build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гасификација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 242526
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 28-May-2018 at 14:57
Originally posted by Zelenikovo

па па па, рандевуто помина со залапуење освен гушкање, да видиме што ќе стори бившата, но јасно дека свадба ќе има, но и многу деца понеа бидЕјќи газпром ќе сврти на Газдапром!

тро двсомислен назлов,мно некуца магарето ос тоа

Рускиот гигант поразен, ЕУ го скрши отпорот, на...!

Европската унија (ЕУ) и одреди на руската компанија Гаспром обврски за подобрување на проток на плин по конкурентна цена во источна Европа, соопштено е.

Европската комесарка за заштита на конкурентноста Маргарет Вестагер рекла дека Гаспром треба на ефикасен начин да обезбеди на потрошувачите кои цената ја плаќаат да биде конкурентна.

После тригодишна правна постапка, одлука која ја донела ЕУ значи дека Гаспром мора да ги тргне ограничувањата за препродажба на плин преку граница и да го унапреди протокот на плин до членките на ЕУ како што е Бугарија и балтичките земји.

Ако Гаспром прекрши било која обврска, можна е казна и до 10 отсто од глобалниот промет на таа компанија.

Гаспром соопштил дека е "задоволен" со догворот кој го оценил како "најразумен допринес за подобро функционирање на европскиот пазар за плин".

Меѓутоа оваа соопштение е добро спакувана игра со која ќе се запечати превласта на Русија и Германија на пазарот за плин во Европа а битни се и три точки од договорот:

1. Проектот Јужен тек, што е дел од антимонополското пазарење со ЕК.
2. Руската компанија отстапила од калузулата со која се ограничува можноста купувачот и понатаму да продава плин и се согласила за создавање услови за поголем прилив на плин до балтичките земји и Бугарија.
3. Европската комесарка за заштита на конкурентноста Маргарет Вастагер рекла дека . со одлуката, ЕК за Гаспром ќе ги тргне бариерите за слободен проток на гас низ Европа.

Со овој договор тргнат е секој отпор на земјите на ЕУ за изградба на уште еден руски гасовод до Германијa "Северен тек 2". Вистината е дека со овој договор се прави и премин низ Европа со "Турскиот тек" кој на некој начин ќе биде обештетена Бугарија поради губитокот на "Јужниот тек".

Значи, Европа падна пред руско-германскиот договор и овие две земји стануваат апсолутни господари на европскиот пазар на плин, со што Америка вероватно излегува од игра со својот скап проект за транспортен гас до Европа.

https://vecer.mk/ekonomija/ruskiot-gigant-porazen-eu-go-skrshi-otporot-na
 
Вечер од поодамна не е сериозен медиум, но вистината е` дека оваа вест е победа и за двете страни, слично како кубанската ракетна криза - Советскиот Сојуз ги повлекува своите нуклеарни боеви глави од Куба, додека во позадина САД ги повлекуваат своите нуклеарни боеви глави од Турција.
 
Така и во овој случај, Германија им фрла коска на балтичките држави и на Бугарија, но останува фактот дека Газпром слободно ќе може кога сака да отстапи од ваквиот договор откако ќе се изградат надградбите на Северен Поток и откако ќе се изгради Турски Поток.
 
Целта на овој договор е` Ангела Меркел да си го спаси образот, бидејќи бројот на секојдневни Германци кои имаат доверба во нејзе се намалува со секоја помината година, поради што после федералните парламентарни избори од септември 2017 во Германија, за прв пат после повеќе од 60 години во германскиот Бундестаг има пратеници од редовите на десничарска политичка партија, конкретно десничарската партија Алтернатива за Германија.
 
А Бугарија нема зошто да бара обештетување, одлучи да игра на музиката на евробирократите во Брисел, па од тука не треба ништо да очекува од Газпром.


Edited by Dexter26 - 28-May-2018 at 15:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 29-May-2018 at 23:50едноставно, Русија не попушти и дефинитивно за пола година ја сопира достават низ Украина, што пак значи или новите рути, или пак поскапиот амерички гас, што за европската економија значи Џа или бу, та сето лицемерие на крај само технократски го спинуваа!

