build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопати и експресни патишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопати и експресни патишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 48>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 28-Aug-2015 at 00:49
Originally posted by Spiridon

Vcera se vrakjav od Kumanovo nakaj Skopje.Si gi iskrsivme glavite pozadi udirajki se eden od drug po ona dupkine.Zimoska ja iskrsiv kolata vozejki po "avtopatot Skopje-Gostivar".Mesto da se falaat ovie retardirani ministri deka ke "pravele nov avtopat do Ohrid",neka svratat barem do Hrvatska ili Bugarija da vidat sto e avtopat.Za onie krpeni-krpeni patista samo IDIOTI mozat da naplatat patarina.
Srekja nivna sto ovde 65 % narodov e retardiran i mozat da go kupat so sokce,pa ne znaat ni sto e avtopat.Ova lici na Albanija do 1990 god.
Ama koga ke dojdes vo Skopje imas imbecilni spomenici na sekoj mozen covek vo Makedonija.Srekja nasa pa ke letaat kako partali za nekoj mesec....


Пази да не летаат само!

Да, се сложувам дека кај нас народот е ретардиран, исполитизиран, корумпиран, но дека не знаат што е тоа автопат, експресен пат, што е убаво, а што лошо тоа се лажеш гадно. Затоа 98% од туристичките агенции преку лето се преблокирани со аранжмани до монденски места, а не само до Грција и Бугарија.

Патот се реновира, нормално дека таков треба да е. Не може за 24 часа да го направат. Во една држава треба да се вложува во се, а не само во инфраструктура. Кога народот не е духовно богат тој нема никогаш ни економски да е богат.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 28-Aug-2015 at 07:39
Originally posted by Spiridon

Vcera se vrakjav od Kumanovo nakaj Skopje.Si gi iskrsivme glavite pozadi udirajki se eden od drug po ona dupkine.Zimoska ja iskrsiv kolata vozejki po "avtopatot Skopje-Gostivar".Mesto da se falaat ovie retardirani ministri deka ke "pravele nov avtopat do Ohrid",neka svratat barem do Hrvatska ili Bugarija da vidat sto e avtopat.Za onie krpeni-krpeni patista samo IDIOTI mozat da naplatat patarina.
Srekja nivna sto ovde 65 % narodov e retardiran i mozat da go kupat so sokce,pa ne znaat ni sto e avtopat.Ova lici na Albanija do 1990 god.
Ama koga ke dojdes vo Skopje imas imbecilni spomenici na sekoj mozen covek vo Makedonija.Srekja nasa pa ke letaat kako partali za nekoj mesec....

Замисли, ќе сме се спаселе, после убаво ќе си се возиме по мазни патчиња.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1838
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 28-Aug-2015 at 12:35
Barem eden znak da stavea kaj kluckata Miladinovci na izlezot kon Skopje deka patot e osteten i brzinata e ogranicena na 80 km/h. Na toa mesto navistina e opasno da se vozi so 120 km/h, a nema nikakvi predupreduvanje.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 28-Aug-2015 at 19:13
Originally posted by Denko

Barem eden znak da stavea kaj kluckata Miladinovci na izlezot kon Skopje deka patot e osteten i brzinata e ogranicena na 80 km/h. Na toa mesto navistina e opasno da se vozi so 120 km/h, a nema nikakvi predupreduvanje.


Тоа е најмалку битно. Најважно е дека имаат ставено, средишна банкина која што е споена со патарината, па во случај ако идеш од Скопје до Миладиновци и сакаш да се вратиш назад, треба да ја пројдеш едната, па да свртиш полукружно, па да ја пројдеш и другата патарина (во правец кон Скопје), и да платиш 2 патарини. Парите се најбитни... ништо друго не е.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 01-Sep-2015 at 07:51
Да разбирам ли че тикате до границата с България автомагистрала -защо тогава само 20-22 км между Ранковце и Крива Паланка а от Куманово до Ранковци и Кр Паланка до Деве Баир така ли остава на шосе OhnoOhnoOhno
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 01-Sep-2015 at 16:21
Од Крива Паланка до Деве Баир теренот е планински и многу тежок за изградба. Веројатно таму ќе се прошири патот со уште една лента (2+1), или во краен случај ќе биде 1+1 со помошни ленти, како патот Велес-Кадрифаково. Мислам дека во прво време не се исплати да се изгради автопат, посебно ако се изгради и железница Скопје-Софија.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 01-Sep-2015 at 16:28
Се согласувам, 1+1 е максимално исплатливо решение.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 01-Sep-2015 at 18:52
Imav moznost pred nekoj den da se vozam po gotoviot del od ekspresniot pat Veles Kadrifakovo i kako sto i pretpostavuvav vakviot porfil na patista e ziva glupost koja mesto pridobivka pravi poveke problemi.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 03-Sep-2015 at 00:49
Да не направи некоа сликичка да видиме до кај се стигнати со работа ?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 01-Oct-2015 at 15:18
МАКЕДОНИЈА СЕ ЗАДОЛЖИ ВО СВЕТСКА БАНКА СО 83 МИЛИОНИ ЕВРА

Ќе се гради експресен пат до Крива Паланка

Светска банка и` одобри заем на Македонија од 83 милиони евра за изградба на патот од Ранковце до Крива Паланка. Тендерот треба да биде објавен наскоро, а напролет да почнат градежните работи.

