build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Греење на дрва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Jan-2014 at 19:49
Не знам каков шпорет бараш, но ако ти треба шпорет за парно греење, има во Куманово во Алфи. Производител е Алфа плам од Србија.

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Jan-2014 at 20:06
Немојте да земате само шпорети со инокс,т.е. прохром метал.Тоа се коси со Виновиот закон за зрачење и нема ефикасност.Има само дизајн
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 02-Jan-2014 at 20:38


феномен, размислувам гласно, барајќи што повеќе кураж за да се префрлам на слама,  колку што знам алфа немаат сламарки Question во кој случај тешко дека ќе имам шпоре ами централно, но во секој случај мораш да имаш и некоја брза резерва која ја гледам во ова Пелистеркиов камин-фурна од пост 60 

Ѓоко може мислиш на она инокс рамката од шпоретот на пелети во пост 59 но колку гледам останатиот дел е лимем или керамички а и плотната сигурно е гус, а колку што знам гусот е лиен челик та малку ме збуни со ова кога велиш инокс бедејки иноксот е челик додека прохром е легура која се додава во иноксот

инаку ако се земе предвид колку CO2 се троши за добивање на останатите ресурси дефинитивно дрвото односно уште подобро сламата се каде каде поеколошки избор на загревање,  а и цената е во ниво со пелетите и плинот настрана што почетната инвестиција е дупло помала него кај овие, единствено има повеќе чистење http://www.stovesonline.co.uk/stove-chimney-documentation/Stovesonline-Compare-Cost-of-Fuels.pdf

To heat a typical house with non renewable electricity produces 10.8 tonnes CO2 per year. To heat the same house with wood produces 0.1 tonnes CO2 per year.




Edited by +Protagorist - 02-Jan-2014 at 20:48
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-Jan-2014 at 21:05
Aко те разбрав добрo, ти бараш нешто вакво:

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/795/659/543/543659795_477.jpg

http://i01.i.aliimg.com/photo/v1/704447557/straw_biomass_gasifier_straw_biomass_gasification_stove.jpg_220x220.jpg

Инаку мене кинескиве логограми не ми влеваат некоја доверба во квалитетот на производот.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-Jan-2014 at 21:11
Има шпорети(имам сретнато еден од словенечка фирма-ужас скап) изработен целиот од инокс,кој топлината никако не ја оддава.Ако ставиш рака на 1 см од металот нечуствуваш никаква топлина,но ако чепниш-се изгоре.исто е и со иноксните ќумци-ја држат топлината,не ја оддават надвор
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 02-Jan-2014 at 21:23
Originally posted by gjoko

Има шпорети(имам сретнато еден од словенечка фирма-ужас скап) изработен целиот од инокс,кој топлината никако не ја оддава.Ако ставиш рака на 1 см од металот нечуствуваш никаква топлина,но ако чепниш-се изгоре.исто е и со иноксните ќумци-ја држат топлината,не ја оддават надвор


Уф, ова какко со индукционите плочи:

http://www.techlineinfo.com/wp-content/uploads/2012/04/cooler.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 02-Jan-2014 at 21:25


можно Ѓоко, инаку Феномен идеограмите велат Северна Кореја Big%20smile

впрочем се залетав за муабетот со фурна, а со импровизиран поклопец врз некој ваков камин би можел лесно да го постигнам истиот ефект, налик ко што печат погачи и зелници под сач, но додека стигнав до оваа идеја пројдоа добри 50-тина поста LOL иако мислам дека доста ситни марифети извлеков и од нив, од тоа дека би комбинирал во обичен камин брикети и дрво до тоа дека место потпала со весници подобро е со бренер да го одмрзнам ќункот и оџакот 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 02-Jan-2014 at 21:32
Зошто би се ограничил само на слама? Ако можеш да набавиш (а зошто не би можел), од искуство можам да ти кажам дека добро гориво се и кочанките од пченка и стеблата од сончоглед.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 02-Jan-2014 at 22:29
Ееееееееееееее,јас веќе 5-6 години користам биомаса за загревање толку колку што можам да набавам.Ова видео кое го имам постирано порано,го снимив користејќи пилевина како огревен материјал.каминот ми одговара за вакво гориво,со тоа што го спремам на специфичен начин(мој изум)-земам кеса и најдолу редам слој шишарки,па слој пилевина,па шишарки и така до крај.ја заврзувам кесата,ставам две танки дрва на жарот и на нив кесата.Шишарките служат за да овозможат проток на воздух.Со тоа постигнувам нешто што неможи да се постигни со ништо друго-за неполни 5 минути да ја загреам собата за 3-4 степени плус.Проблем ми е само набавката на пилевина,а да барам по пиланите ќе те сметаат за

