build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гасификација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 252627
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 07-Apr-2019 at 20:13
Цевкиве конечно ќе одат под земја или над земја ќе им биде финалната положба?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 08-Apr-2019 at 11:20
Па, би требало, вака се ставени само за фотографирање.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 21-Jan-2020 at 22:44
Истражував некои работи деновиве во врска со гасоводот во Мк и ај што нема скоро никакви информации, туку нема ниту една официјална мапа. Успеав да најдам некои информации од министерство за економија и Национални енергетски ресурси, па така ја склопив следнава мапа за да го документираме магистралниот гасовод во актуелната состојба.

Според некои други информации од министерство за економија успеав да откријам дека постојат веќе изработени проекти или се планираат за гасоводни делници:
- Штип - с. Хамзали
- с. Хамзали - с. Стојаково (граница со Грција)
- Кичево - Охрид - Струга - Ќафасан
- Битола - Ресен - Охрид

но одлучив да не ги вклучам во мапата бидејќи проекти посекако лежат по фиоки во Македонија 20-30 години. Ако некој има дополнително инфо или открие некоја грешка, пишете.

Магистрален гасовод v20200121 by ironm, on Flickr


Edited by ironm - 21-Jan-2020 at 23:16
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 21-Jan-2020 at 22:55

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 18-Feb-2020 at 14:32
Гасоводот од Грција во државата ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково

Претставници на претпријатието „Национални енергетски ресурси“ денеска го информираа гевгелискиот градоначалник дека гасоводот од Грција во нашата земја ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково.

Гасоводот ќе поминува кај селата Прдејци и Смоквица, а Гевгелија ќе биде споена со него на приклучната станица која ќе се гради на влезот од градот.

Проектот треба да биде реализиран до крајот на годинава, а за приклучувањето на Гевгелија на интерконекторот ќе биде изработен посебен проект за секундарна гасоводна мрежа. Општина Гевгелија веќе аплицирала за негова изработка на објавениот повик од амбасадата на Шведска, УНДП и Министерството за локална самоуправа.

Интерконекторот ќе овозможи државата да се приклучи на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море.

Сега Македонија е приклучена преку една точка на гас во Бугарија, и се очекува преку интерконекторот да бидеме приклучени на други извори и со тоа да се зголеми конкурентноста на испорака на гас во државата.

https://meta.mk/gasovodot-od-grczi%d1%98a-vo-drzhavata-%d1%9ce-vleze-me%d1%93u-selata-bogorodicza-i-sto%d1%98akovo/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 06-May-2020 at 13:21
Изградбата на гасоводната мрежа се одвива со одредени застои поради корона кризата

Решавањето на имотно-правните односи и усвојувањето на инфраструктурните проекти за измените во тек на градба, предизвикаа одредени застои во изградбата на гасоводната мрежа за време на овие два месеци откако трае кризата со корона вирусот, вели директорот на Национални енергетски ресурси, Бајрам Реџепи во разговорот за „Мета.мк“.
Ние ги направивме сите напори за да продолжи реализацијата на проектите, и успеавме во тоа. Но, нормално дека не е возможно во време на пандемија се да оди според предвидената динамика. Застоите беа во решавање на имотно-правните односи, бидејќи беа одложени сите расправии во управата за имотно-правни работи. Вториот проблем е усвојувањето на инфраструктурните проекти за измените во тек на градба, бидејќи се чекаат мислења од различни институции, и во време на пандемија тоа оди многу споро, но и ред други проблеми,“ вели Реџепи.

Директорот на НЕР информираше дека делницата Неготино – Битола, е скоро 90 проценти изградена. Оваа делница, ако нема да се појават други дополнители проблеми би требало да биде завршена до средина на оваа година.

„На делницата, Скопје-Тетово-Гостивар, имаме поголем застој, и помала реализација, заради причините што ги спомнав погоре, и сигурно дека ќе ни треба повеќе време да го завршиме целосно,“ додава Реџепи.

Изградбата на преносната мрежа, како што информираше директорот на НЕР и после завршувањето на сегашните делници ќе продолжи да се развива. Ќе се затвори прстенот Гостивар-Кичево-Охрид-Битола, и ќе се градат краци до сите градови околу прстенот, како и другите интерконекциски водови према Бугарија, Косово, Србија и Албанија.

„Тоа е во нашите среднорочни и догорочни планови. Дистрибутивната мрежа ќе почне да се гради после завршувањето на постапката за јавно-приватно партнерство, и потпишување на договорот со приватниот партнер. Првата фаза која ги опфаќа поголемиот дел од општините а со тоа и поголемиот дел на потрошувачите ќе се гради во првите четири години, но ќе се развива се до завршување на концесискиот период,“ додава тој.