него остај горе, дали ние ќе имаме фајде од ова, или ќе чекаме на америте да не плашат со диви насеља бидејќи во моментов сме најслабата алка на Турски Тек, а после вртењето на грб на бугарите незнам колку тоа ќе им биде простено, освен ако нашиве политичари до последно уцвикуваат та од немајкаде пак да се рестартира јужниот тек со мала корекција на првичната траса, но не е лошо и сами да исфинансираме крак од Грција угоре со време додека грците се во костец со руски договори околу Турскиот Тек ...

не сум паметен, можеби најдобро и за ова Референдум да имаме за да ова нашиве покертичари не се пишманат!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 30-May-2018 at 13:56
Previous
 
Не верувам дека референдум би бил решението, видовме како завршија референдумите за рудниците низ источна Македонија, а просечниот Македонец боледува од русофобија, бидејќи Русија нема свој Холивуд за да ја прикаже како рај на земјата, како што тоа го имаат САД.
 
Без разлика дали Македонија ќе прифати да биде дел од Турски Поток или не, Украина веќе е` заобиколена од север со Северен Поток, а од јануари 2020 па понатаму ќе биде заобиколена и од југ со Турски Поток.
 
Доколку во Македонија останат на власт плавите жолтици или можеби се вратат пвеводбениците на власт пред да заврши изградбата на Турски Поток во декември 2019, но сепак му побараат високи провизии на Газпром за изградбата на крак од Грција преку Македонија кон Србија, а Газпром одлучи да не игра на нивната музика, можеби Македонија ќе им се придружи на санкциите кои западот ги има воведено против Русија, а во такво сценарио ќе купуваме руски гас - исто како и досега - само преку американска компанија. Rollin
 
Тука лежи зајакот кој не само просечниот Македонец, туку и просечниот европеец не го препознава - вака или така купуваат и ќе продолжат да купуваат руски гас, ако не преку Газпром, тогаш преку некоја друга странска компанија, па макар и да е американска компанија, Русите воопшто не ги интересира кој ги врши извозот и продажбата на нивниот гас, се` додека парите завршуваат кај нив.


Edited by Dexter26 - 30-May-2018 at 14:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 09-Jun-2018 at 00:22

абе и германците боледуваат од русофобиски агитпроп, но тоа не ги спречува политичарите да им осигураат ефтин руски гас ... им фали само уште дански потпис и да спијат мирно додека имплементираат тоа агендата за еу-економија потпрена на обновливи ресурси но и ова новава 55-ка пак им е малку ако сакаат да си тераат со то еко-агендата, та не само Север и Јужен Ток што ќе биднат, туку и Украина ќе мора да легне на брашно за европскиот пазар да е задоволен, а тоа би значело Донбас и Луганск ќе треба да станат Републики, но колку украинските ултрадесничари се спремни на тоа, наскоро нивната рецесијата ќе каже, ако Русија им затне гасот ...

07.06.2018 - Шведска одобрила изградњу „Северног тока 2“ - https://rs.sputniknews.com/evropa/201806071115893514-svedska-odobrila-izgradnju-severnog-toka-2/

08.06.2018 - До реализације „Северног тока 2“ остала само једна препрека- Данска - https://rs.sputniknews.com/evropa/201806081115899592-do-realizacije-severnog-toka-2-samo-jedna-prepreka/

13.04.2018 - Данска: Немогуће блокирати изградњу „Северног тока 2“

Влада Данске признаје да је немогуће блокирати пројекат изградње гасовода „Северни ток 2“, изјавио је премијер те земље Ларс Локе Расмусен након преговора са немачком канцеларком Ангелом Меркел.
Хелсинки, Финска

Како је рекао, Данска нема на располагању довољно правних инструмената како би спречила реализацију тог пројекта у њеној акваторији Балтичког мора.

Међутим, Расмусен је оценио и да Данска још није донела одлуку о давању дозволе за размештање гасовода у том делу мора.

Меркелова је са своје стране рекла да Украјина, упркос томе што ће ускоро бити изграђен нови гасовод, мора да остане земља која ће транспортовати руски гас у Европу.

