build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Образовни институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 45>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Jan-2008 at 23:15
Ај еве да го оставам скептицизмот на страна... Ама ова:

за воведување на едносменско работење и помал број на ученици во паралелките, ќе се градат и уште 100 нови училишта


Во делот за помал број на ученици во паралелките потполно се слагам. Ама зошто едносменско работење??? Тоа ми изгледа како неефикасно користење на капацитетите.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Jan-2008 at 23:19
Точно можеби е тоа во нашиве услови коа имаме реален недостиг на училишта (или училишта како што треба).

Но ретко каде во свет се применува сменско школување. Се смета дека промената на ритамот на живот на секои две недели на децата лошо се одразува на нивните работни навики, биоритамот итн. Иако страшно мразам да станувам рано и секогаш сум обожавал втора смена мислам дека овој начин е правилен и доколку е тоа целта на таквата реформа тогаш ја подржувам. Thumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Jan-2008 at 23:30
Аааа епа добро, овој факт не го знаев... Само нека не се залетуваат премногу, не може преку ноќ да се менуваат некои работи толку радикално. Ако веќе се одвојуваат пари за образованието, нека се направат приоритети па нека се види дали треба одма да се стремиме кон едносменско образование. Мислам дека има многу поургентни состојби во образованието. Ама тоа е едно мое размислување, навистина не сум премногу запознаен со темата.

Инаку само да ви кажам дека кога јас учев основно во Ѓоргија Пулески (тогашно Кардељ), идевме у три смени, а часовите ни беа по 40 минути... Со скратени одмори нормално и навечер некогаш дома после 8

Па еве пак нормални искочивме... Ваљда...

Nuts

Big%20smile LOL


Edited by Cloverstack - 30-Jan-2008 at 23:32
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Jan-2008 at 23:32
vo stranstvo se 1 smenski  od 9 do 3-4 zatoa sakat valjda da napravat takov si standard  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Jan-2008 at 23:36
Па и јас мислам дека има други приоритети во образованието но таква дискусија би можеле да продолжиме во општата нишка за образование доколку сакате, овдека не и е местото... 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 31-Jan-2008 at 01:06
Па ова е одлична вест! Едносменско работење е навистина супер, зошто како што кажа @pbanks, станувањето рано и легнувањето рано е корисно за организмот, а мозокот најдобро упива од сабајле кога се учи(ова се некои истражувања, јас не функционирам баш исто)!
    Уште една позитивна работа на се ова е што ќе биде намален бројот на ученици во клас, верувам дека тоа позитивно влијае на концентрацијата, професорите ќе бидат способни да држат ред и дисциплина.
     Уште една позитивна работа е што ќе имаме што да постираме во овој тред И ќе имаме + 100 нови училишта!  Banana
 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 11-Feb-2008 at 00:13
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=95BEA65FBBE3264CBEC0DEBD6DFA9063


Привршува изградбата на новиот објект на „Ј.А.Коменски“

Изградбата на новата училишна зграда на „Јан Амос Коменски“ е во завршна фаза. Деновиве се поставуваат подовите кои се изработени од еколошки материјали, се поплочуваат делови од холовите и се врши последната рака од варосувањето. По изведбата на овие активности, ќе се продолжи со работа на надворешниот дел од објектот. Ќе се изведуваат водоводните и приклучоците за фекалната канализација, како и потребните приклучоци за електрика.

„Големите зафати се завршени. Сето ова што останува да го доработиме е ‘ситна‘ работа која единствено може да се пролонгира доколку временските услови бидат неповолни. Евентуалните дождови ќе не' спречат да се раскопува теренот за изведба на приклучоците, што всушност, е работата што преостанува да се заврши за објектот да се предаде во употреба. Исто така, останува да ги изведеме и тротоарите и пристапите кон новиот објект“, вели Петар Ивановски, раководител на Сектор за комунални работи на Општина Карпош, кој смета дека, со оглед на текот на активностите, голема е веројатноста објектот да биде функционален уште од идниот месец.

Ова ќе биде прво училиште во земјава кое започна да се гради со општински пари, но поради малерозните настани што ја следеа изградбата, прекин на работите поради финансиски проблеми на Општината, а потоа и опожарување на училиштето, во проектот со финансиска помош се вклучи и Владата. Новиот објект на „Јан Амос Коменски“ започна со изградба пред околу дваест месеци и за таа намена Општината издвои 1,2 милиони евра, а Владата донираше 400.000 евра. Според проектот, новото училиште ќе има две нивоа - приземје и кат. (Дс.Т.)

