build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Образовни институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 36373839>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 29-May-2019 at 14:27
Од фбBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 31-May-2019 at 08:38
Денеска и официјално е пуштена во употреба новата зграда на ООУ „Вера Јоциќ“ во населба Хиподром, со што ставивме крај на руинираните и лоши услови за работа. Од денеска учениците од прво до деветто одделение ќе имаат ново и модерно училиште по светски стандарди, каде ќе бидат воведени и три паралелки за дневен престој.

Благодарение на поддршката на Владата и на Министерството за образование и наука, но и на нашата истрајност овој проект да се реши до крај. Нашата соработка продолжува со изградба на нова спортска сала за ова училиште.

Училиштето е изградено според моделот на самоодржливи и енергетско ефикасни објекти, а адаптиранo е и за лица со посебни потреби, каде има лифт и специјализирани тоалети.
https://www.facebook.com/GeorgievskiBoris

Edited by Џоле - 31-May-2019 at 08:41
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 08-Jul-2019 at 16:34
Градинка во Општина Брвеница(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 06-Sep-2019 at 16:39
Нова фасада на средното училиште Цветан Димов(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 07-Sep-2019 at 18:01
Детска градинка „8 Април“ во Шуто Оризари, наскоро треба да биде пуштена во употребаhttps://plusinfo.mk/%d1%86%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b5-%d1%81%d1%80%d0%b5%d1%9c%d0%bd%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d1%86%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d1%88%d1%83%d1%82%d0%be-%d0%be%d1%80/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 29-Nov-2019 at 13:40


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 09-Dec-2019 at 21:23
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 14-Feb-2020 at 13:39
Originally posted by stef4o

ДенесBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 21-Apr-2020 at 13:43
Во Волково се гради најмодерната градинка во земјаваГрадежните работи на градинката во Волково се во полн ек и покрај корона-кризата. Како што информираат од Општина Ѓорче Петров, градинката ќе биде со капацитет од 175 деца поделени во осум занимални и нејзината изградба ќе чини над 80 милиони денари.

Оваа градинка се очекува да биде најсовремена и најмодерна во земјата, штедлив објект по сите стандарди. Изградбата е дел од „Проектот за условени парични надоместоци (УНП Проект)“ кој се реализира од Министерството за труд и социјална политика со финансиска поддршка од Светска банка – соопштија од локалната самоуправа.

https://www.vecer.press/во-волково-се-гради-најмодерната-гра/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 18-May-2020 at 14:26
Привршува поставувањето на новиот покрив, а забрзано се гради и базенотУчилиштето “Димитар Поп Георгиев Беровски” добива нов изглед.

Како што информираат од Општина Ѓорче Петров, речиси е готово поставувањето на покривот со најсовремени лимени плочи, а паралелно се работи и на базенот.

-Градежните работи на базенот во дворот на училиштето се одвиваат со забрзано темпо. Направена е ископот, а поставен е и тампонскиот материјал за подобрување на подлогата под бетонската плоча. Во фаза сме на копање на темелните греди. Стартуваат бетонските активности. Моите сограѓани конечно добиваат соодветни услови за спорт и рекреација-најави градоначалникот Александар Наумоски.

https://www.vecer.press/привршува-поставувањето-на-новиот-по/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 25-May-2020 at 01:44
Фино изгледа.
______________________________________
Во населба Драчево се гради нова градинка

(...)

Благодарение на одличната соработка на Општина Кисела Вода со централната власт, по завршувањето на градежните работи конечно после доги години ќе бидат намалени листите за упис на деца во објектите на ЈДГ „8 Март“, „Пеперутка 1 и 2“. За успешна реализација на проектот, Општина Кисела Вода најпрво го изработи основниот проект за изградба на градинката, по што аплицираше и доби грант од Министерството за труд и социјална политика за зголемување на капацитетите на јавните детски градинки на нејзината територија.

Новата градинка ќе се простира на површина од 600 квадратни метри, со поделена катност од подрум, приземје и еден кат. Во подрумот е предвидена просторија за горилник и остава за огревен материјал. На приземјето ќе се наоѓа главниот влез на градинката, како и 4 занимални. На првиот кат се планира да бидат сместени јаслите, како и придружни простории. Капацитетот на градинката за згрижување е за вкупно 125 деца, од кои за 95 на возраст од 2 до 6 години и за 30 до 2 годишна возраст.

(...)

kiselavoda.gov.mk

Пред некој ден:


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 29-May-2020 at 11:47
Today with the greatest pleasure I signed the decision to choose the economic operator (company) with the cheapest offer for the construction of the new school facility for students of shfk "Naim Frasheri", of small recica, the municipality of tetovo.https://www.facebook.com/arberademi.1/
https://www.facebook.com/IdeaGroup.tetov/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 30-May-2020 at 20:42
Рендери објавени пред два дена за Библиотека во Радовиш. Незнам ни дали е изградба нова или реконструкција, ни дали е конкуресн или победнички труд. Само е објавено. Global Inzeneringhttps://www.instagram.com/globalinzenering/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 02-Jun-2020 at 12:31
Градинка Мајски Цвет-Тафталиџеhttps://www.facebook.com/Inzhinering
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 11-Jun-2020 at 15:42
Се гради училиштето „Димитар Македонски“ во населба Лисиче

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, и заменик-министерката за образование и наука, Елизабета Наумовска, денеска извршија увид во градежните работи на новиот објект на училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче.
И двајцата констатираа дека работите течат според предвидениот тек и се очекува објектот да биде пуштен во употреба идната година.
„Изградбата на новиот објект е од витално значење за учениците од овој дел на општината“, изјави градоначалникот Марин и посочи дека населбата Лисиче ќе добие современо основно училиште.
Инаку, новото училиште е со површина од 2 840 квадратни метри и со капацитет од 700 ученици организирани во две смени. Ќе биде опремено со најсовремени кабинети, простории за дневен престој, кујна и простории за наставниците.

