build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гасификација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 30>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 02-Mar-2015 at 12:05
Видете луѓе, јас разбирам дека политика на нашиот премиер пасуе, расфрлајќи се со некакви прости решенија за сложени работи. Не сметам дека се работи за кафанска политика.

Прво, за тоа колку ЕУ не мрази може да видиме од проектите што се во тек. Прва и втора фаза од изградбата на пругата кон Бугарија - пари од европски финансиски институции, изградба на автопат Демир Капија-Неготино исто така, нови возови за Македонски железници - исто така пари од ЕБРД. Тука се и вложувањата на Европската инвестициска банка, прекуграничните проекти на општините од Македонија со оние од Грција и Бугарија - МАЛ МИЛИОН вакви проекти има. Сите овие пари не доаѓаат од Русија. Ниту евро нема вложено оваа земја. И можеме ние да се спуштиме вака ниско да се расправаме, ама џабе е.

Култузин, се надевам ќе го прочиташ горниот параграф. И ќе ти текне на тебе уште многу за проектите. Еве, на пример, чекам на тебе да ми кажеш што твојата Русија финансирала во Македонија. Опстојувањето на Груевски на власт, можеби?

Ти можеш да бидеш македонче, македонец или како сакаш, само опасната националистичка политика на твојот миленик е идентична како онаа на Милошевиќ.

И да, јас говорев за гасот како суровина. Значи, ние имаме ЦЕНА на гас, која е НАЈВИСОКА во Европа. Вие со неа можете да се греете, да произведувате електрична енергија, да правите чоколади и што сакате, ама ТИЕ нема да бидат конкурентни ако цената на гасот од Русија е толку голема. И Русија ќе продолжи со високата цена на гасот, ако Македонија не најде дополнителен добавувач на гас. Единствено померување за политички мотивиран поевтин гас ќе имаме ако нашата земја се откаже од евроатлантската агенда. А тоа ќе биде поголема глупост чак и од онаа екскурзија со Тајван!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 02-Mar-2015 at 12:19

Грујо не фаќа страна, туку најтехнократски вели кој ќе пушти цевка е добредојден, иако гледа да се врзе со сите [1] тоа е и за пофалба, поентата е дека други сакаат да фатиме само проамеричка страна ко таква протуркана и преку европа

ова и во последното интервју каде збореше за гасификација го потенцираше, инаку лично сум да станеме директен сојузник на Русија не некој партнер или шура, туку чим не нејќат во еу комотно да почнеме здружување со брикс, но за вакво нешто маж не се наоѓа кај нас просто сите се плашат што би им сервирале тоа западните лихвари, нејсе и вака ко Грујо што тера ниваму нитаму е добро односно прифаќа економска соработка со сите

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 02-Mar-2015 at 12:23
Originally posted by BOJAN

Видете луѓе, јас разбирам дека политика на нашиот премиер пасуе, расфрлајќи се со некакви прости решенија за сложени работи. Не сметам дека се работи за кафанска политика.

Прво, за тоа колку ЕУ не мрази може да видиме од проектите што се во тек. Прва и втора фаза од изградбата на пругата кон Бугарија - пари од европски финансиски институции, изградба на автопат Демир Капија-Неготино исто така, нови возови за Македонски железници - исто така пари од ЕБРД. Тука се и вложувањата на Европската инвестициска банка, прекуграничните проекти на општините од Македонија со оние од Грција и Бугарија - МАЛ МИЛИОН вакви проекти има. Сите овие пари не доаѓаат од Русија. Ниту евро нема вложено оваа земја. И можеме ние да се спуштиме вака ниско да се расправаме, ама џабе е.

Култузин, се надевам ќе го прочиташ горниот параграф. И ќе ти текне на тебе уште многу за проектите. Еве, на пример, чекам на тебе да ми кажеш што твојата Русија финансирала во Македонија. Опстојувањето на Груевски на власт, можеби?

Ти можеш да бидеш македонче, македонец или како сакаш, само опасната националистичка политика на твојот миленик е идентична како онаа на Милошевиќ.

И да, јас говорев за гасот како суровина. Значи, ние имаме ЦЕНА на гас, која е НАЈВИСОКА во Европа. Вие со неа можете да се греете, да произведувате електрична енергија, да правите чоколади и што сакате, ама ТИЕ нема да бидат конкурентни ако цената на гасот од Русија е толку голема. И Русија ќе продолжи со високата цена на гасот, ако Македонија не најде дополнителен добавувач на гас. Единствено померување за политички мотивиран поевтин гас ќе имаме ако нашата земја се откаже од евроатлантската агенда. А тоа ќе биде поголема глупост чак и од онаа екскурзија со Тајван!

