build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Јован Крстител - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Јован Крстител - Аеродром
    Posted: 07-Nov-2012 at 21:27
АДОРА ЈА ГРАДИ ЦРКВАТА “СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ“ ВО ПАРКОТ ВО НОВО ЛИСИЧЕ-АЕРОДРОМ-СКОПЈЕ

Интензивно се гради црквата “Свети Јован Крстител“ во новиот парк во општина Аеродром, Скопје, во населбата Ново Лисиче, што АДОРА Инженеринг, како инвеститор ја донира за православните верници во оваа општина, Скопје и Македонија       

По поставувањето на темелите, во кои се вградени 200 м3 бетон и 20-тина тони железо, започна изградбата на армирано-бетонските конструкции на верскиот објект. Храмот, кој ќе има изглед на петкуполна црква, во духот и според традициите на Македонската Православна Црква, ќе биде изграден од декоративна тула и рачно клесан камен, кој се изработува во Долна Белица, струшко. Во изградбата на црквата што ќе биде со висина од 15 метри и бруто површина од 100 м2, се вклучени 100-тина работници, искусни и вредни мајстори-неимари од православна и исламска веросиповед, кои светиот храм го градат со задоволство, позитивна енергија, стрпливост, надеж и верба дека прават благородно дело, со благослов од Бога.

-Изградбата на црквата “Свети Јован Крстител“ во Аеродром, Ново Лисиче, чии темели беа осветени на летниот православен празник Иванден од страна на Архиепископот Г.Г. Стефан, е дел од општествено одговорните практики на АДОРА Инженеринг и традицијата на компанијата да вложува во дела корисни за пошироката заедница во сите општини во Македонија, каде градиме станбени објекти. Во општина Аеродром во Скопје, каде имаме најголеми инвестициски проекти, со изградба на осум елитни објекти со околу 500 станови, овој црковен храм им го посветуваме на сите православни верници, како катче за нивните молитви кон Бога, за духовно исполнување и празнување на православните празници.- порача проф. д-р Ванчо Чифлиганец, генерален директор на АДОРА Инженеринг, кој со семејството е ктитор на црквата.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Nov-2012 at 21:29


Edited by macedonia - 07-Nov-2012 at 21:34
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Nov-2012 at 21:35
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Nov-2012 at 22:37
без навреда кон верниците, ама мене тука ми смрди нешто... накалемија параклиси на секој чекор (и мали и големи), и сега ќе граделе и црква...
Аеродром веќе има црква и има мноху мала посетеност, и покрај тоа што е во сам центар на населбата
ај да речеа Лисиче или нешто слично, ама Ново Лисиче? веќе имам кажано дека Аеродром е населба што се изодува пеш за дваесетина минути најмногу и е добро поврзан
која е потребата од сето ова?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Nov-2012 at 22:53

Настрана оваа црква...

Во Реонски Центар Аеродром изгледа ќе биде изградено црква... Ама кога мислам црква, мислам на баш црква... 

Локацијата е оваа:  41°58'50.53"N 21°28'25.44"E

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Nov-2012 at 14:39
Zosto tolku lesno se brisat komentari, koga "build.mk" ne e forum namenet samo za arhitekti i gradezni inzeneri. Razbiram deka politikata treba da ostane na strana (i maksimalno ja izbegnuvam), i navistina ne mi e jasno sto toa ne cinese vo moeto prasanje "Sto baraat iminjata na Predsedatelot na RM i Premierot na info-tablata", za komentator da mi bide izbrisan.
Od druga strana se nametnuva i temata, dali treba da ostaneme ramnodusni na somnitelnite investitori i ktitori, kako Prof. Dr. Cifliganec?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Nov-2012 at 15:41
Па тоа е барем општа позната појава кај нас во Македонија. Секој кој се збогатил на некој „нивен“ волшебен начин, по неколку години се решаваат да изградат црква и стануваат големи „верници“, така и последниов случај воопшто не ме изненадува.
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Nov-2012 at 15:48
Ova ne razbiram: kako mozhe drzhavata da gradi crkva?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Nov-2012 at 16:27
Previous
 
Најверојатно не е државата таа која ја гради црквата, туку професор д-р Ѓорге Иванов и магистер Никола Груевски како приватни лица.
 
Токму така и треба да пишува на таблата, а не да пишува Претседател на Р. Македонија Проф. д-р Ѓорѓе Иванов и Претседател на Влада на Р. Македонија м-р Никола Груевски, бидејќи вака таблата посочува дека претседателот Ѓорѓе Иванов, а не професорот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски, а не магистерот Никола Груевски, плаќаат за изградбата на црквата, а тоа е спротивно на статусот на Република Македонија како секуларна држава, кој е загарантиран со самиот Устав на Република Македонија.


Edited by Dexter26 - 09-Nov-2012 at 16:30
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Nov-2012 at 16:39


Ova so Arhiepiskopot, Predsedatelot i Premierot nesrekno ukazuva deka stanuva zbor za "ista institucija" t.e. kako Predsedatelot i Premierot da se del od MPC, a toa koj ja gradi crkvata pisuva vo desniot del:
Ktitor: Prof. Dr. Vanco Cifliganec so semejstvoto
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Nov-2012 at 16:50
Previous
 
Точно, а тоа е уште поголем срам за институциите спомнати на таа табла кои примаат плата од буџетот на Република Македонија, односно од граѓаните на Република Македонија, а се избрани на непосредни, тајни, фер и демократски избори.


Edited by Dexter26 - 09-Nov-2012 at 16:50
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Nov-2012 at 21:51

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Jan-2013 at 20:46
Со оглед на намерата и намената, црквата нема цена. Ние за нејзино подигнување ќе инвестираме околу 10 проценти од добивката на АДОРА Инженеринг во 2011 година, или од 300 до 500 илјади евра. Но, најважно е што станарите во нашите згради и сите жители на Аеродром, ќе добијат свое свето место, изградено од  камен, според црковните канони, за духовно и верско исполнување, каде ќе бидат под закрилата на Господ Бог и Свети Јован Крстител.- порача ктиторот проф. д-р Ванчо Чифлиганец, ген. менаџер на АДОРА Инженеринг, инвеститор и ктиторна црквата, кој очекува таа се изгради за околу седум месеци и да биде осветена на патрониот празник Свети Јован Крстител, 20 јануари 2013 година.http://mk.adora.com.mkЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Jan-2013 at 12:09

Од денес...

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Feb-2013 at 20:21
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Feb-2013 at 11:33
Од вчера

Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Feb-2013 at 10:27
Се работи секојдневно, најгорната купола ја довршија вчера.
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Feb-2013 at 17:11
11.02.2013
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Mar-2013 at 21:12
Целиот бетонски дел е завршен и скелињата отстранети ,колку што видов немаше активности околу објектот нешто околу 4 часот по пладне.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Apr-2013 at 03:52
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.