build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гасификација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гасификација
    Posted: 07-Oct-2007 at 16:48
РУСИЈА ЌЕ И ГО ВРАТИ ЦЕЛИОТ ДОЛГ НА МАКЕДОНИЈА

Но, не во пари. 60,5 милиони долари ќе се искористат за гасификација и изградба на патишта. За две до три години вицепремиерот Ставревски очекува Македонија да биде целосно гасифицирана. Според владините пресметки целиот проект би чинел 80 милиони долари. Остатокот од парите, околу 20 милиони долари , ќе се покриваат со буџетски средства.
- Врз основа на преговорите кои ги имавме со руската страна, очекувам да бидат реализирани четири до пет проекти и тоа примарниот и секундарниот гасоводен прстен околу Скопје, магистралниот гасовод од Клечовце преку Велес кон економската слободна зона во Штип и до термоелектраната Неготино и магистрален гасодовод кон Тетово и економската слободна зона во Тетово, вели вицепремиерот Зоран Ставревски.
Потпишување на спогодбата се очекува почетокот на ноември. За реализација на проектот Владата ќе бара главен изведувач да биде јавното претпријатие ГАМА . Руската федерација го плати долгот во речиси сите ЕКС југословенски држави, но ниту една земја не доби пари. Во Србија со сукцесија се градеше Ѓердап, во Хрватска Термоцентралата во Сисак. Со Словенците се уште не се договориле.


Edited by pbanks - 07-Oct-2007 at 17:09
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Oct-2007 at 17:33
pbanks, US$ se ne EUR! 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Oct-2007 at 17:52
Originally posted by gotsomekicks

pbanks, US$ se ne EUR! 


Еве ја го седив тоа Smile

Него нешто ме буни околу оваа работа со валутиве. Тоа би требало да се оние „клириншки“ долари. Дали некој ја знае нивната вредност?

Ако се „нормални“ долари, тогаш имаме изгубено многу во вредност, а богами ќе изгубиме уште многу...

Знае некој како идат овие работи?


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Oct-2007 at 17:55
aha, OK, taka ti zavrsuvase prethodno so Еу pa zatoa se zeznav... eve sea kje instaliram najnova verzija na forumov od pred nekoj den iskocena (9.06) pisuva megju drugoto deka e popognodna za nelatinski encodinzi.... pa da vidime dali neso kje se oprai.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Jan-2008 at 01:31
Интересен текст. Реално до 90-тите многу касневме со гасификацијата поради објективни причини, ама од тогаш во голема мерка вината е наша.

Не се слагам во делот каде се сугерира дека сме можеле да направиме многу за тоа некој голем руски транзитен гасовод да поминува низ Македонија. Тоа е моментална руска геополитика и наше лобирање мислам не би помогнало. Плус што сме им во скут на Американците...

Ама за нашите домашни проекти, е за тоа сме криви само ние... Се влечкаме со невидена неодговорност кон сопствениот интерес. Плус влечкањето создадовме и миљарда проблеми, како оној со Макпетрол Bash

Ајде да се надеваме дека работите со пребивањето на рускиот долг конечно ќе се придвижат.

Ама има еден дел во целава гасификациона приказна што не ми е баш јасен. Со изгртадбата на Те-То (Топлификација/Синтез), капацитетот на гасоводот ќе се искористи нешто над 50% (од до сега минорни 10%). Што би значело дека со проектот на владата за сопствена Те-То веќе малце се натфрла капацитетот на гасоводот. А што останува за индустријата и за останатите, да не зборам за евентуалните планови во неготино исто да се гради проширување со капацитет на гас. Дали е планиран нов гасовод, со кој капацитет би бил тој, и дали ќе ја следи истата траса или некоја друга Question

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A5259F189E987F489F82743DECF7924E


Гасификациските проекти во Македонија закочени во место

Скапите инвестиции, недоволното лобирање и спорот на државата и „Макпетрол“ главни пречки за гасификација

МАЈА ТОМИЌ

Гасификацијата во земјава никако да мрдне од место и покрај многубројните проекти ставени на хартија кои чекаат некои подобри денови за реализација. И за оваа година Владата одобри 180 милиони денари за проекти за гасификација, кои веќе ги има еден куп во надлежните министерства. Сите досегашни влади ја потенцираа гасификацијата како значајна за економскиот раст, но Македонија беше и остана на маргините на сите започнати или најавени проекти во поблискиот регион. Експертите коментираат дека проектите за гасификација се скапи и е потребно повеќе време за да се реализираат во практика, бидејќи во нив се вклучени повеќе земји. Но, многу е битно и силното политичко лобирање кај странски инвеститори и влади, со што Македонија досега не може да се пофали.