 
Политиката настрана, ќе те замолам ако не ти претставува проблем, да ми реплицираш на моите коментари во пост #380.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 02-Mar-2015 at 13:59
Originally posted by Dexter26





Originally posted by BOJAN

Најпрво, не е тајна дека јас сум автор на текстот. Овде ќе се обидам да се објаснам и на дугачко. Ми се чини дека сите мислиме дека проектот „Турски поток“ ќе ни ги реши сите проблеми во државата - русите ќе дојдат овде, ќе истурат еден грст пари врз нас и ќе не спасат како држава од албанците. Ова буквално се мота на многу луѓе низ државава.

Јас поинаку размислувам. Најпрво да видиме колку километри ќе биде долг гасоводот низ наша територија. Од Дојран до кумановскиот регион излегува дека треба да се изградат цевки во должина од околу 200 километри. Ако пресметаме колку ќе чини изградбата по километар, тогаш можеме да говориме за сума од над половина МИЛИЈАРДА евра, а можеби и повеќе. Овие пари треба Македонија да ги најде самата како држава. Русија вели: или ќе ви дадеме кредити, или од парите за транзит од гас ќе ви одбиваме по години. Како и да свртиме, со сигурност нашата земја НЕМА да види пари од ваков гасовод со години.

Како второ, тоа што ќе минува цел гас за Европа низ наша територија не значи дека ќе има гас и на наша територија. Владата во моментов бара партнери за дистрибутивната мрежа по општините во земјава, но МАГИСТРАЛНИТЕ ГАСОВОДИ мора да ги изгради сама да ги изгради до градовите. Тоа значи од идните цевки на „Турски поток“ до Битола, Охрид, Тетово, Струмица, Велес итн. ДРЖАВАТА треба да вложи стотици милиони евра. Земете во предвид дека САМО за гасоводот од Клечовце до Штип ќе се одвојат 75 милиони долари! Или поедноставено, тоа ви е како да имате цистерна за бензин на Макпетрол до вас, вашата кола да нема бензин, да трагате по бензин, а да не можете да наточите од цистерната!

Како трето, различните извори на енергија се најбитни. Како што во иднина треба да купуваме електрична енергија од различни добавувачи, бензин купуваме од различни бензински пумпи, така и кај гасот треба да имаме различни добавувачи, а не само Русите. Едноставно, ако нема монопол, тогаш имаме пониски цени, сигурен гас и НЕМА УЦЕНИ И ПОЛИТИЧКИ ПРИТИСОЦИ!

Како четврто, Русија не ни е баш најдобар пријател. Нашиот премиер го прати Вранишковски во Санкт Петерсбург, а тој од таму ќе ни се врати со паралелна црква на МПЦ. Велат автокефалност нема, ама има автономија. Исто како со Украинската православна црква, каде што ваквата поделба е една од главните поделби и вовед во денешната војна. Дополнително, Русија сеуште ни го нема вратено клириншкиот долг, цела деценија со нив се тегнеме, министри се сменија, влади паднаа, а тие постојано наоѓаат некои причини за да не ни го вратат долгот.

Едноставно, јас мислам само на Македонија. Мене ме интересира нашата земја да добие гас за поголема конкурентност на индустрискиот сектор и за добивање на електрична енергија преку гасни електрани. Не верувам дека само Русија може да ни биде партнер во ова. Тоа е тоа.
 Парите се исфрлени од равенката уште од 2008 година кога започна идиотизмот наречен проект Скопје 2014. Од тогаш повеќе од јасно е дека парите не се проблем.  Ако има стотици милиони евра, или поконкретно - над половина милијарда евра - за споменици, административни згради и бројни други тотално непотребни глупости, тогаш несомнено има пари и за инфраструктурни проекти кои се неопходни.  Бидејќи мислиш само на Македонија, дај кажи која е алтернативата на рускиот гас ?  Кој е тој партнер од доверба кој би ни понудил подобра зделка од Русија ?  И дали тој партнер ќе биде толку дарежлив за да го изгради гасоводот на своја сметка, а не со издавање кредити или одбивање од парите за транзитот на гасот ?  Убаво што мислиш само на Македонија, но надвор од Македонија никој не мисли на Македонија, а не би било лошо и да се направи анкета низ цела Европа за да видиме дали воопшто знаат каде е Македонија, а за остатокот од светот па да не правиме муабет.  За 60 милиони долари клириншки долг ја сметаш Русија за не баш најдобар пријател, или за шарлатанот Вранишковски ?  Дај те молам објасни кои се нашите најдобри пријатели кои всушност направиле нешто добро за нас од осамостојувањето на Македонија во 1991 година па наваму ?  Ни јас немам нешто многу љубов кон Русија, ама затоа па уште помалку имам љубов кон остатокот од светот.  А ако сакаш статус кво како сега, рускиот гас и понатаму ќе остане доминантен, бидејќи јас не сум слушнал досега за увоз на гас во Македонија од некоја друга држава освен Русија.