Пројекат „Северни ток 2“ предвиђа изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара годишње.

https://rs.sputniknews.com/evropa/201804131115247532-danska-nemoguce-blokirati-severni-tok-2/


Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 09-Jun-2018 at 14:12
Previous
 
Е па тоа се нарекува надминување на сопствените политички стравови.
 
САД и ЕУ си тераат бизнис со Саудиска Арабија - светски спонзор број 1 (ЕДЕН) на тероризмот, и појдовна точка на секој исламистички теократски и пред се` анти-демократски режим на блискиот исток и пошироко - па затоа сосема нормално е` државите членки на ЕУ да си тераат бизнис и со Русија - без разлика колку не им чинат нејзиното домашно општествено уредување и нејзините надворешни политики.
 
Ама тука во Македонија секогаш лесно може да се исплаши просечната македонска будала дека Русија е симбол на се` што не сакаме да бидеме - а во пракса сме полу-Русија, полу-Отоманска Империја од гледна точка на домашното општествено уредување и начинот на размислување - па затоа не сме требале да бидеме дел од Турски Поток.
 
Ако, нека им е` за арно и за убо на Турците, гејците, а гледам и татарите се` мислат да си легнат на руското брашно, планираат да продолжат со нуклеарната електроцентрала Белене - која им беше заедничка инвестиција со Русија, а бате Бојо од Софија беше оваа недела во посета на Москва за да испроси по некој добар збор од Владимир Путин за евентуално пуштање на крак од Турски Поток кон Бугарија.
 
Но битно ние тука се подготвуваме за менување на името на државата, па потоа не` чекаат ЕУ и НАТО, па ќе користиме европски гас - од руско производство се разбира, е_ати неписмената раја какви идиоти гласа на власт. Bash


Edited by Dexter26 - 09-Jun-2018 at 14:14
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 09-Jun-2018 at 22:23

Затоа Постојат Референдуми!

во демократија не мора Државата да инвестира или даде Амин за се', напротив со Референдум може да иницира отворени порти и за ваков коридор секое едно Здружение на Граѓани, та ако Мнозинството Граѓани дадат Амин на ваква иницијатива и Трамп да дојде во посета на Македонија тоа легислативно власта нема да може приватно да го ресетира заради едикоја геополитичка гачка!

не значи дека ако политичарите некој ги стаил в џеб дека и Народот може! бар ќе мора за возврат да го поткупува со официјална инвестиција од слични размери, пример Нуклеарна Електрана на граница со Грција

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 10-Jun-2018 at 14:37
Previous
 
Можеби Македонците не се русофоби, но македонските политичари секогаш се` продаваат на највисокиот наддавач, а Русија досега не им понудила нешто многу за да заиграат на нејзината музика.
 
Затоа и референдум нема да реши ништо, бидејќи не верувам дека сме и` нешто многу потребни на Русија на Балканот за да купи по некој македонски политичар кој на референдум би повикувал за приклучување на Македонија кон Турски Поток или кон било која друга руска инвестиција на Балканот.
 
Но тоа е само мое мислење, што не значи дека и другите размислуваат така или дека би требале да размислуваат така.


Edited by Dexter26 - 10-Jun-2018 at 14:39
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 10-Jun-2018 at 15:36

откако еу пушти срце, единствено каде можат да го блокираат Турски Ток америте тоа е тука, и не мора народ да бара референдум, може власта да искористи таков за да има оправдување пред америте, ако веќе е јасно зошто Бојко ошол во Москва, а на русите не им треба многу пак да ја свртат на старата траса преку Бугарија доколку ние се праиме на тошо ...

проблемот е што ваква шанса втор пат наскоро тешко ќе видиме се додека не се европеизираме, а тоа ко што гледаме уште долго ќе се влечи, макар нашиве политичари и на мала врата сакале да влегнат!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 10-Jun-2018 at 19:17

не дека е нешто зорт, но има две поволни сценарија по нас, првото е дека Газпром дури Путин му простил на Бојко за чаламот претходно при стопирањето на Јужен Ток, повторно има корист и од цевка низ Македонија, бидејќи со Турски Ток кој дефинитивно е сигурен економски џокер за грците и ниеќе се офајдиме вака или онака, ако се има предвид долгорочно дека потребите на еу за гас ќе се зголемуваат ...

