build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 37>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1020
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Образовни институции (општо)
    Posted: 06-Jul-2018 at 12:13
Детска градинка Буба Мара-Општина Аеродром(превземено од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Apr-2018 at 21:13
Напуштено училиште во село Кучково, скопско. Ми изгледа дека било прекрасна зграда, штета што е запуштена и пропадната.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Mar-2018 at 12:20
Детска градинка во Киев, УкраинаПовеќе фотографии на линкот

http://abcnews.com.ua/ru/education/kak-vyghliadit-samyi-tiekhnologhichnyi-dietskii-sad-ukrainy
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Mar-2018 at 21:07
ПООУ Братство, Горно Нерези

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Feb-2018 at 17:21
Реконструкција на детска градинка „Мајски цвет“ во нас. Карпош

За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jan-2018 at 15:36
Тоа во општина ќе си прашаш.
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jan-2018 at 00:08
Intersesno sto se pravi gradinka vo bardovci , i se e toa super. Imam samo edno prasanje kako toa prioritet e da se gradi gradinka bo bardovci koj ima X broj ziteli , a vo rasadnik vo K.Voda Rasadnik kade se napraija 30 zgradi i se doselija 3 pati poveke luge od bardovcu ne se gradi gradinka pa nie sto sme tamu gi mnosime sekoe sabajle decata u przinoo , aerodron ili centar vo gradinka koj kade ke ubode i ke se snajde da go primat deteto bidejki vo kisela voda nema mesto. I pak ke kazam deka super e sto se gradi za site i sekade ama prioritetite vi se somnitelni malku poveke?@!@?#??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jan-2018 at 17:30
Во Градски парк, кај Бонсаи градината

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Jan-2018 at 18:18
Основно училиште „Врапчиште“ во село ВрапчиштеЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1020
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Jan-2018 at 16:28
Во Карпош-превземено од нивната фб страна
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1020
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jan-2018 at 19:15
Изградба на нова градинка во Аеродром-превземено од фб

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 564
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2017 at 15:10

мевлем за очи, посебно во контекст камената ограда, но вака фасадно освежени треба да бидат Основните училишта, додека Градинките треба да се во сплеш бои наместо униформни, во најмала рака со униформни патерни [1]

Originally posted by Џоле

Реконструкција на Градинка 13 Ноември, Скопје
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Oct-2017 at 22:14
Обновено училиште Мустафа Кемал Ататурк во село Пласница

IMG_5494 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_5493 by Erik Baktai, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Sep-2017 at 20:48
Кампусот на ФОН Универзитет:

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Mar-2017 at 15:07
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Mar-2017 at 09:44
Коментарите, Џоле... бесценети!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Mar-2017 at 09:02
Подобро Ќосето да го крстеле...

СТУДЕНТСКИ ДОМ „ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ“ ЌЕ СЕ ГРАДИ НА „ИЛИНДЕНСКА“

Општина Карпош ќе добие уште еден студентски дом. Ќе се гради на булеварот „Илинден“, на потегот од тениското игралиште „АБЦ“ до раскрсницата со булеварот „8 Септември“. Ќе се вика „Тодор Александров“, а ќе биде проект на Владината служба за општи и заеднички работи, која веќе е во потрага по изгледот на планираниот нов дом за студентите.

Деновиве е распишан оглас за избор на идејно архитектонско решение на објектот. Огласот трае до 15 идниот месец. Во него не се инсистира на конкретен тип на фасада. Наведено е дека објектот е предвидено да има приземје, пет ката и потпокрив, а ќе се гради на површина од околу 3.000 квадратни метри. Студентскиот дом „Тодор Александров“ треба да се планира за околу 400 корисници, но бројот може да се зголеми зависно од предложеното и прифатено идејно решение.

„Паркирањето треба да се реши во рамките на градежната парцела. Задолжително обезбедување услови за движење на лица со посебни. Осветлувањето на партерот да е исклучиво со користење светилки кои емитираат светлина кон земјата. Карактеристично е што кујната се планира да користи доставена (подготвена) храна, односно подготовката на главните оброци (ручек и вечера) треба да е од надворешен субјект, а во кујната треба да се планира простор за сервирање, одржување на доставената храна, сервирање, како и припрема на оброци за појадок. Бифето и трпезаријата треба да се опслужуваат од истиот простор наменет за кујна“, се вели меѓу другото во распишаниот конкурс за избор на идејно решение за објектот.

Владината служба предвидува во новиот студентски дом да има 185 двокреветни соби со бања и мини чајна кујна, 30 брачни соби со бања и мини чајна кујна, како и пет еднокреветни соби за лица со посебни потреби. „Пристапот, а воедно и сообраќајното поврзување со поширокиот регион се планираат преку сервисна улица која на југ излегува на булевар ‘Илинден‘, а на запад на ‘8 Септември‘“, стои во конкурсот.

Инаку, владината Служба за општи и заеднички работи ќе го награди авторот на првонаградениот труд со 500.000 денари. Постои опција и да откупи неколку труда, односно за авторот на првооткупениот планира паричен надомест од 350.000 денари, а 100.000 денари ќе добие авторот на второто откупено решение.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=574DF244A3208348AAD0D6D143C4F8EC
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Feb-2017 at 21:17
Спортската сала
Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Ова е градинката, ако не се лажам
Kisela Voda by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Feb-2017 at 21:16
ОУ „Невена Георгиева - Дуња“, населба 11 Октомври - згради (Кисела Вода)
Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Jan-2017 at 10:19
Објавен тендер за реконструкција на блоковите „В“ и „Г“ од домот „Гоце Делчев“

Министерството за образование и наука денеска го објави тендерот за санација и адаптација на блоковите „В“ и „Г“ од студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Со градежниот зафат треба да се реконструираат прозорците, подовите, вратите, плочките и осветлувањето во овие два блока. Проценетата вредност на проектот изнесува 152 милиони денари, не вклучувајќи го ДДВ. Градежните компании имаат рок до 15 февруари за да ги достават своите понуди, за кога е закажано и нивното јавно отворање.

За двата блока „В“ и „Г“ веќе е изработена целокупната техничка документација за претстојната санација. Надлежното министерство периодов работи на реконструкцијата на блокот „А“ од домот „Гоце Делчев“, каде работите ги изведува тетовската фирма „НБ Компани“. Со реализација на претстојниот зафат ќе се реконструира во целост студентскиот дом „Гоце Делчев“, вклучувајќи ја мензата и партерното уредување на околниот простор. Во ноември 2015 година беше комплетирана санацијата на блокот „Б“ од ова здание.

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ во скопската населба Тафталиџе е изграден во текот на 70-те години на XX век според изработениот проект на архитект Георги Константиновски. Бруталистичката архитектура на ова дело е наградена со „Борбина плакета“ од водечкиот југословенски весник „Борба“. Зданието е поделено на четири блока, кои се состојат од 544 двокреветни соби, 64 еднокреветни соби и 54 соби за студенти во брак.

Извор
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.