build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 19-Oct-2008 at 15:46
Wallbash
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 21-Oct-2008 at 17:46
nemate nekoj kordinatii ve molamBig%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 21-Oct-2008 at 18:00
Ако те интересира за последнава слика, тогаш повели:  41°59'34.24"N 21°28'26.87"E
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 21-Oct-2008 at 18:03
Кога се планира да се доизгради ФОН, знае ли некој?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 29-Oct-2008 at 00:17
Originally posted by maestro13

Кога се планира да се доизгради ФОН, знае ли некој?


не ми се верува даку таму воопшто е нешто плански... Ваљда како ќе доаѓаат пари така Dunno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 29-Oct-2008 at 04:41
Изгледа ФОН се крпат со компензации, онака класично транзициски! Crazy Вероватно чекаат градежни компании кои должат па да се оддолжат со лепење плочки и малтерисање. Обично поголемиот дел од зградите што се градат вака долго се граделе на овој принцип, па ми се раѓа сомнеж дека и тука е така.

Edited by lslcrew - 29-Oct-2008 at 04:49
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 01-Nov-2008 at 22:56

Кичево, 1 ноември (МИА) -  До крајот на оваа година би требало да започне изградбата на нова училишна зграда во населбата Пашино, како дел од основното училиште „Санде Штерјоски“ во кое настава следат повеќе од 1.600 ученици.

Од страна на Министерството за образование и наука обезбедени се пет милиони денари за почеток на изградбата, а општина Кичево даде свој придонес со тоа што го ослободи Министерството од плаќање комуналии за изградба на училишниот објект.

Во новиот училишен објект ќе учат околу 500 ученици од деловите на градот во околината на стадионот на „Влазрими“, односно од населбите кои гравитираат во тој дел. На тој начин, како што вели раководството на училиштето, ќе се овозможи конечно во двата постоечки објекти во кои се одвива наставата таа да биде во две, наместо во три смени.

- Организирањето на современа настава е она кон што се стремиме во едукацијата на нашите деца, а изградбата на нови училишни објекти е еден од чекорите кои водат кон тоа, изјави директорот на училиштето Љуљзим Мехмеди.св/вј/9:45


MIA

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 02-Nov-2008 at 22:35
da se soglasuvam, lulzim mehmedi e najdobriot direktor sto go imase sande .... porano trebashe da davas pari od cepot ako doagase od pasina ama koga vlego lulzim imase avtobusi samo sa ucinicite i bez pari  i skoploto dobi novi penceri .... jas ziveam tamu koga izlezuvam kaj balkonot se gleda sande ...... .....
 
 ne zaborajte kicevo ima i nova bolnica LOL 3 katnici i ima cervena boja
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 03-Nov-2008 at 23:45
Библија и млади фиданки за новиот Коменски


Околу 700 ученици од Тафталиџе новата учебна година ја почнаа во новиот објект а осветувањето и симболичното сечење на црвената панделка беше означено вчера, на 32. роденден на Општина Карпош


Околу 700 ученици од Тафталиџе новата учебна година ја почнаа во новата училишна зграда на "Јан Амос Коменски", а симболичното пуштање во употреба беше означено вчера, на 32. роденден на Општина Карпош. Со благослов на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, црвената панделка ја пресекоа министерот за образование Перо Стојановски и в.д. градоначалникот Сашо Димиќ.

Честитајќи го отворањето на новата училишна зграда, министерот Стојановски истакна дека одлуката на Владата на РМ по опожарувањето на старите бараки да обезбеди средства и со тоа да ја потпомогне и забрза изградбата, се покажала како оправдана бидејќи новиот модерен објект не само што ги исполнува сите стандарди за современа едукација, туку претставува и допадлив простор во којшто учениците и професорите со задоволство ќе го минуваат поголемиот дел од своето секојдневие.

Во чест на големиот ден, дедо Стефан на учениците им подари Библија, а маестро Борис Трајанов, во името на Граѓанската иницијатива, Ден на дрвото во дворот на училиштето посади 32 фиданки. На свеченоста која во свој стил ја водеше Весна Бејби Петрушевска, присуствуваа голем број познати имиња од политиката и шоу бизнисот.

ОУ "Јан Амос Коменски" е формирано по катастрофалниот земјотрес во 1963 година и оттогаш, цели 45 години беше времено сместено во бараки кои ни оддалеку не ги задоволуваа потребните стандарди. Карпош е првата општина во државава која иницираше и почна да гради училишна зграда, за што од буџетот издвои 1,2 милиони евра. Со донација од Светската банка ја изгради училишната трпезарија, а откако старите бараки два пати беа опожарени, Владата донираше 400.000 евра. Карпош е првата општина којашто со гаранција на УСАИД и дозвола од Министерството за финансии подигна кредит од УНИ банка за довршување на зградата. Објектот се простира на површина од околу 4100 метри квадратни, на два ката каде се распоредени кабинети и училници, како и една училишна библиотека. Училишната кујна и трпезаријата се наоѓаат на 350 квадратни веднаш до објектот.

По повод 32-годишнината од формирањето на Општина Карпош, вчера беше одржана свечена академија, а завчера на платото на ТЦ Карпош 3 се реализираше традиционалната манифестација Ем умеам ем можам.

http://vecer.com.mk/?ItemID=171E47DE9615784398CEF9AFFD8BDA0F


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Nov-2008 at 16:52
Ова ни промакнало... Веќе е изградено или?

