build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Св. Јован Крстител - Бутел
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Јован Крстител - Бутел

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Jul-2015 at 13:39
Во завршна фаза црквата „Свети Јован Kрстител“ во Бутел

Напредуваат градежните работи на новиот храм „Свети Јован Kрстител“ во општина Бутел.Црквата се гради на местото на ракометното игралиште на некогашниот клуб „Бутел“.Изградбата на црквата ја финансира Мите Јовановски, сопственик на „Макоил“.

Според проектот, површината на црковниот објект е над 500 квадратни метри, а нејзиниот највисок дел ќе биде 25 метри. Ќе се изградат и помошни простории за крштевање. Заедно со нив таа ќе зафаќа вкупна површина од над 1.000 квадратни метри. Kамбанаријата, пак, ќе биде висока 36 метри.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1442945413/foto-bo-zavrsna-faza-crkvata-sveti-jovan-krstitel-vo-butel
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Mar-2016 at 15:06
Gotova li e crkvava??
Back to Top
DD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Apr-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DD Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Apr-2016 at 15:30
не е готова и тешко дека ке биде готова во скоро време.Од последните слики од Јуни 2015 се направени само ѕидовите за оградата.

Edited by DD - 04-Apr-2016 at 16:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Apr-2016 at 05:51
Vo sto e problemot,zosto odi sporo
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Oct-2016 at 19:23
Sto bidna so crkvava. Se raboti li nesto vnatre???
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Jan-2017 at 16:46
Од мојата денешна посета, за жал не влегов во самата црква. Прва работа што треба да се направи е да се отстранат сите тие одвратни бандери и жици што висат наоколу. Изградена е ограда со неколку порти/влезови околу црквата.

Ова ми личи на трпезарија или така нешто, огромно е.Црквата:Влезната врата во црквата:Камбанаријата:

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 743
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Jan-2017 at 17:10
I like the size and proportions of this church, it is simple and it fits well within neo-byzantine design. I think the MPC is using this plan as a standard model for new churches.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Jan-2017 at 17:21
Originally posted by Џоле

Од мојата денешна посета, за жал не влегов во самата црква. Прва работа што треба да се направи е да се отстранат сите тие одвратни бандери и жици што висат наоколу. Изградена е ограда со неколку порти/влезови околу црквата.


 

 
Тоа скелето кај капијата дреме таму со месеци, а бандерите се од Македонски Телеком - бакарна телекомуникациска мрежа, и Вип - за кабелска телевизија и кабелски Интернет, односно поранешен Близо.
 
Со оглед на фактот дека Македонски Телеком, особено во ваквите делови од Скопје кои се делумно урбанизирани, односно повеќе имаат куќи отколку станбени згради, практикува бандери наместо подземни кабли, невозможна мисија ќе биде дислоцирањето на тие бандери.
 
Освен ако вандализмот си го направи своето, па некои граѓани си истераат своја правда, па исечат повеќе од тие бандери и кабли, кога има групен дефект, односно кога повеќе приклучоци се опфатени од вандализам, вообичаено тогаш им доаѓа памет во глава и пуштаат подземна инсталација.


Edited by Dexter26 - 06-Jan-2017 at 17:39
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Jan-2017 at 18:34
A stavena e vo funkcija ili seuste ne?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Jan-2017 at 15:55
Не сум сигурен, иако вчера видов луѓе како излегуваат од црквата. Е сега, дали беа верници или можеби само го одржуваат местото, не би можел да кажам.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Jul-2019 at 18:25
Сме ја означиле како готова но осветувањето е планирано за октомври годинава
---------------------------------------------------------

И црквата „Свети Јован“ во Бутел се очекува да биде осветена во октомври годинава. Според отец Ванчо, останува да се доработат иконите на иконостасот. Оваа црква почна да се гради во 2013 година.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Oct-2019 at 11:53
(Фото) Осветенa и отворенa црквата „Раѓање на Свети Јован Крстител“ во Бутел

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Раѓање на Свети Јован Крстител“ во општина Бутел, кој беше изграден со донација на ктиторот Мите Јовановски, сопственикот на „Макоил“.

Осветувањето го изврши поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан, кој ја служеше Светата Божествена Литургија, а освен црковниот врв на настанот присуствуваше градоначалникот на Општината, Велимир Смилевски, како и голем број православни верници и граѓани.https://24info.mk/фото-осветенa-и-отворенa-црквата-раѓа/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Oct-2019 at 17:11


https://www.facebook.com/gosakambutel
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Feb-2020 at 13:27
Од фбhttps://www.facebook.com/gosakambutel/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Apr-2020 at 15:54
неколку извадоци од едно видеоhttps://www.facebook.com/gosakambutel/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Apr-2020 at 15:57
Видео од осветувањето на храмот на 12.11.2019г

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-Sep-2020 at 09:03
27.08.2020

Во нашата преубава црква свети Јован пристигнаа 12 нови икони во иконостасот.
Нека е за многу години утрешниот голем празник Успение на пресвета Богородица.https://www.facebook.com/gosakambutel
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Oct-2020 at 17:42
од 14.09.2020https://www.facebook.com/Бутел-каков-што-го-замислуваш
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.