build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Греење на дрва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Dec-2013 at 22:31
Незнам не сум размислувал за на пелети ,но не ни размислувам, незнам колку е исплатливо. Како и да е беше планирано да се гради оџак наредново лето ,а шпоретот/каминот е веќе нарачан така да не менувам. Оџакот иако го има тоа стеснување, не е проблем да се користи и го користиме веќе 10 тина години со редовно чистење.
Јас имам уште еден ѕидан оџак но не ми одговара бидејќи се наоѓа во ќош на собата и со него неможам добро да ја затоплувам куќата.
Решението ми е да го срушам овој оџак и да изградам нов или пак само да изградам нов ,а за тоа ќе се одлучува во Мај-Јуни кога и ќе се отпочне со таа работа.
Благодарам за мислењето Ѓоко. Би сакал да го слушнам (прочитам) и мислењето на Протагорист кој гледам дека доста се занимава и со оваа тема (печки и оџаци) покрај другите.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 30-Dec-2013 at 23:03

што да кажат другите теми се утепав од занимавање со темава, само да не ми прејде во трајно занимање

инаку добар избор од комбинирка, и јас ојдов по неа, веќе наведена во пост 16 понапред, идентичен камин-печка имаат и србиските Bliss но естетски е далеку пофина ова бугарскава Prity FG а за споредба меѓу нив допрва ќе треба да дознаеме

единствена мана на моделов е ергономијата, можеле или каминот да го направат нешто поголем и или рерната повисока, и така има вишок простор, бидејќи вака малку се кнап и двата влеза за поголеми дрва или тенџериња, просто навикнат сум на трајножаречките каде има два до три пати повеќе простор во ложиштето та само посложи тоа дрвата и остај три четири саати да тлејат додека овде малку малку мораш да додадеш дрво, имам трајножаречка од оние старите Магма и морам да кажам дека подобра е и од камин со оглед дека не зафаќа ни приближно толку место а има ист ефект, единствена мана и е што одозгора се полни заради што неминовно чади в соба штом се надополнува напола, иако доколку се дочека жар и тоа не е проблем но од досада чоек мора да си фати бељата, слични беа и тоа Кралиците но со порудиментиран дизајн без комори, оние што можат и од горе да се полнат со округол капак, а потем може да се додава и од страна дрва

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 30-Dec-2013 at 23:48
јас имам во подрум 2-3 трајножаречки и за жал сите се оштетени од претерано користење на јаглен.кај овие печки клучно е да жлебовите од ложиштето добро прилегнуваат на основата,бидејќи во спротивно ќе се јави обратно движење на пламенот и чадот,и нема да влечи.плус мора дрвата да догорат за да отвориш,иначе ќе чади.

кој сака поголемо ложиште,а сепак да е како камин со стакло,нека земи како мојот камин од Копер Неготино,а го има и во бугарска(руска) извебаПС.погледнете го датумот на сликата,и ќе ви биди јасно зошто користам јаглен

Edited by gjoko - 30-Dec-2013 at 23:50
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-Dec-2013 at 23:57
Мене лично многу ми се допадна.
Мое лично мислење е дека нема потреба од повисока релна иако мислам дека требало да стават средна решетка или бар држачи за средна решетка за подобро печење на традиционални јадења
Ергономијата не е лоша освен просторот за складирање одоздола кој ми изгледаше многу мал.
Мојот моментален трајножаречи има мал простор за ложење (доста помал од каминов) и тоа ми претставуваше голем проблем низ годините, па затоа и мислам дека ќе бидам задоволен со овој простор кој го нуди чудово.
Кај трајножаречите е добра работа што држат жар и топлина долго време ,затоа така и се викаат.
Со нетрпение ќе го чекам да пристигне и да видам како ќе се покаже овој кај мене ,иако очекувам многу подобро од моменталниот и во неговите најдобри моменти (до пред 2-3 години) сепак имам мала скептичност за одржување на топлината и во тоа да ги навикнам мојте на новиот шпорет (најдоброто е што сеуште незнаат сите дека ќе добијат таков поклон за Божиќ)
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 31-Dec-2013 at 01:50
Братче какви бои керамички какво сено и трактори што ми зборуваш.... ако си во село ок и ако грееш штала а ако си веке во село и шумичката ке ти е во близина.. мене ми се има смачено од тие пусти дрва сакам сабајле да станам и да одам на работа а не кумбе да палам рано посабајле измрзнат, па и коа ке се вратам утепан од работа пак да му дежурам.. кога сте веке кај кјумбињава ако веке купувате мој предлог ви е Смедеревац http://www.mbs.rs/termo_rocky_en.html лугето работат 90 години на случајот.
ZABORAVKO
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 31-Dec-2013 at 02:35