Според последната одлука на Владата, јавниот повик за ангажирање на приватен парнтнер за изградба на дистрибутивниот систем за природен гас на целата територија на државата трае до 9 јуни, но според Реџепи ситуацијата може да го поремети текот во оваа прва фаза на воспоставување на јавно-приватно партнерство и тој рок да биде одложен.

„Мое лично мислење е дека треба да се продолжи рокот, бидејќи имаме ситуација на затворени граници многу долг период, и можеби повеќе компании не биле во можност да ја подигнат тендерската документација. Така нив ги ставаме во нерамноправна положба. Но, сепак владата како концесионер е таа што треба да одлучи за продолжување на рокот на првата фаза,“ потенцира Реџепи.

Услов во тенедерската документација за јавното-приватно партнерство е приклучокот на семејствата во системот да чини не повеќе од 100 евра. Реџепи вели дека ако тендерот биде завршен успешно, цената за приклучок сигурно ќе биде 100 евра, или можеби и помала.

https://meta.mk/izgradbata-na-gasovodnata-mrezha-se-odviva-so-odredeni-zastoi-poradi-korona-krizata/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 07-May-2020 at 14:31
Во завршна фаза е проектирањето на интерконективниот гасовод кон Грција

Активностите околу интерконективниот гасовод кон Грција, кој на државата ќе ѝ овозможат да се приклучи на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море, се одвиваат спред предвидената динамика, изјави за „Мета.мк“, директорот на Национални енергетски ресурси (НЕР), Бајрам Реџепи.

„Веќе е изработена студијата за влијанието врз животната средина, и во завршна фаза е проектирањето. Бевме во интензивна комуникација со сите инволвирани страни во изминатиов пердиод и јас не очекувам дека ќе имаме застои од наша страна,“ вели Реџепи.

Сега Македонија е приклучена преку една точка на гас во Бугарија, и се очекува преку интерконекторот да бидеме приклучени на други извори и со тоа да се зголеми конкурентноста на испорака на гас во државата.

Гасоводот ќе поминува кај селата Прдејци и Смоквица, а Гевгелија ќе биде споена со него на приклучната станица која ќе се гради на влезот од градот.

Проектот треба да биде реализиран до крајот на годинава, а за приклучувањето на Гевгелија на интерконекторот ќе биде изработен посебен проект за секундарна гасоводна мрежа. Општина Гевгелија веќе аплицирала за негова изработка на објавениот повик од амбасадата на Шведска, УНДП и Министерството за локална самоуправа.

Реџепи исто така информираше дека изградбата на гасоводната мрежа се одвива со одредени застои поради корона кризата, а најголеми пречки се решавањето на имотно-правните односи и усвојувањето на инфраструктурните проекти за измените во тек на градба.

https://meta.mk/vo-zavrshna-faza-e-proektiranjeto-na-interkonektivniot-gasovod-kon-grczija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 21-Jun-2020 at 13:49
Гасоводот преку Водно доцни, има технички проблеми кај Сопиште и кај Шишево

Две години откако беше најавена како приоритетен инфраструктурен зафат и претставена како единствено решение за побрзо завршување на гасоводот и за побрза гасификација на полошкиот регион, трасата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар преку падините на Водно сè уште не е завршена, а на неа последниве месеци не можат да се забележат никакви градежни работи. Посетителите на Водно и рекреативците изминативе месеци можеа самите да се уверат дека цевките долж трасата на гасоводот само делумно се поставени, некаде не се споени, а целиот потег, на кој беа исечени стотици кубни метри шума и раскопани падините и шумските патеки, сè уште стои неуреден, онака како што што беше кога започнаа градежните работи на гасоводот во 2018 година.

Како што дознава Мета, причина за овој застој се техничките проблеми на две одделни локации на трасата на гасоводот преку Водно, над села Сопиште и Шишево. Проблемот кај Сопиште се појавил кога локалното население, револтирано дека цевките на гасоводот требало да поминуваат крај селските гробишта, барало измена на трасата во тој дел, а на другиот крај на Водно, над селото Шишево пред влезот во клисурата Матка, проблемот бил предизвикан од енормната косина на трасата и тесниот простор на кој се изведувале работите.

„Изградбата на делницата што поминува низ Водно, беше за неколку месеци, но уште не е завршена целосно, бидејќи нема технички услови за да се реализира хидротест“, признава и првиот човек на државното претпријатие Национални Енергетски Ресурси (НЕР), Бајрам Реџепи.