Dexter 26, ќе ти дадам одговор на сите твои прашања.

Најпрвин, тоа што се фрлија неброени милиони евра за СКОПЈЕ 2014 не значи дека треба да се продолжи со безумното трошење финансиски средства. Доколку мене некој ми каже имаш стотици милиони евра и си премиер на земјава, тогаш најпрво би ја доградил пругата кон Бугарија. Тоа е прво, второ, би изградил магистрален гасовод кон југ кон границата со Грција. На тој начин, Македонија ќе има директно поврзување со јужниот сосед, кој како извор го користи и течниот гас што се пренесува со танкери. Грција не е потполно зависна од рускиот гас, па зошто да не се обидеме и ние преку друг добавувач на гас! Ова е АЛТЕРНАТИВА на рускиот гас. Да не говориме за ТАП, ќе видите дека многу брзо тој ќе стане стратешки приоритет на ЕУ, унија која има милијарди евра за ваков проект.

РУСИЈА НЕМА ДА ГО ГРАДИ „ТУРСКИ ПОТОК“ НИЗ МАКЕДОНИЈА НА СВОЈА СМЕТКА. СТОТИ ПАТ ПОВТОРУВАМ. АКО МЕНЕ НЕ МИ ВЕРУВАТЕ, ОТВОРИТЕ АДЕКВАТНИ СТРАНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ.

Наши најдобри партнери во светот се европските земји. Никако Русија. Ако гледаме од аспект на инвестирање во градителски проекти во земјава. Но, и ако гледаме каде нашите печалбари заминуваат во странство, каде одиме да се образуваме, каде одиме на патувања, кои јазици ги учиме итн. итн. Ние сме цврсто поврзани со европските земји. Да не наведувам хидроелектрани, пруги, автопати, возови и други проекти што се поддржани од европските финансиски институции, еве очекувам одговори ШТО Русија вложила во Македонија, освен во Јован Вранишковски!?!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 02-Mar-2015 at 14:21
Јован Вранишковски e српска инвестиција.
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 02-Mar-2015 at 15:31

Бојан што очекуваш да вложи Русија кога ние освен рецка што не и маваме ништо друго немало, главното вложување она го направи на двапати во клучни моменти за нас прво со признавањето на земјава прва меѓу големите, што овие сите од запад го немаа во агендите години потака, а потоем и за конфликтот во 2001 индиректно преку прорсука украина тогаш ја снабди емјата со доволно оружје за да можеме да се спротивставиме на увезената агресија, дури кондолиза рајс отиде директно во киев да протестира зошто ни продавале оружје бреј колку тоа ние сме само кратковиди а посекако и со кратко помнење

реално доколку се фатиме на оро со брикс сигурен сум дека би потекле тука проекти во изобилство, би ме изненадило позитивно во ваква шема да влезат и турција и грција и србија, јасно што би било возможно сценарио откако грците ќе ги шутнат од еу или овие доброволно не побараат да излезат, а колку и ова да изгледа ко фатаморгана ќе ве потсетам дека и за јужен ток новава опција никогаш не беше во игра па сега гледаме дека се е возможно во дадени околности

~

а ко што наведуваш бидејки албанците избрале страна паметно е ние да ги следиме, со што нема да се согласам, во најмала рака треба да бидеме неутрални, но дури и да смениме име и да не интегрираат во еу и нато пак нема да потечат тука инвестиции, еве се утепаа од течење во хрватска и албанија, просто за тоа ни треба здрава економска клима и конкуретни понуди кои се возможни за нас само надвор од еу бидејки само така можеме да имаме неависна економска политика, но ето гледаме дека кога ваквата неутралност неможат да ја дестабилизираат однадвор пробуваат сега да ја ресетираат пак одвнатре преку секакви подли удари, капак кај нас има и кој отворено и да им ги одработува

~

јужен ток долгорочно земено како инвестиција гарантира стабилност, и политички и економски а бидејки ова им е јасно на америте па пробуваат предвремено да го сопрат ваквиот развој, самиот Кери не стави на картата за поткусурување но штом се пуштат цевките единствено што ќе можат да прават америте е да ги набњудуваат од бондстил и кале и толку, реално и сега неможат нешто особено да спречат доколку немаат за тоа адути а тука речиси и да ги истрошија, освен сега да пробаат да активираат повратници од сирија ко новопечени борци за човекови права, а што ќе го направат и без јужен ток да потече, со оглед дека само преку нестабилна европа ним доларот им се стабилизира






Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 02-Mar-2015 at 16:18
ЕВРОПСКА ЕНЕРГЕТСКА ЗАЕДНИЦА: ГАСОВОДОТ „ТУРСКИ ТЕК“ Е ИСКЛУЧИВО ПОЛИТИЧКИ ПРОЕКТ



Гасоводот што Русија планира да го гради преку Турција, токму како и пропаднатиот проект „Јужен тек“, е исклучиво политички проект од кој на крајот никој нема да има финансиска полза, оцени Јанез Копач, директор на Европската Енергетската заедница, во интервјуто за сараевскиот весник „Ослобоѓење“.