аирлија самец на село инаку ова е и проблем на денешново општество каде се сакаме да е на копче со оглед дека сами живееме, инаку се знае ова одржувањето на оганот в куќи е работа на дедото или бабата, плус сега е мода по дома да се шета во кратки онака идила иако може во комшии некое дете нема што дента да намачка ни на леб, но кого го боли уво што таму некој гладувал, битно јас да загреам сите 100 или 200 квадрата и тоа онака убаво на +22, еј денес без да пушти бојлер сабајле чоек не мие лице, Бог да го прости дедо ми и в зима се тушираше со ладна вода, после цацко ни е крив што колективно сме ко гумени бомбони, болежливи и при најмал ветер, но кога веќе генерализирам за жалење се оние што капак и' се нагмечени в град сред цел оној калабалак од гужви-галами-смогои, налет се што им е на копче

уживај пријателе, но незаборавај дека мака мачи само човек што незнае од дадената ситуација да извлече максимум и преку истата да најде задоволство во животот, да не кршам клечки, но бидејќи пола од денот го губиме по електронски тенекиња како телевизија, интернет, мобилно, многу нормално дека се друго има кабает па и ложењето дрва, мислам дека ова е и со тебе случај освен мене и ред други кои живееме в природа а сепак не сме си ја наредиле ко што треба, не дека нема чаре, ко што реков за мене ето ја сламена опција - лесно се обезбедува лесно се користи и лесно се одржува циклусот, тебе може плинот ќе ти чини, некому гумите, друг изолацијата, но тешко дека наскоро ќе видиме универзално решение со оглед дека постојниот економски поредок не ни дозволува понапредни технологии да се ифорсираат [1]

инаку не ми замерај што гледам да внесам оптимистички дух сред сеопштава енергетска апатија, ете во градските средини пак заради истата луѓе од топлификација свртеа на дрва и дополнително го напумпаа смогот, случајот со Скопје и Атина годинава, бар од оние комшии за кои чув дека ја заглавиле со оваEdited by +Protagorist - 31-Dec-2013 at 02:45
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-Dec-2013 at 15:35
Originally posted by daci92

Мене лично многу ми се допадна. Мое лично мислење е дека нема потреба од повисока релна иако мислам дека требало да стават средна решетка или бар држачи за средна решетка за подобро печење на традиционални јадењаЕргономијата не е лоша освен просторот за складирање одоздола кој ми изгледаше многу мал.Мојот моментален трајножаречи има мал простор за ложење (доста помал од каминов) и тоа ми претставуваше голем проблем низ годините, па затоа и мислам дека ќе бидам задоволен со овој простор кој го нуди чудово.Кај трајножаречите е добраработа што држат жар и топлина долго време ,затоа така и се викаат.


kaj vakvata pecka so golemina na loziste pomegu shpore i kamin, glavna prednost ko sto kaza e rernata, ona pri sekoe zagrevanje pecka mozes i leb da ispeces, iako i za pita i za pica ke place, edinstveno za varenje hrana e knap, no so ova ekspres loncite i toa e ok so ogled deka nema kade da isparuva vodata plus i pobrzo ke se spremi varivoto, samo neznam dali ke se istpat plastikite i gumite na ekspres lonecot vo furnata zaradi sto eventualno da se koristi istiot so otvorena vratnicka

i ne deka e losa varijanta bugarkava vprocem i jas se zaletav po nea no pak ke recam mi fali nesto pokabasta da bese, ajde moze Metalec od Bitola ke izvadi nekoj pogolem kamin so rerna, bar od patriotski pobudi ke zemam Edna, iako i onie sporinjata im se dobri, a imaat i pogolemo iskustvo em od red vo site proizvodi imaat podebel lim i samot za razlika od srpskite i bugarskite pecki i kamini koi teraat so duplo pomalku lim i labav shamotza sega trajnozareckite rulz, edinstveno ko sto e napomenato ponapred treba da se dobro zadihtuvani i da imaat dobar odzak, no istoto toa e slucaj i so bugarskite i srpskite, ima Eden primer na tjub od pritu-fg kade cela po site shavovi mu cjadi na coekot iako jasno e deka pricinata lezi vo nesoodvetno dimenzioniraniot odzak