„Се појавија две непредвидени ситуации, на двете страни на Водно, кои што ги оневозможија техничките услови за хидротест. Од страната кај село Сопиште целото село застана пред барањето да се направи измена кај гробиштата ( имаше петиција од над 1.000 потпишани граѓани) и бевме принудени на измена“, вели тој.

Сепак, според Реџепи, сега овие проблеми се решени и штом завршат административните процедури околу изменетата траса, градежните работи ќе продолжат. „Измената кај гробиштата е во завршна фаза и очекувам дека инфраструктурниот проект многу брзо ќе биде усвоен“, додава директорот на НЕР.

Тој појаснува дека на другата страна, кај село Шишево, заради намалување на работниот појас, се појави нужна потреба од усвојување на нова методологија за заварување и спуштање на цевките во услови на екстремни наклони, на намален работен појас на 10 метри. „Оваа методологија е изработена и усвоена, така што очекувам дека оваа делница ќе биде целосно завршена и вратена во првобитна состојба“, додава Реџепи.

Од Го сакам Водно резигнирано коментираат дека очигледно било за џабе нивното навремено укажување токму на тие два потенцијални проблема со кои неминовно ќе се соочи трасата на гасоводот преку Водно. „Кога водевме кампања „НЕ НИЗ ВОДНО“, меѓу другото укажувавме и на тешката изводливост на проектот особено за спустот кај Шишево како и за цевководот кој минува низ гробишта. Тогаш беше поважно временски да се запази изградбата на гасоводот, иако ни признаа дека сме во право“, вели Татјана Стојановска од ГСВ.

Како што е познато, во септември 2018 година, наспроти протестите на активистите за зачувување на парк-шумата Водно, Владата го усвои предлогот да се продолжи изградбата на оваа делница токму низ највредните предели на Водно, обврзувајќи се да ја надомести штетата на уништеното зеленило. За таа цел, НЕР уште веднаш откако беше донесена одлуката, префрли милион денари на сметката на Град Скопје за ревитализација на шумата на планината и пошумување, но досега не е завршено ветеното засадување на нови дрвја.

https://meta.mk/gasovodot-preku-vodno-doczni-ima-tehnichki-problemi-kaj-sopishte-i-kaj-shishevo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 30-Jul-2020 at 15:13
Првата фаза од изградбата на гасоводот од ТИРЗ Скопје 1 до економска зона Марино-Кадино е завршена

Oпштина Илинден информира дека веќе е завршена првата фаза од изградбата на гасоводот „Приклучна делница 17б” во должина од 2.400 метри од Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) Скопје 1 до локалната економска зона Марино-Кадино.

Од таму додаваат дека интензивно се работи на втората фаза од воспоставувањето гасоводен систем на трасата Марино – Кадино до локалната економска зона Ограѓа, во должина од 3.500 метри.

„Реализацијата на овој проект има за цел воведување на инсталации за стопански објекти во локалните економски зони во Општината со цел да се овозможи користење на гасот како енергетски ресурс,“ рече градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, кој денеска изврши увид врз работните активности.

Тој додаде дека гасификацијата ќе донесе намалување на трошоците за енергија и намалени емисии на штетните гасови во воздухот. Од локалната самоуправа велат дека гасификацијата на општина Илинден е еден од приоритетите во нивното работење.

https://meta.mk/prvata-faza-od-izgradbata-na-gasovodot-od-tirz-skopje-1-do-ekonomska-zona-marino-kadino-e-zavrshena/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 03-Aug-2020 at 15:47
Ќе се доцни ли и со почетокот на изградбата на секундарната гасификација во земјава?https://alfa.mk/kje-se-docni-li-i-so-pochetokot-na-izgradbata-na-sekundarnata-gasifikacija-vo-zemjava/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 07-Aug-2020 at 14:43
Гасификацијата на Свети Николе ќе чини повеќе од 880.000 евра

Советот на Општина Свети Николе на последната седница ја усвои Стратегијата за гасификација, со која е предвидена изградба на примарна и секундарна мрежа во општината. Овој документ базиран врз Стратегијата и Физибилити студијата за гасификација на Македонија, предвидува главен приклучок од станицата кај селото Ерџелија и е со два крака, со кој се опфаќаат речиси сите општински институции и домаќинствата.

Студијата детално го разработува текот на двата крака, преку кои е предвидено приклучување и на други заинтересирани субјекти. Должината на примарната и секундарната мрежа е 13.865 метри.

При образложувањето на документот, градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски кажа дека примарната дистрибутивна мрежа ќе чини 585.000 евра, додека секундарната 298.000 евра, или вкупно 883.000 евра.