     
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 03-Jan-2014 at 18:09


ко што разбрав најкалорична е слама од соја, но и барска трска може да заврши работаако има како чеок да ја прибере и избалира, иако може да се тераат и импровизирани брикети ко на Ѓоко

уште кога таквите брикети би оделе во rocket-stove наместо камин за централно  [1][2][3

од ваквата ракетна-печка може да се пуштат канали по соби, печката може да биде и ко камин, а може да се импровизира и фурна во неа, па би излегла нешто слична ко тоа старите средновековни печки само со понапредна циркулација и дизајн 

инаку еве тоа кралицата за која зборував само што тука бочниот отвор за додавање дрва е доста ниско http://www.samot-kamini.com/istorija_pica_peci.php 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 03-Jan-2014 at 20:43


Ѓоко те немам прашано како излегувате на крај со дрвокрадците, ги терате да садат дрва LOL и дали им прогледувате низ прсти на оние кои сечат на диво колку да пројдат зима

туку бзлкан, импровизации колку сакаш, но ова контра клиновите на цепечав се една од поинтересните, ем го користи истиот за ситни трупци, сепак со ептен ограничен простор за брзо цепење, не дека нема и поартикулирани импровизации ко на второто видео

 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 03-Jan-2014 at 21:14

Протагорист, дали под барска трска подразбираш шавар или иѓирот (Acorus calamus)?Aко можеш, најди брикети од Jatropha curca.http://www.kaluyala.com/community/wp-content/uploads/jatropha_lifecycle.jpeg

Инаку сламата од соја има 18200 КЈ/кg, a виновата лоза 18500 КЈ/кg.

Edited by phenomenon - 03-Jan-2014 at 21:48
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 03-Jan-2014 at 21:23
Незнам како е по другите градови,кај нас крадењето на дрва по мое мислење е социјален вентил на државата.има премногу невработени посебно од ромското население,и ако се направи целосна барикада кон шумата,тие ќе им појдат пред комитет(местото каде е канцеларијата на владеачката партија) и ќе бараат работа.

вака,нешто ќе фатат и ќе пишат казна(која ромите ја издржуваат бегајќи од законот тек во зима кога нема работа,и им доаѓа како одмор во затворот),повеќето нема да фатат....и водата си течи понатаму
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 03-Jan-2014 at 21:38


да на шевар мислам 

а ова што велиш Ѓоко водата си тече и понатаму е во ред доколку засадат колку исекле, може и со закон треба да се дозволи на секој социјален случај да може да си исече до 5 кубика дрва но да засади едно 50 дрвца, не дека нема субвенции ко социјална помош [1 но оние кои сакаат отпојќе нека добијат и поука

што мислите ова акцииве ќе дадат резултат [1]


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 03-Jan-2014 at 22:15
Ако ги разгледаме постарите слики од било кој дел од Македонија,од пред 50 години ќе видиме дека сега значително има повеќе шумски фонд.Во Кичево и околината годишниот прираст во дрвна маса е 130 000 м3,а во најдобри години се сечело околу 100 000(годинава ЈП Мак.шуми постигна едвај 50-60 000 м3,другото е кражби и греење на струја и нафта).Покрај ова доаѓа и пошумувањето и секако ќе има ефект.Кај нас во кичево имаме големи површини кои биле пошумени во 70-80 тите години ,но кај нив жалосно е што најмногу се работи за зимзелени пошумувања кои најмногу страдаат од пожари
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 27-Feb-2014 at 17:17

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 27-Feb-2014 at 18:36
од ова лесно можи да се повреди `управувачот` ако работи малу понепажливо или ако дврото се засука и започни да ротира
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 27-Feb-2014 at 23:24

abe i motorna pila e opasna rabota pa pak narad ja koristi so lezet

jas od ova bi si naprail i kombinirka, dodaj bubanj i po nekoja precka i eto betonska meshalica, arno ama nema aber na net za napravijava a da improviziram toa teskohm poprvo ke teram so nekoj analogen hak ko ova





Edited by +Protagorist - 25-Dec-2022 at 00:18
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 28-Feb-2014 at 00:07
ха,ја имам подобар метод на цепење-ставам по 15-20 трупшина вертикално наредени едно до друго за да неможат да паднат,од задната страна е купот со дрва а од предна ќе ставам веќе исцепени неколку цепеници.и после тоа секирата во рака и за 1-2 минути се испепени сите трупчина за кои инале би се потрошило многу време:удри го трупчето,па заврти го,па паднало,па повторно удирање,па вртење па земи друго.

вака само удирам и го менувам аголот ,а тие стојат вертикално исцепени во парчина како она погоре
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 09-May-2014 at 21:22








Edited by +Protagorist - 25-Dec-2022 at 00:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.494 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.