build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Греење на дрва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Sep-2018 at 00:48

додека нешто не се смени порадикално, гледајте купувајте дрва на време, така истите би ги засушиле на побрзо, ако не на пролет на лето, а во кој случај ќе имаат и поголем коефициент на топлина кој во спротивно се гуши од влагата заради која пак и екстра чадат дрвата, иако во однос топлината влијае калоричноста на дрвото, има абер понапред во нишкава ...

ова треба да имаат мукает и Македонски Шуми за да скопскиот воздух има што помалку кабает, онака супер вредно на време сите да се снабдени, а може едвај чекаат да олабават со огревно дрво некако [1] а свртат на резба мебел ароматици, та затоа да потфрлаат

https://www.ecan.govt.nz/your-region/your-environment/air-quality/home-heating/better-burning-reduces-smoke/

https://www.ecan.govt.nz/your-region/your-environment/air-quality/improving-air-quality/

https://www.ecan.govt.nz/your-region/your-environment/air-quality/home-heating/

~

http://www.andyandersonschimneysweeps.co.nz/blog/view_post/34/Wet-wood---a-no-no
Edited by Zelenikovo - 24-Sep-2018 at 00:58
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 25-Sep-2018 at 14:55

би било корисно ако сакаме брзи промени да се поалчи Народ на самоодржливо греење со некое спунт-перпетомобиле кое бесар ќе ве грее, но за такво нешто да видиме ќе треба на јапонците да им предложиме сојуз, та нели било срамота за кинезите да станеме европски економски хаб преку тирз-оте кои нема и така да мора уште децении да ги забораиме заради еу-компатибилност, тогај зошто да не им ги понудиме на јапонците со екстра бон како мамка, онака за една јапонска фабрика во земјава пет македонцки јапонци пасош под рака, мислам карикирам пасошите можат да бидат во форма на јазичен рушвет она и јапонскиот јазик да стане официјален кај нас, та и така за да изескивираме бинационална стапица ќе мора да размислуваме мултинационално на сите Народи во Маедонија да им официјализираме јазик, та зошто н и на атратешки партнери чим космполитизмот биднеме спремни да го каталпутираме до светски плафон, е а во кој случај може комотн дасе понадеваме на спунт-грејно-перпетомобиле пр. последнава јапонска иновација

https://www.cnbc.com/2017/05/18/in-japan-natural-gas-and-innovation-are-changing-the-way-homes-are-powered.html
а сигурно и норвежаните вака би дотрчалеко во место каде институцоналните табли документи та и сообраќајните знаци според потреба на приближување до точка а далеченски искениран таг н возило или машна ќе прикжат или испрантаат неопходно упатство или сигнализација на јазикот на сограѓанинот или инвеститорот, вака до душа админиатацииј во добар дел ќе мора да се заменува со автоматизација но ќе се отвори екстра простор за преку филолошка доедукација или преквалификација да се избегне непотребна редукција на шалтерската администрација како не би предизвикале социјални немири, иако сигурен сум дека не мал број од тие шалтерски работници имаат диипломирано на филолошки ... простете за дигресииве но помалку веројатна ми е верзијата дека домашно ноу-хау ќе дочекаме во спротивно некогаш, во најдобар случај ко што му рекол некој академик на Војо дечко на твоето перпетумобиле не му дошло време да види бел ден бидејќи многу повампирена еминенција кај нас и денски скитка по институции! но ко такви мислам нема да срипаат ако некој блед норвежанин отвори тука фабрика бидејќи ќе има од кого да цицааат, иако треба ето ко што велами бонус предуслови за да послено се калиматизира чоекот промовирајќи некоја ваква ir новина, веројатно слична на онаа јапонската од предпоследниот пост само можеби попривлечна за оние од/со политика лоботомирани ...
https://opranic.com/infrared-heating/opranic-infrared-technology/

