Hughes vice president Jeff Grant is quoted as saying that Hughes officials do not feel that the processors on the other 30 satellites of similar model type (HS-601s) are likely to fail but that, "We feel we could have another processor failure on a spacecraft in orbit. I don't think we would be immensely surprised"

...

So, why not make all satellites 'radiation hardened' or equip them with lots of radiation shielding? In one word 'Cost'.

 Shielding is dead weight, but it costs just as much as million-dollar technology to put into space. So, satellites are designed with the minimum shielding that the engineers think, they can get away with to keep the satellite functioning without breaking the bank. There is nothing wrong with this strategy, provided you are willing to take the gamble that you can anticipate accurately what the typical environment will be like during the satellite's lifetime. If you guess wrong, the shielding is inadequate and your satellite is lost.

...

http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/workbook/storms.html

 

Edited by Max - 03-Oct-2012 at 19:05
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Nov-2012 at 20:10

History of the Laser - http://www.photonics.com/LinearCharts/Default.aspx?ChartID=2

Николај Басов и Александар Прохоров од СССР работеа независно на квантниот осцилатор и го решија проблемот на системите со непрекината емисија со користење на повеќе од две енергетски нивоа. Овие системи можеа да ослободуваат непрекината стимулирана емисија без да паднат до основното ниво, така зачувувајќи ја инверзната населеност. Таунс, Басов и Прохоров ја поделија Нобеловата награда за физика во 1964 за „фундаментална работа на полето на квантната електроника, која доведе до создавањето на осцилатори и засилувачи базирани на принципот ласер-масер
http://mk.wikipedia.org/wiki/Ласер


http://www.gpi.ru/Prokhorov/AM_Prokhorov.php

Aleksandr Mikhaylovich Prokhorov (Soviet physicist)
Soviet physicist who, with Nikolay G. Basov and Charles H. Townes, won the Nobel Prize for Physics in 1964 for fundamental research in quantum electronics that led to the development of the maser and laser.
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/478547/Aleksandr-Mikhaylovich-Prokhorov
Edited by +Protagorist - 17-Nov-2012 at 20:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Nov-2012 at 20:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Dec-2012 at 19:06
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Dec-2012 at 02:26
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Dec-2012 at 17:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Dec-2012 at 17:14


http://en.wikipedia.org/wiki/Nanoelectromechanical_systems#Materials

NEMS - nanoelectromechanical systems: A generic term to describe nano scale electrical/mechanical devices - http://www.nanotech-now.com/nanotechnology-glossary-M-O.htm#N


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Jan-2013 at 22:53

ЕМИТЕР 3-4/1996 - Нови типови на електромагнети - http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3990

http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=144093#144093

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Jan-2014 at 20:48
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Jan-2014 at 11:59

она што ко индукција веќе е познато [1] велат Тесла сакал да го индуцира на далеку повисоко ниво само што со тоа им гибнал на детерминистите во математиката за степенот на човеков развој односно неговата контрола и манипулација

www.abebooks.com/9781934451809/Experiments-Alternate-Currents-High-Frequency-1934451800/plp [1]коментарите во видеово се исто толку провокативни, но неможам а да не приметам дека сето ова му крчало в глата фрактално ко осциличарчки вортекс [1


Edited by +Protagorist - 31-Jan-2014 at 17:19
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Feb-2014 at 11:31
Споредба на оптичките дискови:
http://www.freesoftwaremagazine.com/files/nodes/3511/fig_optical_media_specs.jpg

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Feb-2014 at 11:36
http://infographiclist.files.wordpress.com/2012/01/chrisedgardesignportfolioinfographic_4f222b9190c7a.png
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Feb-2014 at 13:35
Историја на видеоформатите:

http://www.videointerchange.com/video-history.htm
http://www.totalrewind.org/mainhall.htm


Edited by phenomenon - 21-Feb-2014 at 13:42
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Mar-2014 at 11:28
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jul-2014 at 22:57
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Jul-2014 at 16:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.