build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопати и експресни патишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопати и експресни патишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 293031
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11174
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 17-Feb-2018 at 14:59
Баш пред некој ден читав дека владата донела измени во законот за јавни набавки и дека веќе цената нема да биде пресудна за добивање тендери туку квалитетот. Да се надеваме дека ќе има промени во тој однос, инаку тешко нам.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 17-Feb-2018 at 16:03
Во учебниците по економија на факултет се учеше за тоа како се избира најповолен понудувач на тендери. Систем на бодување каде цената носи само 30-40% од бодовите. Штета минатата власт ја рипнала таа лекција.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 432
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 17-Feb-2018 at 17:11
Дај боже да е така дека цената нема веќе нема да биде пресудна за избирање најповолен изведувач , но еве сепак има некој фирми кој што тендерите за градење ги добија пак по тоа , можеби со оваа измена на законот за во иднина нема да биде така ама сега за сега некој работи ќе се градат пак по тој терк.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 293031

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.