build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбана мафија и дивоградби (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија и дивоградби (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 30-Jun-2013 at 21:01
Hm masite i stolcinjata sepak gi ostavile. Mislam deka treba eden konkreten proekt, nesto atraktivno primer site masi i stolcinja da se isti a da ima i osvetluvanje vo boji kako nekoja fontana vo drim ili nesto sto tece.. lele jako kje bese inace bas super sto masite i stolcinjata ne se ostraneti posto site sakat pokraj rekata da si napijat edno kafee.. ubavoo e

inace eve najpoznation restoran relax dobi granica do kade moze da odi so terasata (crven linija)
Edited by my Macedonia - 30-Jun-2013 at 21:06
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 01-Jul-2013 at 15:27
Браво! Само нека продолжи вака, следно да ја среди чаршијата.

ОПШТИНА СТРУГА ГИ УРИВА НЕЛЕГАЛНИТЕ ТЕРАСИ КРАЈ ДРИМ


Општина Струга започна со уривање на нелегално изградените тенди, конструкции и тераси на кејот од реката Црн Дрим.
Градоначалникот на Струга, Зијадин Села, кој минатата недела во полицијата пријави дека примил телефонски закани од Дилавер Бојку ,кој е еден од сопствениците на нелегален објект,денеска не сакаше да даде изјава во врска со отпочната акција.Но пред неколку дена рече дека и покрај заканите ,тој ќе ги спроведе најавите од изборната кампања и ќе се справи со урбаната мафија. Прецизни информации не добиле ниту градските советници. Сепак тие ја поздравија акцијата, изразувајќи очекување дека таа нема да биде селективна.
-Акцијата ја поздравуваме и се надеваме дека тука нема да застане и ќе ги опфати сите дивоизградени објекти во Струга, но со мала доза на резерва што понатаму со таа урбана опрема, затоа што Струга е туристичко место.-изјави Перо Петкоски, советник од коалицијата „За подобра Струга“.

Акцијата која се спроведува со асистенција на полицијата тече без проблеми, а дел од сопствениците на угостителските објекти сами ја демонтираат поставената опрема.


Жителите на Струга велат,оддамна требало да се спречи уништувањето на кејот на Црн Дрим ,но и на крајбрежието на езерото


-Сосема е легитимна акцијата на општината бидејќи јавните површини беа узурпирани-изјави граѓанин на Струга.
-Треба да се овозможи граѓаните да можат да се движат слободно.-додаде друг стружанец.Советниците на општина Струга очекуваат дека по отстранување на нелегално постабените објекти на јавни површини ,ќе се пристапи кон изготвување план за поставување на урбана опрема соодветен на туристичките потреби на градот.

http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=28428
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 08-Jul-2013 at 12:59
Ете и овој го средија

Срушен дел од хотелот на Дилавер Бојку, Струга се справува со дивите објекти

Во Струга денеска беше срушен предниот дел од хотелот „Блу Скај“, односно летната тераса и ресторанот, сопственост на струшкиот бос Дилавер Бојку Леку. Претходно градоначалникот Зиадин Села даде рок до 30 јуни на сите сопственици на угостителски објекти кои се дивоградби, сами да ги отстранат објектите. Објектот го рушеше специјализирана фирма, која на тендер ја ангажираше општина Струга, а денот продолжи со уривање на нелегалните тенди, и тераси на кејот на Црн Дрим.

Целата акција се вршеше под силно полициско обезбедување, но помина без изјава за медиумите од страна на градоначалникот Села. Акцијата ја поздравија граѓаните, но и коалицијата За подобра Струга. Тие повикаа да продолжи расчистувањето на дивоградбите и урбаната опрема на брегот.

- Треба да се одлучи што и како со урбаната опрема, да се направи квалитетна програма. Ние сме туристичко место и приоритет ни е да имаме понуда каква што доликува за еден туристички центар, изјави претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Струга, Перо Петкоски во име на коалицијата.

Претходно, по доставувањето на рокот за уривање, голем дел од угостителите кои работеа на диво, самите ги отстранија терасите. Според најавите, сега на кејот ќе може да се поставуваат само маси и чадори, со платен надомест на општината.

http://faktor.mk/archives/55815
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 03-Nov-2013 at 02:29
Не најдов друга соодветна тема на форумова за оваа статија, доколку постои посоодветна тема на форумов, администраторите/модераторите нека го префрлат овој пост во таа тема.
 
На Интернет страницата кон која води наредниот линк е објавен видео клип поврзан со конкретната статија.
 
http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=31994
 

ПОРАДИ ГРАДЕЊЕТО ВИСОКОКАТНИЦИ НА ТЕТОВО МУ СНЕМУВА ВОЗДУХ

 
02.11.2013
 

 
Станбени објекти на растојание од само неколку метри, без доволно  паркинг простор и висококатници каде едвај функционира еден лифт. Градежната експанзија во Тетово која се одвива на незаконски начин, се повеќе го стеснува просторот. Непочитувањето на стандардите за градба ги принуди станарите да паркираат на улици и тротоари, а заради близината на зградите останаа без воздух.
 
Експертите велат дека одобренијата за градба се даваат на многу брз и едноставен начин, само за  да се наполни општинскиот буџет. Инвеститорите пак, одобрениот паркинг простор понекогаш го искорустуваат да изградат најмалку уште еден влез на зградата, која ако има дозвола за градење на пет, преку ноќ станува осумкатна.
Професорот Енис Јакупи вели дека ваквата практика може да се спречи, доколку надлежните вршат контроли во текот на градбата, и ги преземат сите мерки согласно законот.
 
Одредени постоечки регулативи за градба, треба да се променат по теркот на европските стандарди, вели професорот.
 
Изминативе неколку години во строгиот центар на градот се изградија дваесетина станбени објекти. Голем дел од нив се градени без стандарди и нормативи, но никому до сега не му е изречена забрана за градење или казна.
 
[ Зоран Димовски ]

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12012
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 08-Nov-2018 at 16:55Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1412
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 10-Feb-2019 at 17:23
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 111213

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.