build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Јован Крстител - Бутел

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 164
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Јован Крстител - Бутел
    Posted: 07-Nov-2012 at 12:07

Започна изградбата на црквата “Св. Јован Крстител“ во скопската
населба Бутел кај игралиштето до полициската станица. Досега Бутелчани се жалеа дека немаат ниту еден православен храм иако станува збор за големо населено место, и досега најчесто ги посетуваа црквите во Чаир и Радишани.

Во моментов се врши расчистување на теренот, а инвеститор е Мите Јовановски, инаку сопственик на неколку бензински пумпи и катни гаражи.

Извор: http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C5E3D3C7D62D8C4AA362429168356672

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Nov-2012 at 21:38
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Nov-2012 at 22:42
убав проект, ништо надвор од нормалното, навистина пристојно... и фала богу што се сетија да градат цркви онаму каде што нема, а се потребни
се надевам само дека ќе нема многу проблеми околу изградбата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Nov-2012 at 23:43
Originally posted by macedonia

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Aug-2013 at 09:21
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Aug-2013 at 17:27
Координати ?


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Aug-2013 at 15:27
Originally posted by Teglarot

Координати ?
42.03817,21.446524
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Jun-2014 at 14:49
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/t1.0-9/402614_321568914545026_960976459_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Jun-2014 at 14:50
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/10371497_676525722382675_2445574195696950221_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Nov-2014 at 16:01
Денес...

DSC06234 by george k. 1981, on Flickr

DSC06231 by george k. 1981, on Flickr

DSC06232 by george k. 1981, on Flickr

DSC06233 by george k. 1981, on Flickr

DSC06235 by george k. 1981, on Flickr

DSC06236 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Mar-2015 at 19:42
DSC07321 by george k. 1981, on Flickr

DSC07322 by george k. 1981, on Flickr

DSC07324 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-May-2015 at 13:46
Светна крстот на црквата Јован Крстител во Скопје

Напредуваат градежните работи на новиот храм „Свети Јован Kрстител“ во општина Бутел.Црквата се гради на местото на ракометното игралиште на некогашниот клуб „Бутел“.Изградбата на црквата ја финансира Мите Јовановски, сопственик на „Мак оил“.
Според проектот, површината на црковниот објект е над 500 квадратни метри, а нејзиниот највисок дел ќе биде 25 метри. Ќе се изградат и помошни простории за крштевање. Заедно со нив таа ќе зафаќа вкупна површина од над 1.000 квадратни метри. Kамбанаријата, пак, ќе биде висока 36 метри.

http://www.skopjeinfo.mk/opstini/1567955063/-svetna-krstot-na-crkvata-jovan-krstitel-vo-skopje-foto
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-May-2015 at 15:39
Доста напреднале, гледам веќе и фасада се става. Ќе поминам деновиве да сликнам.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-May-2015 at 17:25
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-May-2015 at 18:24
Thank you Dzole for the photo update
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-May-2015 at 19:47
You are welcome!
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-May-2015 at 19:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Jun-2015 at 19:11
Фасадата на оваа црква е завршена од сите страни.

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Jun-2015 at 19:43
Jas ovaa crkva ja zamisluvav mnogu pograndiozna. Na karaj izleze crkvice. Aj mozebi ako gi izgradat tie propratnite objekti ke dobie malku na masivnost.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Jun-2015 at 19:50
Заборавив да ја објавам и оваа фотографија, снимена од улицата што води кон Радишани, кај подвозникот. Патем, во темата Скопје-панорами, на фотографијата објавена под број #451, ако подобро се загледате, на горниот нејзин дел се гледа оваа црква, а снимена е некаде од Водно (од средно или од врвот).

DSC09142 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.