а второто ако навистина се случи евентуален рестрарт на Јужен Ток, просто нам тоа ќе ни биде и поголемо алиби за влез во Турскиот ... прашање е дали ќе извлечеме и ефтин руски гас од сето ова или само аир од транзитирање, која непознаница зависи од нашите билатерални односи, а ко што знаеме Зајко за разлика од Грујо ги рогна назад во '90-ти

~

него да го еведитираме и официјалното бугарско извинување, некој ќе рече бугарска работа, но изненадува колку бугарите се флексибилни иако претходно озбилно кренаа раце ... но геополитика и се ет можно, а тие ко и ние зависат од позицијата на нсп-дип-стејтот во САД, иако мора да се признае дека Грујо имаше лавовски мадиња кога и покрај цело еу ретерирање тој остана убеден дека ништо лошо не праи ако економски ја укрепува земјава

05.06.2018 - Readout of the Russian position on big energy projects with Bulgaria

Asked by this website about the Russian readout of the recent visits to Russia of the Bulgarian President Rumen Radev and of the Bulgarian Prime Minister Boyko Borissov, both of which focused on big energy projects, the Russian ambassador to the EU Vladimir Chizhov said today (5 June):
“Energy was very much in the focus of attention during both visits. We have a mixed history of energy cooperation with Bulgaria. The regional South Stream gas pipeline project did not materialise. The Bulgarian government, it was actually the same government, backtracked, citing certain conditions put by the European Commission. And it was only then that Russia and actually the Russian famous company Gazprom turned to Turkey, to revise the original project which resurfaced as the Turkish Stream.

The Turkish Stream is a pipeline across the Black Sea. It’s not the first one, because there is also the Blue Stream which crossed the Black Sea from Russia to Central Anatolia. The idea of Turkish Stream was somewhat different, because the Blue Stream left the European part of Turkey, with Istanbul, out of its reach, because nobody so far, perhaps thankfully, has attempted to build a pipeline across the Bosporus. So Istanbul and that part of Turkey were supplied again through Ukraine, as Bulgaria is. So the idea was to build two pipes, one would go to Western Turkey, to the European side of the straits, and the other would divert and go somewhere else. And there are practically two options: that fork to be onshore or offshore. If it is inshore, it may go North to Bulgaria or West to Greece. In either case I believe it would no longer be called Turkish Stream, for obvious reasons. The other option was to make that fork offshore and make that second pipe go to Bulgaria directly, somewhere near Varna perhaps. So this is linked to the idea of the Bulgarian side to make Varna a regional hub. It’s not that easy, there are certain obstacles along that route, the largest being the need to have guarantees from the European Commission, because we cannot afford to get engaged in huge investments only to see a ban coming from the European Commission. So whatever happens, we need to be clear with the European Commission first.

Gas is not the only energy project between Russia and Bulgaria. There was also a trilateral project with Greece of an oil pipeline from Burgas to Alexandroupoli. I haven’t heard about it lately. And the third one, which is more in the limelight, is the nuclear project, actually two of them. One is maintenance and renovation of existing reactors in Kozlodui, number 5 and 6, and the second is the new power station of Belene. Which could have been built long ago and would have been functioning, but the Bulgarian government had second thoughts, and now it appears to have third thoughts, similar to the firs ones. So as far as I understand, they have changed their mind and reverted back to that project. We’ll be ready to cooperate on it if this position is the final one.”

https://bulgarianpresidency.eu/readout-of-the-russian-position-on-big-energy-projects-with-bulgaria/


Edited by Zelenikovo - 10-Jun-2018 at 19:19
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 03-Sep-2018 at 18:48

бугарски воз бидна гасоводната цевк на водно, некој ја турка жолчно веројатно бидејќи тендерот за нов проект и нов изведувач не смее да се повтори, бар ваков впечаток имам како завозе муабетот министерски, се прашувам кој ќе биде ризикот ако некогаш некој некако ја саботира оваа цевка, можно ли е така да постои оправдан ризик од опожарување на цела планина!? веројатно ќе ја осигураат шумата од ваква потенцијална анторполошка гачка!?

