build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Образовни институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 04-Dec-2012 at 23:50
Ајде сега знам ќе провоцира сликата али барем да го доловиме универзитетот не знамињата и политиката.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 05-Dec-2012 at 17:53
Не се гледа баш вака навечер, средена ли е околината?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 06-Dec-2012 at 00:18
Незнам на што мислиш средена околина, во Тетово е тоа малку необичноо инаку средено е до таму каде што зафаќа факултетов, па до факултетов се отвори супер маркет на Рамстор,има сопствен паркинг , мислам универзитетов го зеде и од АМС полигонот за обука на шоефри за моторни возила, и би требалоо и тој дел да го досредат, така да 70-80 % е средена околината, може треба да се постави нов асфалт на една споредна улица, да се средат околните тротоари и тоа е тоа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 06-Dec-2012 at 15:12
Мислам на тоа дали во во дворот на објектов е добро поплочено, дали има средени тревници и друго зеленило, дали има клупи, канти за отпадоци и слично, дали е чисто...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 06-Dec-2012 at 15:33
Се продава парцела за образовна установа зад ТЦ „Скопјанка“


#

Министерството за транспорт и врски објави оглас за продажба на градежна парцела зад трговскиот центар „Скопјанка“ во општина Аеродром [»мапа]. На земјиштето со големина од 4.890 метри квадратни е планирано да се гради приватна образовна установа со приземје и три ката. Идниот објект за образование и наука со максимална висина од 16 метри е предвидено да има најмногу 4.889 метри квадратни корисна површина. Почетната цена за парцелата изнесува 61 денари за метар квадратен. Заинтересираните инвеститори треба да ги достават своите пријави за учество на електронското јавно наддавање најдоцна до 2 јануари, а најповолниот понудувач на лицитацијата ќе биде познат на 4 јануари наредната година.

Сите субјекти што сакаат да учествуваат на електронската аукција за земјиштето заедно со пријавата се должни да достават и банкарска гаранција во износ од 50.000 евра, со која понудувачот гарантира дека ќе ја уплати постигнатата цена на јавното наддавање. По склучувањето на договорот, идниот инвеститор има рок од девет месеци за да обезбеди одобрение за градење, а идниот објект за образование и наука треба да го заврши за најмногу шест години од денот на добивањето на градежната дозвола.


#
Објавено на 05.12.2012 во категорија Вести.

Тагови: Образовни, Скопје, Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=20913
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 21-Dec-2012 at 00:07
Приватен образовен објект ќе се гради во дворот на училиштето „Јан Амос Коменски“ во Тафталиџе

Општина Карпош се реши да го продаде дворното земјиште од основното училиште „Јан Амос Коменски“ во населбата Тафталиџе 1. Постоечките бараки во кои е сместено приватното основно училиште „Јахја Кемал Јуниор“ ќе се рушат и на нивно место ќе се гради нова зграда [»мапа]. Понудената градежна парцела е со големина од 10.430 метри квадратни за изградба на образовен објект со компатибилни класи на намена за мали комерцијални и деловни дејности, деловни простории, култура, спорт и рекреација до 20 отсто од предвидената максимална површина на објектот од 20.000 метри квадратни. Идното приватно здание од областа на образованието би било со максимална висина од 13,5 метри, односно приземје, три ката и поткровје.

Локалната власт планира да ја отуѓи градежната парцела по цена од 1.843 денари за метар квадратен, поточно вкупната вредност на земјиштето е проценета на 19.222.490 денари. Планираниот објект ќе може да се гради во неколку фази, при што најповолниот понудувач е должен да изгради најмалку 40 отсто од целокупната развиена градежна површина. Идниот инвеститор во овој проект ќе и биде добро познат на македонската јавност. Покрај банкарската гаранција за сериозност на понудата во износ од 50.000 евра, заинтересираните субјекти ќе мора да достават доказ дека имаат изградено или поседуваат најмалку пет образовни објекти на различни локации на територијата на Македонија, заедно со пријавата за учество на електронската аукција. Како дополнителен критериум за стекнување сопственост врз парцелата е наведено и доставувањето банкарска гаранција за изградба на објектот во висина од 50.000 евра. Електронското јавно наддавање за продажба на локацијата е закажано на 25 јануари 2013 година.#
Објавено на 20.12.2012 во категорија Вести.

