build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Карфур маркети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 07-Nov-2012 at 23:49

Ok, plakaj skapa hrana i uzivaj...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 07-Nov-2012 at 23:52
Originally posted by Denko


Ok, plakaj skapa hrana i uzivaj...
е сега, која е поентата на коментаров, човекот посочи дека тоа што е ефтино, не е стандардна цена, туку промоција
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 08-Nov-2012 at 00:18
Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko


Ok, plakaj skapa hrana i uzivaj...
е сега, која е поентата на коментаров, човекот посочи дека тоа што е ефтино, не е стандардна цена, туку промоција
Pa poentata e vo toa sto covekot ne saka da sfati deka hranata vo Makedonija moze da bide poevtina a pritoa nikomu da ne mu fali nesto.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 08-Nov-2012 at 02:03
Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan

Originally posted by Denko


Ok, plakaj skapa hrana i uzivaj...
е сега, која е поентата на коментаров, човекот посочи дека тоа што е ефтино, не е стандардна цена, туку промоција
Pa poentata e vo toa sto covekot ne saka da sfati deka hranata vo Makedonija moze da bide poevtina a pritoa nikomu da ne mu fali nesto.

Ок еве ти одлична прилика да започнеш свој бизнис
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 10-Nov-2012 at 21:11
23ka.wordpress.com
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 16-Nov-2012 at 11:10
Originally posted by UrbanFreak

2. Дали еден маркет е мини, супер или хипер зависи исклучиво од неговата големина (во квадратни метри) и број на услужени купувачи или продадени производи во единица време. Никаде не е дефиниција разноврсноста на асортиманот во оваа класификација. Во крајот на краиштата, по горната логика, Карфур има 20 типа на телевизори, Тинекс и Веро немаат ни еден. Значи секој си игра по сопствената философија и пазарна логика.
Ова напросто не е вистина. Карфур има 20 типа на телевизори кои можеш да ги пазариш заедно со компири, додека Тинекс (зборувам за супермаркетите, а не за мини-маркетчињата) има не само телевизори, туку и двд-плеери и блу-реј плеери, и микробранови печки и шпорети и машини за перење и правосмукалки итн. Плус, кај Тинекс сето ова е одделено во посебен дел.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 16-Nov-2012 at 11:15
Originally posted by Denko

Ne znam kakvi faktori vlijaat, no ne moze Milka vo Tineks da cini 4,4€, a vo Germanija 2,15€. Pa Golf 6 (najevtinata verzija) koga izleze vo Germanija cinese 14.400€, a vo makedonija okolu 13.000€. I kako e sega toa mozno.

Sakam da skrenam vnimanie na makedonskiot mentalitet, koj saka preku nok bogatstvo. Taka bilo odsekogas, taka e i denes. Vleguvanjeto na "Karfur" gi spusta na zemja lakomite makedonski gazdi i ni pokazuva deka produktite mozat da se prodavat i po poevtina cena. Kamo sreka i "Aldi" da vleze i da se sozdade vistinska konkurencija a ne lazna kako sto e sega. Vo "Aldi" (vo Germanija) kilogram holandski domati (odlicen kvalitet) cini 0,89€. Ajde skopjani prosetete se do Tineks i Vero i kazete kolku cinat makedonskite domati, cisto da napravime paralela.
Многу се нервирам кога ќе прочитам ваков коментар и ќе видам дека некому чоколадото Милка му е поим за квалитет. Чоколадо кое после секоја изедена коцка бара една чаша вода. Пробај чоколадо од Nestle или Duca degli Abruzzi, па ќе видиш што сакам да ти кажам.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 16-Nov-2012 at 11:41
Најглупавиот коментар некогаш напишан
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 16-Nov-2012 at 11:45