„Тоа беше причината што ја пропуштивме шансата во 2004 година за вклучување во Трансјадранскиот гасовод од Бугарија кон Албанија, Италија за Европа, кога во првичниот проект низ Македонија требаше да поминуваат 200 километри од гасоводот. Државите потпишаа и меморандум за соработка со швајцарскиот инвеститор ЕГЛ. Но, според сегашната верзија на проектот, трасата на гасоводот не поминува низ Македонија, туку низ Грција, иако и сега не e доцна да се приклучиме“, вели Станиша Николовски, советник во секторот за енергетика во Министерството за економија. Доколку овој гасовод минуваше низ Македонија, ќе имаше можност да се пуштат повеќе крака и земјата имаше право да користи годишно по 2 милијарди метри кубни гас за свои потреби. Плус ќе имаше пари и од транзитна такса.

За разлика од нас, јакото политичко лоби на Грција, Бугарија и на Турција, за што секако има придонес и нивното членство во НАТО и во ЕУ, постигнува повеќе резултати и тие земји стануваат се' поатрактивни за изградба на нафтоводи и гасоводи. Од друга страна, и близината на Црно Море и на Кавказ имаат значително влијание за таа ситуација.

Странските медиуми и' посветија големо внимание на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Софија, на која се потпишаа неколку енергетски спогодби, а една од нив е за изградба на регионалниот гасовод „Јужен поток“. Едниот крак ќе оди од Бугарија, Грција, Јадранско Море до Италија, а другиот од Бугарија, Србија, Хрватска, Словенија до Австрија. Како што оценија странските медиуми, руски „Гаспром“ маршира на пазарот на Југоисточна Европа, но и пошироко. Руската влада и „Гаспром“ пред неколку дена со српската влада потпишаа договор за преземање на Нафтената индустрија на Србија, а тоа ќе значи и изградба на гасовод. Ако се реализираат проектите на „Гаспром“ во Србија, тоа би можело да влијае на плановите на ЕУ во изградбата на меѓународниот гасовод „Набуко“ од Средна Азија, Иран, Азербејџан, Турција и Бугарија.

Во поблиското соседство поголеми делови од земјите се одамна гасифицирани, Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина, а во Словенија и во Хрватска гасификацијата постои уште пред сто години. Македонија, Албанија и Косово не се гасифицирани.

Една од главните пречки за гасификација на земјава е и маратонскиот судски спор меѓу државата и „Макпетрол“ за сопственоста на постојниот гасовод, чија разрешница, и по десет години, не е на повидок. Единствен напредок во тие релации беше постигнат во 2006 година кога „Макпетрол“ и Владата се договорија заеднички да управуваат со „Га-ма“ друштвото кое ќе има лиценца за пренос и за трговија со гасот.

Една од идеите да се остварат проектите за гасификацијата беше тоа да се направи со пребивање на рускиот долг, кој е во висина од 60 милиони долари. Претходната влада ја зачна оваа идеја, а Владата лани во ноември успеа да преговара со Москва за затворање на долгот со проекти. Се потпиша и спогодба, но се' уште не е завршена законската процедура во Русија за верифицирање на спогодбата. Инаку, реализатор на проектите би бил руски „Гаспром“.

Во земјава се увезува руски гас, а гасоводната цевка влегува кај Деве Баир и на неа се приклучени 20 -ина фирми од Кратово, Куманово и од Скопје. Што значи дека гасот се троши само во индустријата. Во просек се трошат по 80 милиони кубни метри гас. И новата гасна централа која ќе биде лоцирана во скопска Железарница ќе биде за потребите на фирмите.