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Feb-2008 at 13:10
Меморандум за реновирање на четири основни училишта

Министерот за образование и наука, Сулејман Рушити и швајцарскиот амбасадор во земјава, Никол Вирш, денеска, ќе потпишат Меморандум за разбирање за доградба и реновирање на четири основни училишта.

Оваа година планирано е да доизгради основното училиште “Рајко Жинзифов” во с. Горно Оризари, општина Велес, ќе се реновираат основните училишта “Кирил и Методи” и “Јохан Хајнрих Песталоци” во општина Центар и ќе се доделат средства за довршување на основното училиште “Јан Амос Коменски” во општина Карпош. Вкупните средства доделени од Швајцарската Агенција за развој и соработка изнесуваат 25,40 милиони денари, а вкупните средства обезбедени од Министерството за образование и наука изнесуваат 27,70 милиони денари, наведено е во соопштението од министерството.

Швајцарија ја поддржува Македонија во реновирањето и доизградбата на основните училишта уште од 2000 година, преку тогашната Програма за хуманитарна помош. Како резултат на добрата соработка со Министерството за образование и наука, програмата прерасна во заедничка активност и во моментов се реализира третата фаза која започна во 2007 година и ќе трае до крајот на 2009 година. Досега повеќе од 40 училишни згради се довршени или реновирани  во земјава.

Net press
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 15-Feb-2008 at 00:33
Da ne ispadnat ovie 100 ucilishta kako 80-te sali na Cile & Company.
Dali se sekjavate deka Srednoto fiskulturno go premestija vo GUC i sega tamu ima 3 sredni shkoli. Tamu i so 2 shkoli imashe 2 sali koi bea krcati, a da ne pravam muabet za 3 i toa 1 specijalizirano za sport.
Mene mi e poverojatno deka kje repariraat 100 shkoli, bidejkji stvarno se skolive mizerija, a osobeno sanitetski. Pa koj ushte na svetov koristi cucavec? Pa vo zatvorine ima poubavi uslovi...

Daj boze da gresam, ama od mnogu duvanje, balonot puka...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-Feb-2008 at 04:17
Originally posted by AKADEMIKDaj boze da gresam, ama od mnogu duvanje, balonot puka...


Добро го тоа кажа Big%20smile
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 15-Feb-2008 at 17:42
fiskulturno gi prefrlija uste lani i sea se samo guc i gimnazijata od guc.ali pak e prepolno,u 2te sali sekad ima po 4 klasa so vezbaat.sea pocnaa u crtalnite da stavaat nekoi plasticni kompjuteri,kao neso na autocad da crtame ali tesko deka tie ke izdrzat u asuc ili etuc odma gi trgnale poso bile sranje
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 19-Feb-2008 at 02:12
НА ПРОСТОРОТ НА СТУДЕНТСКИТЕ БАРАКИ ВО АВТОКОМАНДА
Ќе се гради нов студентски дом
Во новата зграда, која ќе почне да се гради најдоцна до септември, ќе бидат сместени 600 студенти и во неа ќе има специјализирани простории за студенти инвалиди

Нов студентски дом ќе се гради на просторот каде што сега се сместени бараките на домот "Стив Наумов". Според идејното решение, студентскиот дом ќе биде на пет ката и во него ќе можат да се вселат 600 студенти. Приземјето на зградата ќе биде специјализирано за студенти со посебни потреби, за кои во старите згради на "Стив" нема обезбедено услови. Во секоја соба студентите ќе можат да вклучат Интернет, а ќе имаат и посебен компјутерски центар и голема просторија за учење.
Директорот на Студентскиот центар - Скопје Крешимир Павиќ изјави дека изградбата на зградата ќе почне најдоцна до септември, откако Министерството за образование ќе ги обезбеди финансиските средства.
"Со изработката на идејното решение, ние добивме локациски услови за изградба на зградата, но ни требаат пари за изработка на основниот проект кој е влезен во програмата на Министерството за образование и наука. Откако ќе ги обезбедиме средствата, ќе се изработи проектот и веднаш почнуваме со негова реализација", вели директорот Павиќ.
Од Општина Гази Баба информираат дека изградбата на студентскиот дом е во согласност со Деталниот урбанистички план. (М.Ѓ.)