Тагови: Деловни, Комерцијални, Културни, Образовни, Скопје, Спортски, Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=21243
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 23-Jan-2013 at 23:39
малку со закасанување да прикажам некои нови работи од областа на образованието во Кичево:

-овој објект се наоѓа во кругот на кичевската касарна,и порано беше наменет како магацин за воена опрема-облека,чизми и слично.со државни пари се реконструира темелно,жицата се премести на другата страна и сега е надвор од касарната и функционира како дисперзиран факултет на тетовскиот универзитет-овде во кичевската гимназија,нормално на објектот точно во средината се надоградува блок кој е донација на Р.Турција.Кичевското лоби во Турција е доста јако,и градоначалникот на најголемата општина во Истанбул е со потекло од Кичево.Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 27-Jan-2013 at 20:21
Originally posted by Cloverstack

<div id="justnews">
               
Се продава парцела за образовна установа зад ТЦ „Скопјанка“

#

Министерството
за транспорт и врски објави оглас за продажба на градежна парцела зад
трговскиот центар „Скопјанка“ во општина Аеродром [»мапа].
На земјиштето со големина од 4.890 метри квадратни е планирано да се
гради приватна образовна установа со приземје и три ката. Идниот објект
за образование и наука со максимална висина од 16 метри е предвидено да
има најмногу 4.889 метри квадратни корисна површина. Почетната цена за
парцелата изнесува 61 денари за метар квадратен. Заинтересираните
инвеститори треба да ги достават своите пријави за учество на
електронското јавно наддавање најдоцна до 2 јануари, а најповолниот
понудувач на лицитацијата ќе биде познат на 4 јануари наредната година.Сите субјекти што сакаат да учествуваат на електронската аукција за
земјиштето заедно со пријавата се должни да достават и банкарска
гаранција во износ од 50.000 евра, со која понудувачот гарантира дека ќе
ја уплати постигнатата цена на јавното наддавање. По склучувањето на
договорот, идниот инвеститор има рок од девет месеци за да обезбеди
одобрение за градење, а идниот објект за образование и наука треба да го
заврши за најмногу шест години од денот на добивањето на градежната
дозвола.


<p ="post alt"><small>
#
                              Објавено на
                         
                               05.12.2012                              во категорија Вести.
                              
</small>

<small>Тагови: Образовни, Скопје, Тендери и лицитации</small>

http://www.build.mk/?p=20913Има ли нешто новоза ова? Ја купи ли некој парцелата? Не најдов никакво известување на сајтот на Министерство за транспорт и врски...
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 27-Jan-2013 at 20:32
Originally posted by Cloverstack

<div id="justnews">
               
Приватен образовен објект ќе се гради во дворот на училиштето „Јан Амос Коменски“ во Тафталиџе

Општина
Карпош се реши да го продаде дворното земјиште од основното училиште
„Јан Амос Коменски“ во населбата Тафталиџе 1. Постоечките бараки во кои е
сместено приватното основно училиште „Јахја Кемал Јуниор“ ќе се рушат и
на нивно место ќе се гради нова зграда [»мапа].
Понудената градежна парцела е со големина од 10.430 метри квадратни за
изградба на образовен објект со компатибилни класи на намена за мали
комерцијални и деловни дејности, деловни простории, култура, спорт и
рекреација до 20 отсто од предвидената максимална површина на објектот
од 20.000 метри квадратни. Идното приватно здание од областа на
образованието би било со максимална висина од 13,5 метри, односно
приземје, три ката и поткровје.Локалната власт планира да ја отуѓи градежната парцела по цена од
1.843 денари за метар квадратен, поточно вкупната вредност на земјиштето
е проценета на 19.222.490 денари. Планираниот објект ќе може да се
гради во неколку фази, при што најповолниот понудувач е должен да
изгради најмалку 40 отсто од целокупната развиена градежна површина.
Идниот инвеститор во овој проект ќе и биде добро познат на македонската
јавност. Покрај банкарската гаранција за сериозност на понудата во износ
од 50.000 евра, заинтересираните субјекти ќе мора да достават доказ
дека имаат изградено или поседуваат најмалку пет образовни објекти на
различни локации на територијата на Македонија, заедно со пријавата за
учество на електронската аукција. Како дополнителен критериум за
стекнување сопственост врз парцелата е наведено и доставувањето
банкарска гаранција за изградба на објектот во висина од 50.000 евра.
Електронското јавно наддавање за продажба на локацијата е закажано на 25
јануари 2013 година.
<p ="post alt">