„Русија и “Јужен тек” и овој турски тек го планираше исклучиво заради геополитички интереси, а не економски. Тие проекти се многу поскапи од употребата на постоечките гасоводи и ќе резултираат со многу поскап гас. Таа инвестиција некој мора да ја плати, а тоа се потрошувачите“, предупреди Копач.

Тој додаде дека гасоводот преку Турција ќе биде доволен за транспорт на околу 15 милијарди кубни метри, а токму тоа количество гас е она што Турција сега го купува од Русија.

Русија едноставно дел од гасот што сега го транспортира преку Украина, ќе го префрли на мрежата преку Турција, ја појаснува Копач руската стратегија.

„Русија го користи гасот како оружје и тоа е неприфатливо. Гасот е комерцијално добро, тие го продаваат како комерцијално добро и доколку ја вплетуваат геополитиката во него, нема да биде добро за никого, па ни за Русите“, ги коментира Копач постојаните руски закани дека „ќе го затворат вентилот“ на гасот за Европа.

Копач повтори дека Енергетската заедница силно ја поддржува изградбата на алтернативни гасни делници, при што за овој регион е најважен Трансјадранскиот гасовод(ТАП) и терминал за течен гас на островот Крк.

http://kapital.mk/evropska-energetska-zaednitsa-gasovodot-turski-tek-e-iskluchivo-politichki-proekt/
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 02-Mar-2015 at 17:07
Originally posted by BOJAN

Dexter 26, ќе ти дадам одговор на сите твои прашања.

Најпрвин, тоа што се фрлија неброени милиони евра за СКОПЈЕ 2014 не значи дека треба да се продолжи со безумното трошење финансиски средства. Доколку мене некој ми каже имаш стотици милиони евра и си премиер на земјава, тогаш најпрво би ја доградил пругата кон Бугарија. Тоа е прво, второ, би изградил магистрален гасовод кон југ кон границата со Грција. На тој начин, Македонија ќе има директно поврзување со јужниот сосед, кој како извор го користи и течниот гас што се пренесува со танкери. Грција не е потполно зависна од рускиот гас, па зошто да не се обидеме и ние преку друг добавувач на гас! Ова е АЛТЕРНАТИВА на рускиот гас. Да не говориме за ТАП, ќе видите дека многу брзо тој ќе стане стратешки приоритет на ЕУ, унија која има милијарди евра за ваков проект.

РУСИЈА НЕМА ДА ГО ГРАДИ „ТУРСКИ ПОТОК“ НИЗ МАКЕДОНИЈА НА СВОЈА СМЕТКА. СТОТИ ПАТ ПОВТОРУВАМ. АКО МЕНЕ НЕ МИ ВЕРУВАТЕ, ОТВОРИТЕ АДЕКВАТНИ СТРАНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ.

Наши најдобри партнери во светот се европските земји. Никако Русија. Ако гледаме од аспект на инвестирање во градителски проекти во земјава. Но, и ако гледаме каде нашите печалбари заминуваат во странство, каде одиме да се образуваме, каде одиме на патувања, кои јазици ги учиме итн. итн. Ние сме цврсто поврзани со европските земји. Да не наведувам хидроелектрани, пруги, автопати, возови и други проекти што се поддржани од европските финансиски институции, еве очекувам одговори ШТО Русија вложила во Македонија, освен во Јован Вранишковски!?!

 
Пред се, забораваш дека и Русија е европска држава, исто како и Македонија, бидејќи и покрај тоа што не се членки на ЕУ, сепак територијално зафаќаат територии од европскиот континент.
 
Но кога сме кај не баш најпријателските односи помеѓу Македонија и Русија, тоа е пред се, заслуга на македонските политичари, кои од осамостојувањето на Македонија во 1991 година, трчаат по скутовите на западњаците, а Русија ја третираат како да не постои, иако ја призна Македонија под уставното име уште во 1990-те години, додека нашите големи пријатели САД ја признаа Македонија под уставното име дури во 2004 година, и тоа не бидејќи така одлучија или бидејќи така сакаа, туку така постапија со цел да издејствуваат референдумот за задржување на старата територијална организација на локалната самоуправа кој се одржа истата недела кога САД ја признаа Македонија под уставното име, да заврши неуспешно, и за жал - да, референдумот заврши неуспешно.
 