„Околу исплатливоста – во првите четири години почнува употреба на мрежата, додека користењето на гасоводот е 20 години, со кумулативен приход за Општината во износ од 1.700.000 евра,“ рече Велковски.

По донесување на Стратегијата, претстои анкетирање на граѓаните околу интересот за приклучување кон гасоводната мрежа. Од исходот на оваа анкета ќе зависи кој ќе ја изгради и ќе ја стопанисува секундарната мрежа, дали тоа ќе биде општината преку јавно претпријатие, или преку јавно-приватно партнерство.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ имаа забелешки за изработувачот на Студијата и се посомневаа на веродостојноста на изнесените податоци.

„Со сета почит кон авторот на Студијата, Владимир Гилев, но тој е технолог по професија. Како да знаеме дека тоа што тоа го предвидел, може и да се оствари,“ праша Оливера Арсов од ВМРО ДПМНЕ.

Советот едногласно ја усвои оваа Стратегија, финански поддржана од Шведската агенција за развој и соработка (СИДА).

Од друга страна пак, Владата веќе одлучи дистрибутивната мрежа да се гради со јавно-приватно партнерство.

Првиот човек на Национални енергетски ресурси, Бајрам Реџепи во разговор за „Мета“, неодамна истакна дека општините можат да помогнат ако направат добри и одржливи проекти, бидејќи процесот до добивање на одобрение за градба е сложен и долг.

https://meta.mk/gasifikaczijata-na-sveti-nikole-kje-chini-povekje-od-880-000-evra/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 21-Aug-2020 at 15:25
Бетонирање на АБ фундаменти за гасоводна мрежаhttps://www.facebook.com/regnum.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 04-Oct-2020 at 14:02
Интерконекторот за гас со Грција ќе ја направи државава енергетски коридор за земјите од ЈИЕ

Со поддршка на САД, Северна Македонија ќе забрза и иницира неколку проекти од енергетиката од особено значење за земјата и регионот, беше истакнато на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Франсис Фенон, помошник државен секретар за енергетика и ресурси на САД.

Средбата следуваше како континуитет на посетата на Заев на Атина пред две недели на тркалезната маса за регионалната енергетска безбедност како и посетата на владина делегација во Солун.

„Регионалната соработка во енергетиката е дел од приоритетите во нашата Стратегија за енергетика и од таму произлегуваат конкретни мерки и проекти од аспект на прекугранично поврзување, кои беа теми на средбите од Атина и Солун. За нас како држава, поврзувањето на енергетските коридори преку Бугарија и Грција се од суштински и долгорочен интерес. За време на мојата посета во Атина, добивме поддршка од конзорциумот „Гастрејд“ за вклучување на Северна Македонија во изградба на терминалот за течен природен гас, во близината на Александрополис во Грција. Со овој проект се создава можност за трајно и стабилно снабдување со природен гас на нашата земја, која истовреме ќе стане точка, од која гасот ќе се дистрибуира во земјите во регионот и во земјите кои ќе покажат интерес,“ рече Заев.

Тој додаде дека со помошник државниот секретар Фенон разговарале за значењето на поддршката од САД за изградба на интерконекторот за гас со Грција.

„Со тоа добиваме уште една можност на снабдување со природен гас од Азербејџан и истовреме можност за поврзување на ЛНГ терминалите во Грција, Израел и Југоисточен Медитеран. Овие проекти ќе обезбедат стабилно и континуирано снабдување со гас, независност и конкурентни цени, што е во согласност со нашата долгорочна енергетска стратегија. Ова поврзување на Северна Македонија со Грција со помош на САД и ЕУ ја прави нашата земја енергетски коридор за земјите од Југоисточна Европа за алтернативен пристап до значајни енергетски ресурси,“ додаде Заев.

Помошник државниот секретар за енергетика и ресурси на САД, Фенон рече дека гледа еволуција и развој на нов енергетски пазар.

„Грција е предводник во тоа во инфраструктурата што ја има за прием на овие енергетски ресурси. Но, кога одиме понатаму, со ваквите приклучоци на релативно мали земји со мала побарувачка во еден поголем пазар кој што може да ги катализира инвестициските можности, ќе се овозможи трансформативен економски прогрес на земјата и целиот регион. Го посетив интерконекторот Грција-Бугарија гасоводот кој што ќе го води гасот преку Бугарија и другите приклучоци преку Северна Македонија
Драго ни е што вашата влада покажа интерес за Александрополис,“ рече Фенон.

Тој додаде дека кога има опции за енергетиката, тоа има поширок ефект врз намалување на цените и подобрување на стабилноста, отпорноста и помошта кон потрошувачите.