само се плашам дека ако не е муабетот на ачи, ќе ни ветат ваква реформа заради иновативни инвеститори, а да довлечкаат нивни полуинвеции да неречам шкљ класа грејфилдери [1]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 02-Oct-2018 at 23:12

е ова е веќе субвенција која како топтан попуст важи за секој вид на печка, само треба старата да ја приложите за возврат, а добро би било доколку тоа е субевнционирано само за домашни брендови

https://www.cvrd.bc.ca/3010/Apply-for-a-Woodstove-Rebate

иако велат ни од стандардизација нема многу аир кога станува збор за дрвени печки, та паметно би било субвенции да одат старо за нова но само со избор гас или пелети, патем немав абер дека и горењето постари дрва има еко кабает по околината

https://woodsmokepollution.org/wood-stoves.html
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Oct-2018 at 01:16

Rock ur boat ... See the benefit ... еве интересни абери од Калиевка до Качуша иако заедничко за двете се коморите односно арпаџик изведени канали кои можат да одат низ сите соби ко што порано праеле во Војводина традиционално калиеви печки ... односно како седала (канална клупа) испустот може да кружи низ соби та сетне да мине во оџак или пак втор спрат и таму канал па во оџак, плус кога тоа е со глина органски извајано односно заоблено и на око топло изгледаат ваквите печки, а незнам само дали и со модерни материјали изведуваат денес вакви комбинации како ракетни печки, не гледам зошто не ...

ко што вели мајсторот на видеото 98% енергетска ефекасност имаат, а имате и неколку видеа понапред во нишката, веројатно за рурален туриззм ова би била идеална норма за субвенционирање, иако и за во Град добро би било да се форсираат да думаат да инсталираат нешто слично ...

https://mk.wikipedia.org/wiki/">Ракетна_печка

http://www.firespeaking.com/blog/   

https://www.lowimpact.org/lowimpact-topic/rocket-stoves-mass-heaters/

https://svoimi-rykami.ru/stroitelstvo-doma/pechi_i_mangaly/pech-raketa-svoimi-rukami.html

http://www.lowtechmagazine.com/2008/12/tile-stoves.html
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Oct-2018 at 18:38


кога само би ги надминале метросексуалните комплекси дека мора печката да ви е купена со фабрички бројлерски табиет
#3 – They are super comfy to sit on, like a full body heating pad.
...
These rocket mass heaters are more efficient like steam heat, but way less dangerous – the surface temperature is just warm to the touch. They are usually sculpted into heated seats or beds, so if you need a warm-up boost you just curl up and tuck your toes under the cushions.

Over-worked friends just kinda melt onto the bench when they come over for dinner.

~

#5 – You keep far more heat inside your house with a rocket mass heater than with a conventional wood stove.

A conventional wood stove uses a lot of the heat to push the smoke out of the house. With a rocket mass heater, the heat gets absorbed into the mass, and extracts as much heat as possible before the exhaust leaves the house.

https://commonsensehome.com/rocket-mass-heaters/https://commonsensehome.com/rocket-mass-heaters/#comment-93497Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 23-Nov-2018 at 02:50

а и за трендсетери секогаш се наоѓа закрпа, шминката е шминка та може да се тера и модњрно [1] а во костец ертикален рокет систем, ко на следниот линк

http://batchrocket.eu/en/applications#threebarrel

https://permies.com/t/60399/Vertical-mass-RMH

немам видено но не гледам зошто не би можело
да се импровизира и фурна над каминотно во глина извајан муабетот ет и повеќе од исконски
уште Металец да се размуабетеше слично повеќекоморно
а и на обична печка дрва и нема зијан што да акумулира топлина
за што освен цигла може да ојте со камен но и со земја

https://www.lowtechmagazine.com/tigchel-heaters-and-finovens.html

https://www.lowtechmagazine.com/tigchel-heaters-and-finovens.html

https://insteading.com/blog/masonry-heater/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.