build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија и дивоградби (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 20-Sep-2019 at 11:31
Originally posted by ironm

Одговори на прашањето наместо да се правиш паметен. Не се труди на секој проблем етнички и политички спин да даваш и да ги труеш сите на форумов. Се чини воопшто не го разбираш проблемот во Охрид, а се трудиш мислење на секоја тема да имаш.

Нема јас тебе што да ти одговарам јас што имав да пишам за мачкањево очи пишав,ти ме цитираше,етнички и политички е спинувано СЕ во државава баш против моја волја тоа не значи дека не треба да се реагира и да се ќути,ама ти очигледно си малку осетлив кога ќе се спомне РЕАЛЕН проблем со едно малцинство во државава.

Отруен си ти од мислења што не ти одговараат,и тоа си е твој проблем и твои комплекси.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 20-Sep-2019 at 11:52
Originally posted by Enzo

Ај баш да видиме дали ќе запре шќипаризацијата на Охрид,односно тоа што си го прават по Гостивар,Дебар,Тетовско(гради кај што ќе ти прдне собери ја цела фамилија од швицарска и избркај ги македонците) со дозвола од локалните власти ради партиски игри нормално. Мене тоа ми е поважно отколку што ќе срушат 3-4 полу куќи и еден кафиќ.

Значи цело охрид било албанско дека имало многу дивоградби? Кој ги брка македонците? Ако сакаш да си го продаваш куќата тогаш е твој имот и правиш што сакаш а ако ти сам си заминуваш дека не сакаш да си имаш албанци тоа е друг но пак твој проблем.
Не знам и јас од ,,швицарска,, сум и баш мило ми е да си живеам со африканци, швајцарци турци и МАКЕДОНЦИ.
А во северна се ми е исто, граѓани на една држава.🤷‍♂️

Edited by my Macedonia - 20-Sep-2019 at 11:54
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 20-Sep-2019 at 11:57
Originally posted by Enzo

Originally posted by ironm

Одговори на прашањето наместо да се правиш паметен. Не се труди на секој проблем етнички и политички спин да даваш и да ги труеш сите на форумов. Се чини воопшто не го разбираш проблемот во Охрид, а се трудиш мислење на секоја тема да имаш.

Нема јас тебе што да ти одговарам јас што имав да пишам за мачкањево очи пишав,ти ме цитираше,етнички и политички е спинувано СЕ во државава баш против моја волја тоа не значи дека не треба да се реагира и да се ќути,ама ти очигледно си малку осетлив кога ќе се спомне РЕАЛЕН проблем со едно малцинство во државава.

Отруен си ти од мислења што не ти одговараат,и тоа си е твој проблем и твои комплекси.

Токму затоа треба да престанеш да труеш, бидејќи немаш ништо паметно што да кажеш како што се гледа од твојов пост. Не само што сум осетлив, туку и алергичен на малоумни ставови како твоите. Од такви како тебе што гледаат бинарно на проблемите политиката во МК го злоупотребува народот. Го дели на наши и ваши, наместо на тие што почитуваат и не почитуваат закон. Ако излезеш од твојата матрица и запознаеш неколку Албанци можеби ќе сфатиш дека нема да те изедат.

За да не ми е цел пост офф-топик, да ти објаснам и за дадениот проблем бидејќи очигледно воопшто не го разбираш.
- Проблемот во Охрид се сите оние дивоградби на Галичица изградени од жители во села со 100% македонско населени.
- Проблемот во Охрид се сите бетонирани плажи кои се дивоградба со 100% сопственост на етнички Македонци.
- Проблемот во Охрид се сите платформи во езеро на локали со 100% сопственост на етнички Македонци.
- Проблемот во Охрид се 20те дивоградби на Плаошник, проект во сопственост на државата.
- Проблемот во Охрид е минарето на џамијата во чаршија изградено со пари од Турција.
- Проблемот во Охрид е хотелот во Лагадин на 10 метри од езеро со 100% сопственост на етнички Македонци.
- Проблемот во Охрид се сите згради со висина поголема од дозволената во централно подрачје.
- Проблемот во Охрид се сите куќи изградени на приватни имоти без градежна дозвола.
- Проблемот во Охрид е пешачката патека што минува низ Студенчишко блато.
- Проблемот во Охрид се дивоградбите на Нефи Усеини - Албанец поединец, а не цело малцинство.
- Проблемот во Охрид е законот за легализација на дивоградби од владата на ВМРО со кој се легализираа објекти што никогаш не смееше.

Проблемот во Охрид не се Албанците или кое било друго малцинство, туку непочитувањето закони. Ама изгледа чекаш да ти го кажат тоа на Курир и Република за да го "сфатиш".
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 20-Sep-2019 at 12:55
За да се руши бетонската база на Нефи Усеини и други објекти се молат пари од Министерството за финансии

Општината почна да руши. Стартот е од приватна куќа за која има сомнежи дека ангажиран да ја гради е Нефи Усеини. Но, што е со големите објекти и оние во рацете на моќни охриѓани.

