build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Санитетски возила

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Feb-2015 at 23:32

chisto da informiram, isto i so sluzbata na brza pomosh moze da se odi privatno, no imaat samo edno kombe (od starite) rezervirano za prevoz na ne-itni pacienti, odnosno i da mu se poskrekji na chovek da gi fati slobodni ili si docheka redotod (zavisno od denot i kolku mu se brza) kje cheka na toa edno kombe o cela flota shto ja imaat, inaku vo eden pravec naplakjaat 3 evra odnosno 200 denari o kade i da e v Skopje

mislam Smeshno za grad od milion lugje samo edno kombe da imaat za prevoz, do dusha tie nemaat dovolno ni ambulatni vozila za tekovna brza pomosh a ne pa za ekstra prevoz na bolni

~

inaku novite kombinja im se top,bash se vozev so niv, pozadi mesto za trojca plus krevet, napred trojca, a vnatre opremeni onaka fensi so se site saltanati, einstveno muzika shtofaleshe za choek da se opushti sred seto brzanje... krevetot isto im e futurizam za onie starite shto gi imaa, sepak nekako klimavo mi deluva za razlika o toa porobusnite, ovie sega im se portokalovi a poraneshnite im bea so plav dushek
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Mar-2015 at 13:56

греота но мањак боца кислород кај санитетско возило во Србија е поводот за скорешната хеликоптерска несреќа, односно имале доволно само за по пат но не и дополнително кислород за непредвидливи ситуации ко тоа одрнот на пат што ги затекнал

ова е школски пример дека санитетските возила, ако веќе се во оптек, треба да се екстра опремени и со резервна боца кислород

...

Несреќата се случи во петокот касно навечер кога транспортниот хеликоптер на српската војска бил ангажиран за спасување на бебе која се наоѓало во санитетско возило на патот Нови Пазар-Краљево. Бебето старо една недела имало респираторни проблеми и како што пренесоа српските медиуми во возилото имало кислород само за еден час, а поради одроните на патот неможеле да го транспортираат до Клиничкиот центар во Крагуевац. Откако хеликоптерот успешно го извлекле од натрупаниот пат било предвидено да слета во Белград и бебето да биде пренесено на тамошните институти.   Во големата трагедија покрај малото бебе, загинаа и врвни пилоти на српската војска и истакнатаи лекари.

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=90899#.VPzeS-RNKSo
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Mar-2015 at 20:28

незнам какви и колку боци имаат кај нас ил во Србија, но гледам дека по надвор освен мобилните боци постои систем поврзан и на вентилацијата во возилото со капацитет за 2 дена

http://www.pentamed.co.id/product.php?type=ems&mode=d&search=Central%20Oxygen%20System%20%28Ambulance%29
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Nov-2017 at 21:51

ќе биде фора и сега грците да ни донираат некој вишок, сигурно веќе се опремени поубо заради економската криза односно европската евро проскура, а нели за да има помалку настрадани срца ако политичариве по дома решат адакта да не обезличат ..

05.11.2007 - ГРЧКА ДОНАЦИЈА ЗА ЗДРАВСТВОТО - Амбулантни возила и апаратура - http://vecer.mk/makedonija/ambulantni-vozila-i-aparatura

~

туку викинзите со нов гаџет за гужва http://evamsystem.com/

18.01.2017 - Амбулантните возила во Шведска ќе ја гасат музиката во автомобилите

Возилата на брзата помош во Стокхолм тестираат систем кој ја прекинува музиката која свири во автомобилите, со цел да ги предупреди возачите дека им е потребен простор за да поминат во сообраќајот.

Новата технологија, која ја развиле студенти на КТХ Кралскиот институт за технологија во градот, емитува гласовно предупредување, додека истовремено на радио дисплејот во автомобилот се појавува и текстуална порака.