Без плачење. Образложи!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 16-Nov-2012 at 12:01
Како испадна во нишка за Карфур маркети да се прави муабет дека Милка чоколадо не чинело и требало да се пие вода оти луѓето не пробале Нестле. Два бренда со прилично ист квалитет и иста цена, но разлика во вкус на купувачот. Бреееј... до каде стигнавме..
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-Nov-2012 at 12:05
Не реков дека Милка чоколадото не чини, но само сакам да укажам на луѓето дека за слична цена можат да најдат подобри чоколада. Бидејќи е нишкава за Карфур маркети нема да одам оф-топик, а доколку сакаш да ти наведам навистина квалитетни брендови на чоколада, пиши ми на ПП.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 16-Nov-2012 at 14:07
Еден голем кикс на Керфур ,ова ми го кажа еден другар кој е доверлив и не е лажго ,поминал во маркетов и земал неколку артикли на промоција, кога стигнал на каса му ги куцнал без промоција, касиерот му рекол дека таа промоција поминала истиот ден а на производите и рафтовите сеуште стои промоцијата ,се надевам вакви киксови нема да се повторат, и се надевам можеби тие некогаш не читаат и ќе го прочитаат и ова за да се надмине овој проблем =) поз.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 16-Nov-2012 at 14:11
Јас имам начекано и етикети со цени напишани на бугарски. Дури мислам дека имам и сликано, ќе постирам кога ќе ги префрлам сликите. Многу дилетантски ми изгледа нашиот Карфур, а имав многу големи очекувања, и сум многу задоволен од нив во странство.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 18-Nov-2012 at 18:21
Додека поголемиот дел од конкуренцијата на Карфур се занимава со плукање по Карфур во медиумите, КАМ ги копира идеите на Карфур.
 
Имено, во КАМ се продаваат Алпико чоколади на кои не помнам кога цената им била под 40 денари за 100 грама. Паралелно со Алпико чоколадите, во КАМ се продава и Алпико какао, и исто како и на хартиената обвивка на чоколадите, така и на картонската обвивка на какаото, најубаво си пишува Made in Switzerland.
 
Како што Карфур продава евтини бугарски сокови и чоколади, така и КАМ од неодамна почна да продава Алпико чоколади со различни филови на карамела, јагода и други филови, по цена од 23 денари или 25 денари за 100 грама. Но една работа е чудна кај овие чоколади, а тоа е фактот дека, иако го има логото на Алпико на хартиените обвивки на чоколадите, сепак на истите тие хартиени обвивки пишува Made in EU, што посочува дека чоколадите се произведени во држава членка на Европската Унија, а ако добро помнам, Швајцарија не е држава членка на ЕУ.
 
Дали навистина чоколадите се од Алпико или станува збор за лажни хартиени обвивки, или некој од нашите соседи кој е полноправна држава членка на ЕУ, а истовремено произведува Алпико чоколади (Бугарија, Грција, Романија), па поради поблиското растојание помеѓу производителот и потрошувачот, цените на овие нови Алпико чоколади се толку ниски, не знам, но ова покажува како КАМ одговара на ниските цени на Карфур, за разлика од остатокот од конкуренцијата.
 
Но за да не ги фалам КАМ, сепак морам да спомнам дека ниту сум купил, ниту сум пробал од тие нови чоколади, а истовремено морам да додадам и дека КАМ ја поскапе туната од 62 денари на 64 денари, а во Карфур ако добро помнам, цената на туната е 65 денари, што и понатаму го прави КАМ поевтин за само 1 (ЕДЕН) денар, освен ако во меѓувреме ја намалиле цената на туната во Карфур.


Edited by Dexter26 - 18-Nov-2012 at 18:23
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 18-Nov-2012 at 23:15
Originally posted by mitatos

Еден голем кикс на Керфур ,ова ми го кажа еден другар кој е доверлив и не е лажго ,поминал во маркетов и земал неколку артикли на промоција, кога стигнал на каса му ги куцнал без промоција, касиерот му рекол дека таа промоција поминала истиот ден а на производите и рафтовите сеуште стои промоцијата ,се надевам вакви киксови нема да се повторат, и се надевам можеби тие некогаш не читаат и ќе го прочитаат и ова за да се надмине овој проблем =) поз.