Денеска во општина Охрид се руши првата дивоградба. Се очекуваа поголеми акции на стопанските објекти, но се почна од куќата на извесна Абдула Фетие за којашто властите во Охрид тврдат дека е можно да ја гради компанијата НЕФИ ИК во сопственост на советникот на ДУИ, Нефи Усеини. Сопственичката на плацот до овој момент не може да биде лоцирана од полицијата.

Станува збор за истата куќа за којашто на почетокот на месецов полицијата информираше дека ги привела работниците кои ја граделе со цел да дознаат кој е инвеститор во објектот.

Објектите кои предизвикаа најмногу реакции како бетонската база којашто НЕФИ ИК ја гради на земјиште на Исламската верска заедница и дивата тераса до чинарот, исто така во сопственост на Усеини, но и останатите тераси на крајбрежјето и плажите ќе почекаат за рушење бидејќи општината нема пари.

Минатата недела градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиевски се сретнал со министерката за финансии Нина Ангеловска и побарал финансиска помош. Исходот од ова не е познат. Општината и претходно се пожали дека централната власт и институциите не можат да се изземат од одговорност и мораат да постапуваат согласно нивните ингеренции.

Погледнете ја сторијата на ИРЛ за Нефи Усеини и дознајте повеќе за човекот којшто ги држи во страв институциите.

https://irl.mk/za-da-se-rushi-betonskata-baza-na-nefi-useini-i-drugi-obekti-se-molat-pari-od-ministerstvoto-za-finansii/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 20-Sep-2019 at 19:09
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by Enzo

Ај баш да видиме дали ќе запре шќипаризацијата на Охрид,односно тоа што си го прават по Гостивар,Дебар,Тетовско(гради кај што ќе ти прдне собери ја цела фамилија од швицарска и избркај ги македонците) со дозвола од локалните власти ради партиски игри нормално. Мене тоа ми е поважно отколку што ќе срушат 3-4 полу куќи и еден кафиќ.

Значи цело охрид било албанско дека имало многу дивоградби? Кој ги брка македонците? Ако сакаш да си го продаваш куќата тогаш е твој имот и правиш што сакаш а ако ти сам си заминуваш дека не сакаш да си имаш албанци тоа е друг но пак твој проблем.
Не знам и јас од ,,швицарска,, сум и баш мило ми е да си живеам со африканци, швајцарци турци и МАКЕДОНЦИ.
А во северна се ми е исто, граѓани на една држава.🤷‍♂️

Супер, а дали се согласуваш дека и во Македонија, а особено западниот дел треба да има стриктна примена на законите како во Швајцарија? Тоа значи рушење на илјадници обејкти, а меѓу другото и истакнување на 30% поголемо македонско знаме покрај секое албанско.

Конкретно за проблемот со Охрид имаат вина сите, без разлика на етничка припадност. Но, дрскоста на ДУИ и локалниов мангуп фрла дамка врз цела етничка заедница, со оглед на тоа што мнозинство Албанци 18 години ја поддршуваат таа партија и нејзините политики.
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 24-Sep-2019 at 11:03
Советникот на ДУИ ги брани дивоградбите во Охрид: Да излеземе на протест!

Советникот на ДУИ, Нефи Усеини се огласи на својот профил на „Фејсбук“ и повика на протести против акцијата на Општина Охрид за уривање на дивоградбите.

Откако охридските градски власти донесоа одлука за ставање на крај на безаконието и рушење на сите дивоградби во заштитеното подрачје и околината на градот, најгласно својот револт го искажа Нефи Усеини.

Советникот во чија што сопственост е градежна компанија која изгради голем дел од дивоградбите, како и познатата пицеријата „Луна“ спроти охридскиот Чинар која што исто така е дивоградба, верувале или не, ги повика граѓаните да излезат на протест во одбрана на дивоградбите.

Според Усеини, тој чувствувал „притисок од институциите“ кои што сакале да му „наштетат“, па ги повика граѓаните утре во 10:00 часот пред Општина Охрид да излезат на протест и да ги бранат дивоградбите.
Акцијата за „чистење“ на градот од објектите изградени без градежна дозвола започна пред неколку дена со рушење на првата дивоградба – станува збор за куќа на улицата „Марко Нестороски“ која што неофицијално ја гради градежната компанија „Нефи ИК“ во сопственост токму на Усеини.

Инаку, во Охрид се регистрирани над 1000 дивоградби од кои дури 409 се во заштитеното подрачје. Поради ова, до општина Охрид беа испратени сериозни забелешки од УНЕСКО и постои реална закана градот, поради дивоградбите да го загуби својот статус во угледната организација.

https://kurir.mk/republika/opstini/sovetnikot-na-dui-gi-brani-divogradbite-vo-ohrid-da-izlezeme-na-protest/

Какво изненадување....