Во земјава никогаш и немало проекти за гасификација на сите градови и домаќинства. На најскора гасификација можат да се надеваат жителите на Скопје ако се реализира проектот гасен прстен. Должината на цевката би била околу 15 км, а вредноста на проект е околу 12 милиони евра. Повторно, на него би се приклучиле прво институции, а потоа домаќинства. Но, тоа е можно онаму каде што нема централно греење. Доколку се реализира рускиот долг, постојат проекти за изградба на гасификациски мрежи на магистралните патишта Скопје - Тетово, с. Клечовце - Велес - Штип и Штип - Неготино. Заедно со гасоводниот прстен околу Скопје, вредноста на овие проекти би била околу 80 милиони долари.

Употребата на гасот има повеќе предности од струјата. Освен пониската цена, тој има помала потрошувачка, а поголема калориска вредност. Еден кубен метар гас има калориска вредност на околу 9 киловат-часа струја. Тоа значи дека ако околу 90 отсто од домаќинствата не би ги затоплувале домовите со струја, туку со гас, во значителна мера ќе се намалат потребите за увоз на струја, а со тоа и милионските суми евра кои се плаќаат од државната каса.Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 01:32
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Jun-2008 at 00:55
Веќе многу долгу се најавува ова... Дали овој пат навистина конечно ќе се спроведе?
Во секој случај влечкањето (за причините можеме само да нагаѓаме) не чинеше премногу. Не само ради доцнење на гасификацијата, туку и заради падот на доларот кој ни го обезвредни капиталот, па сега уште треба и да доплаќаме...

Ohno

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=93744

Ќе се затвора рускиот клириншки долг

Мишко Иванов Коментари (1)   
03.06.2008 19:22
 

 

Најрано до септември, а најдоцна до декември Македонија и Руската федерација би требало да го потпишат договорот за затворање на рускиот клириншки долг.

Ова за А1 го тврдат дипломатски извори. Велат дека се усогласува целиот проект со кој треба да се компензира долгот од 60 милиона долари.

Според проектот, ќе се гради гасоводна мрежа речиси низ целата држава. Вкупната инвестиција е 80 милиона долари.

Македонската држава ќе треба да доплати само 20 милиона, останатите ќе бидат дел од компензацијата за враќање на рускиот клириншки долг кон Македонија.

Проектот е веќе познат. Од постоечкиот гасовод пред Куманово се одделува крак кој преку Свети Николе ќе води до Штип и Велес.

Вториот крак од овој постоечки гасовод би требало да оди до Тетово и Гостивар, регион кој е индустриски експониран и кој има огромен потенцијал.

Се уште се разгледувале варијантите дали е можно од Велес гасоводната мрежа да стигне до Прилеп и Битола.

Нерешено, според ова, ќе остане уште Струмичко поле, но овој регион најверојатно ќе се поврзе преку Петрич, Бугарија.

Во проектот предвидена е и мрежата за главниот град. Според информациите, целиот овој проект би се изградил за три години.

Гасоводниот проект на Владата веќе и познат. Постоеше можност досега двапати да се потпише договор со Русите. Нема информација зошто се одолговлекува реализацијата.

Доброупатени во оваа проблематика велат дека на овој начин Македонија прави директен линк со Руската федерација, кој е од исклучително значење.

Домашната експертска јавност одамна предупреди дека Македонија за две до три години може да се соочи со сериозна криза за струја, а единствениот спас го гледа во гасот.

Истовремено земјава си го наплаќа рускиот клириншки долг, а обезбедена е и со гасна инфраструктура.

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Jun-2008 at 08:56
Сиромашниот плаќа 2 пати, а политичката елита се однесува многу бахато за овие прашања веќе 17 години, како да ни е гајле. Гасот е до Скопје спроведен уште 1995 ако не се лажам, сеуште немаме секундарна гратска мрежа, само 2-3 фирми го користат, како да сме најбогатата нација н светот па сега моќе да се расфрламе со трошење струја и нафта.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Jul-2008 at 02:04
Ова го ископав од одговорите на европските прашалници. Се работи за проект кој заедно со АМБО беше наведен во групата на цевководи во фаза на преговарање.

