build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 29-Jun-2016 at 11:54
Луѓе дали сте свесни колку е затворски бедно и краткотрајно решениево со мрсна фарба во Гоце:А се прави долгорочна штета, затоа што при следната реконструкција ќе се види мака додека да се соголи убаво ѕидот да фати лепак и плочка.
Edited by Bojan10 - 29-Jun-2016 at 12:00
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 29-Jun-2016 at 12:58
Нова детска градинка во населбата Пинтија во општина Кисела Вода

фото: миа.мкЗа сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 29-Jun-2016 at 17:29
Ах Бојане, кога ќе си бил еднаш во студентски ќе знаеѓ што да коментираш.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 26-Aug-2016 at 15:35
Не знам дали има потреба од посебна нишка, ама основното училиште Невена Ѓеорѓиева Дуња во Кисела Вода која се состоеше од баракибсега е изградена во постојан објект.

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 26-Aug-2016 at 15:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 01-Sep-2016 at 19:32
НОВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО САРАЈ
     


Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Министерот за образование и наука Пиштар Лутфиу, градоначалникот на Општина Сарај, Беким Мурати, и Бедри Ѓуреци, директорот на новото средно училиште „Сарај“, денеска присуствуваа на отворањето на училишниот објект.- Новото средно училиште коешто е прво во Општината Сарај ќе им овозможи квалитетно образование на учениците од оваа општина. Градот Скопје заедно со Министерството за образование и наука го исполни барањето на жителите од оваа општина и го отвори училиштето во кое учениците ќе можат да следат настава за повеќе образовни профили - истакна градоначалникот Трајановски.Новото средно училиште е со вкупна површина од 4 405 квадратни метри, во кое наставата ќе се одвива во 12 училници, 4 кабинети, голема фискултурна сала, читална и библиотека.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=9138&mid=482&tabId=1
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 01-Sep-2016 at 21:02
Novo? Seriously?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 01-Sep-2016 at 21:51
Каков стил е ова? Ко да е изграден во 1975..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 26-Sep-2016 at 14:56
ОУ„Невена Ѓорѓиева-Дуња“, нас. Кисела Вода

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 05-Oct-2016 at 13:50
Нова градинка во Ѓорче Петров, ќе згрижува 120 деца

Нова детска градинка со капацитет да згрижи 120 деца од предучилишна возраст беше отворена денеска во Општината Ѓорче Петров. Градинката „Кокиче“ е опремена по најсовремени стандарди и е клон на градинката Росица во оваа општина.

– Новите детски градинки значат дека во одредени места во нашата држава има зголемена популација деца, а оттаму и зголемена потреба за згрижување во предучилишни установи. Ние сме свесни дека голем број дечиња се на листи на чекање и оти дел од постоечките градинки се со недоволен капацитет да ги примат сите деца. Од тие причини Владата во изминатите неколку години спроведува акциски план за реконструкција и отворање нови детски градинки на територија на цела Македонија. Како дел од тој план беше и преадаптацијата и изградбата на новата градинка Кокиче која денеска ја отвораме, истакна премиерот Емил Димитриев.

Покрај оваа, рече, изминатите години Владата помогнала за изградба на градинката „Пампурче“ во Новоселски пат, а со општината работат и на проширување и преадаптација на градинката „Росица“ во училиштето „Мирче Ацев’ која наскоро ќе биде пуштена во употреба.

– Ова е трета градинка во општина Ѓорче Петров која заедно ја отвораме во изминатите години. Нов објект кој ќе згрижи околу 120 деца од општината и ќе се реши проблем на 120 родители. Овде децата ќе имаат нови модерни современи услови по сите стандарди за згрижување деца од предучилишна возраст, истакна на отворањето на градинката дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика Диме Спасов.

Отворањето на овие три нови градинки во Ѓорче Петров не е доволно, рече Спасов, додавајќи дека Владата и Министерството нема тука да застанат и оти ќе продолжат и натаму да инвестираат во изградба и опремување нови градиски објекти.