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 13-Jun-2020 at 15:27
Општина Центар ќе гради прва самоодржлива градинка во државатаОпштина Центар најави изградба на нова детска градинка во населбата Пролет. Градоначалникот Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција го претстави идејното решение за изградба на првата самоодржлива градинка на територијата на Центар и генерално во државата. Објектот ќе овозможи 70 отсто самоодржливост и енергетска ефикасност. Според проектот, новата градинка ќе биде со нето површина од 1.500 м² и ќе има капацитет за згрижување 150 деца. Објектот ќе биде лоциран во непосредна близина на ООУ „11 Октомври“, во средина со доминантно зелени површини и објекти за станбено домување.

„За првпат на територијата на Општина Центар ќе биде изградена нова самоодржлива градинка. Со проектирање на објектот во населбата Пролет, ќе добиеме детска градинка која ќе биде различна од останатите градинки и уникатна во однос на нејзината енергетската ефикасност и самоодржливост. Со овој капитален проект, Општина Центар поставува нови стандарди во грижата за најмалите и заштита на животната средина, како и за зголемување на капацитетите и подобрување на просторните и образовните услови за правилен раст и развој на децата“, изјави Богдановиќ.

На градинката ќе бидат поставени сончеви колектори, енергетска ефикасна фасада, стаклена фасада на дел од прозорите со УМ10 стандард и прочистувачи на воздух. Сите градежни материјали и вградени инсталации ќе ги задоволат стандардите во однос на конструкцијата, противпожарната безбедност, топлотната и звучната изолација, заштитата од влага и енергетската ефикасност. Енергетски ефикасната фасада ги спречува сончевите и другите негативни атмосферски влијанија, додека флот-стаклата претставуваат посебна заштита, обезбедувајќи природна светлина во најголем дел од денот.

„Ние како локална самоуправа продолжуваме со капиталните инвестиции за изградба на локалната инфраструктура. Овој проект има огромно значење за жителите на Центар, бидејќи за првпат, со изградба на нова градинка, ќе го решиме проблемот на жителите кои живеат во населбата Пролет и ќе имаат можност да ги запишат своите деца во градинка што е во близина на нивното место на живеење“, истакна Богдановиќ.

Начинот на димензионирање, содржините и капацитетот на објектот ќе бидат според Правилникот за стандардите и нормативите за вршење на дејноста на детски градинки и во согласност со Законот за заштита на децата.

https://24info.mk/општина-центар-ќе-гради-прва-самоодрж/
https://www.facebook.com/sasha.bogdanovikj/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6858
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 19-Jun-2020 at 12:19
Новата градинка ќе се простира на површина од 600 квадратни метри, со поделена катност од подрум, приземје и еден кат. Во подрумот е предвидена просторија за горилник и остава за огревен материјал. На приземјето ќе има 4 занимални за деца, а на првиот кат ќе бидат сместени јаслите. Градинката ќе биде енергетски ефикасна и ќе има капацитет да прими вкупно 125 деца. Истата, предвидено е да има и паркинг простор, додека на површина од 1320 м2 во план ни е извршиме партерно и хортикултурно уредување.
Со изградбата на градинката после долги години конечно ќе ги намалиме листите за упис на деца во објектите на ЈДГ „8 Март“, „Пеперутка 1 и 2“, лоцирани во Драчево. Имено, за успешната реализација на проектот, ние како Општина, најпрво го изработивме основниот проект за изградба на градинката, по што аплициравме и добивме грант од Министерството за труд и социјална политика за зголемување на капацитетите на јавните детски градинки на нашата територија.https://www.facebook.com/TemelkovskiFilip/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 27-Jun-2020 at 12:05
Реконструкцијата на старото основно училиште и негово трансформирање во мултуифункционален туристички објект ќе придонесе за збогатување на туристичките содржини во општина Вевчани. Владата на Северна Македонија, во соработка со Делегацијата на Европската Унија и канцеларијата на Светската банка обезбеди 1 милион евра за реконструкцијата на овој објект.


Штета што не го решиле проблемот со надворешните единици на клима-уредите.

https://www.facebook.com/carovska.mila/photos/pcb.688782141667830/688782028334508
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 979
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 27-Jun-2020 at 15:04
А со скалите и графитот, што правиме

Патем браво за Вевчани, еве како изгледаше претходно старото училиште.

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 27-Jun-2020 at 16:49
Одлична иницијатива е што старово училиште ќе прерасни во музеј, бидејќи има и одлична локација во близина на општинската зграда. Кога веќе зборуваме за Вевчани и образование, мислам дека е единствено село во државава со образовен комплекс како нивниот, во смисла на структура и организираност. Покрај основното училиште кое е со автентична архитектура, има мало паркче, мала сцена со антички театар, спортска сала, тениски терен, градинка и сето тоа заокружено со најпрекрасниот поглед кое некое школо може да го има.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 36373839>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.