build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

City Tower

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Nov-2012 at 14:04
Додаваат спратови
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Nov-2012 at 16:58


Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 30-Dec-2012 at 12:56
http://www.den.mk/
 
http://issuu.com/ognenmitev/docs/29-30-12-2012
 
Den 29 Dekemvri
 
СИТИ МОЛ ТУРКА 150 ФИРМИ В ДОЛ
 

 Edited by Dexter26 - 30-Dec-2012 at 20:11
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Feb-2013 at 01:51
Преглед на проектот

Локација: Општина Карпош, Скопје, Република Македонија
Тип на објект: Колективно домување
Вкупна бруто површина: 12 000m2
Број на станови: 132 + 12 станбени единици
Почеток на изведба: март 2012

Завршување на изведба: мај 2013

http://www.skopjecitytower.mk/mk/project-outlook

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Feb-2013 at 18:11
1.350 евра за метар квардатен
Ептен тактички играат овие, со оглед на тоа што добар дел од изградбата им е компензација па вака полесно ќе ги раздолжат кооперантите. Многу подло...
А одпосле ќе намалат за да може да продадат, зошто ако е во Карпош 3/4 оваа сума...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Mar-2013 at 16:53
Некако заглави изградбата на објектов
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Apr-2013 at 23:31
поставуваат прозорци, се работи и на едната страна на фасадата

За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 02-May-2013 at 12:10
Ova bi mu doslo 20 katnica, ima nekoj informacii vo vrska so fundamentite kako se praveni? Bi trebalo da ima nekoe pojacuvanje, shipovi...!? Kolku sprata pod zemja e?
Investitorite sto nemaat pari vednas se zabelezuva, sporo napreduva, na izveduvacite im davaat kompenzacii (sungeri, koli, nekoj stan), majstorite na izveduvacite zemaat plata koga gazdata ke se snajde odnekade, spored toa i se "utepuvaat" od rabota, kvalitetot paga na "daj sta das"... Se taka vo magicniot krug ...
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-May-2013 at 12:51
Originally posted by alexsend

1.350 евра за метар квардатен
Ептен тактички играат овие, со оглед на тоа што добар дел од изградбата им е компензација па вака полесно ќе ги раздолжат кооперантите. Многу подло...
А одпосле ќе намалат за да може да продадат, зошто ако е во Карпош 3/4 оваа сума...

Dobar marketinski trik, posle ke dade povolnosti za plakanje vo gotovo, pa do kraj na mesecot samo za toj specijalen popust, itn itn... Nekoj tatini sincinja so pari ke se pokaze da se znae deka ima pari i ke ispuka i 1300 po kvadrat... Taka da imame sloboden pazar i izbor na dosta novi objekti pa moze da bira koj kade mu se sviga . Porano nemase izbor sega veke ima

Edited by Portal - 02-May-2013 at 12:59
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-May-2013 at 15:53
Originally posted by Џоле

поставуваат прозорци, се работи и на едната страна на фасадатаАј вака сега јас тука на сликава забележувам 18 нивоа со плоча (плус дупла плоча има на еден дел) плус кровот. Кои се вашите претпоставки за висината, но тука под 3,5 метри едно ниво не е. Јас пишував за одредени бројки но тиеа беа отфрлани.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-May-2013 at 17:35
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-May-2013 at 17:47
Previous
најверојатно така вика поради тоа што тие четири високи нивоа вредат колку 8 „нормални“ спрата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-May-2013 at 17:51
Ај сега како малите деца ќе си играме. Значи се зборува за идентичните нивоа од страна по кои има плоча па пак идентично ниво и така натаму. Прашувам колку е високо едно ниво за да може да се добие барем отприлика претстава. На едно место има дупла плоча и плус кровот над последното ниво. Јас лично не сум убеден дека од 3.5 метри е пониско едно ниво со плоча.


NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 03-May-2013 at 17:56
Глупости и ирелевантно е колку точно спрата има не интерессира висина ја мериме според нивоата кои јасно се гледаат на сликава.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-May-2013 at 18:04
Originally posted by Supervisor

Глупости и ирелевантно е колку точно спрата има не интерессира висина ја мериме според нивоата кои јасно се гледаат на сликава.
ориентирај се според нивоата на гаражата, па и југото што е паркирано во неа LOL

не би требало да има повеќе од три метри... ма да вака може до утре да мозгаме, додека некој не излезе со официјални документирани висини
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-May-2013 at 18:22
Колку што знам пропишана висина на еден спрат на катна гаража (од плоча до плафон) е 2,5 метри , бидејќи зграда во долниот дел (првите 3 ката) нема да биде катна гаража туку деловен објект ова не важи.
Првиот кат (приземјето) на зградата е 4,5-5м висок, вториот кат исто така ,додека третиот е веќе помал ,станува збор за висина од 4-4,7м.
Последниот кат односно поткровјето ми изгледа како да ќе биде исто така деловен објект што би требало да има висина над 4м.
Е сега ако ги собереме во најдобар случај (највисоки коти) овие 4 ката имаат висина од 21-22м со вклучени плочи, најлош случај е околу 18-19 метри (што ниту од око ниту според известувањето на компанијата не е можно да биде точно).
Останатите 11 ката наменети за станбено домување во најдобар случај имаат 3,5 метри со плочите што претставува 38,5 метри ,но поради што обично очите не ме лажат овдека нема повеќе од 3,20 со плочите (што би било 35,2м) ,односно би рекол дека се иде минималистички 2,40 внатрешна висина на станот откако ќе се изгради ,а тоа е околу 3м со плочите и претставува 33м висина.
Ако на сите овие математики ги додадеме оние 21-22м тогаш и во најдобриот случај зградата е пониска од МРТВ и е околу 60,5м (максимално) ,а во реална околност која претпоставувам дека е тогаш е околу 55м.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-May-2013 at 18:41
Originally posted by Supervisor

Ај сега како малите деца ќе си играме. Значи се зборува за идентичните нивоа од страна по кои има плоча па пак идентично ниво и така натаму. Прашувам колку е високо едно ниво за да може да се добие барем отприлика претстава. На едно место има дупла плоча и плус кровот над последното ниво. Јас лично не сум убеден дека од 3.5 метри е пониско едно ниво со плоча.
Добро ти мене ме заебаваш? 17 и 18 твое е всушност еден кат со висок плафон. 1-4 што си обележал е катната гаража која не е дел од зградата, гледај од јужна страна, дури и на официјалната страна стои дека тоа се приземје и два ката за деловни намени кои имаат вкупна висина од 16,8 метри и тоа се 3 плочи, 3 ката!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-May-2013 at 18:48
Зградата има 15 реални плочи кои постојат и кога ќе има лифт во него ќе има копче за приземје + 14 други аман.

А тоа што некои катови се повисоки (приземје, прв, втор - деловен и последен - ексклузивен) е друга работа.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 03-May-2013 at 20:00
По просто од ова за пресметување на висината на објектот нема:

баталете и фиктивни плочи и се
Она што го знаеме како ФАКТ е следното:

1. До првата хоризонтална црвена линија висината е точно 16,80 метри.
2. Измеѓу двете хоризонтални црвени линии има 11 нормални ката. Која е висината дајте предлог и пресметајте ја висината.
3. Последниот кат за домување ќе биде наменет за ексклузивни станови со висок плафон целиот застаклен, висина можеби дупло од обичните. Дајте предлог и пресметајте.

Мое нагаѓање

16,80 + (11ката по 3 метри) + 7 метри = 57 метри вкупна висина ----- МРТВ 70m

Кои се вашите бројки за ставка 2 и 3?

Edited by alexsend - 08-May-2013 at 15:14
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-May-2013 at 20:14
висината на „нормалните“ катови не може да е повеќе од 2,5 до 3 метри, погледнете ја висината на катовите на катната гаража и сами проценете
плус, висината на првите три спрата (16.80), поделете ја на 6 (препоставка за бројот на „нормални спратови“ кои би ди содржела таа висина) и ќе добиете висина од 2.8 метри за еден нормален спрат
сега да ги собереме тие 11 спрата од 2.8 метри, заедно со тие три спрата, од 16.8 метри и со најгорниот спрат (што е дупла висина од нормален), добиваме висина од 53.2 метри
плус дебелина на плочите (не знам колку е) и елементи на кровот (ако има) добиваме скоро 60 метри висина, метар повеќе или помалку... ама не е повеќе од 60 како и да е

но, како и да е, ова се само претпоставки


Edited by zabegan - 03-May-2013 at 20:17
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.