build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34353637>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 06-Nov-2016 at 20:22


Наскоро се очекува отворање на уште една детска градинка во Општина Аеродром, поточно во рамки на клонот „Чекорче“ со капацитет за згрижување на повеќе од 200 дечиња.
Објектот ги исполнува сите неопходни стандарди за ваков тип институции и овозможува современи услови за згрижување и престој на деца од претшколска возраст.
Градинката содржи 6 големи занимални на приземје и три на катот што значи вкупно 9 занимални, простор за прием, кујна, санитарни јазли, административен простор и подрумски простории и сето тоа на површина од 1.700 квадратни метри.


https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom/photos/a.389326564434786.96909.215229678511143/1354554774578622/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 06-Nov-2016 at 20:25
Во Чаир, поточно во Серава, уреден е дворот на основното училиште Foleja (вака е името на албански јазик, на фејсбук страницата соопштението е само на албански, па не знам како би гласело на македонски)https://www.facebook.com/komunacair/photos/pcb.10153853845352407/10153853844757407/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 08-Nov-2016 at 22:51
Реконструкција на Градинка 13 Ноември, Скопје

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 08-Nov-2016 at 23:04
Originally posted by Џоле

Во Чаир, поточно во Серава, уреден е дворот на основното училиште Foleja (вака е името на албански јазик, на фејсбук страницата соопштението е само на албански, па не знам како би гласело на македонски)https://www.facebook.com/komunacair/photos/pcb.10153853845352407/10153853844757407/?type=3&theater

Foleja значи гнездо иначе се гледа добро во гоогле во џунгла никнува нешто што е уредено
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 08-Nov-2016 at 23:31
Мислам дека е крајно време да се направи драстична помена во именувањето на образовните објекти. Не е нешто комплицирано, немаме илјадници објекти, туку обично се движат до 10 во помалите места, и ете неколку десетици низ Скопје.
Нека бидат бројки, имиња на растенија, имиња на нобеловци, па макар и имиња на италијански фудбалски клубој, ама преку веќе, со политизацијата од градинка до факултет. Од „лавчиња“ кај едните, до „гнезда“ (за младите „орли“ претпоставувам) кај другите. Бедно е.
За државните универзитети мислам дека е доволно да се „Универзитет во Скопје,.. Штип, Битола“ итн. Секако така и функционираат на меѓународен план.

Edited by hcitrS - 08-Nov-2016 at 23:32
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 07-Dec-2016 at 09:44
Од реконструкцијата на студентскиот дом „Гоце Делчев“. Забележете го ѓубрето од овој зафат што е расфрлано во дворот. Типично за нашите фирми.

фото: Александар Колов

https://www.facebook.com/akolov/posts/10155846872468868
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 07-Dec-2016 at 14:25
Ова реновираниот блок е демек?
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 07-Dec-2016 at 16:57
Мене ми изгледа дека ова е блокот што моментално се реновира. Ми се чини како прозорите да се извадени.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 08-Dec-2016 at 09:22
реновираниот блок е тој десно на сликата а овој е тој што се реновира веќе со месеци
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 08-Dec-2016 at 13:40
Толку спремно реновирале што 2 дена ни требаа да погодиме кој е у ствари реновираниот
Фала на инфо.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 26-Jan-2017 at 10:19
Објавен тендер за реконструкција на блоковите „В“ и „Г“ од домот „Гоце Делчев“

Министерството за образование и наука денеска го објави тендерот за санација и адаптација на блоковите „В“ и „Г“ од студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Со градежниот зафат треба да се реконструираат прозорците, подовите, вратите, плочките и осветлувањето во овие два блока. Проценетата вредност на проектот изнесува 152 милиони денари, не вклучувајќи го ДДВ. Градежните компании имаат рок до 15 февруари за да ги достават своите понуди, за кога е закажано и нивното јавно отворање.

За двата блока „В“ и „Г“ веќе е изработена целокупната техничка документација за претстојната санација. Надлежното министерство периодов работи на реконструкцијата на блокот „А“ од домот „Гоце Делчев“, каде работите ги изведува тетовската фирма „НБ Компани“. Со реализација на претстојниот зафат ќе се реконструира во целост студентскиот дом „Гоце Делчев“, вклучувајќи ја мензата и партерното уредување на околниот простор. Во ноември 2015 година беше комплетирана санацијата на блокот „Б“ од ова здание.