Во текстот пак во првиот пост, нејасно се вели дека во 2004 сме ја испуштиле шансата да се вклучиме и дека сега трасата поминувала низ Грција, но се уште не било доцна да се вклучиме...
 Confused


ТРАНС - ЈАДРАНСКИ ГАСОВОД ( ТАP )

Врз основа на прогнозите за побарување на гас од околу 3 милијарди м3/годишно, Европската
трговска компанија за гас и енергија ЕГЛ со своето седиште во Швајцарија и филијали низ
цела Европа одлучи во 2001 година да влезе во бизнис со природен гас, со цел да ги обезбеди
резервите на гас директно од земјите произведувачи за своите побарувања за гас како
енергија, како и резервите на гас за индустријата и домаќинствата од италијанскиот и
соседните пазари. Со намера да отвори патишта со цел да ја зголеми разновидноста во
ифраструктурни проекти за гас ЕГЛ го спонзорира (ТАП) проектот.
Транс - Јадранскиот гасовод (ТАP) се предвидува да поминува по трасата од Делчево преку
Прилеп до Струга. Должината на трасата ќе биде околу 200 км. на територија на Република
Македонија.
Капацитетот на гасоводот ќе биде 8-12 милијарди м3/годишно од кои 1 милијарда м3/годишно
припаѓа за земјите низ кои ќе транзитира гасоводот.
Целата инвестиција ќе чини 1,2 милијарди евра. Преку гасоводот ќе може да се користи и
гасот од Русија и зад Кафказките земји.
Поглавје 09 Сообраќајна политика
44/54
Досега е изработена предфизибилити студија. Изработката на физибилити студијата ќе трае 9
месеци и ќе чини околу 2 мил.швајцарски франци. Затварањето на финансиска конструкција ќе
трае 6 месеци, а изградбата на гасоводот се планира да трае 2,5 години. Согласно планот,
изградбата би почнала во Ноември 2005 а би завршила до крајот на 2008 година.
Досега е потпишан Меморандум за разбирање од страна на Италијанската, Албанската и
Македонската Влада, а во наредниот период истото тоа треба да го стори и Владата на
Република Бугарија.


Edited by Cloverstack - 19-Jul-2008 at 03:37
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Aug-2008 at 01:42
Руски гасовод не може кроз Србију
Амерички гасовод „Набуко“ може, али
руски „Јужни ток“ не може проћи кроз Србију
Српска политика - 05 мај 2008


незнам колку ова ќе излезе на арно за нас...?
но како тргнало најубаво е сами да си финансираме крак до бугарија и да не чекаме многу ни на србите ни на америте...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Aug-2008 at 02:50


Поарно да помине од кај нас, отколку да не заобиколи...

Инаку текстот скроз ме изненади. Во апсолотно сите извори на кои сум наишол до сега, трасата на Набуко се спомнува дека ќе оди низ Бугарија и Романија. Е сега колку овој дел од текстот држи вода, можам само да нагаѓам:
Иако се сада траса гасовода „Набуко“ црта преко Бугарске и Румуније то се неће догодити зато што је то доста тежак терен за изградњу јер иде преко Карпата. Много је прикладније и неупоредиво јефтиније да се један гасовод тако великог капацитета гради Моравско-Вардарском удолином на скоро равничарском терену него преко неколико озбиљних планских масива. Осим тога „Набуко“ ће ићи дуж већ постојећег аутопута (коридор 10) што знатно појефтињује радове јер ће сав транспорт материјала бити знатно олакшан.


Или авторот е навистина упатен и има одредени инсајдерски информации, или е некоја тешка будала. Но дури и првото да е вистина, уште ништо не е сигурно околу Набуко, а камо ли од каде ќе поминува. Игрите очигледно се во тек, а резултатот виси. Русија се опорави чудесно брзо, иако беше на работ на пропаста, додека западот е пред можна стагнација, а посебно Америка веројатно се наоѓа пред сериозна криза. Во ваква ситуација веќе неколку европски држави се обидуваат да седат на две столчиња... За Америка е круцијално да ја добие енергетската војна под итно, додека уште е доминантна сила во светот и со самото тоа да се спаси од еден порочен круг на стагнација кој сериозно и се заканува.

