build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Образовни институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 37>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 18-Feb-2014 at 08:55
Жителите на Капиштец ќе добијат нова детска градинкаНајдоцна до март годинава треба да биде поставен камен темелник на новата детска градинка „Кочо Рацин“ во скопската населба Капиштец, која ќе се гради на местото на постоечките дотраени бараки на градинката, помеѓу улиците „Козара“ и „Васил Ѓоргов“. Објектот ќе се простира на површина од 2.200 метри квадратни и ќе се состои од осум занимални, три јасли, централна кујна, амфитеатар и свечена сала. Во него е планирано да се згрижат 270 деца.

За реализација на проектот Општина Центар потпиша договор со градежната компанија „Гранит“ од Скопје. Вредноста на договорот е 95.027.336 денари без вклучен ДДВ, а финансиите се обезбедени од буџетот на Општината. Оперативата на „Гранит“ треба да ги заврши градежните работи во рок од седум месеци.

http://www.build.mk/?p=32817">http://www.build.mk/?p=32817 http://www.build.mk/?p=32817
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 18-Feb-2014 at 14:33
Новото основно училиште „Живко Брајковски“ во Бутел 1


DSC02888 by george k. 1981, on Flickr


DSC02893 by george k. 1981, on Flickr


DSC02894 by george k. 1981, on Flickr


DSC02895 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 19-Feb-2014 at 08:57
Реконструкција на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

За сè има вторпат
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 09-Mar-2014 at 18:08
Да не постирам слики. отворете.

Задолжително сите да видат: https://www.facebook.com/operacija.studentski.dom/media_set?set=a.1413769958875894.1073741829.100007287090295&type=1
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 09-Mar-2014 at 20:36
Е па, замислете наместо да се изградеше еден непотребен мост помалку во центарот на Скопје ќе се имаа пари за реконструкција на студентскиот дом. Ама, приоритети си се приоритети. Ќе имаме ковани огради од по милионче, додека новороденчиња ќе умираат од сепса во болниците, во четиринаесеттата година од дваесет и првиот век. Тоа е тоа. И пак нека гласаат за истите политичари.
За сè има вторпат
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 10-Mar-2014 at 12:22
Originally posted by Џоле

Е па, замислете наместо да се изградеше еден непотребен мост помалку во центарот на Скопје ќе се имаа пари за реконструкција на студентскиот дом. Ама, приоритети си се приоритети. Ќе имаме ковани огради од по милионче, додека новороденчиња ќе умираат од сепса во болниците, во четиринаесеттата година од дваесет и првиот век. Тоа е тоа. И пак нека гласаат за истите политичари.


Истото мислење го имам, и тоа далеку по-advanced и hardcore, би се изразил од тебе   

Пак нека ги гласаат и право
Back to Top
Razbirash View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Dec-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Razbirash Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 10-Mar-2014 at 16:50
Не ви го разбрав баш муабетот.Дали со тоа гласање за "истите политичари",подразбирате генерално истата багра и на "леви и десни"политичари што не пустошат веќе 23 години или пак претендираш за гласање на опозицијата?Ако е ова првото го подржувам а ако е второто,тоа е само одработување дневници од партиски штабови.А форумов баш и не е место за такви активности.Секој има право да да ја критикува владата и некои нејзини непромислени проекти.Што впрочем и го правиме,барем повеќето.Тоа е и поентата за постоењево на овој форум!Со критики и забелешки да ги искажеме нашите ставови,можеби да се даде наш скромен допринос за подобрување на некои работи,или пак само да си кукаме.Кој за кого треба да гласа тоа оставете го политичките машинерии,доста сме затруени од перење мозоци по медиумите па зар треба и овде!
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 11-Mar-2014 at 00:40
баш политичарите имаат корист од овие неподносливи услови за студентите... оние со побогати родители, ќе седат во нивните станчиња и за малку подобри услови ќе плаќаат убава сума пари. Среќа што тие години е најважно дали е добра цимерката на колешката па се трпи некако
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 11-Mar-2014 at 09:02
Ново средно училиште во Шуто Оризари

Наставата во новото средно училиште во општина Шуто Оризари ќе започне во учебната 2014/2015 година.