Нашиот јужен сосед, кој не е во целост зависен од рускиот гас, како што велиш ти, не е баш многу пријателски настроен кон Македонците кои живеат на неговата територија, а за Македонците кои заминуваат таму на одмор па да не правиме муабет. Патем, јас лично никогаш не сум бил во Грција, чисто информативно.
 
Можеш да кажеш дека сме одлични трговски партнери, не само со Грција, туку и со останатите држави членки на ЕУ, особено со Германија, но едно се трговски партнери, а друго се пријатели.
 
И ајде објасни како и зошто Македонија не беше планирана за сега веќе откажаниот Набуко гасовод ?
 
И дали е упатена било каква покана од ЕУ кон Македонија за да учествува во планираниот гасовод ТАП ?
 
Едно се моите желби и моите мераци, друго се твоите желби и твоите мераци, а трето е реалноста.
 
Реалноста е дека Македонија нема добиено никаква покана од ЕУ за учество во планираниот гасовод ТАП, додека од друга страна, Русија ја разгледува можноста - значи ја разгледува, односно не донела конечна одлука - за изградба на гасовод од Русија кон Турција, кој би завршувал на границата помеѓу Турција и Грција, а од Грција би било изводливо - но само би било изводливо, а не и дефинитивно реализирано - да се пушти крак кон Македонија од истиот тој гасовод и преку Македонија да се заобиколи Бугарија со цел да може да се достави рускиот гас преку Македонија кон Србија, а преку Србија кон останатите држави од поранешна Југославија и кон членките на ЕУ.


Edited by Dexter26 - 02-Mar-2015 at 17:22
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 02-Mar-2015 at 19:18

Originally posted by jyvation

ЕВРОПСКА ЕНЕРГЕТСКА ЗАЕДНИЦА: ГАСОВОДОТ „ТУРСКИ ТЕК“ Е ИСКЛУЧИВО ПОЛИТИЧКИ ПРОЕКТ


не ми се верува колку плитка пропаганда тераат ова америве бреј веројатно мислат дека народ на балкан е шуплив ко тоа нивниот преку барата, ајде што европјани ни сервираат нивни гурабии ама до толку па и народ да ги срка во европа тоа неможам на очи да си поверувам, уште малку и америчко знаме нека стават на место на европското, а и така во преговори се за транс-атланска унија

~

нејсе реалноста е дека

ТАП ќе има проток од 10м.м3 http://www.ca-c.org/online/2014/journal_eng/cac-01/03.shtml

додека новиот јужен ток ќе има проток од 63м.м3 http://russia-insider.com/en/2015/01/15/2430

само луд чоек би испуштил ваква шанса, ама нели нашето глумење лудило е слично на бугарското но не ми се верува дека ќе се најде некој доволно луд ко борисов и кај нас



Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 02-Mar-2015 at 22:52
Originally posted by BOJAN


Култузин, се надевам ќе го прочиташ горниот параграф. И ќе ти текне на тебе уште многу за проектите. Еве, на пример, чекам на тебе да ми кажеш што твојата Русија финансирала во Македонија. Опстојувањето на Груевски на власт, можеби?

Ти можеш да бидеш македонче, македонец или како сакаш, само опасната националистичка политика на твојот миленик е идентична како онаа на Милошевиќ.


Ќе ме извиниш времески сум малку ограничен за подетален одговор но во глобала мислам дека ќе бидам јасен. Европа на Македонија во глобала ништо не и поклонува од љубов туку се работи за заемен интерес. Кредитите кои ги спомнуваш се со камати и посебни услови така да глупо е да се наметнува мислење дека уште и должни треба да се осеќаме затоа што зимаме кредити.
Околу гасоводот ќе повторам Македонија не треба да зазима страна туку да си ги брка интересите. Ако може една Јужно Отоманска Република да дозволи низ нејзина територија да поминува гасот и тоа да биде толерирано од ЕУ зошто една држава која на најбрутален начин е ставена во чекалната на ЕУ не би имала право да си ги тера интересите. На крај тој гас ќе оди кон Унгарија и кон Австрија а со тоа гасот ќе оди кон ЕУ која колку и да се прави наудрена Е и ќе биде зависна од тој гас.
Муабетот се на се и покрај тоа што си се потрудил не ти вреди ништо и си нема врска со интересите на Македонија ,се работи за еден поданички став сличен на оние во времето кога се менуваше уставот, знамето и името на државата. Што доби Македонија од таа поданичка политика?
Едно големо ништо? Всушност добивме имиџ на МЕКОКИЧМЕЊАЦИ па затоа и ден денес главните политички притисоци се врз наш грб. Мислам дека историјата ни докажа дека виткањето на кичма и подаништвото не се цени никаде, напротив во политиката се почитуват држави со свој СТАВ. Така да мојот СТАВ е МАКЕДОНИЈА пред и над се треба да ги гледа сопствените интереси.
Што се однесува до европа не е лошо да се спомене дека и покрај тоа што новата влада на Јужно Отоманската Провинција ги избрка како кучиња оние од Тројката и покрај тоа што не ферма ни Европа ни ништо на крај слушам денес за казна ќе и бапнат 50 милијади евра. Тоа е тоа колку и да не ги сакам и колку и да ни штетат знаат да го користат нефункционалниот европски систем и буквално прават како што сакат. Така да Европа прво нека се самодисциплинира а после нека солат памет на држави врз чиј грб сакат да тренират авторитет.

