build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Греење на дрва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Sep-2013 at 20:06
Како биогориво може да се користат: слама од житни растенија, семки и лушпи од различни овошја, влакна од кокосов орев, кочанки од пченка, стебла од сончоглед и сл. За нивните калорични вредности при согорување, како и кои видови дрвја ослободуваат највеќе топлина при горење, а и за многу други информации одете на:

http://www.nrel.gov/biomass/pdfs/2839.pdf

Edited by phenomenon - 04-Sep-2013 at 20:08
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Sep-2013 at 22:13

Originally posted by +Protagorist

или кај камините канали за загревање на просторот како што порано ги ѕидале во војводина,барав да најдам видео од такви камини ама нема по нетов,мислам беа камини од тули кои преку глинени канали го распределуваат воздухот во сите простории...
 

Originally posted by +Protagorist

всушност на овој принцип порано ги кревале традиционалнит печки во војводина,сигурно ова не било случај само таму туку е техника која влече корен од антика кога била вообичаена појава подно греење преку канали http://en.wikipedia.org/wiki/Hypocaust#Non-Roman_analogs т.е. античко централно греење

- http://www.kucacuvarkuca.com/?p=4485

http://richsoil.com/stoves
http://permies.com
http://www.ernieanderica.info/

Ernie and Erica Wisner have created over 700 rocket mass heaters, quite probably the most efficient woord burning stoves made. Ernie and Erica moderate the wood burning stoves forum at permies.com and help thousands of people build these stoves.HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Sep-2013 at 11:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Sep-2013 at 16:12
Браво за Лери
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 15-Sep-2013 at 07:15

 

Originally posted by gjoko

Se zboruva deka taljanite imaat najdaleku stignato vo razvojot.Stavaat mali turbini so creva vo zidovite,so čija pomoš se nosi vozduh od nadvor vo kaminot.Se postignuvaat dve celi-za procesot na gorenje ne se troši kislorodot od sobata,i vtoro so mlaznici vozduhot se nasčuva vo stakloto,i taka toa se čisti od naslagi od čad.Koga vo nekoja prostorija se čustvuva zagušlivost,toa e poradi istrošenost na kislorodot,a ne poradi toplinata,pa zatoa otvorame prozor,za da vlezi nov kislorod
 

Originally posted by gjoko

Протагорист-дужиш пиво за копањето во прашина во подрумот.Еве што пишуваше во Мајстор пред 7-8 години за камини,коефициенти на искористување,и нешто има и за оџаците

во право си таљаниве ги бива,но сигурно ко технологија има нешто поедноставно а сепак функционално,нешто налик бакарните импровизаци за ќункот односно да го вртам преку цевки ладниот воздух околу куќнот но може и околу печката,можеби како кај акумолационите корисно би било и вентилатор односно во случајов аспиратор за побрзо да се изменува ладниот воздух 

инаку ова итаљанскиве пелетарки и не се воопшто скапи за европски џеп,ама дека за 14kw ќумбе ќе дадам 2.500 евра тоа ни на сон нема да биде,може 1400 евра за 40kw тоа веќе има логика [1][2] патем и српскиов систем не ми изгледа воопшто тапа

но зато таљаните платиле добра анимација небаре ќе си купиш печка ако сконташ како функционира,оптичка мамка за шопинг самодоверба 


инаку не едно пиво ами цела гајба ќе частам ако најдеш абер како ги ѕидале во војводина тоа камините со хоризонтални канали,имаше нешто специфично околу глината и протокот
Edited by +Protagorist - 15-Sep-2013 at 07:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Sep-2013 at 12:10
ќе прашувам по некои луѓе,а и ќе копам на нетот,па ќе видиме
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 09-Dec-2013 at 23:35


додека дојде ред и на комбинирките [1] во догледно време би пробал да импровизирам и RS ко од пост #22 погоре, но би додал може и централно на тоа [1]

незнам само колку може да се импровизира ефект со среден проток на воздух ко од клипов


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-Dec-2013 at 01:10
ние што немаме ваква технологија си имаме друг проблем-како да се исцепат овие `дрва` а да не се употреби експлозив,багер,....


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Dec-2013 at 11:13

има и катедра на филозофски за оваа работа

 Edited by +Protagorist - 08-Aug-2014 at 17:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Dec-2013 at 11:32


но настрана рачна обработка, мислам на толку шума што имаш сигурно имаш и Чекрк и Цепач

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Dec-2013 at 00:17

Татко и син измислиле начин за евтино затоплување!

11/12/2013  //  Пред 15 часа  //  БАЛКАН  //  Коментирај

slika%20pecka

Стипан Прчиќ (65) од селото Швајцарница со помш на неговиот син Давор (37) сламата од соја вредно ја собирале, балирале и складирале во голем хангар во дворот чекајки ја зимата. Сега се затоплуваат на пријатни 23 степени целзиусови и ден и ноќ и тоа за само 500 куни (65 евра) месечно.

Таткото и синот сами осмислиле и конструирале печка и така успеале да ја реализираат дамнешната желба на Стипан за енергетски ефикасно и еколошко затоплување. Станале единствените во Хрватска кои во моментов се греат на овоj природен и најевтин енергенс.