„Северна Македонија има значајна можност во смисла на гасот, но и интеграција на обновливите енергетски ресурси заедно со гасот,“ потенцираше Фенон.

https://meta.mk/interkonektorot-za-gas-so-grczija-kje-ja-napravi-drzhavava-energetski-koridor-za-zemjite-od-jie/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 05-Oct-2020 at 17:09
Општините немаат финансиски капацитет сами да го платат гасоводотhttps://alsat-m.tv/mk/општините-немаат-финансиски-капацит/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 01-Nov-2020 at 14:50
Бислимовски: Гасното поврзување со Грција ќе значи пониска цена на гасот и до 20 отсто

Ни претстои сериозна гасификација на земјава, по далеку пониски цени од сегашните. Проценките се дека цената на гасот би се намалила и до 20 отсто со идниот крак од Грција, преку Северна Македонија, па се до Косово, со што стануваме транзитна земја“, посочи претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни (РКЕ) услуги, Марко Бислимоски, на учеството на он лајн дебатат за состојбите во енергетскиот сектор во организација на Стопанската комора на Македонија (СКМ). Бислимоски пред стопанствениците и членовите на Собранието на СКМ ја претстави состојбата во енергетиката во однос на снабдувањето со топлинска енергија, гас и електрична енергија.

Тој објасни дека во Бугарија, по отворањето на Балкан хаб, каде што има пристап на гас од Турција, но и од Грција, цената на гасот се намали за 40 отсто. Податоците и анализите укажале дека секоја земја што гради инфраструктура и што се поврзува со нови коридори, може да очекува пониска цена на гасот.

„Логично е тоа да се очекува и од гасното поврзувањето на Северна Македонија со Грција. Диверзификацијата на изворите од кои се снабдуваме со гас ќе ја зголемат понудата и цената ќе оди надолу. Кракот што ќе го имаме со Грција е клучен затоа што ќе транзитира низ нашата земја и ќе оди и до Косово“, изјави Бислимоски.

Прогнозите на потрошувачката и на цените на енергенсите во претстојниот зимски период, и постапките за поднесување на приговори, доколку настане штета поради прекин на испорака на електрична енергија, природен гас и топлинска енергија, беа дел од прашањата за кои стопанствениците изразија интерес, соопштија од РКЕ.

https://meta.mk/bislimovski-gasnoto-povrzuvane-na-grczija-ke-znachi-poniska-czena-na-gasot-i-do-20-otsto/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7459
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 06-Nov-2020 at 17:44
Гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар треба да биде завршена во втората половина на следната година

Премиерот Зоран Заев, при увидот на градежните активности на гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар, рече дека истата целосно ќе биде завршена во втората половина на следната година. Во исто време, како што најави Заев, ќе бидат изградени и мерните станици и краците кон градовите.

Оваа делница е во должина од 86 километри и заклучно со септември, е реализирана на ниво од 66 проценти.

Пандемијата со ковид-19 го забави изведувањето на работите, но сепак потенцираше премиерот, целосно се завршени работите на гасната магистрала од Клечовце до Неготино во должина од 96 километри.

Во септември годинава пак се комплетираше и изградбата на Неготино-Прилеп-Битола во должина од 92 километри. Овој магистрален гасовод, со сите придружни елементи, ќе биде комплетиран до вториот квартал на 2021 година.

Она што се очекува во следниот период е да се определат операторите на секундарната и терцијарната мрежа коишто ќе обезбедат пренос и приклучок на гасоводна мрежа, кои како што кажа Заев треба да бидат по ниски цени достапни за граѓаните и стимулирачки за индустријата.

„За таа цел беше објавен повик за воспоставување на јавно-приватно партнерство за финансирање, проектирање, изградба, управување, одржување и развивање на дистрибутивниот систем на природен гас. Во тек е евалуација на пријавите за учество заедно со консултантите од ЕБОР за проверка на нивните капацитети согласно критериумите на повикот,“ рече Заев.

Интерконекторот со Грција пак, треба да обезбеди стабилно и континуирано снабдување со гас, независност и конкурентни цени. Од големо значење, потенцираше Заев, е и постоењето на точката на новиот интерконектор со Косово што продолжува преку Косово, Црна Гора и понатаму.

„Ќе бидеме преносен систем и за други држави што секако ќе влијае многу на поволноста на цената за крајните консументи,“ рече Заев.

https://meta.mk/gasovodnata-delnicza-skopje-tetovo-gostivar-treba-da-bide-zavrshena-vo-vtorata-polovina-na-slednata-godina
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 10-Nov-2020 at 18:18
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 252627

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.