build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопати и експресни патишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопати и експресни патишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 252627
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 25-Sep-2016 at 12:07
Originally posted by phenomenon

Originally posted by WolfLeader

https://www.youtube.com/watch?v=D42ABnX80io Од каде идат возилата на видеото покрај тие двата sидови или што ли веќе се ? Дали е тоа дел од трасата на новиот автопат Миладиновци - штип или ?


Не. Помеѓу двата ѕида поминуваат возилата што одат од Скопје кон Куманово. Над тие ѕидови ќе биде надвозникот на клучката во вид на перек како на сликава подолу:

http://prostor.com.mk/cache/advportfoliopro/1_1449906364_jpg_e16e1b4c3dbb3a55087844c7528c29b4.jpg


Аха , значи тоа ќе биде надвозникот од клучката од новата траса на автопатот Миладиновци-Штип така ?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1439
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 01-Oct-2016 at 15:27
Veles-Kadrifakovo uste ne e gotov. Na delovi se vozi po zemjen pat a signalizacija skoro i da nema, zatoa vozete vnimatelno, osobeno navecer.
Back to Top
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 13-Oct-2016 at 23:30
Видео репортажа како тече изградбата на автопатот Миладиновци- Штип

https://www.facebook.com/misajlovskivlado/videos/1584987308474966/
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 19-Oct-2016 at 10:29
Поздрав од Бањалука...
Барам информација, ама не можам да најдам...
Асфалтиран ли е експресниот пат Велес-Кадрифаково?
Ако некој знае, завршена ли е работа на делница Ресен-Буково?
Планирам за еден месец да дојдам малце на јужна пруга...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 14-Dec-2016 at 18:00
Штип-Велес крај на Ноември
Edited by N23 - 14-Dec-2016 at 18:05
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 06-Feb-2017 at 22:14
Објавен тендер за изградба на 13,8 км од патот Штип-Кочани

Македонското јавно претпријатие за државни патишта објави тендер за изградба на 13,8 км долга делница од експресниот пат Штип-Кочани која треба да се финансира со средства од заемот од Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), соопшти банката.

Изградбата на делницата од Крупиште до Кочани треба да трае 24 месеци. Според договорот, компанијата која ќе го добие тендерот треба целосно да го изгради патот, вклучувајќи и 10 мостови и надвозници. Експресниот пат Штип-Кочани треба да биде долг 28 км и да има четири ленти.

Инаку, проектот е вреден вкупно 53 милиони евра, а е дел од Коридорот Исток-Запад, од Трбеништа до границата со Бугарија.

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/objaven-tender-za-izgradba-na-138-km-od-patot-shtip-kochani
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1372
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 07-Feb-2017 at 17:52
Нели требаше да се почне со Штип-Крупиште, а не Крупиште-Кочани?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 13-Feb-2017 at 10:38
ДЗР: ДОЦНИ ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТИШТАТА

Изградбата на автопатиштата Кичево – Охрид и Миладиновце – Штип, кои се градат со кинески кредит, нема да заврши навреме. Крајните рокови, април 2017 година за автопатот Миладиновце – Штип, односно крајот на јануари 2018 година за Кичево – Охрид, ќе бидат сериозно пробиени, констатира Државниот завод за ревизија.

Делницата на автопатот во западниот дел од земјава е со должина од 57 километри и е со првична вредност од 374 милиони евра. Вториот автопат, во источна Македонија, е долг 47 километри и има првична вредност од 206 милиони евра. Двата проекти се финансираат преку кредит од кинеската „Ексим банка“.

Државниот завод за ревизија по увидот во документацијата за текот на градежните работи, но и во делот на финансиите утврдил дека изградбата на автопатиштата се одвива со бавно темпо, односно има доцнење како во делот на градежните работи така во делот на финансиската реализација.

„Со извршената споредба на планот за повлекување на средствата од Јавното претпријатие за државни патишта, доставен до кинеската банка, за двата проекти за изградба на автопатиштата, по датуми и износи и реалното повлекување на средствата на база на времени ситуации, може да се констатира дека постои значително отстапување, кое укажува дека изградбата на автопатотот не се одвива согласно планот и нема да се реализира во предвидениот рок“, стои во ревизорскиот извештај.

Според ревизорите досега се платени 17 милиони евра повеќе за негативни курсни разлики, врз основа на начинот на кој бил склучен договорот со кинеската банка (плаќањето во американски долари), а од друга страна ЈП за државни патиштата овие курсни разлики ги прикажувала како трошок, а не како вредност на инвестицијата. Кинескиот кредит со кој се градат автопатиштата е во вкупен износ од 580 милиони евра.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=E7C3A3CCB8E0DB4F9CBDA986E18B4BA6
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 14-Feb-2017 at 17:44
http://mtc.gov.mk/misajlovski-godinava-kje-se-gradat-rekorden-broj-na-patishta-vo-republika-makedonija Конечно реконструкција на делот од Петровец-Миладиновци и Богородица-Гевгелија , со ова и со овие другите делници кој што се реконструираат на коридор 10 , мислам дека сликата многу ќе се подобри кога станува збор за овој автопат.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 14-Feb-2017 at 22:58


Да не одам многу политички, но изјави на технички министри од влада за спроведување на избори (нели официјалното име), мислам дека ништо не треба да се земе со верување и ова се едни големи изјави и зборови
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 14-Feb-2017 at 23:10
Јас колку што знам работите си течат непрекинато и пред избори и за избори и сега во оваа ситуација каква што ни е државата , така да мислам дека не гледам пречки зошто овие проекти не би се спроведиле .. а и Транспорт и врски си е на таа влада што и ги ветува овие проекти така да јас искрено се надевам дека ова што е ветено ќе се реализира.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Online
Posts: 3737
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 15-Feb-2017 at 00:41
Originally posted by ehrlichДа не одам многу политички, но изјави на технички министри од влада за спроведување на избори (нели официјалното име), мислам дека ништо не треба да се земе со верување и ова се едни големи изјави и зборови


Transport i vrski ne spaga vo tehnickite ministerstva.

Edited by kultuzin - 15-Feb-2017 at 00:43
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 17-Feb-2017 at 17:05
Секоја влада по избори до формирање нова влада е влада во оставка односно техничка влада која ги извршува тековите технички работи. Дополнително премиерот на таа влада и пред изборите беше технички така да цела влада е техничка. Неможе едно министерство да е, друго да не е...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 252627

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.059 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.