Истата случка ја имав во Карфур во Полска. Отидов со фискалната на главна каса и им реков, дали јас сум грешка или имате погрешна цена. Жената што работеше на главна каса ми рече покажи ми го рафтот со производот и отидовме заедно, а на рафтот старата цена, на фискална нова цена. По радио викна некој дечко и му рече одма тргај ја цената и му држеше лекција едно 2-3 мин како згрешил итн итн. Крајно отидовме до главната каса, ми рече дај ми ја сметката, ја стонираше и ми го дадоа производот бесплатно и ми рекоа тоа е поради грешка на маркетот и ќе биде одбиено од платата на работникот задолжен за тоа. Ми се извини едно 100 пати и така си отидов дома со гага производ(вредност од 10еур). Ми падна жал за вработениот што му „скратив“ 10еур од плата, ама кога е глуп што да му правиме.

Поента од ова: Ако ви се случи, пробајте си ја среќата, бидете фини и побарајте си објаснување(не од тие на каса, туку од главната каса во маркетот или шефот на маркетот). Ако се професионални, ќе ви излезат во пресрет

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 19-Nov-2012 at 16:47
Originally posted by phenomenon

Originally posted by UrbanFreak

2. Дали еден маркет е мини, супер или хипер зависи исклучиво од неговата големина (во квадратни метри) и број на услужени купувачи или продадени производи во единица време. Никаде не е дефиниција разноврсноста на асортиманот во оваа класификација. Во крајот на краиштата, по горната логика, Карфур има 20 типа на телевизори, Тинекс и Веро немаат ни еден. Значи секој си игра по сопствената философија и пазарна логика.
Ова напросто не е вистина. Карфур има 20 типа на телевизори кои можеш да ги пазариш заедно со компири, додека Тинекс (зборувам за супермаркетите, а не за мини-маркетчињата) има не само телевизори, туку и двд-плеери и блу-реј плеери, и микробранови печки и шпорети и машини за перење и правосмукалки итн. Плус, кај Тинекс сето ова е одделено во посебен дел.

Мислам дека дебатата беше дали Карфур заслужува или не да се нарече хипермаркет, а не кој продава ДВД плеери и слично. Со твоите одговори, не даде ама баш ни еден валиден аргумент на ова:
Originally posted by UrbanFreak

2. Дали еден маркет е мини, супер или хипер зависи исклучиво од неговата големина (во квадратни метри) и број на услужени купувачи или продадени производи во единица време. Никаде не е дефиниција разноврсноста на асортиманот во оваа класификација.

Твојата дефиниција, колку типа на Милка чоколади има во асортиманот, и какви ДВД плеери поседува не сум ја сретнал никаде во ниту една класификација на малопродажните објекти. Доколку грешам те молам посочи линк.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 26-Jul-2015 at 22:35
Каква е состоjбата на Carrefour во Македониjа.
Во Бугариjа са во криза и магазините са празни.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 27-Jul-2015 at 00:36
Previous
 
Во Македонија, пред неполни година дена, кон крајот на август 2014, Карфур отвори супермаркет во Тетово, во трговскиот центар РЕМ Мол.
 
Но сепак станува збор за супермаркет, а не хипермаркет, значително помал од хипермаркетот во Скопје Сити Мол, но од друга страна, и Тетово е значително помал град од Скопје.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 27-Jul-2015 at 01:23
Originally posted by Green Bay

Каква е состоjбата на Carrefour во Македониjа.Во Бугариjа са во криза и магазините са празни.



Сега за сега е стабилна и нема најави за повлекување.Се зависи од централата во Грција бидејќи официјално Карфур се повлече и остана делот на Маринопулос кој има франшиза за балканот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 16-Dec-2015 at 19:14
Originally posted by Green Bay

Каква е состоjбата на Carrefour во Македониjа.
Во Бугариjа са во криза и магазините са празни.

Изгледа навистина гадно кризираат. Пред околу месец-два, хипермаркетот во SCM им беше прилично празен и пуст. Вчера бев повторно и работата е уште полоша. Голем дел од полиците се потполно празни, а таму каде што имаат поставено производи, нема разновидност, туку најчесто се работи за големи количини од само неколку артикли. Мислам дека во било кое маалско мини-маркетче од 50 квадрати има поголем избор на производи отколку што има во Carrefour-от во SCM, иако колку што ми е познато маркетот има површина од 4.650 метри квадратни. Со оглед на ситуацијата, купувачи има многу малку.

Знае ли некој каков поточно дил имаат со SCM? Некој долгорочен закуп ли е?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.