Инаку ова е работа со огромна гео-стратешка важност и за нас ќе има многу поголеми и подалекусежни последици отколку што се аспектите на гасификацијата на Македонија...

А за втор крак до Бугарија мислам дека има време со оглед на тоа колку е искористен постојниот (и колку ќе биде дури и со пуштањето на Те-То во производство). Додека се реализираат и другите проекти кои треба да го искористат капацитетот на постојниот гасовод, мислам дека судбината на Набуко ќе биде искристализирана, така да одлуката дали ќе ни треба дополнителен гасовод од Бугарија ќе може да се донесе во појасни околности.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Aug-2008 at 03:01
Руска пара у Македонија нема да влезе како што не влегла до сега*, ако не на подолг рок барем во наредните 4-5 години. Властите во Македонија се плашат од руски капитал како ѓавол од крст. Така барем играат на некоја политичка карта, да не се дозволи да станеме втора црна гора, нормално по директива на НАТО.

* Лукоил им се промакна на нашите власти неприметно и сега имам впечаток дека е закочен во инвестициите од страна на државата.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Aug-2008 at 03:12
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Aug-2008 at 03:30
lsl, ниту Набуко има врска со руски капитал, ниту ЛукОил има врска со гас и гасификација

Од кај доби инспирација за постот жити се? Poke

LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Aug-2008 at 03:38
Originally posted by Cloverstack

lsl, ниту Набуко има врска со руски капитал, ниту ЛукОил има врска со гас и гасификација

Од кај доби инспирација за постот жити се? Poke

LOL


Постот си е многу на место. Светските сили си го освојуваат пазарот за енергенсите. И обично една сила не дозволува друга да и се меша во својот пазар. Така и ние. Ние сме амерички пазар, и све што е руско е недобредојдено. Може вака изгледа на кафанска политика, ама не е така. Македонија во скоро време нема да добие ни гасовод ни нафтовод, било што, што има везе со пласирање руска нафта и гас на македонски пазар.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Aug-2008 at 03:52
Ама добро човече у кој контекст го збориш ова?
Го оставам на страна фактот што како што и сам велиш, личи на кафанска политика... Едноставно не ми е јасно како Набуко го поврза со руски капитал и со ЛукОил.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Aug-2008 at 03:58
Па ја не зборев за набуко. Зборев за општата ситуација за пазарот на енергенсите. За набуко има шанси и да влезе во Македонија, само Набуко има време додека да се утврди трасата.

Ја онака само се убацив вон контекст.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Aug-2008 at 04:24
ова лсл не ти држи па бугарите чив пазар се руски, ако е така не ги примаа во нато...
ако сме паметни ќе најдеме начин како да оствариме соработка со русите, и реално досега го испуштивме возот трчајки по нато па така сега грците се збратимија со нив а ние ни во нато ни со нив, затоа на грујо му се брза од криволак да направи најголем нато воен полигон во европа па индиректно имајки многу нато војска во мкд ќе бидеме под посебен режим на заштита а не само празни гаранции а и добро ке се омрсиме од изнајмувањето и логистиката мислам не случајно се почнаа капацитети како кожуф и аквапура.
но сепак не е лошо дирекниот контакт за клириншкиот долг да го искористиме максимално и некако да добиеме и гаранции за ефтин гас, па види ги бугарите паметно јагне од две мајки цица но доколку се препие ни една нема да го чува туку директ во кланица, никој од големите нејќе силен сојузник кој ќе може да крене малку повисоко глава, затоа грците уште пред нато самитот во букурешт веќе имаа склучено нови воени и економски договори со русите знаејки дека штом им кренат јавно глава на америте дека мораат со време да бараат друго чаре, додуша сега нешто се надеваат на обама, но како велат чавката одкол накол колот вгаз па така сигурно е дека долгорочно ептен го утнале времето и човекот за кавга иако за тоа треба голема смелост но се одважија кока ги видоа картите на американските нато војници каде македонија е претставена како цел регион а не дел од оваа или онаа држава, па дотаму отиде работата што грците ги замолија америте да си ги повлечат базите од кај нив на што овиее културно им одговориле базите се во македонија не во грција за тие на север додека таа во атина и ја спакуваа, а плус и регионалниот центар на ција го дислоцираат од атина во скопје затоа и градат тука мини база на кале...
а освен гасот она што вреди да се брка со русите од наша страна тоа е повеќе извозот за зеленчук и овошје бидејки сеуште сме далеку од масовно производство и пласирање на готови производи во еу заради строгите стандарди што заради нашата мрзливост под итно да се преструктуираме за европскиот пазар...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Aug-2008 at 04:52
бетон, баш за бугарија. Бугарија е во еу без исполнети стандарди со корупција само за да се оттргне од русија. Исто како што и црна гора по забрзана постапка се гура кон нато и еу. Бугарија е во еу поради стратешката положба. Хрватска е 10 пати бољи од бугарија па пак не е во еу. Со текот на времето рускиот капитал во бугарија ќе опаѓа, тоа што го има сега тамо е од пред влез во еу, а останатото е многу малку. Во бугарија масовно европјани купуваат имоти и фирми. Инаку со грција мислам дека ќе се одвива обратниот процес. Средбата на Караманлис со Путин беше прст во око за цело НАТО.  Тоа се геостратешки интереси на светските сили, малите земји можат само да се држат цврсто до една од силите.


