build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Јован Крстител - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Mar-2014 at 04:56
Денес се извадени заштитните огради ,така да деновиве ќе се привршува најверојатно.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Mar-2014 at 03:08
Ја видов пред некој ден, немај појма дека таму се прави црква.. интересно изгледа, нагласена вертикала... ама локацијава (покрај булевар) е крш.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Mar-2014 at 22:52
Бетонските темели и столбови на оградата се готови, сега тие се фарбаат и се монтира железна ограда.
Сликата е од пред неколку дена.

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-May-2014 at 15:54
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 10-May-2014 at 16:16
Edited by Џоле - 11-May-2014 at 23:21
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-May-2014 at 23:02
Црквата е многу убава,али местоположбата е прелоша.
Исто и на крстот подоле и на параклисите.
Имаме сериозен проблем со естетика на просторот,т.е. надлежните.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-May-2014 at 00:24
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-May-2014 at 10:16
незнам зошто,ама црквава ме потсеќа на стилот на црквите низ Грција
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 19-May-2014 at 23:23
Originally posted by gjoko

незнам зошто,ама црквава ме потсеќа на стилот на црквите низ Грција


Probably because of the white stone for the facade is commonly used in the churches in northern Greece:

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 19-May-2014 at 23:27
Јас би рекол дека стилот подсеќа на црквите од Егејска Македонија.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 19-May-2014 at 23:49
па ако се земи во предвид дека не сум подолу од егејскиот дел,можеби си во право
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-May-2014 at 00:13
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-May-2014 at 08:39
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/1920071_635184926556050_7207288067917863918_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-May-2014 at 08:41
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10376864_635185579889318_7834878269059059357_n.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10358556_635187436555799_2599984171690982028_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-May-2014 at 11:33
Не сум мегаломан, но црквава изгледа многу сиромашна, тесна, евтина...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Jun-2014 at 08:48
Еве една воздушна снимка на црквата.

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Jun-2014 at 23:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Jun-2014 at 07:15
adora.com.mk

Edited by Џоле - 13-Jun-2014 at 07:24
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Jun-2014 at 08:23
Партерното уредување им е топ.

Иначе ми пејат сеа тука...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Jun-2014 at 13:43
Иако лично сум малку против градење на верски објекти во 21ви век, сепак сметам дека оваа црква архитектонски изгледа одлично, а и локацијата не му е лоша. Ги има сеите византиски елементи за православна македонска црква, а од друга страна е и модерна и не пренападна.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.