Изградбата на една од градинките, посочи тој, е во завршна фаза и набрзо треба да биде пуштена во употреба, а во 2017 година се планира да започне и изградба на детската градинка во Волково, кога, како што рече, треба да започне и новиот проект за изградба на 140 нови детски градински.

Проектот за изградба на 140 детски градинки во наредните четири години, како што истакна, целосно ќе го реши деценискиот проблем и запоставеноста во минатите години во деведесеттите години. Градинките ќе создадат нов капацитет за 18 илјади деца од предучилишна возраст и со тоа целосно ќе бидат намалени листите на чекање.

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски информира дека новоизградената градинка „Кокиче“ е клон на градинката „Росица“.

Општината, рече тој, изнајде решение со промена и комплетна адаптација на дел неискористен простор во основното училиште „Ѓорче Петров“ да ја зголеми сигурноста, да го осовремени просторот за згрижување на децата, но и да го прошири и зголеми капацитетот за згрижување на деца.

http://denesen.mk/web/?p=468457
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 05-Oct-2016 at 13:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 05-Oct-2016 at 14:10
Градинка ли е, затвор ли е...
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 06-Oct-2016 at 13:33
„..Сокол Митровски информира дека новоизградената градинка „Кокиче“.. “ Нова градинка? Добро, чим така викат - така е, нема шо ние да се мислиме.

П.С. „околу 120 деца од општината и ќе се реши проблем на 120 родители“. Не треба да му се лутиме, и самиот е дете.
Племето негово.

Edited by hcitrS - 06-Oct-2016 at 13:37
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1437
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 24-Oct-2016 at 20:57

a1on.mk

Edited by Staro Skopje - 24-Oct-2016 at 20:59
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 25-Oct-2016 at 07:40
Ех, па одамна се знае дека партијата и државата се едно исто. Затоа и стигнавме дотука, до кај што сме.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 26-Oct-2016 at 15:35
Кој ли само им ги смислува имињата би сакал да знам?
_________________________________________

Пуштена во употреба новата детска градинка Лавче во Д. Лисиче. фото: миа.мк

За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 26-Oct-2016 at 16:54
Боже мој, давам предлог да ја оставиме оваа борба за идентитетот и името и да си ја соединиме државичкава со главниот комитет, и знаме и име и се

Океј сарказам на страна, во рска со предпоследната слика навистина не е во ред да се ставаат симболи на политичка партија на една градинка или во некој институт воопшто. За што станува збор, дали е намерно направено тоа, а впрочем не може да е со друга цел бидејќи колку и да не се занимава некој со политика, МОРА да знае да разликува симбол на политичка партија и едно од највлијателните движења на македонскиот народ и нашата историја. Но во оваа држава секој може да си прави што сака бидејќи сме буквално и официјално демократска држава.

Последнава слика, со името на градинката некако проаѓа низ прсти со тоа што за деца се работи, само да не пројде во пракса и за некое време да добиеме градинка со име Орелче...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 27-Oct-2016 at 00:13
Не мешајте политика, безобразни сте значи. Не знаете едно фала Нему да му речите, а Тој се за вас прави, само кукате.

Уште еден одличен проект со градинкава, на Македонија и' се потребни повеќе вакви оставрувања. Бравос.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 27-Oct-2016 at 14:37
Е што политизираме ајде сега на сите објекти да си ставиме по едно знаме од некоја политичка партија, на што би изгледало тоа? Се знае како се прави тоа ставаш едно знаме на државата заедно со знамето на ЕУ (како земја кандидат) и тоа е, а не ова што се случува.

А за новата градинка океј, фала им, верувам дека сите вечно ќе им бидат благодарни. Не знам од кога треба да се заблагодаруваме за завршената работа на оние што првично сме ги избрале да го работат тоа.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 28-Oct-2016 at 03:24
значи пишан сарказам најтешко се разбира од сите јазици
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.