<small>
#
                              Објавено на
                         
                               20.12.2012                              во категорија Вести.
                              
</small>

<small>Тагови: Деловни, Комерцијални, Културни, Образовни, Скопје, Спортски, Тендери и лицитации</small>

http://www.build.mk/?p=21243


На 31.12.2012 излезе исправка во која го тргнаа условот купувачот да има изградено 5 образовни институции. Неможам да најдам информација дали е продадена парцелата. Имаше и шпекулации дека ќе ја одложат лицитацијата за после изборите.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 06-Apr-2013 at 12:03
Нова градинка во ресенско Јанковец
Петок, 05 Април 2013 18:33

Министерот за труд и социјала Спиро Ристовски денеска во ресенското село Јанковец пушти во употреба нова детска градинка која ќе згрижува 20-тина деца.пс,другиот текст го прескокнувам `од разбирливи `причини

Курир
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 08-Apr-2013 at 11:50
Браво! 
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 17-Apr-2013 at 10:14

Индијци ќе инвестираат во македонското образование

Интервјуа | 15.04.2013

Студентски град ќе се гради во Велес. Претставници од индиската корпорација CEL Global, веќе неколку пати беа во посета на локацијата кај езерото Младост каде што треба да никне балкански образовен кампус. Во интервју за Лидер, Амреш Чандра, директор на компанијата, зборува и за изградбата на градинка во Капиштец, но и за изградба на средно учлиште во Скопје, како и зошто се одлучил да инвестира во образовниот систем во земјава.

ЛИДЕР:Изградбата на студентски кампус во Велес беше најавена уште минатата година. Во која фаза е реализацијата на проектот, и какви се содржини ќе има кампусот?

Целта е да создадеме еден кампус, студентски универзитетски кампус каде што ќе се одвива целиот образовен циклус. Кампусот ќе содржи училиште за средно образование, универзитет за високо образование, колеџи за професионално образование и други образовни програми како на пример, професионален развој, корпорациска обука и други. Кампусот е поделен на два дела – едниот за учење, каде што ќе се следат сите образовни програми и кампусот за живеење со два вида простори за живеење – еден за студентите и друг за професорите. Се одлучивме за Велес, затоа што, ако ги погледнете сите големи образовни кампуси во светот, ќе сфатите дека мошне битно е присуството на езеро во близина. Го избравме и затоа што е многу блиску до меѓународниот аеродром, 15-20 минути возење до Велес, 35 минути возење до Скопје, а и локацијата е уникатна -мирна и тивка, добра за развој на студентски кампус.

Во моментов, проектот е се уште во фаза на општо планирање. Пред да ја развиете целата програма, мора да знаете какво место имате, каква просторна програма и колку колеџи и универзитети можете да вклучите во неа. Тоа го правиме во моментов и наскоро ќе и го предадеме конечниот извештај на Владата. Идејата е да го изградиме проектот и да го популаризираме преку роудшоуа во Англија, Америка. Ангажиравме и компанија која треба да врши анкетирање на студентите. Тој извештај ќе биде готов и ќе ни го предадат за 60-тина дена. Треба да се направат уште многу други работи, истражувања за ставовите на студентите на Балканот, какво сместување претпочитаат, каков универзитетски кампус сакаат… Нашата идеја е со сите рокови, до крајот на 2013 да ни се пријават првите неколку универзитети и заинтересираните за инвестирање. Значи, се работи на активно надградување на проектот до крајот на годинава, со цел некои компоненти од учењето да почнат пред септември 2014 година.

