build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопати и експресни патишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 14-May-2018 at 11:08
A3 Велес-Кадрифаково
Stip (Svn) by Ani.build, on Flickr

Stip (Svn) by Ani.build, on Flickr

Stip (Svn) by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 14-May-2018 at 11:19
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 14-May-2018 at 11:30
A3 Кадрифаково-Штип
Stip by Ani.build, on Flickr

Stip by Ani.build, on Flickr

Stip by Ani.build, on Flickr

Stip by Ani.build, on Flickr

Stip by Ani.build, on Flickr

Stip by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 14-May-2018 at 13:08
A3 Штип-Кочани
Kocani by Ani.build, on Flickr

Kocani by Ani.build, on Flickr

Kocani by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 20-May-2018 at 08:21
https://www.youtube.com/watch?v=mwbE0r7hTR4


ова е експресен пат, а не какко кај нас, штом нема трета лента не е автопат
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 21-May-2018 at 22:04


Не, ова ти е класична кражба. 100% сум сигурен дека е наплатено како автопатско решение и таа трета лента за застанување што фали завршила во некој џеб затоа што од 13:48 во видеото па натака има и трета лента за застанување.
Баш и на гугл мапс е истото, од Баточина првично е вака само со по 2 ленти во правец и потоа понатаму према Крагуевац ја има и таа трета лента.

Ова е чист лоповлук како кај нас Тетово-Гостивар што е исто така, се води како автопат, се наплака и патарина за истиот, а фалат 2 ленти, по една од секоја страна за застанување. Или како од Катланово до Куманово каде што се само 2 ленти према Куманово затоа што некогаш тој пат бил двосмерен, па до него го направиле автопатот и сега едната страна си е регуларен автопат, а од другава страна се искористиле двете ленти од стариот двосмерен пат, притоа не се доизградила уште една помала лента за застанување.

А од друга страна според мене најглупаво нешто е да земеш да направиш по две ленти во правец кои се физички одвоени од спротивниот правец притоа да не направиш лента за застанување која вообичаено е речиси дупло потесна од лентите за возење и притоа да кажуваш дека е експресен пат. Или уште потрагично да го нарекуваш евентуално автопат.

Edited by FiLo - 21-May-2018 at 22:07
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 14-Jun-2018 at 14:02
На автопатот Скопје-Тетово обновена е средната лента. Ѓубрето покрај патот, очигледно, никој не го чисти. Ова е највалкана делница/пат во цела Македонија. Фотките се од вторникот.







За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 14-Jun-2018 at 14:21
до пред Карпалак.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 16-Jun-2018 at 17:34
Од 18:30 до 29:30 минута се вози низ Македонија. Видеото е од 10 јуни годинава.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 03-Aug-2018 at 11:14
Од 2:11 има снимка од автопат, само не знам дали е Скопје-Миладиновци или Миладиновци-Куманово. Како и да е, видеото е од 1973 година, па да се потсетиме како изгледале нашите автопатишта тогаш.

За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 03-Aug-2018 at 13:50

Skopje-Miladinovci sigurno ne e... Taa delnica e gradena vo prvata polovina na 90-tite, dobro se sekavam deka avtopatot zavrsuvase posle Hipodrom.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 03-Aug-2018 at 15:32


Изгледа јас малку се избрзав, можно е делот со автопат да е сниман или некаде во Југославија или надвор од Југославија.
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 03-Aug-2018 at 18:45

Kako i da e, dobro bi bilo da se prikaze hronologija na makedonskite avtopatiska, koga koja delnica e izgradena.
Back to Top
01 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Aug-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 01 Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 30-Aug-2018 at 21:51
http://shearimpeks.com/
https://www.youtube.com/channel/UCO8TdlTlWrEPAZvFeE-gGIQ/videos
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 08-Nov-2018 at 19:20
Бесконечно ѓубре на патот Скопје-Тетово

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2142
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 08-Nov-2018 at 19:43

За жал иста е сликата и на коридор 10 Куманово-Гевгелија особено пред и после патарините а и на сите оние места кои служат за паркирање и каде нема ниту еден контејнер.После Велес има едно одмориште кое го оставија недовршено и веќе е претворено во депонија.Гледам и на новата делница Демир Капија-Смоквица се оставени места за одморишта но којзнае дали некогаш ќе се изградат.

Edited by stef4o - 08-Nov-2018 at 19:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 29-Nov-2018 at 10:44
Од ЅЅС форумот...

Originally posted by piotr71;154494454

I always find road numbering in ex-Yugoslavia countries as sort of pun.





























За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12092
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 10-Dec-2018 at 13:10
Срамота!

За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 399
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 09-May-2019 at 10:55
Од ЕБОР ќе се обезбедат средства за патиштата Скопје-Блаце и Кичево-Гостивар

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе влезе во финансирање на изградбата на автопатите Скопје-Блаце и Кичево-Гостивар, односно првата делница Кичево-Букојчани.

Ова го истакна министерот за фианaнсии Драган Тевдовски на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој, кои се одржуваат во Сараево.

– Договоривме поддршка за идниот период – изградба на важни патишта во нашата земја. Тоа се автопатот Скопје-Блаце и на Кичево-Гостивар, односно првата фаза Кичево-Букојчани, како и изградба на електронски патарини долж Коридорот 8 и на патот Миладиновце-Штип – рече Тевдовски.

Тој посочи дека се бараат и се обезбедени и грант средства за изградба на овие патишта. За Кичево-Букојчани преку Инструментот за Западен Балкан обезбедени се 20 милиони евра, додека за Скопје-Блаце се очекуваат грант средства од ЕБОР во износ од 27 милиони евра до крај на годината.

– Тоа се неповратни средства. Овие се добри проекти бидејќи ќе се гради инфраструктурата која ќе го придвижи и економскиот раст, но и ќе ги подобри условите за живот на граѓаните во нашата земја- вели Тевдовски.

Инаку ЕБОР во јавниот сектор во земјава финансира најмногу проекти од патната и железничката инфраструктура. Портфолиото на банката во овој сектор изнесува 622 милиони евра. Тевдовски и премиерот Заев учествуваа на Годишните средби на ЕБОР во Сараево.

https://meta.mk/od-ebor-e-se-obezbedat-sredstva-za-patishtata-skop-e-blacze-i-kichevo-gostivar/
Back to Top
road View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Mar-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote road Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 09-May-2019 at 11:20
Нели требаеше во јануари да започни изградбата на автопатот Скопје-Блаце. До кога ќе се замајува јавноста

Edited by road - 09-May-2019 at 11:20
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 09-May-2019 at 12:26
Ne gledam nikakva razlkika po megu denesnite politicari i predhodnite vo delot sto se odnesuva so lagite.A koj gi prinuduva da lazat ne mi e jasno.Taka e so avtopatot Miladinovci Stip expresniot pat Stip Kocani iako odamna pominaa rokovite se uste ne se pusteni.Drugiot del od expresniot pat Stip Radovis ne e zapocnato.Ne se svesni za toa oti izborite dovagat vremeto brzo pominuva.Narodot znae da te kazni
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.