Системот користи ФМ радио сигнал за да ги попречи звучниците на возачите, и да ја прекине музиката. Ќе може да ги предупредува само возилата кои имаат вклучено радио, може да пресретнува музика од ЦД и музика која се емитува преку блутут поврзување.

Радио трансмисија се испраќа од амбулантното возило до ФМ тјунерите во близина кои користат РДС комуникациски протокол за вклучување мали количини на дигитална информација во ФМ радио емитувањето. Оваа технологија најчесто се користи за покажување на станицата или името на песната која се емитува на радио дисплејот во автомобилот.

„Често возачите имаат само неколку секунди да реагираат и да ослободат пат за возилата на брза помош. Оптималното време за предупредување е најмалку 10 до 15 секунди, вели Микаел Ернеберг, студент на КТХ кој работел на системот.Гласната музика може да спречи да бидат слушнати сирените и, според студентите, несреќите кои вклучуваат возачи на автомобили кои не ја чуле итната помош се зголемуваат.

„Сакаме рано да го привлечеме вниманието на возачите, за да се ублажи стресот кој штети на сообраќајната сигурност. Исполнува три функции: ја подобрува достапноста за оние кои одговараат на повикот, ја подобруваат патната безбедност и го подобруваат работното окружување за ранливите професии“, додава Ернеберг.

Градот ќе почне да го тестира системот на ограничен број амбулантни и противпожарни возила, со план да се прошири низ земјата подоцна оваа година.

Системот за предупредување може да процени колку однапред да ги информира вклучените во сообраќајот во зависност од брзината или гужвата.

http://www.radiomof.mk/ambulantnite-vozila-vo-shvedska-kje-ja-gasat-muzikata-vo-avtomobilite/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Nov-2018 at 02:11

2012 ~ 70 ком ~
https://www.mkd.mk/72343/makedonija/novi-70-ambulantni-vozila-za-makedonsko-zdravstv

ад акта од свој џеб или [1]

2018 ~ 12 ком ~ https://a1on.mk/archives/977179

патем разбра некој кој тип на возила се, или каква опрема имаат?

https://en.wikipedia.org/wiki/CEN_1789#Classification_of_ambulances

во Австралија имаат пр. на секои 8000 популација по едно санитетско возило ~ 3000 вкупно на 24мил народ Ѝ https://www.pc.gov.au/research/ongoing/report-on-government-services/2017/health/ambulance-services/rogs-2017-volumee-chapter11.pdf

колку Амбулантни возила ни се доволно, хм зависно кој параметар е на астал, можеби во мирнодобски или некатастрофални околности не треба многу, сепак можеме постојната бројка да ја надополниме озбилно доколку секоја приватна Клиника и Болница е обврзана да има бар по едно Амбулантно Возило, што поголемите сигурно и го имаат, но да бидат обврзани и постојано да им се на располагање на Граѓаните за приватен превоз на болни и немоќни лица кои не смејат да се движаат т.е. да се на вмрежени во градски амбулантен сервис кој може по примерот во еу понекоја [1url">"> или по примерот на Јапонија целосно да се во склоп на Пожарна ... за време катастрофалниот земјотрес во Кјото '95-та [1] таму на 1,5 милилни жители имале каде каде помалку Подвижни Амбулантиво однос скопската популација па пак излегле на крај, иако претпоставувам заради големиот хаос во инфраструктурата настраданите сигурно ги транспортирале и со Камиони ...

бројкава која тука е наведена веројатно е возможна да се постигне доколку болници има во радиус од километар, нејсе може
The great Hanshin-Awaji earthquake disaster, damage, social response, and recovery - Yoshiaki Kawata
...
The total number of ambulances available at Kobe fire department was 15. These ambulances carried about 400 injured people daily to hospitals, the maximum carrying capacity of the ambulances.

https://kuir.jm.kansai-u.ac.jp/dspace/bitstream/10112/4040/1/KU-1100-KAWATA-144.pdf


Edited by Zelenikovo - 18-Nov-2018 at 02:22
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.