build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2850
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 15-Jan-2018 at 16:28
Во Карпош-превземено од нивната фб страна
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 15-Jan-2018 at 18:18
Основно училиште „Врапчиште“ во село ВрапчиштеЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 28-Jan-2018 at 17:30
Во Градски парк, кај Бонсаи градината

За сè има вторпат
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 29-Jan-2018 at 00:08
Intersesno sto se pravi gradinka vo bardovci , i se e toa super. Imam samo edno prasanje kako toa prioritet e da se gradi gradinka bo bardovci koj ima X broj ziteli , a vo rasadnik vo K.Voda Rasadnik kade se napraija 30 zgradi i se doselija 3 pati poveke luge od bardovcu ne se gradi gradinka pa nie sto sme tamu gi mnosime sekoe sabajle decata u przinoo , aerodron ili centar vo gradinka koj kade ke ubode i ke se snajde da go primat deteto bidejki vo kisela voda nema mesto. I pak ke kazam deka super e sto se gradi za site i sekade ama prioritetite vi se somnitelni malku poveke?@!@?#??
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 543
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 29-Jan-2018 at 15:36
Тоа во општина ќе си прашаш.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 15-Feb-2018 at 17:21
Реконструкција на детска градинка „Мајски цвет“ во нас. Карпош

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 11-Mar-2018 at 21:07
ПООУ Братство, Горно Нерези

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 12-Mar-2018 at 12:20
Детска градинка во Киев, УкраинаПовеќе фотографии на линкот

http://abcnews.com.ua/ru/education/kak-vyghliadit-samyi-tiekhnologhichnyi-dietskii-sad-ukrainy
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 16-Apr-2018 at 21:13
Напуштено училиште во село Кучково, скопско. Ми изгледа дека било прекрасна зграда, штета што е запуштена и пропадната.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2850
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 06-Jul-2018 at 12:13
Детска градинка Буба Мара-Општина Аеродром(превземено од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2850
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 05-Aug-2018 at 17:21
Обнова на фасадата на СУГС Орце Николов(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 19-Aug-2018 at 16:02


Сликано вчера:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 20-Aug-2018 at 16:17
По 44 години целосно се реновира гимназијата „Никола Карев“

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го посети СУГС „Никола Карев“ каде првпат се врши целосно реновирање, по 44 години од изградбата на овој објект.

– Во гимназијата „Никола Карев“ се поставува изолација за постигнување енергетска ефикасност на овој објект, довршување на надворешната столарија, реконструкција на плафонот со прилагодување на електричната инсталација за осветлување, како и други ѕидарски, изолациски и лимарски работи во различни делови од ова училиште – изјави Шилегов.

Тој информира дека поставувањето енергетски ефикасна изолација во ова училиште, како и кај „Панче Караѓозов“, се изведува од внатрешната страна бидејќи станува збор за објекти кои се споменици на културата од втор степен. Реконструкцијата на фасадите ги опфаќа сите средни училишта во Скопје кои имаат потреба од тоа.

Шилегов соопшти дека во тек е реконструкција на фасадите на средните училишта и оти 13 од 23 ќе добијат енергетски ефикасни фасади.

– Во тек е реконструкција на „Јосип Броз Тито“, „Димитар Влахов“, „Орце Николов“, „Кочо Рацин“, „Никола Карев“, „Боро Петрушевски“, „Здравко Цветковски“, „Панче Арсовски“, „Сарај“, „Панче Караѓозов“ и „Михајло Пупин“ – рече Шилегов.

Скопскиот градоначалник информира дека висината на парите за оваа намена изнесува речиси 60 милиони денари и опфаќа 19 училишта кои ќе добијат енергетски ефикасни фасади, санирани покриви, надворешна столарија, подови, електрика и греење. Дел од училиштата почнуваат и со адаптација на тоалети за лица со посебни потреби. Во „Никола Карев“ во текот на претстојната година ќе се постави лифт за лицата со посебни потреби.

