build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Образовни институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 363738
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 29-May-2019 at 14:27
Од фбBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 31-May-2019 at 08:38
Денеска и официјално е пуштена во употреба новата зграда на ООУ „Вера Јоциќ“ во населба Хиподром, со што ставивме крај на руинираните и лоши услови за работа. Од денеска учениците од прво до деветто одделение ќе имаат ново и модерно училиште по светски стандарди, каде ќе бидат воведени и три паралелки за дневен престој.

Благодарение на поддршката на Владата и на Министерството за образование и наука, но и на нашата истрајност овој проект да се реши до крај. Нашата соработка продолжува со изградба на нова спортска сала за ова училиште.

Училиштето е изградено според моделот на самоодржливи и енергетско ефикасни објекти, а адаптиранo е и за лица со посебни потреби, каде има лифт и специјализирани тоалети.
https://www.facebook.com/GeorgievskiBoris

Edited by Џоле - 31-May-2019 at 08:41
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 08-Jul-2019 at 16:34
Градинка во Општина Брвеница(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 06-Sep-2019 at 16:39
Нова фасада на средното училиште Цветан Димов(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 07-Sep-2019 at 18:01
Детска градинка „8 Април“ во Шуто Оризари, наскоро треба да биде пуштена во употребаhttps://plusinfo.mk/%d1%86%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b5-%d1%81%d1%80%d0%b5%d1%9c%d0%bd%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d1%86%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%88%d1%83%d1%82%d0%be-%d0%be%d1%80/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 29-Nov-2019 at 13:40


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 09-Dec-2019 at 21:23
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 14-Feb-2020 at 13:39
Originally posted by stef4o

ДенесBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 21-Apr-2020 at 13:43
Во Волково се гради најмодерната градинка во земјаваГрадежните работи на градинката во Волково се во полн ек и покрај корона-кризата. Како што информираат од Општина Ѓорче Петров, градинката ќе биде со капацитет од 175 деца поделени во осум занимални и нејзината изградба ќе чини над 80 милиони денари.

Оваа градинка се очекува да биде најсовремена и најмодерна во земјата, штедлив објект по сите стандарди. Изградбата е дел од „Проектот за условени парични надоместоци (УНП Проект)“ кој се реализира од Министерството за труд и социјална политика со финансиска поддршка од Светска банка – соопштија од локалната самоуправа.

https://www.vecer.press/во-волково-се-гради-најмодерната-гра/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 18-May-2020 at 14:26
Привршува поставувањето на новиот покрив, а забрзано се гради и базенотУчилиштето “Димитар Поп Георгиев Беровски” добива нов изглед.

Како што информираат од Општина Ѓорче Петров, речиси е готово поставувањето на покривот со најсовремени лимени плочи, а паралелно се работи и на базенот.

-Градежните работи на базенот во дворот на училиштето се одвиваат со забрзано темпо. Направена е ископот, а поставен е и тампонскиот материјал за подобрување на подлогата под бетонската плоча. Во фаза сме на копање на темелните греди. Стартуваат бетонските активности. Моите сограѓани конечно добиваат соодветни услови за спорт и рекреација-најави градоначалникот Александар Наумоски.

https://www.vecer.press/привршува-поставувањето-на-новиот-по/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 19-May-2020 at 10:11
Малку постара вест, од април, ама да не помине незабележано...

Новиот објект „Бамби“ на детската градинка „Фидани“ со современ стандард за 350 деца

Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу го потпиша вчера договорот за изградба на новиот објект “Бамби” на детската градинка “Фидани” во Чаир со Министерството за Труд и Социјална Политика. Со ова се е спремно по завршувањето на вонредната состојба да го започнеме и процесот на изградба.

Оваа капитална инвестиција ќе изнесува 150.600.910 денари и ќе обезбеди просторен капацитет со современ стандард за 350 деца во предучилишното образование.https://www.biznisvesti.mk/noviot-objekt-bambi-na-detskata-gradinka-fidani-so-sovremen-standard-za-350-detsa-foto/

_______________________


Според сликата од последниот рендер, се гледа стадинот во Чаир, па моја претпоставка е дека локацијата на оваа нова зграда ќе биде на местото каде што сега има стари бараки што се користат како детска градинка. Еве ја и можната локација на Гугл Мапс:

https://www.google.com/maps/@42.0147632,21.4436689,3a,75y,272.4h,92.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCSXwoSB5gOLaZRHiYgfsHA!2e0!7i13312!8i6656

Edited by Џоле - 19-May-2020 at 10:15
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #752 Posted: Today at 01:44
Фино изгледа.
______________________________________
Во населба Драчево се гради нова градинка

(...)

Благодарение на одличната соработка на Општина Кисела Вода со централната власт, по завршувањето на градежните работи конечно после доги години ќе бидат намалени листите за упис на деца во објектите на ЈДГ „8 Март“, „Пеперутка 1 и 2“. За успешна реализација на проектот, Општина Кисела Вода најпрво го изработи основниот проект за изградба на градинката, по што аплицираше и доби грант од Министерството за труд и социјална политика за зголемување на капацитетите на јавните детски градинки на нејзината територија.

Новата градинка ќе се простира на површина од 600 квадратни метри, со поделена катност од подрум, приземје и еден кат. Во подрумот е предвидена просторија за горилник и остава за огревен материјал. На приземјето ќе се наоѓа главниот влез на градинката, како и 4 занимални. На првиот кат се планира да бидат сместени јаслите, како и придружни простории. Капацитетот на градинката за згрижување е за вкупно 125 деца, од кои за 95 на возраст од 2 до 6 години и за 30 до 2 годишна возраст.

(...)

kiselavoda.gov.mk

Пред некој ден:


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 363738

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.