патем не ми е јасно, зар кон Драчево не треба да оди еден крак од секундарната мрежа, зошто да не може да се зголеми истиот и да се сврти и кон Марков Манастир а од таму кон Говрлево и да се заобиколи Водно, и така треба локалниот да бидне регионален Р-104 т.е. да се прошири соодветно, ако не друго со странични тротоари и вело траси, евентуално прерипувње на Матка би било зорт работа но доколку се планира некаква вело-магистрала од Матка кон Козјак [1] цевката/ките можат да се камуфлираат со истата, но бидејќи кај нас се размислува или парцијално или закаснето за вакво нешто дополнително ќе се рават проекти издвојуваат средства за трасирање и капак за што потешко одржување ќе ја закоаат цевка со армирана плоча за да биде што потешко да се интервенира при сеизмолошки или диверзантски куршлуси! кспертите ќе ве уверат преку нивните владини нарачатели дека можете мирно да спиете бидејќи арачката на физибилитките е таква да нема простор за ескивирање на сите ризици освен финансиска неподобност! на крај сред јавна дебата ќе ве утешат дека Народ има државнички осет дури и кога елитите го немаат а затоа треба да им биде неизмерно благодарен бидејќи нивното е последно, небаре Народното Mнение не треба да е прво и последно а реално не ет никако, освен посреди ко медиумско спинерски спунт за да се дефокусира грото аудиториум од озбилни државни промени преку локални еколошки натегања, што наликует на агитпроп блупринт од римскио клуб ко да му врви на Чоек предочи, веројатно детерминистите мислат дека така може магијски ќе го замајат Народ да не мисли на посуштни теми, иако и ова е битна, но баш сега ли му куца на магарето од ова, се плашам ќе им откуца копито кога тогаш на спинерите бидејќи сакаат со магарешки да го изјаваат Народ наместо Народ на магаре да стигне кроце каде мисли дека треба ...

https://www.radiomof.mk/analiza-gragjanskite-inicijativi-ostanuvaat-protiv-izgradba-na-gasovodot-niz-vodno/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 764
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 04-Sep-2018 at 19:14

убаво би било да кажат зошто и како размислуваат да го урбанизираат потегот зад Водно во Иднина и така на ангро почнува да се гради кај Доње кај Говрлево кај Чифлик а и делот кај Батинци и Маркова Сушица на ангро се урбанизира та зошто од тука да не минува цевка од примарната мрежа која би свртела потака и кон Македонски Брод и Кичево освен Гостивар и Тетово

што е пак за џевата околу шумскиот појас на Водно истата е рамнодушно мала, белки и sds имаат агенда со милионски садници за ден на дрвото та успеале да ја релативизираат

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1477&PID=228023#228023

патем се ашкат со примарната мрежа сеуште, а нема абер од секундарната до домакинствата, а непак да се дума дали ќе се приклучиме на Турски Ток, го прашаа ли Зајко на кој стол седи во однос на таа цевка, или ќе се надева на бугарите виа Србија, може ќе набавуваат амерички ЛНГ преку Драч, навистина се политички фолиранти и медиумите кои спинуваат само по нарачка без воопшто предвреме да бараат транспаретност во однос агендите на политичките елити кои освен на жими мајка што доаѓаат на власт уште по кришум си тераат свој аршин по евроатлански агенди, Народ кај нас е само статистички бројлер кој го товат еа-детерминисти преку дбашко-политички инки, нели не секој е умен да сконта зошто не смее по СЦГ да оди гасоводна траса, зошто не може да врзи кај Маркова Река а мора да се насади по сртот на Водно, ме чуди каде им беше вцртан регионално гасоводот научно во Просторниот План на РМ, можеби во раседот на Партизанска!?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1385
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 23-Sep-2018 at 15:48
Знае некој зошто се копа во Вардар кај мостот Обединети Нации во Влае

Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 23-Sep-2018 at 16:18
Тука ќе се премости реката вардар со гасоводни цевки према Влае и Ѓорче. Не сум сигурен како ќе оди изведбата можеби под земја и под самото корито.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 242526

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.