* ај молимте што било тоа со базите. Го имам слушнато муабетов дека се десило околу 94/95, барав секаде по нет ама ништо не најдов. Ај молимте објасни ми ама во меана.

**Муабетов отиде ептен.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Aug-2008 at 05:54
мислам дека бугарите никогаш нема директно да ја прекинат соработката со русија инаку како земја се напола поделени на кого треба да му слугуваат од големите сепак имаат многу слободни стрелци како и доста нус агентура и политичари кои се стремат кон русија колку е тоа добро времето ќе покаже но едно е сигурно дека во моментов добиваат најефтин гас во европа а за да остане таква работата дефинитивно нема ништо да намалуваат бугарите во соработката со русите, сепак брат за брат сирење за пари па да не е тоа ефтиниот руски гас тие ќе имаат таква инфлација и сиромаштија што за некое време ние ќе треба да воведеме визи за нив LOL ај претерав но тие и вака се последни во еу а па во случај русите да им ја кренат цената на гасот мислам дека ќе свртат доста страници наназад, па ети ти повторно турбо организиран криминал не дека и сега не е турбо но тогаш пак би бил јавен и за престиж. инаку од инвестиции во моментов највеќе имам чувство дека бугарија е топ дестинација за вложување во недвижности со несфаливо ниските цени за европскиот пазар па дури чув дека англичани купувале по цели села, истото и нас не чека но за разлика од бугарите ние имаме многу малку земја за расфрлување..... а за базите и јас го знам како муабет иако последниот договор со америте за нивните инсталации им беше пролонгиран до 1998 после тоа што се во меѓувреме се има случено навистина незнам, но за картите со македонија како регион сум сто посто сигурен... нема потреба да ја шириме мислам инаку отиде форумов на разузнавачки и контраразузнавачки топ листи!!!

Sleepy
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Sep-2008 at 11:43
 
Гасоводната мрежа ќе се гради во 2010


Министерството за транспорт објави тендер за изработка на физибилити студија со идејни проекти за поставеност на гасоводната цевка во земјава. Со проектот треба да се нацрта гасоводната мапа во земјава и точно да се прецизира каде ќе минуваат магистралните гасоводи, а дури потоа да се стартува со изработка на главни проекти.
Според Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски до крајот на идната година треба да се почне со изградба на еден магистрален гасовод, а во втората половина на 2010 ќе се гради гасоводната мрежа во земјава. Во меѓувреме, појаснува министерот, ќе се преговара со државите од кои можеме да добиеме гас, бидејќи со тоа драстично ќе се намалат фиксните трошоци, како за компаниите, така и за граѓаните.
- Ова е нешто што долго време се зборуваше во земјава. Ние тоа го ветивме во нашата програма и веќе го реализираме - потенцира Јанакиески во интервју за телевизија Сител .

 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.