Edited by +Protagorist - 31-Dec-2013 at 15:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-Dec-2013 at 16:27
Ако ако оптимизам се бара во ова време, едни да трошат пари на глупости а други дрва да цепат и оган да ложат, не се сменило ништо од камено доба до сега, глупоста на човекот останува. Рецесија е измислена работа да се лажат лугето како нас и да си молчат понатака да си продолжат со дрва цепење додека оние што ја измислија рецесијата си греат куки од петстотини квадрати и си лежат во џакузи на минус десет , џабе струја измисли Никола Тесла и џабе ни се електраните кога убаво ни е крапински да живееме.
ZABORAVKO
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 31-Dec-2013 at 16:35
ZABORAVKO
Back to Top
zaboravko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zaboravko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 31-Dec-2013 at 16:45
Како се греат Американците.
ZABORAVKO
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Dec-2013 at 21:16
recesija ili ne (iako e i ke bide doprva) jas sum strogo protiv greenje na drva so ogled deka sumite se belite drobovi na planetava zatoa i gledam kako da migriram kon poekoloski pristap a voedno i nezavisen od sistemot koj za mene vo ovie okolnosti bi bilo greenje na biomasa t.e. slama, prosto recisi besplatna opcija so najmal rizik na upotreba koja moze kako kaj peletite i da se avtomatizira

patem so plinot nema mesto za diy-eksperimenti em seuste ne ziveeme vo Rusija iako i so nego moze so nas standard coek fino da zivee dokolku dobro mu e izoliran objektot...

inaku i amerite vrtat na peleti [1] no logikata e plinot da bide kolektivno chare a i nego ako ne go zameni nekoja alternativa pak ke si cesaat utre zemjanite
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 31-Dec-2013 at 22:24
ja pa si cesam glata okolu sporedbite iako i onie vo srbija i hrvatska sto minale od drva na plin pa na slama velat deka plinot ekonomski ne si go moze so slamata, na net barav sporedba no nemozam da najdam za plin vs slama, iako toa infografikot za sporedba megju drva i slama od post #12 indirektno dava prednost i pred plinot, nastrana sto plinot ne e obnovliv resurs http://www.eko-puls.hr/Grijanje_na_drva_piroliza.aspx

sepak najsamodrzliv sistem koj patem na edno kopce funkcionira e geotermalniot + nesto struja

ENERGETSKA VRIJEDNOST PLINA

Propan-Butan ima niz prednosti u odnosu na druge energente, naročito ako se njegova eksploatacija sagleda sa ekonomskog, energetskog, ekološkog i tehničkog aspekta!

Ujedno Propan-Butan ima najveću kalorijsku vrednost u odnosu na sve druge energente:

Propan-butan 1 kg = 12,8 kWh
Zemni gas 1 m3 = 10 kWh
Lož ulje 1 l = 10 kWh
Ugalj 1 kg = 9,9 kWh
Drva 1 kg = 5,5 kWh

1 kg propan-butan plina zamjenjuje:

3 – 6 kg drva
1,5 – 2 kg uglja
1,12 l lož ulja
12,8 kW električne energijehttp://www.gilje-gas.com/index.php?idgrupa=53&idpodgrupa=1&sablon=2&naslov=Energetska+vrijednost+plina


Edited by +Protagorist - 31-Dec-2013 at 22:28
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Jan-2014 at 13:53


покрај сите плусови и минуси, она заради што човек става камин а не централно в куќа  е атмосферата, иако ето тебе ти збоктисало од тоа, а што да кажат оние наши предци кои се грееле и готвеле на огниште, или подоцна нивните поколенија на ќумбиња и шпориња, и во двата случаи со далеку повеќе причини за соживот и блиски средби од прв вид

кога би имало на пазарот нешто покабасти шпориња одма би зел такво, бар ложиштето да им е ко камин или трајножаречка, иако ова со фурната одозгора е интересна појава, само јас би го продолжил тоа со пошироко ложиште и плотна за варење, или евентуално фурната да може да се одвојува или расклопува

    

ко што рече заборавко ако живееш во шума и мораш заради проодност да ја проретчуваш тогаш некое вакво шпоре е идеална појава, иако обично добрите навики прераснуваат во добри бизниси па одат курбан и многу дрва кои не ни минале десетина од сопствиот живот, но доколку ќовек направи брза математика со здружени сили и ова може да го избалансира

но доволно е секое семејство да крене еднаш во животот по 1 хектар шума, од која потенцијално би извадил за дваесетина години 400 метра т.е. 300 кубика дрва или ко таква нека ја купи за 10 илјади евра, што би дошло упола него да ги купи иако ќе мора сам да ги донесе и исцепи, значи само проширена селска заедница му е мајката ко што живееле некогаш роднински во братска куќа, а што не е и далеку од памет доколку продолжи да дрма светската рецесија и капиталистичкиот ќорсокак


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Jan-2014 at 15:20
Какви се овие примитивни начини на греење? Ме разочаравте.