– Овие средства ги обезбедивме со пренамена на средствата предвидени за криминалниот проект „Скопје 2014“. Приоритетите во нашиот град се нашите деца и ученици – нагласи Шилегов.

https://plusinfo.mk/%D0%BF%D0%BE-44-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B3%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D0%B7%D0%B8/

Edited by Џоле - 20-Aug-2018 at 16:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 17-Oct-2018 at 09:02
„Кирил Пејчиновиќ“ со нова термоенергетска фасадаВо ООУ „Кирил Пејчиновиќ” во присуство на градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, претседателот на Советот на Општината Дарио Шимиќ, директорот на Цементарница УСЈЕ АД Скопје, Борис Хрисафов и директорот на училиштето, Сашо Јованоски беше означен крајот на градежните работи за реконструкција на фасадата.

Со градежните активности кои започнаа да се одвиваат на крајот на месец август, во училиштето се постави нова термоенергетска фасада, а изработени и монтирани се нови олуци.

Покрај ова, извршено е и поставување на прозорски опшивки и окапници. Со овие активности се изврши и чистење на столаријата и браваријата.

Имено, проектот за реконструкција на фасадата на училиштето се реализира преку добрата соработка на Општина Кисела Вода и Цементарница УСЈЕ АД Скопје. Со поставувањето на новата фасада учениците и вработените во училиштето ќе добијат потопли простории/училници во текот на зимскиот период, а воедно, ќе се заштедат и финансиски средства.

На оваа средба, градоначалникот со директорот на училиштето разговараа и за останатите потреби кои ги имаат учениците и вработените во овој објект.

https://plusinfo.mk/%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D0%B5%D1%98%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9C-%D1%81%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%B5/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 18-Dec-2018 at 09:56
„МАЈСКИ ЦВЕТ“ ДОБИ НОВ ОБЈЕКТ ВО ТАФТАЛИЏЕ 2Градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2 доби целосно нов објект, со што капацитетот за сместување на деца се зголеми за дополнителни 150 m2.

Стариот објект од монтажен карактер се замени со нов, од цврста градба, и истиот е енергетски ефикасен, со можност за сместување на 95 деца.

Со него се добија деополнителни, четири простории, кои се опремени со нови дидактички материјали (играчки и едукативни средства изработени од еко – материјали, интерактивни ѕидови за цртање и нов мебел и опрема).

http://www.karpos.gov.mk/vest/10032
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 572
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 18-Dec-2018 at 11:24
Браво за инвестицијата, реткост е вакво нешто кај нас, ама занималниве повеќе на стоматолошка амбуланта наликуваат отколку на установа за деца.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2850
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 08-Jan-2019 at 15:25
Градинка Буба Мара-Аеродром(од фб)Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2850
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 20-Feb-2019 at 09:36
Обнова на фасада на ОУ Димитар Миладинов(од фб)

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 188
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 19-May-2019 at 00:33
https://tera.mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%83%D0%BF%D0%BE%D1%82/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 22-May-2019 at 16:14
По 50 години средното хемиско со нова стаклена фасадаСредното училиште „Марија Кири Склодовска“ наскоро ќе добие нова енергетски ефикасна фасада со што целосно ќе се промени постојниот изглед на зградата, изградена во 1969 година, информира Град Скопје.

Со оваа реконструкција „Марија Кири Склодовска“ по 50 години добива нов лик, квалитетна и енергетско ефикасна фасада која ќе им овозможи на учениците и на вработените подостоинствени услови за учење и за работа. Се работи за нова структурална стаклена фасада со карактеристики на енергетски ефикасна фасада, специфична по визуелниот и естетски стил. Проектирана е модерно, од стакло и алуминиум, составена од алуминиумски композитни панели во боја, со нови челични профили и алуминиумска подконструкција. Вкупната вредност за изработка на фасадата изнесува 44.840.000 денари со вклучен ДДВ – рече градоначалникот Петре Шилегов.

Минатата година 11 средни училишта на Град Скопје добија енергетско ефикасни фасади, а во скоро сите училишта на Град Скопје беа реализирани реконструктивни зафати согласно со нивните потреби. Во седум средни училишта, пак, беа направени тоалети за лицата со посебни потреби и беа обележани паркинг-места за лица со посебни потреби во секое училиште каде што имаше можност за тоа.

https://plusinfo.mk/%D0%BF%D0%BE-50-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D1%82/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.