Edited by Enzo - 24-Sep-2019 at 11:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 17-Oct-2019 at 18:36
Во Дебар Маало





https://www.facebook.com/VoOdbranaNaDebarMaalo/
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 17-Jan-2020 at 12:28
Издадени одобренија за градба во Охрид во ноември 2019 - 14

Извор: http://www.stat.gov.mk/pdf/2020/6.1.20.01_mk.pdf

Издадени одобренија за градба во Охрид во ноември 2018 - 12

Извор: http://www.stat.gov.mk/pdf/2019/6.1.19.01.pdf

Мораториум за градба од септември 2019 за исполнување на препораките од УНЕСКО а ла урбана мафија. Во ваква држава успеваат само тие што се "снаоѓаат".


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 01-Apr-2020 at 12:44
Во Бутел 2...се посочува дека е дивоградба





https://kurir.mk/republika/skopje/kostovski-smilevski-dozvoluva-da-nikne-diva-gradba-vo-butel/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 09-Jul-2020 at 12:00
Во паркот во Кавадарци се изнаредија згради...



https://www.facebook.com/gradskiparkkavadarci/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2016
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 09-Jul-2020 at 12:18
Фино изгледа, блиску до шума. Паркот во Кавадарци е на крај на град, може лесно да биде проширен и треба да биде проширен. Паметна локална власт, а за среќа таква има Кавадарци, треба веднаш да земе да откупи ниви на крајот од паркот и да организира акции за пошумување и уредување.

Конкретно оваа зграда ми делува како некој реконструиран постар социјалистички хотел, воопшто не делува на новоградба иако има интересна форма и ненападно поктровје како што има скоро се во МК.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 10-Jul-2020 at 12:16
Во некоја од новоградбите низ Карпош...(од фб),голем неквалитет,фушерај и аматеризам имам приметено и во дел од новите згради на ул.Прашка.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 10-Jul-2020 at 16:14
Лелеееееее
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2016
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 17-Jul-2020 at 03:46




Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 20-Jul-2020 at 14:02
СДСМ нека не се чуди зошто губи гласови. Ова е башибозук од највисок степен.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2016
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 20-Jul-2020 at 14:24
Originally posted by Skopje 1982

СДСМ нека не се чуди зошто губи гласови. Ова е башибозук од највисок степен.
Македонија доаѓа до некој tipping-point кога партија на власт со ваков скандал губи повеќе гласови отколку што мафијата на која и се пружа заштита може да испорача количина албански гласови со уцени, закани, дисциплина на гласачи и слично. Слушнавме и во бомбите минаната недела што се случувало во Охрид со дивоградбите. Е затоа на овие избори имаше 200.000 помалку гласачи, не толку заради короноата колку заради глупости.

Која партија научи на време дека справување со мафија ќе и донесе повеќе гласови него мешетарење и (кол)ебање со криминалци, таа партија ќе си осигура минимум 10 години владеење. Може би толерирање една дивоградба да донесе контингенгт од 100тина брзи гласа, ама тоа се неколку илјади изгубени на долг рок.

Edited by user8642 - 20-Jul-2020 at 14:25
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 511
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 21-Jul-2020 at 10:05
Да не знае некој колку чини м2 во зградава?







Edited by JovanOdGjorche - 21-Jul-2020 at 10:06
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 21-Jul-2020 at 15:46
Во среде Мавровка расте зграда, ќе се урива ли објектот?



https://alfa.mk/vo-srede-mavrovka-raste-zgrada-kje-se-uriva-li-objektot/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19539
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 21-Jul-2020 at 16:47
ШИЛЕГОВ: ОБЈЕКТОТ КАЈ МАВРОВКА Е ДИВОГРАДБА, МОРА ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА ДИВЕЕЊЕТО

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов објави дека на негово барање, уште на 09.07.2020 реагирал до надлежните инспекторати за градежното дивеење кај Мавровка.
„Денес добив одговор од Инспекцискиот Совет, за закажан заеднички инспекциски надзор на државниот и општинскиот градежен инспекторат. На градежното дивеење кај Мавровка мора да се стави крај“, соопшти тој.
Сепак, од општина Чаир соопштуваат се уште нема издадено решение за градба, ниту објектот кај „Мавровка“ се гради законски. Нивни, општински градежни инспектори, дошле на местото на 10 јули да проверат што се гради, а направен е и записник за тоа.

https://lokalno.mk/shilegov-objektot-kaj-mavrovka-e-divogradba-mora-da-se-stavi-kraj-na-diveeneto/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2016
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 21-Jul-2020 at 16:58
Јас од сега да си кажам, за ако чита некој од градски власти. Шилегов има фора до локални изборни да ја срамни дивоградбава. Ако ја срамни има гарантиран еден глас плус! Ако не ја срамни, гарантиран еден глас минус! Верувам тоа важи и за други граѓани.

Нека размислат добро, дека срамнување на мафијашка дивогардба, и тоа битно е чива во етно-партиско-политичка смисла, ќе им донесе многу повеќе гласови него било која коалиција. Ова не е дивоградба од иста категорија како некој што склопил кров над глава во приградска населба надвор од секаква опасност по развојот на градот. Ова е дивоградба од замашен карактер во центар на град и мора институциите да се покажат дека функционираат кај нато земја и еу кандидат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.