Загревање на вода:

Solar%20Heating%20System%20For%20Hot%20Water

Загревање на домот

Solar%20Heating%20System%20For%20Home%20Heating


Загревање на базенот

Solar%20Heating%20System%20For%20Pools

http://www.solartubs.com/solar-heating-system.html


Edited by phenomenon - 01-Jan-2014 at 15:20
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Jan-2014 at 15:44


примитивно LOL ја откри америка

а за панеливе кога ќе ти загреат куќа в зима на -10 пушти пак некоја сликичка Thumbs%20Up

ајде глобално затоплвање и нема да ни треба греење на дрва, само бељата ќе биде кај оние кои и ако дочекаат глобално заладување, кога само вкопан објект и добра изолација со по некој конвектор и тоа никел револуцијата ќе биде чарето 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Jan-2014 at 19:21


Не знам како е кај тебе, но околу мене имам соседи, кои НЕМААТ мали деца, а оган почнуваат да палат во септември, небаре се во Сибир.
Коментар?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Jan-2014 at 21:09


претпоставувам муабетот со греење во септември е заради одреден биолошки ритам кој вели есенски дај нека замириса на дабоина, или си бараат свое и џемоите и пинџурите доколку домакините се греат на шпорет

во принцип и навики се во прашање, луѓе сакаат да живеат постојано во комфор, онака во кратки ракави по дома, што не е спорно, но проблемот е кога во неизолиран објект (или со отворен прозор заради свеж воздух) неопходно е греење уште на есен

сибир се крие во секој наш табиет, стравот од студ е поисконска работа него стравот од животни, со оглед дека од студпотешко можеш да се оградиш, ем најчесто нема да стегне брза смрт, туку компликации со здравјето, доволно е испотен да се оладиш во незагреана соба и ето ти настинка на некој внатрешен орган зависно каде ќе закачи малку и промајата попат, башка што не сме исчеличени во последниве времиња та и од малку зорт човек може да има многу кабает

 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 02-Jan-2014 at 11:41


мислам дека вакво нешто би било идеално за секое домаќинство доколку се грее на дрва http://www.esse.com/range-cookers/ 

сигурно има поефтини варијанти, но бар некој од комшииве ако не битолчани да извадea на пазар ваква понуда, се нешто ситни ложишта кои не дека нема да загреат и соба, само што мора ностоп чоек да се мотка околу шпорет, сепак за сега најблиску до ова се тоа бугарските Prity и српските Bliss дали во варијанта ко шпоре или фурна над камин, но со дупло помало ложиште него ова на Esse 
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 02-Jan-2014 at 14:46


може шпорево е саглам [1] но ептен е за британски стандард штанцано, а реално тука никогаш нема да пројде со лезет во малопродажба макар и на сила го туркале [2] плус е и нешто покомплицирано за употреба на што и баш не е навикнат овој народ [3]

ако некој знае за нешто слично а поефтино од источна европа нека фрли абер, само нека ги изостави шпорињата на пелети со оглед дека истите уште долго нема да бидат исплатлива опција за повеќето, иако заради она горната споредба околу минималното загадување на воздухот вреди и да се инвестира нешто повеќе, или ако на човек ептен му е до современа направија за греење и готвење - сигурно кинезите имаат попристапни цени за слична ламарина, но кога ќе споредам на што се народ готви и се грее по третиот свет [1] попрво сам би импровизирал некоја слична направија Edited by +Protagorist - 02-Jan-2014 at 15:04
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Online
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 02-Jan-2014 at 19:15


случајно или не ми скубнал Pelister-R од Металец иако знаев за Konzul-R и Biser-MP кои се ко тоа печките со фурна на prity и blist http://metalecbitola.com/hr/catalog_fireplaces.php

оваа печка е добар компромис, со нешто поголемо ложиште од Konzul-R и Prity-FM иако нешто пократко од она на Esse-IHRC

Tip kamina  Pelister R
Dimenzije  [ŠxDxV] 600х470х1000
Težina [Kg] 125,5
Nominalna moćnost [Kw] 12
Maksimalna moćnost [Kw] 15
Dimenzije ložište [ŠxDxV] 430х410х415
Dimenjzije odvod gasova Φ118 gore
Dimenzije rerne [ŠxDxV] 404х390х216


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.