1

2

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 15-Nov-2008 at 16:57
ne trba da pocne ako ne se lazam
 

Големата награда на архитектура АСК 2008 ја добија Минас Бакалчев и Митко Хаџи-Пуља

Градоначалникот на Град Скопје, Трифун Костовски вчера /12.11.2008/ во Музејот на Град Скопје свечено ја отвори традиционалната изложба „АСК - АРХИТЕКТУРА НА ГРАД СКОПЈЕ“, која оваа година се одржува по 10-ти јубилеен пат.

Во конкуренција за Големата награда на архитектурата АСК 2008 година, пристигнаа 16 труда. Според критериумите на Селекторската комисија 10 од нив ја сочинуваат овогoдинешната изложба.

Големата награда за архитектура за 2008 година ја доби проектот „Македонско - италијански мултимедијален едукативен центар“ на авторите Минас Бакалчев и Митко Хаџи - Пуља.

Градоначалникот Костовски во името на Градот Скопје упати честитки и изрази благодарност на сите архитекти и градители кои пријавија трудови за наградата, но и на сите оние кои со својата работа допринесуваат Скопје да израсне во метропола.


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2220&mid=24&tabId=1&tabindex=0

istiot objekt e
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 15-Nov-2008 at 16:59


Да тој е објектот Thumbs%20Up Од таму ми се и сликите поминав денеска
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 15-Nov-2008 at 17:02
aj ako mozes da mi dades kordinatiBig%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 15-Nov-2008 at 17:14
Originally posted by my Macedonia

aj ako mozes da mi dades kordinatiBig%20smile


Па не сум сигурен за точната локација но е дефинитивно во универзитетскиот комплекс

42°00'00"N 21°26'36"E
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 16-Nov-2008 at 03:49
Објектот е изграден, се наоѓа веднаш позади Филолошки факултет, може да се влезе и од факултетот или од позади, од кај паркингот. Истиве чичковци се проектанти и на Лумикс, па веројатно ќе најдете и некоја сличност. Во секој случај, една од посимпатичните нови зградички во Скопје (малечка е). Единствено можеби ќе изгледала подобро ако и фасадата е во луди бои како ентериерот (внатре е или зелено или розовоCheers), па да дојде како фин контраст на факултетите. 
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 16-Nov-2008 at 12:30
Super izgleda objektov,samo mi imaat spomnato studenti od filoloskiot fakultet koi se na italijanski jazik, deka vnatre imaat mal propus t.e. mnogu bilo zaguslivo, a i zvucnata izolacija pomegju dve sosedni prostorii ne e bas dobra pa od tolkavi ocekuvanja koi gi imale na pocetokot sega ne bile bas oduseveni.
Ja neam otideno da go vidam objektot ama koga se vozis po bul. "Aleksandar Makedonski" se gleda i nadvoresniot izgled e navistina interesen i ok.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 16-Nov-2008 at 13:42
Originally posted by Mr.Edmund

Објектот е изграден, се наоѓа веднаш позади Филолошки факултет, може да се влезе и од факултетот или од позади, од кај паркингот. Истиве чичковци се проектанти и на Лумикс, па веројатно ќе најдете и некоја сличност. Во секој случај, една од посимпатичните нови зградички во Скопје (малечка е). Единствено можеби ќе изгледала подобро ако и фасадата е во луди бои како ентериерот (внатре е или зелено или розовоCheers), па да дојде како фин контраст на факултетите. 


Ги знам чичковците многу добро но не го знаев објектот.
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 16-Nov-2008 at 13:55
Да, и архитектите, хм, заборавиле на моментот климатизација, па сега имаат ставено едно нешто што личи а фрижидер, макар што и не изгледа така лошо, со оглед на тоа што оваа зграда трпи и видливи инсталации. Проблем со загушливо внатре имаат и на Штулов во Тетово. Тоа обично се случува кога се употребуваат материјали за надворешните ѕидови кои не дишат (во случајов, можеби тоа е лимот на фасадата, не тврдам) и со фиксни прозорци со добро изведени рамки (значи не може да поцури воздух кај рамката), и уште ако нема добар систем за вентилација (овде мислам дека оној сплит-систем не е многу корисен)
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 30-Nov-2008 at 10:10
Случајно налетав наеден user на youtube. Ова е ваљда некој самостоен труд. Има и информации околу недовршените делови на судентскиот комплекс у Скопје.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 13-Dec-2008 at 03:05
Реконструирана машката зграда во СД „Стив Наумов“ За два дена ќе биде предадена во употреба реконструираната машка зграда во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје, каде што ќе бидат префрлени студентите кои сега се сместени во руинираните бараки стари 45 години.

В недела или в понеделник ќе почнат подготовките за вселување во обновениот објект со капацитет од 278 легла, најави министерот за образование и наука, Перо Стојановски.

Тој вчера ја посети студентската населба во придружба на Крешимир Павиќ, директор на Државниот студентски центар, и Самоил Малчевски, претседател на студентската организација на Скопскиот универзитет.

За градба на објектот се вложени околу 21 милион денари, а за опрема околу 4,5 милиони денари.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=ADCE511BF0C8C44FA0E0AE985C06D703

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.