А ова за Груевски е одамна дегутантна пропаганда која нема врска со вистината и како таква може само да служи за самозадоволување по партиските штабови.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 03-Mar-2015 at 00:35
Можат Грција, Унгарија кои се членки на ЕУ, и тоа Грција е чисто Англо-Британска колонија, а Македониа не може.

Сите гледаат финансиски интерес, интерес за својот народ...

Па ЕБРД ни дава кредити, затоа што можеме да ги враќаме, да не можеме, нема да ни дава. Плус тоа што сака да не заглави. Ние секако ќе вратиме повеќе од што сме земале, така е секогаш со банките. Од друга страна тоа се проекти за кои државите од ЕУ како Грција кои имаат интерес, на пример што побрзо да стигнат туристите до нив, лобираат да добиеме кредит да се гради автопатот, и тендерот го добива Грчка фирма. Ние сме само аргатлак во проектите финансирани од ЕУ, затоа што постои услов тоа што таа го финансира, тендерот да го добие нивна фирма.

Јужен Тек 2 ќе се гради со рентата за гасоводот. Македонија 25 години е држава, и нема никаква значајна инфаструкура што минува низ неа. 25 години поминаа додека да трепнеш. Нема шанси да го отпаќаме гасоводот 25 години, гарантирам.
Логично е луѓе, колку километри минува, толку ќе имаме рента, за исто време сите држави низ кои минува ќе го исплатат гасоводот. Како тоа на Грците, Србите, Унгарците, Турците ќе им се исплати, а нам нема. Смешна аргументација.

И баш сега се сетија Американците дека Груевски прислушкувал, и баш сега се сетија дека Орбан е диктатор, и баш сега се сетија дека фамилиите во Грција треба да паднат,...


Гасоводов не е заебанција. Русија не има признаено под уставно име без никави условувања и роварења во државава. Треба сега да се замеруваме со најголемата светска воена сила, и наш сојузник во 2 светски војни, и ја вратила Турција на Мала Азија.

Да пројде гасоводов, после полесно ќе комуницираме и со Американците!
Од чаламот си патиме!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 03-Mar-2015 at 00:53



така е од чаламот си патиме

абе кој и да е на власт нема да дозволи вакво нешто да не одмине, но ова Бојан пушта вода колку да отвори дебата на форумов и воопшто не натера да почнеме да думаме јавно како би се испеглале доса дилеми, а меѓу кои главната колку и како ваков гасовод ќе ни го крене инвестицискиот рејтинг, под претпоставка дека ќе успееме да одолееме на ова ситнопаланечките политички стапици и ендеци кои ни ги сервираат и сервисираат "сојузниците"
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 03-Mar-2015 at 02:55
Едно нешто не ми јасно,ако има некој нека ми одговори.Кој ќе го користи гасот доколку се изгради јужниот или турскиот тек?Тоа е огромна количина.

Дали тие кои ќе го користат подлежат на некои колективни договори?Дали се тие членки на ЕУ или се афрички држави?Која е крајната точка на гасоводот?Северна Африка или Азија?или се членки на ЕУ?

Зошто се стопира протокот низ транзициските земји а не се стопира конзументот ако е член на ЕУ?