ЛИДЕР: Веќе потпишавте договор за изградба на детска градинка во Скопје а најавивте и изградба на средно училиште- институции кои би требало да функционираат по меѓународни стандарди. Зошто одбравте да инвестирате токму во образовниот систем во земјава?

Ние како компанија одлучивме да почнеме со инвестиција во првиот чекор во образованието, а тоа е градинката. Ако создадете вистинска основа во најраното образование, тогаш ја имате вистинската платформа врз која можете да ја градите секоја образовна програма. Сметаме дека децата од 2,5 до 5,5 години петставуваат суштинска група која сакаме да ја образуваме според нашите уникатни системи. Затоа сакаме да инвестираме во кластер, а не во само една градинка, во цела Македонија, особено во Скопје, и да ја развиваме таа мрежа. Веќе потпишавме договор за првата меѓународна градинка „Сент Полс“ која ќе се гради во Тафталиџе. Ќе почнеме со изградбата најбрзо што можеме. Во меѓувреме го разгледуваме најдобриот терен за изградба на меѓународно средно училиште кое исто така ќе се вика „Сент Полс“.

Што се однесува до кадарот, потребни се професионалци кои ќе ги донесеме во јуни од Англија и од Канада, за обука на македонските професори. Исто така, сериозно размислуваме и за професионални обуки во Англија, односно да спонзорираме овдешни професори кои ќе се обучуваат таму. Ќе имаме клучен експертски, странски кадар, но генерално, кадарот главно ќе биде од Македонија бидејќи сметаме дека и професорите во Македонија се мошне квалификувани.

ЛИДЕР: За да се одлучите да инвестирате во образованието мора прво да го познавате системот во земјава и како тој функционира. Што мислите за македонското образование и колку е различно од едукацискиот систем во Индија?

Има многу разлики бидејќи индискиот образовен систем е наследство од Британската империја. Тие системи за оценување беа адаптирани, па сега имаме два система – едниот наследен од британскиот режим и еден прилагоден за домашното образование. Во моментов двата системи се спојуваат, па на пример, индискиот систем за оценување е сличен како тоа што го имате во Македонија. Спојот е добар. Постојат и други разлики меѓу образовните системи, но меѓународните образовни системи не се дефинираат според тоа во која земја се наоѓаат. Има разлики, но мислам дека во овој момент, по повеќето средби што ги имав со министерот за образование, особено со акцентот што го става премиерот врз образованието, со преводите на книги на македонски, очигледно е дека се случува голема трансформација. Мислам дека образовниот систем во Македонија е во фаза на трансформација, се држи до домашните образовни системи, но брзо покажува и флексибилност и се адаптира на меѓународните системи. Државните училишта во коишто има спојување на македонскиот и интернационалниот системот се совршена комбинација.

ЛИДЕР: Во Индија во последните 35 години успешно раководите со средното училиште „Сент Полс“. Може ли да ни ја откриете тајната како се раководи со еден успешен образовен проект?

Моите родители, кои беа основачи и директори на компанијата CEL Global и на училиштето „Сент Полс“, го отворија првото училиште „Сент Полс“ во 1978 во мал, трособен стан. Таму почна патешествието на „Сент Полс“. Брзо беше назначен еминентен борд на директори кои им помогнаа и ги советуваа основачите. Така почна да расте семејството „Сент Полс“. Денес имаме четири образовни кампуси, два интегрирани и два одвоени, и на сите кампуси имаме речиси 3 илјади студенти. За 35 години поминаа повеќе од 4 илјади студенти од кои некои денес се на високи позиции во индската војска, во медицината, во инженерството, но и на меѓународно ниво. „Сент Полс“ работеше одлично во однос на академската компонента. Матичниот кампус на „Сент Полс“ има и сместувачки капацитет и изминатите 15 години имавме студенти од Дубаи, Сингапур, Хонг Конг. Тоа беше долго патување од 35 години што го почнаа моите родители и сме мошне среќни што од мал трособен стан, денес матичниот кампус зафаќа веројатно 10 хектари. Се разбира, имаме и други кампуси. Затоа одлучивме да го донесеме брендот „Сент Полс“ надвор од Индија и решивме Македонија да биде дел од него.