Зградата се простира на 4.500 метри квадратни, има 18 кабинети, библиотека и училишна спортска сала. Ќе има капацитет за околу 900 ученици во една смена, што одговара на бројот на средношколци во општината кој се движи околу 800. Во соработка со Град Скопје и врз основа на анализа за потребите на граѓаните од општината Шуто Оризари, ќе се дефинира каков вид средно образование и кои насоки ќе ги нуди новото училиште.

skopjeinfo.mk
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 11-Mar-2014 at 12:09
Ја гледам зградава и гледам дека се нема визија кај архитективе а ниту кај политичарите....
Добро де училиштево е бледа копија на ОУ Александар Македонски во РЦА и на уште едно училиште од пред некоја година направено (не ми текнува како се вика), земале планот од училиштата и рекле чекај бојава ќе ја смениме и ова напред на влезот ќе го отстраниме и толку...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 687
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 11-Mar-2014 at 14:35
Истото како што се правело и во социјализмот. Така основните улилишта во населбата Даме Груев, во Бардовци, во Студеничани, а сигурно има и на други места (овие сум ги заприметил) имаат иста градба, баш како што се овие. Прават шаблон и толку
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 21-Mar-2014 at 21:57

Originally posted by Џоле

Пожар во училиштето во Отовица


Што се случи со изтрагата ? Кој и што е виновникот за пожар во училиште старо една година? Извинете ако ова е негде напишано а јас сум го пропуштил.

Edited by Џоле - 22-Mar-2014 at 09:21
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 21-Mar-2014 at 22:19
Originally posted by daci92

Ја гледам зградава и гледам дека се нема визија кај архитективе а ниту кај политичарите.... Добро де училиштево е бледа копија на ОУ Александар Македонски во РЦА и на уште едно училиште од пред некоја година направено (не ми текнува како се вика), земале планот од училиштата и рекле чекај бојава ќе ја смениме и ова напред на влезот ќе го отстраниме и толку...ОУ Александар Македонски!!!!? Што по ѓаволите????
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 22-Mar-2014 at 09:22
Originally posted by daci92

Што се случи со истрагата ? Кој и што е виновникот за пожар во училиште старо една година? Извинете ако ова е негде напишано а јас сум го пропуштил.


Не можат да се најдат никакви информации на интернет, но веројатно се работи на негово оспособување за настава зашто беше релативно нова училишна зграда.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 22-Mar-2014 at 16:12
Originally posted by martind

Originally posted by daci92

Ја гледам зградава и гледам дека се нема визија кај архитективе а ниту кај политичарите.... Добро де училиштево е бледа копија на ОУ Александар Македонски во РЦА и на уште едно училиште од пред некоја година направено (не ми текнува како се вика), земале планот од училиштата и рекле чекај бојава ќе ја смениме и ова напред на влезот ќе го отстраниме и толку...ОУ Александар Македонски!!!!? Што по ѓаволите????


Остваруваме, по ѓаволите.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 01-Apr-2014 at 21:36
Денес забележав дека на средното училиште Јосип Броз Тито во центар има некоја табла за реновирање. Исто така дека прозорите се сменети и дека на фасадата од левата страна има поставено скелиња. Се работи за реконструкција на училиштето само незнам точно што ќе се реконструира освен фасадата и прозорите, ако успеам да дознаам ќе пишам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 02-Apr-2014 at 08:08
Знам дека едно време се работеше на покривот на ова училиште, а можно е обновата да се проширила и на фасадата и други елементи.

Во меѓувреме:

Со сопствени средства беше обновена фасадата, ставени нови прозорци и олуци на подрачното училиште „Јане Сандански“ во село Прдејци, Гевгелиско.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 13-Jun-2014 at 09:04
Двете најголеми основни училишта во Куманово – Браќа Миладиновци и Крсте Мисирков ќе добијат нов ликОсновните училишта ”Браќа Миладиновци” и ”Крсте Мисирков” ќе добијат нов лик, односно, двете училишта се реконструираат со средства обезбедени преку Европска Централна Банка и локалната самоуправа на Куманово. Двете училишта се најстари училишни објекти кои функционираат веднаш по ослободувањето на градот, и во следните четириесет дена, се очекува реконструкцијата да биде комплетно завршена.

Повеќе на http://www.kumanovskimuabeti.mk/dvete-najgolemi-osnovni-uchilishta-vo-kumanovo-brak-a-miladinovtsi-i-krste-misirkov-k-e-dobijat-nov-lik/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=dvete-najgolemi-osnovni-uchilishta-vo-kumanovo-brak-a-miladinovtsi-i-krste-misirkov-k-e-dobijat-nov-lik#
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1855
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 13-Jun-2014 at 15:14
Незнам дали е тука спомнато, во Петровец едно училиште е срушено скоро цело до темел (останат е само мал дел да се одвива настава) и позади него се гради комплетно ново училиште, вчера поминав таму и го видов, имаат уште малку работа за да биде комплетна карабина, на еден дел веќе се прави фасада ,на два-три дела има прозори ,а се местат инсталации за вода и струја .
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 14-Jun-2014 at 22:59
Кинеска донација, ОУ Војдан Чернодрински, Драчево.
Прозорците се наместени, се фасадира, ама не видов кровот до каде е. Веројатно ќе пробаат да го отворат во новата учебна година.

http://www.dodaj.rs/f/11/2S/1W5AvZTk/img20140614132552.jpg
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.