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ во скопската населба Тафталиџе е изграден во текот на 70-те години на XX век според изработениот проект на архитект Георги Константиновски. Бруталистичката архитектура на ова дело е наградена со „Борбина плакета“ од водечкиот југословенски весник „Борба“. Зданието е поделено на четири блока, кои се состојат од 544 двокреветни соби, 64 еднокреветни соби и 54 соби за студенти во брак.

Извор
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 10-Feb-2017 at 21:16
ОУ „Невена Георгиева - Дуња“, населба 11 Октомври - згради (Кисела Вода)
Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 10-Feb-2017 at 21:17
Спортската сала
Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Kisela Voda by Ani.build, on Flickr

Ова е градинката, ако не се лажам
Kisela Voda by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 14-Mar-2017 at 09:02
Подобро Ќосето да го крстеле...

СТУДЕНТСКИ ДОМ „ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ“ ЌЕ СЕ ГРАДИ НА „ИЛИНДЕНСКА“

Општина Карпош ќе добие уште еден студентски дом. Ќе се гради на булеварот „Илинден“, на потегот од тениското игралиште „АБЦ“ до раскрсницата со булеварот „8 Септември“. Ќе се вика „Тодор Александров“, а ќе биде проект на Владината служба за општи и заеднички работи, која веќе е во потрага по изгледот на планираниот нов дом за студентите.

Деновиве е распишан оглас за избор на идејно архитектонско решение на објектот. Огласот трае до 15 идниот месец. Во него не се инсистира на конкретен тип на фасада. Наведено е дека објектот е предвидено да има приземје, пет ката и потпокрив, а ќе се гради на површина од околу 3.000 квадратни метри. Студентскиот дом „Тодор Александров“ треба да се планира за околу 400 корисници, но бројот може да се зголеми зависно од предложеното и прифатено идејно решение.

„Паркирањето треба да се реши во рамките на градежната парцела. Задолжително обезбедување услови за движење на лица со посебни. Осветлувањето на партерот да е исклучиво со користење светилки кои емитираат светлина кон земјата. Карактеристично е што кујната се планира да користи доставена (подготвена) храна, односно подготовката на главните оброци (ручек и вечера) треба да е од надворешен субјект, а во кујната треба да се планира простор за сервирање, одржување на доставената храна, сервирање, како и припрема на оброци за појадок. Бифето и трпезаријата треба да се опслужуваат од истиот простор наменет за кујна“, се вели меѓу другото во распишаниот конкурс за избор на идејно решение за објектот.

Владината служба предвидува во новиот студентски дом да има 185 двокреветни соби со бања и мини чајна кујна, 30 брачни соби со бања и мини чајна кујна, како и пет еднокреветни соби за лица со посебни потреби. „Пристапот, а воедно и сообраќајното поврзување со поширокиот регион се планираат преку сервисна улица која на југ излегува на булевар ‘Илинден‘, а на запад на ‘8 Септември‘“, стои во конкурсот.

Инаку, владината Служба за општи и заеднички работи ќе го награди авторот на првонаградениот труд со 500.000 денари. Постои опција и да откупи неколку труда, односно за авторот на првооткупениот планира паричен надомест од 350.000 денари, а 100.000 денари ќе добие авторот на второто откупено решение.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=574DF244A3208348AAD0D6D143C4F8EC
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 14-Mar-2017 at 09:44
Коментарите, Џоле... бесценети!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 14-Mar-2017 at 15:07
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Online
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 23-Sep-2017 at 20:48
Кампусот на ФОН Универзитет:

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 24-Oct-2017 at 22:14
Обновено училиште Мустафа Кемал Ататурк во село Пласница

IMG_5494 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_5493 by Erik Baktai, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 16-Nov-2017 at 15:10

мевлем за очи, посебно во контекст камената ограда, но вака фасадно освежени треба да бидат Основните училишта, додека Градинките треба да се во сплеш бои наместо униформни, во најмала рака со униформни патерни [1]

Originally posted by Џоле

Реконструкција на Градинка 13 Ноември, Скопје
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 04-Jan-2018 at 19:15
Изградба на нова градинка во Аеродром-превземено од фб

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34353637>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.