http://lider.mk/2013/04/15/indijci-ke-investiraat-vo-amkedonskoto-sobranie/

Незнам дали припаѓа во оваа нишка но сепак го ставив тука бидејќи не најдов по соодветна.
Инаку јас лично сум против ова да се гради вакво нешто покрај езерото Младост бидејќи една мирна, тивка и одлична локација за одмор и рекреација може да се претвори во ѓубриште знаејќи ги нашите студенти и нашиот менталитет.
Но сепак таа локација мора некако да заживее...

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 29-Apr-2013 at 21:16
се става термоизолација на фасадата на стариот дел од кичевската гимназија,а паралелно се доградува ново крило од северната страна.

прозорите се сменија пред 10-12 години(благодарение на претс.Б.Трајкоски),така да останува уште ентериерот во идно време да се освежи


Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 13-May-2013 at 20:53
Градинка „Вудро Вилсон“, Тетовоhttp://bit.ly/16veBZi
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 13-May-2013 at 21:20
браво
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 13-May-2013 at 21:42
Не сакам да мрчам, ама некако кичесто ми изгледа фасадата, дури и за детска градинка...
За сè има вторпат
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 13-May-2013 at 22:05
Previous Не е само детска градинка, цел комплекс е и средно школо или колеџ незнам баш добро, и имаат и спортска сала и се се Big%20smile не сум бил да слика ме мрзи нешто у последно време, ама ке треба и ова и тетовскиот факултет да го сликам
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 13-May-2013 at 22:06
Премногу експлицитно за мој вкус.

Edited by totobobo - 13-May-2013 at 22:07
Interceptor design
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 13-May-2013 at 22:18
е градинка е,нормално да е кичеста.свати ги децата кога влегуваат,вероватно се полни со радост,а не како кај обичен објект каде не сакаат да влезат(мое искуство) бидејќи градинката била `стара`
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 19-Jun-2013 at 15:36
Среда, 19 Јуни 2013 12:42

Во текот на летниот период засилено се работи во училиштата во Аеродром. Се реконструираат спортските сали во основните училишта „Димитар Македонски“, „Лазо Ангеловски“, „Ѓорѓија Пулевски“, „Љубен Лапе“, „Браќа Миладиновци“ и „Блаже Конески“.

ivica

На увид на градежните работи денес беа министерот за образование Спиро Ристовски, градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски и директорот на АМС Александар Пујовски.

-Ќе се изврши реконструкција на спортските сали, соблекувалните и просториите за реквизити. Исто така, ќе се реконструираат покривите на спортските сали во некои училишта, ќе се промени внатрешната столарија, ќе се реновираат санитарните јазли, ќе се постават заштитни решетки на прозорците и вратите, ќе се заменат подовите и плочките во соблекувалните и ходниците. Ќе се молерисуваат ѕидовите и плафоните, а ќе се реконструира и водоводната, канализациската и електричната инсталација, истакна Коневски.

sali-1

Од АМС секогаш со голема поддршка пристапуваат кон ваквите проекти.

-Преку реализација на проектите за спортската инфраструктутура, што е основен предуслов за вклученоста на граѓаните во спортот, покрај просторно спортот се проширува и во кругот на зголемувањето на општото здравје. Со ова Владата на Република Македонија ги комплементира сите сегменти кои се однесуваат на квалитетот на живеење, рече директотот на АМС.

За оваа цел се наменети 25 милиони денари од буџетот на општина Аеродром.

http://www.kurir.mk/republika/skopje/120215-Novi-i-moderni-sportski-sali-za-site-ucenici-vo-Aerodrom

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.