Или полесно се удира ќотек на самарот а не на магарето

Edited by gjoko - 03-Mar-2015 at 02:56
Back to Top
kengur View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kengur Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 03-Mar-2015 at 03:36
ИМА ГОЛЕМА ГЕОПОЛИТИКА ВО ЦЕЛИОВ ПРОЦЕС НА ГАСИФИКАЦИЈА.
РУСИЈА САКА СО ЕДЕН ФИНАСИСКИ МАНЕВАР ДА РЕШИ МНОГУ НЕЈЗИНИ ПРОБЛЕМИ.
КАКО ПРВО ГО ОСЛАБУВА НАТО ПАКТОТ ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА МОЖАТ ДА ГО НАЈДОТ ЕКОНОМСКИОТ СПАС СО РУССИЈА. ПРЕКУ ТУРЦИЈА ДА СЕ ШИРИ ВЛИЈАНИЕ НА БАЛКАНОТ И БЛИСКИОТ ИСТОК.ГРЦИЈА КЕ СИ ЈА НАЈДИ УЛОГАТА НА ЕХ ЈУГОСЛАВИА ВО 20 ВЕК ДА ИГРА ТОПЛО ЛАДНО МЕЃУ САД И РУССИЈА.
ВО ИСТО ВРЕМЕ ЈА ПРАВИ УКРИНА УШТЕ ПОЗАВИСНА ОД РУСКИ ГАС И ТРАНЗИЦИОНА ТАКСА ВО СТВАРНОСТ СИ ОТВИРА НОВИ ПРОСТОРИ НА РУСКО ВЛИЈАНИЕ.
СЕВО ОВА ШТО СЕ ДЕШАВАШЕ ВО ТУРЦИЈА ПА ВО МАКЕДОНИЈА Е ДЕЛ ОД ИГРАТА НА ГОЛЕМИТЕ СИЛИ.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 03-Mar-2015 at 12:07

мене ме чуди во кои околности Грците ќе свртат страна ето земено економски, дали е доволно што сириза се на власт, а и претходно и без нив нели пазареа оружје од русите за 10м зашто исто им земаа кусур америте, но чудно е што и бугарите се економски во аут па пак одбија соработка, иако се ми се чини дека кутрите тактизираа и купува на време а реално немаа намера да им свртат некако грб на русите, но овие знаејки го цело заедничко минато а имајки предвид дека бугарите од секогаш биле неодлучни од инат креваат раце од нив

америчката геополитика не е ради нешто друго туку бидејки утре русите би можеле да имаат изговор да си штитат инвестицијата, а со тоа лесно да имаат оправување некаде да интервенираат, не е тука посреди нит економија нит бизнис интереси, него строго сфери на влијание кои преку гасот во иднина ќе бидат уште позамрсени, замислете за 30 години при недостаток на гориво кој колку како и каде ќе се врти за соработка - што гледаме и сега веќе се случува

наше е да се смешкаме и да си свиркаме, и да гледаме да искористиме ваков гасовод, бидејки во скоро време без него може и економија да немаме, но сеуште никому не му е јасно и сфтливо какви последици би имала нашата економија кога нафтата ќе почне енормно да поскапува, може америте ќе ни праќаат холивудски резерви


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 10-Mar-2015 at 11:26

анализа од спунт, може во контекст да се дума и на тема осигурани, односно со ваквиот гасовод ние ќе имаме и сигурен грб од исток [1][2] вака земено очигледен е цел притисок за дестабилизирање на Тр.,Гр.,Мк., па и Ср., прашање е како тоа ќе го прават кога цените на нафтата ќе збеснат, може и по воздух америте ќе и доставуваат течен гас на еу

http://www.thenewturkey.org/can-russias-new-turkish-gas-project-work/


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 11-Mar-2015 at 11:34



веројатно кај нас многу народ не е ни свесен дека сме под удар на сеопшта специјална војна од надвор, дали истата се спроведува вака или онака тоа и не е битно, но факт е дека детерминистите не имаат во план за поткусурување на рутите од кинескиот и рускиот интерес по К10

Корбико: Македонија клучна за поврзување на Балканот со „Tурски поток“

Македонија е клучната земја во поврзувањето на остатокот од Балканот со предложениот гасовод на Русија и економскиот коридор на Кина од Грција кон Унгарија, оцени рускиот аналитичар Андреј Корбико во изјава за програмата „Гласот на народот“ на ТВ Сонце.


Корбико додава дека проектите на Русија и Кина имаат потенцијал економски да ја трансформираат Македонија и повторно да ја „откријат“ земјата како мост меѓу Истокот и Западот, Северна Европа и Јужна Европа.

Според него, Груевски е доволно прагматичен да работи и со двете големи сили на актуелизирање на овие проекти, додека Заев целосно би ги отфрлил овие планови за да ја задоволи волјата на своите надворешни поддржувачи.

- Визијата на Груевски за земјата е таа да се вклучи во мултиполарноста и рамнотежата меѓу сите страни во полза на Македонија, додека Заев сака надворешната политика на земјата да им ја подреди на надворешните актери и да ја приватизира економијата во нивна корист, истакнува Корбико.

Рускиот аналитичар оценува и дека сега Македонија е во средината на осмислена „обоена револуција“, испланирана од надвор, при што опозицијата неуспешно се обидувал да ги изведе Македонците на улица за да го претвори Скопје во Киев.

Корбико вели дека без оглед на тоа како ќе се реши кризата, Заев веќе им нанел сериозна штета на економијата и угледот на Македонија.