http://vest.com.mk/default.asp?id=147548&idg=8&idb=2301&rubrika=Skopje

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Feb-2008 at 02:47
A kade bese toj studentski dom 'Goce Delchev'? Isto vo Avtokomanda?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 19-Feb-2008 at 03:30


Не туку:

41°59'57.13"N  21°23'24.51"E


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Feb-2008 at 03:44
Originally posted by CloverstackНе туку:

41°59'57.13"N  21°23'24.51"EBig%20smile znaci skros sum zabegalLOL
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-Mar-2008 at 22:37
Пред 2-3 дена читав у весник ама не стајв линк на време...

Пишуваше за основното училиште во Тафталиџе (Корчагин мислам?), дека изградбата застанала пошто снемале пари, па Општина Карпош извадила кредит од некој ЕУ фонд за да го доизгради училиштето за да се користи во септември.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Mar-2008 at 00:23

Се реновира училиштето „Лирија“ во Тетово

ТЕТОВО – Основното училиште „Лирија“, едно од најстарите во Тетово, интензивно се реновира. Се подновуваат вратите и прозорците стари повеќе од 60 години. Средства за овој зафат во износ од 30.000 долари обезбеди УСАИД, преку проектот ПЕП, наменет за основно образование.

„Во наредните пет години ќе се реновираат сто училишта во Македонија. Целта на проектот е да се создадат подобри услови за учење“, рече вчера во Тетово Двејн Ли, директор на проектот.

Во првата фаза се вложени 500 милиони долари од УСАИД за училишта во Македонија. За 21 училиште во Тетово, во функција на подобрување на условите за работа, локалната самоуправа годинава издвоила 300.000 евра, информира Енвер Беќири, одговорен за образование во Општина Тетово. (Г.Е.)

UtrinskiEdited by La Linea - 28-Mar-2008 at 00:23
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Mar-2008 at 13:54
Cheers

ОПШТИНА КАРПОШ ЌЕ ИНВЕСТИРА ВО УШТЕ ЕДНО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ
"Димо Хаџи Димов" ќе добие нова училишна зграда
Новата училишна зграда ќе се гради наредната година, а општинарите веќе распишаа јавен оглас за избор на најдобро идејно решение

Општина Карпош ќе гради нова училишна зграда за основното училиште "Димо Хаџи Димов" во населбата Влае. Општинарите велат дека сегашните бараки во кои учат децата се во катастрофална состојба. Тие биле изградени по земјотресот, како привремено решение, но во нив се учи веќе половина век. Општинарите велат дека под итно е потребно да се изгради нов објект за ова училиште. За таа цел општинарите распишаа јавен оглас за избор на најдобро идејно-архитектонско решение за новата училишна зграда и партерно уредување на дворот. За најдобрите проекти предвидени се парични награди. Првонаграденото решение ќе добие 180.000 денари, а за второто и третото место предвидени се по 60.000 денари.
Од Карпош велат дека штом ја завршат изградбата на основното училиште "Јан Амос Коменски", ќе се насочат кон активности за изградба на училишна зграда за "Димо Хаџи Димов".
"За основното училиште 'Јан Амос Коменски' направивме одлична училишна зграда. В година цел ќе ни биде исто такви одлични услови за учење да добијат и децата од 'Димо Хаџи Димов'. Средствата за изградба на објекти ќе ги обезбедиме преку странски донации, но и од буџетот на Општина Карпош за наредната година", велат од Општина Карпош. (А.А.)http://www.vest.com.mk/default.asp?id=149357&idg=8&idb=2335&rubrika=Skopje
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Mar-2008 at 16:14
Bravo za opstina Karpos i Vlae! Dobra vest. Ucilistata se zastareni mora da se napravat novi

Edited by ProMKD - 28-Mar-2008 at 16:14
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 30-Mar-2008 at 15:02
Ова не мрда. За прв пат во живот им го видов и објектот во автокоманда катастрофално изгледа. И не само тоа после толку години функционирање на оваа институција е во фаза на карабина (нема никаква фасада, само цигли и прозори). За жал не го сликав.

1

2

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 45>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.