build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопати и експресни патишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопати и експресни патишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 333435
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 16-Sep-2019 at 10:05
Градско-Фариш има исти профил како Тетово-Гостивар. Штип-Радовиш е дефакто тоа што Србите го имаа како термин 'полуавтопат' пред некои години, а мислам дека треба да се вметне и патот Смоквица-Г.П. Ново село... Сугаревски и Китанов најавија тендери до крај на годината. Кадрифаково-Велес не заслужува да биде обележан на таа мапа 😄
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 16-Sep-2019 at 10:06
Од тоа што јас го знам во делот за Штип - Радовиш е исто како и Велес - Кадрифаково односно Штип - Кочани со таа разлика што коловозот единствено се раздвојува кај мостовите односно мостовите ќе бидат двојни како кај автопат...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4470
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 16-Sep-2019 at 11:00
Колку што сум во тек, експресниот пат од Фариш до Градско ќе биде со два физички оддвоени коловоза, без лента за застанување.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12203
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 16-Sep-2019 at 15:25
Интересен коментар на Зоран Китанов, на фб профилот на Г. Сугарески:Значи, делницата Прилеп-Битола се проектира за автопат. Ајде, да видиме што ќе испадне од сето тоа.

Edited by Џоле - 16-Sep-2019 at 15:26
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 16-Sep-2019 at 18:31
Ќе се обидам да одговорам на сите наеднаш бидејќи премногу цитирања ќе треба да правам:
- @Cloverstack фала за инфото дека кај Гевгелија е проширено во три ленти, не бев сигурен за тој дел искрено, ќе го ажурирам во најскоро време
- @Cloverstack информацијата што ја имам ја најдов во мапи од ЈПДП, ама ќе морам пак да ги побарам ги немам на лагер за постирање. Но, денес ги видов новите слики постирани во темата за Штип - Радовиш и според тоа што го гледам се чини е еден коловоз за 4те ленти, исто како кај Велес - Кадрифаково, се чини коментарот од Vasilij е точен
- @MileX би го вметнал Смоквица-Г.П. Ново село откако ќе го тендерираат и ќе почне проектирањето, бидејќи кај нас најава за тендер е како пријатели кога ќе се сретнат на улица и ќе си речат ај да се видиме на кафе, ама никогаш нема да се видат
- @гитардемон имаш извор за тоа со разделените коловози?
- @Џоле колку што знам за Прилеп - Битола идејата им е да спремат проект за автопат, но не мислам дека е тендерирано. Ќе пробам да најдам дали се објавил таков тендер изминатиов период. Исто, за Битола - Меџитлија најавија експресен пат, ама нема објавен тендер.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4470
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 17-Sep-2019 at 10:43
Originally posted by ironm

@гитардемон имаш извор за тоа со разделените коловози?- @Џоле колку што знам за Прилеп - Битола идејата им е да спремат проект за автопат, но не мислам дека е тендерирано. Ќе пробам да најдам дали се објавил таков тендер изминатиов период. Исто, за Битола - Меџитлија најавија експресен пат, ама нема објавен тендер.


Еве барам извор, но сега сфаќам дека можеби грешно сум сфатил со тоа „експресен пат“, па сум си направил во главата дека ќе биде како Тетово-Гостивар. Сепак, поминувам често по рутата, и сите мостови/вијадукти вклучуваат две одделени ленти (се гледа лесно покрај патот).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 739
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 17-Sep-2019 at 20:45


Дефиниција од Законот за јавните патишта
5. „Експресен пат” е јавен пат кој е специјално изграден и наменет исклучиво за сообраќај на
моторни возила, означен со пропишан сообраќаен знак, со најмалку по една лента за секоја насока и
лента за застанување, на кој сообраќајот може да се вклучи, односно исклучи само на одредени и
посебно изградени приклучоци и кој е заштитен од пристап надвор од овие површини;                  

Врска: тука
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 17-Sep-2019 at 21:52
Previous

Законот е таков, ама кај нас се штелуваат онака како што одговара за дадена ситуација Big%20smile

Инаку најдов тендер за експресен пат Битола - Меџитлија, сум испуштил дека ова се случило. И ова ќе е дел од ажурираната карта.

https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie-acpp/2452e2c9-1a28-41f7-95ae-8525f39dda79

За автопат Прилеп - Битола не најдов никаков тендер.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 529
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 17-Sep-2019 at 22:16
Еве најнова верзија

- сите експресни патишта ги обележав со еден коловоз се додека не најдеме кредибилен извор што ќе потврди поинаку
- автопатот пред Гевгелија е со три ленти во двете насоки
- додаден нов експресен пат Битола - Меџитлија

Автопати и експресни патишта v20190917 by ironm, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12203
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 17-Sep-2019 at 23:56
Браво за трудот!
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 333435

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.