Дури сега, голем број од неговите соседи доаѓаат по совет како да направат таква печка, но не веруваат дека е навистина толку евтино.

- печките за греење на слама веќе постојат, но тие се мали и не се предвидени за системско греење на целата куќа. Пред 20тина години во странство слушнав за централно греење на слама и со години размислував за тоа. Во домот веќе неколку години имаме централно греење и првo се греевме на плин, а потоа на дрва, вели Стипан.

Но таквиот начин на затоплување им бил навистина скап и ги чинел дури и до 2000 куни месечно. Стипан по занимање е заварувач, а неговиот син е електричар па затоа одлучиле сами да направат се што им е потребно.

- Од две цистерни од плин кои ги имавме, одлучивме да направиме една голема. Печката ја изолиравме за да не ја губи топлината, го заваривме оџакот и извлековме цевка под земјата до подрумот од куќата каде се наоѓа главниот вод. Во печката во која ставаме слама има 3200 литри вода која се грее. Ја извлекуваат пумпи и ја разнесуваат преку цевките до радијаторите низ куќата, објаснува Стипан, кој ја полни печката два пати дневно. Наутро става три и навечер уште три бали слама.

Потребно е да се има хангар за складирање на сламата за да не се намокри, а тие имаат и своја слама бидејки произведуваат соја.

-Во текот на зимата трошиме околу 1000 бали слама, вели создавачот на големата печкат за полнење слама додавајки дека овој начин на топлење е исплатлив за оние кои имаат своја слама.

Имаме своја слама бидејки произведуваме соја, а таа е најкалорична и подолго гори, вели Стипан, кој и самиот бил изненаден од одличниот резултат на својата супер идеја.

Затоплувањето на биомаса како што е сламата, пченката, стеблата од сончоглед, пилевината се повеќе се користат во некој од земјите во Европа, како што се Италија и Словенија. Поради тоа сламата е се по барана роба во земјите од ЕУ. Соселаните на Стипе заработуваат по 100 евра за хектар слама. Ја купуваат Унгарци, кој доаѓаат во Хрватска за сами да ја балираат. Тоа е веќе вносен бизнис бидејки до неодамна овие селани ја палеле сламата, а сега можеби ќе започнат да ја користат и за еколошко греење.

http://faktor.mk/archives/87813

Не верувам дека го измислиле овој начин на греење (освен ако измислувале топла вода одново), но дека го приспособиле својот домашен систем за загревање со иновативност е во ред.

Незнам колку ефикасен се покажал овој начин но според ова што го читам изгледа интересно.

ПС: доколку постов не е за во оваа тема слободно може да се премести во соодветна, бидејќи по моето пребарување не успеав да најдам посоодветна тема од оваа.

Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 15-Dec-2013 at 13:16
Имаше ваквов пример во едно село во Војводина, исто се изрекламираа на ТВ како евтин начин на затоплување, и на крај мораше да ја изгасна печката зошто неверојатно многу чадеше, целото село се побуни против печката.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 20-Dec-2013 at 19:57


Даци имаш на првата страна комерцијална варијанта, иако импровизацијава фрла светло дека муабетов не е некоја тешка филозофија

Бојан импровизација и се е можно, но и во тој случај има решение налик филтер, но ако загревал оранжерии со импровизирана сламарка тогаш чорба 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 27-Dec-2013 at 00:19
Јас се греам на дрва повеке од 20 години и некако ми е смачено од тоа, купувај дрва па растоварај па сечење па цепење па складирање па кога ке дојде зима носи ги до ложиште па губре еден тон па пепел два тона па чисти оџак и ако ти е кумбето дома во соба кречење секоја пролет не ти бега... досадна работа и многу примитивна се навраќаме години наназад од пуста немаштија, а тоа што ги гледаме американците со камини по филмови и слично тоа им е само за мерак да си прават да го запалат 3 пати во зимата за празниците, мислам дека само гасовод до секој дом може да не спаси.


Edited by zaboravko - 27-Dec-2013 at 00:20
ZABORAVKO
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Dec-2013 at 00:55


како го срочи ова небаре ќе се нагрее народ на плин, ама ај Smile

него велиш мачење, по мене е само работа на организација и волја за приаќање на најсосдветната опција, а која по мене е тоа сламата, бидејќи е еколошки подобна опција, сепак некаде е оправдано и дрва пример по шумските предели заради чистење на шумите онаму каде здивиле

инаку за огрев секое дрво не е, затоа и многу чад и пепел патем, а кој сепак ако се гледа како гага магнезиум, калциум и калиум за на нива е повеќе од добредојден, делувајќки екстра алкално на почвата, само треба да се припази да не се зголемува алколноста на веќе алкална почва

потоа велиш цепење, тоа мислам дека подобра рекреација здравје, патем не ни мораш се да исцепиш од еднаш или предвреме да складираш количини огрев

а за трчањето стави ги дрвата во склоп на собата односно ко припрата и биди мирен околу залихите ко што се домакините од видеово [1] додека за кречење земи си ова боиве за чистење и молерот нека смири душа [2] а и за чистење на оџакот имаш автоматски закрпи доколку и тоа ти е оптоварување еднаш годишно [3

јас пријателе се вратив во иднината, мислам дека се уште не ти е јасно дека не стрефи светска рецесија а ќе биде се полошо и полошо, затоа и долгорочно коопција ја гледам она балираната од погоре, само ти треба трактор и балирачка за да ваквото греее бидне самоодржливо плус троа време и нафта ем хангар, што ако си еколошки и економски освестен мислам дека ќе видиш аир!


 HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Dec-2013 at 01:19
?????

VIDEO Grijete se na plin? Onda ovo trebate znati...
Zagreb, 27.12.2013., 21:15 Autor: Anita Martinović 10 komentara
Od jeftinog, plin se u posljednjih nekoliko godina pretvorio u gotovo najskuplji energent. Primjerice, plinsko grijanje za stan od 50 četvornih metara na godinu stoji oko 4.000 kuna, grijanje na drva 2.100 kuna, a na pelete oko 2.000 kuna.

Jeftinije grijanje (Video: Dnevnik Nove TV)
Jeftinije grijanje (Video: Dnevnik Nove TV)Jeftinije grijanje (Dnevnik.hr)
Za duge zimske dane Josip Lončarević se naoružao drvima, on će ove godine naložiti oko sedam metara drva ili 2.000 kuna. 'Tko voli i može raditi, drva su bez premca što se tiče isplativosti. Tko ne voli, lakše je uključiti plin i gotovo, ali gdje god supruga i ja dođemo gdje se griju na plin, nama je hladno', kazao je Josip.
Energetska obnova zgrada kao ključ za manje račune
Nema zime ni u kući Stipana Prčića, baranjskog poljoprivrednika koji se grije na sojinu slamu. 'Ja imam svoju slamu, svoju balirku, svoj traktor i meni je to prejeftino. Sve me, nezgodno je reći, košta 500 kuna godišnje. Četvrtu godinu se grijemo s tim i ne bi poželio ništa bolje', kazao je Stipan.
Da može bolje i jeftinije uvjerio se Damir Josić. 'Prešli smo s ukapljenog plina, za koji znamo da je danas najskuplji energent, na grijanje na pelete i već sad vidimo da je ušteda od 50-60 posto', kazao je Damir.
Peleti su za vinara Damira samo prijelazno rješenje. Već iduće godine planira se grijati na biomasu iz svoga vinograda. 'Krajnji je cilj grijanje, proizvodnja toplinske energije iz vlastite biomase, konkretno ostaci od rezidbe vinove loze', objasnio je.


Vinova loza, peleti, slama, drvo - sve je jeftinije od plina.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/evo-kako-do-jeftiijeg-grijanja---317089.html
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Dec-2013 at 19:06
Си го нарачав овој шпорет/камин.

Што мислите за него?
Другар го има и е презадоволен, од тоа што прашував одлично пече и може да се вари на него (што ми е прилично важно), во продавницата ми кажаа дека со добра изолација може да опслужува простор до 100 м2 , а нормално му е околу 70м2 ,а јас имам потреба да греам околу 50-60м2.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Dec-2013 at 19:31
топлат овие печки(слична имаме на работа!!!!!),но најважно е да се пази на шамотните цигли.доколку се оштетат,печката пропаѓа за брзо време.

Многу плус се добива ако се стави шестоцевниот додаток на ќумкот.овие печки се со скоро директен излез на чадот,па добро е да се искористи што е можно повеќе од топлинската енерегија на дрвото
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 30-Dec-2013 at 19:47
Неколку луѓе ми предложија да земам и таков шестоцевен додаток, но исто така и многу ми кажаа дека им го гушел каминот.Бидејќи јас имам мал проблем со постојниов оџак (на едно место има стеснување), годинава најверојатно нема да земам (освен ако не искочи дека многу дрва јаде) ,а во план ќе остане за догодина бидејќи планирам летово да изградам комплетно нов и поголем оџак.

Шамотните цигли не би требало да се оштетат кај мене бидејќи откако ќе се постави поместувањето ќе му биде најмногу еден метар од местото (само поради белеење на ѕидот позади него).
Кај другар се оштетија при преместување од една во друга соба (секоја година го шета каминот) и мислам дека купи некое млеко/лепак и со него ги залепи.

Инаку за греење од прилика знам како грее бидејќи кај другар дома го тестирав за викендов (го има истиот) и од тоа што видов за загревање на релната од палење до 200Ц степени  и се потребни околу 15 минути, а после тие 15 минути топлината од него трешти.


Edited by daci92 - 30-Dec-2013 at 19:50
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 30-Dec-2013 at 22:10
Ако имаш проблем со тесден оџак,најдобра варијанта е да си земиш од печките на пелети,бидејќи кај нив согорувањето е `принудно` и доста е и 8 см оџак.Ги фалат многу,а и позитивно е што имаш електронска регулација на согорувањето.Кај нас во Кичево ги има во скоро сите кафани и кафиќи,и газдите ги фалат многу
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.