build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ТЦ Сарај

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ТЦ Сарај
    Posted: 21-Oct-2012 at 10:40

Ахмети отвори Трговски центар


Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денеска ја пресече црвената лента на новиот Трговскиот центар во Сарај.

Оваа инвестиција, изјави Ахмети која е финансирана од домашни бизнисмени ќе донесе нови работни места за граѓаните. Целиот проект чини три милиони евра, а ќе се вработат 50 граѓани.


http://www.plusinfo.mk/vest/62478/Ahmeti-otvori-Trgovski-centar
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Oct-2012 at 10:43

Saraj, përurohet qendra tregtare në vlerë prej 3 milion euro

Në komunën e Sarajit u hap qendra e parë tregtare, investim ky i afaristëve Muarrem Bexheti dhe Jusuf Jusufi. Investimi kap vlerën prej tre milion eurosh ndërsa do të mundësoj 50 vende të reja pune. Ky investim është i një rëndësie të veçantë pasi do të paraqes stimul për shumë afaristë të tjerë që të investojnë në këtë komunë, tha mes tjerash kreu i komunës së Sarajit Bekim Murati.
“Unë shpresoj që ky investim që sot e bëjmë hapjen në mënyrë solemne do të jetë një stimul për biznesmenët, për të gjithë afaristët që të vijnë dhe të investojnë në komunën e Sarajit. Komuna e Sarajit do të jetë në shërbim dhe në ndihmë të tërheqjes së investitorëve dhe ata që dëshirojnë të investojnë në komunën e Sarajit,  komunë  do ta shohin si një partner në zhvillimin e biznesit të tyre”, tha Bekim Murati, kryetar I komunës së Sarajit.
Në inaugurimin e kësaj qendre tregtare mori pjesë edhe kreu i BDI Ali Ahmeti si dhe shumë  ministra dhe deputetë të këtij subjekti politik. Sipas Ahmetit politika ekonomike ka ndryshuar andaj me punë dhe angazhim duhet t’i zhvillojmë vendbanimet tona.
“Unë mendoj që ne shqiptarëve nuk na kanë munguar iniciativat, nuk na ka munguar guximi mbase kanë qenë pengesat të tjera ato që shqiptarët i kanë lënë të stagnojnë. Kohërat kanë ndryshuar prandaj edhe njëherë i siguroj investitorët, gjithë ata të cilët disponojnë kapitalet e tyre le të urdhërojnë sepse vendbanimet tona duhet t’i përparojmë”, tha Ali Ahmeti Kryetar i BDI.
Investimin e ka përshëndetur edhe ministri i ekonomisë Valon Saraçini duke theksuar se ky investim duhet të jetë shembull se si një sipërmarrës investon në kohë krize.
“Sot bisedojmë për një investim në vlerë prej 3 milion euro, një investim që përveç zhvillimit të ekonomisë lokale do të inicioj edhe hapjen e 50 vendeve të reja të punës edhe atë në mënyrë direkte ndërsa në mënyrë indirekte do të hapen edhe vende tjera që do të kenë lidhshmëri me këtë qendër tregtare”, u shpreh  Valon Saraçini, Ministër i Ekonomisë.  
Qendra e re tregtare ‘Saraj’ paraqet përmbledhjen e biznesit 20 vjeçar të kompanisë  JUS MB në një vend e cila përveç këtij investimi, sot vuri gur themelin edhe të objektit të dytë po në këtë komunë. 

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/163126.html

Билдери, нема многу важни информации за нашиов форум за овој проект, иако јас подолго време го следам како се развива. Да се надеваме дека инвеститорот ќе биде расположен за соработка, па утре да имаме и многу повеќе податоци и фотографииBig%20smile.

П.С. Немаше никакво известување во медиумите дека ќе се пушта во употреба.Edited by BOJAN - 21-Oct-2012 at 10:46
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Oct-2012 at 11:07
Паралелен свет
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2027
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Oct-2012 at 11:56
Originally posted by Andrej_LJ

Паралелен свет
Toa ne e od vcera...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Oct-2012 at 23:59
Ја имав можноста денес да влезам во трговскиот центар. Во долниот дел има две-три помали продавници кои сеуште не се отворени и еден поголем супермаркет, на второто ниво има кафуле и пицерија, златара, две-три продавници на облека и на последниот кат се канцеларии. Содржајноста е очајна, внатрешноста лоша, но однадвор мене ми изгледа симпатично објектче. Само да напоменам дека во Сарај во моментов на четири локации се градат станбени згради, тоа ќе бидат првите во историјата на оваа општина.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Jan-2013 at 19:40
Некои слики од трговскиот во Сарај. Малку се измешани, се надевам нема да ми замерите

А мојот коментар околу трговскиот е дека е прекрасен.
Навистина ми се допаѓа, ми делува многу поквалитетно направен од многу поголеми трговски центри кај нас.


Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Jan-2013 at 19:43


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Jan-2013 at 20:38
Нели не поминува никако ако не е црвено-црн.
Инаку воопшто не ми се допаѓаат волку ниски плафони во вакви објекти, а исто така нивната форма и вид ми се одбивни. Ништо посебно вака според сликите, напротив.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Goki View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Goki Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Jan-2013 at 21:02
Mislam deka ne e dovrsen vlezot..... Treba da sibnat eden crn orel, da se znae civo e... Roll%20eyes
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Jan-2013 at 14:15
Originally posted by Goki

Mislam deka ne e dovrsen vlezot..... Treba da sibnat eden crn orel, da se znae civo e... Roll%20eyesКоја е потребата од вакави малициозни коментари на форумов?
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
sanja View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jul-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sanja Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Jan-2013 at 13:42
Дечки ми треба Ваша помош, дали некој знае колку ГЛА има овој трговски центар? Или бруто површина на целиот објект? Насекаде барав, не можев ништо да најдам
Sanjaaa
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Jan-2013 at 15:31
Sanja, во однос на ова здание прати ми приватна порака ќе ти го дадам службениот мејл на фирмата-инвеститор. Тешко дека ќе добиеш одговор, јас ги барав и на мобилен, ми се јавија но не ми пратија инфо. Ми се чини дека личноста што треба да ја бараш за објектот се вика Сандра, само не се сеќавам 100%.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Mar-2015 at 20:44
DSC07458 by george k. 1981, on Flickr

DSC07459 by george k. 1981, on Flickr

DSC07464 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Mar-2015 at 21:19
Некој бил на Матка денес
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.