Патот кој ќе се гради е во должина од 26,5 километри, и треба да има по две ленти од двете страни. Патот треба да биде завршен во 2019 година.

"Ќе се изгради во еден дел нов експресен пат, а на еден дел ќе се направи реконструкција, со што патот ќе биде безбеден за сообраќај и полесен за возачите", изјави вчера министерот за финансии Зоран Ставрески.

Според соопштението на Светска банка, заемот е со грејс период од 8 години, а рокот за исплата на парите 28 години. Од Светска банка велат дека Македонија има потреба од инвестиции во транспортната инфраструктура, за да се обезбеди подобро поврзување на регионалните пазари и да стане поатрактивна дестинација за инвеститорите.

Подобри патишта, според Светска банка, исто така, се од суштинско значење за локалните конкурентноста и развојот на туризмот. (И. С.)
http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=BEE32B2CFECD5745B91749DD49608043
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 01-Oct-2015 at 16:21
Баш да го видиме профилов на експресниот можеби се опаметиле.Вака само две ленти од двете страни, да не испадне како Велес-Кадрифаково опет
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 01-Oct-2015 at 20:59
па зар тие малите не се ленти 100% ќе биде таков експресен пат, ист.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 04-Oct-2015 at 19:35
гледам дебата имате за експресни автопати приоритети и слично, вака јас размислував пред три години и сега сум тука некаде со мислите
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 04-Oct-2015 at 19:36
Originally posted by elnino

Не мислев одма да се вклучам тука но баш ме заинтригира патнава мрежа и еве јас што си правев замисли владава да сака сама може да ги направи дел од патиштава пример за капитални инвестиции беа одвоени околу 400милиони евра, еве за патишта да се 300 секоја година од буџет шо не се мали средства за период од 6 години би сде изградиле повеке од делнициве.....да ги објаснам по бојаЛила бојата е автопатско решение кое е приоритет А (Куманово-Паланка и Другово_Охрид)Другата розе боја е автопатско решение со евентуално Експресен пат од Висока категорија до Штип Приоритет А1  исто и Скопје КачаникТемно зелено е Експресен пат во планински предел, целта е со помали трошоци да се дојде до сепак солидно решение приоритет А (Годтивар-Кичево и Паланка Граница ЃуешевоЕкспресен пат од Високо ниво две ленти со една за застанување од 2,5 (Велес-Прилеп) Приоритет БЕкспресен пат Буково-Охрид со заобиколница во Ресен како тесно грло приритет Б1експресен пат Прилеп-Раец   Б приоритетЕкспресен пат Штип Струмица А1 приоритетЕкспресен пат од пониска категорија РАЕЦ-КАвадарци-Неготино Б приоритет(ова како алтернатива на владиниот Битола преку мариово до Демиркапија, зошто да се прескокне Кавадарци а д асе праве толку футуристички пат преку мариово и кожуф) беспотребноЕкспрсен пат Штип=Кочани пониска категорија со по две ленти у коловоз и паркинг на секои 2км приоритет БТрета лента на патот Валандово струмица Експресен пат Повисока категорија велес-Штип А приоритет
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 04-Oct-2015 at 19:53
И јас вака си ја замислувам патната мрежа во Македонија. Но едно се фантазиите, друго е стварноста.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 04-Oct-2015 at 20:41
најдобрите замисли кој досега ги имам прочитано на форумов со издржани финансиски конструкции и проекции но кој никој од администрацијата ги нема земено во предвид биле на Андреј_ЛЈ ,член кој некое време го немам сретнато на форум а и на средби (иако и јас отсуствувам оправдано)
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 06-Oct-2015 at 12:22
Потпишан договор со Светска банка за изградба на експресен пат Ранковце-Крива Паланка во вредност од 78 милиони евра.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1476499125990452.1073741879.1431650310475334&type=3
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 64
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 06-Oct-2015 at 12:45
Подобро и да не го почнуваат овој, самопрогласен "експресен пат." Ова ќе биде уште една кланица со редовни сообраќајќи, притоа платена и преплатена од наш џеб! Срамота!
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 06-Oct-2015 at 12:46
Честито.....Suicide

Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 06-Oct-2015 at 15:39
Баш како што претпоставував. Без врска.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 48>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.