- Со дестабилизација на состојбата во земјата, тој ги одбива многу потребните странски инвестиции. Непознавачите, кои не ја разбираат ситуацијата целосно, сега имаат впечаток дека Македонија е земја на работ на политички колапс, а кога мислат дека е во очајна ситуација, тие ќе ја третираат со помалку достоинство и почит, оценува рускиот аналитичар Андреј Корбико.

http://mia.mk/mk/Inside/RenderSingleNews/288/132548313


Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 12-Mar-2015 at 12:12

Руска компанија за 75 милиони долари ќе изгради гасовод во Македонија

11:45 12 март 2015

Компанијата „Стројтрансгас“ веќе кон крајот на оваа недела ќе започне со изградба на делницата од гасоводот Клечовце-Неготино која ќе чини околу 75 милиони долари, пишува „Комерсант“.  Претходно се претпоставуваше дека оваа компанија ќе ја гради делницата  на „Јужен тек“ во Бугарија,  но на крајот на 2014 година Русија објави дек се откажува од проектот.

Според неименуван извор, во Македонија „Стројтрансгас“ ќе изгради гасовод долг 61 километар, со дијаметар од 508 мм. Работите можат да почнат веќе на крајот на оваа недела. Според планот малку повеќе од една година ќе помине во изградбата на делницата до Штип, потоа нејзиното продолжување до Неготино и изградба на уште 60 км за спојување на гасоводот со системот за транспорт на гас во Грција. Компанијата ја привршува подготвителната етапа за градба, вршејќи проценка на потребните сили и средства.                              

Од вкупната цена од 75 милиони долари, Македонија че плати само 15 милиони долари, а останатите работи ќе бидат пребиени од долгот на поранешниот СССР спрема Југославија, пишува весникот. Ова е постојниот договор кој банката ВЕБ и Народната банка на Македонија го потпишаа во 2010 година. „Стројтрансгас“ и „Македонски енергетски ресурси“ склучија договор за изградба во јули 2014 година. Засега Македонија добива руски гас преку Бугарија и Украина.

Алексеј Гривач од Фондот за национална енергетска безбедност искажа мислење дека цевководот преку Македонија ќе стане единствен за снабдување со гас за Србија, а спојувањето со системот за транспорт на гас на Грција гарантира стабилна испорака на гориво надвор од зависноста од судбината на транзитот преку Украина.

http://mk.rbth.com/news/2015/03/12/ruska_kompanija_za_75_milioni_dolari_ke_izgradi_gasovod_vo_makedonija_41403.html

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 12-Mar-2015 at 18:13
Originally posted by gjoko

Едно нешто не ми јасно,ако има некој нека ми одговори.Кој ќе го користи гасот доколку се изгради јужниот или турскиот тек?Тоа е огромна количина.

Дали тие кои ќе го користат подлежат на некои колективни договори?Дали се тие членки на ЕУ или се афрички држави?Која е крајната точка на гасоводот?Северна Африка или Азија?или се членки на ЕУ?

Зошто се стопира протокот низ транзициските земји а не се стопира конзументот ако е член на ЕУ?

Или полесно се удира ќотек на самарот а не на магарето

Целта на Русиja - да заобиколи Украина и да прекине доставките оттамо. Затоа Русиja бара нова траса.
ЕУ користи окол 120-140 милиарда кубни метри гас от Русиja за година.
Во ЕУ е започнато да се гради заеднички енергетски соуз. Тоа значи,сите потрошувачи да купат гас от Русиja на изгодна цена и да си го разпределат после тоа. Русиja до този момент зборува,дека като си мал и купиш 3 милиарда кубни метри е една цена,а като купиш 20 милиарда е друга. Целта е купуване на гас во големи количини на ниски цени.
Краjна точка нема,но се знае дека гасните системи на државите от Балканот немат ваква способност да пропуштат вакви количини.
Не се стопира транзитирането през земи на ЕУ,а Русиja не сака да почитува ЕУ директивите,кои мора да се почитуват от државите членки.
Како цело ЕУ гледа во зависноста от един източник голем проблем и има програми,кои да намалат тази зависност во иднина.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 12-Mar-2015 at 18:33
Тоа ми е јасно,но јас малку зборував со сарказам.бараат од нас-балканските држави да се бориме со Русија и да го спречиме градењето на јужниот(турскиот) тек,а гледај...нивни држави ќе го киристат тој гас.Многу поедноставно е ЕУ да си донеси уредба да нема склучување на договори за купување на гас од овие гасоводи,па тогаш нема да има ефект од градењето на гасоводите.

Со други зборови,се казнува посредникот а не потрошувачот.

Класично лицемерие на `старата ороспија`
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 30>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.859 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.