build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Греење на дрва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Sep-2018 at 00:48

додека нешто не се смени порадикално, гледајте купувајте дрва на време, така истите би ги засушиле на побрзо, ако не на пролет на лето, а во кој случај ќе имаат и поголем коефициент на топлина кој во спротивно се гуши од влагата заради која пак и екстра чадат дрвата, иако во однос топлината влијае калоричноста на дрвото, има абер понапред во нишкава ...

ова треба да имаат мукает и Македонски Шуми за да скопскиот воздух има што помалку кабает, онака супер вредно на време сите да се снабдени, а може едвај чекаат да олабават со огревно дрво некако [1] а свртат на резба мебел ароматици, та затоа да потфрлаат

https://www.ecan.govt.nz/your-region/your-environment/air-quality/home-heating/better-burning-reduces-smoke/

https://www.ecan.govt.nz/your-region/your-environment/air-quality/improving-air-quality/

https://www.ecan.govt.nz/your-region/your-environment/air-quality/home-heating/

~

http://www.andyandersonschimneysweeps.co.nz/blog/view_post/34/Wet-wood---a-no-no
Edited by Zelenikovo - 24-Sep-2018 at 00:58
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 25-Sep-2018 at 14:55

би било корисно ако сакаме брзи промени да се поалчи Народ на самоодржливо греење со некое спунт-перпетомобиле кое бесар ќе ве грее, но за такво нешто да видиме ќе треба на јапонците да им предложиме сојуз, та нели било срамота за кинезите да станеме европски економски хаб преку тирз-оте кои нема и така да мора уште децении да ги забораиме заради еу-компатибилност, тогај зошто да не им ги понудиме на јапонците со екстра бон како мамка, онака за една јапонска фабрика во земјава пет македонцки јапонци пасош под рака, мислам карикирам пасошите можат да бидат во форма на јазичен рушвет она и јапонскиот јазик да стане официјален кај нас, та и така за да изескивираме бинационална стапица ќе мора да размислуваме мултинационално на сите Народи во Маедонија да им официјализираме јазик, та зошто н и на атратешки партнери чим космполитизмот биднеме спремни да го каталпутираме до светски плафон, е а во кој случај може комотн дасе понадеваме на спунт-грејно-перпетомобиле пр. последнава јапонска иновација

https://www.cnbc.com/2017/05/18/in-japan-natural-gas-and-innovation-are-changing-the-way-homes-are-powered.html
а сигурно и норвежаните вака би дотрчалеко во место каде институцоналните табли документи та и сообраќајните знаци според потреба на приближување до точка а далеченски искениран таг н возило или машна ќе прикжат или испрантаат неопходно упатство или сигнализација на јазикот на сограѓанинот или инвеститорот, вака до душа админиатацииј во добар дел ќе мора да се заменува со автоматизација но ќе се отвори екстра простор за преку филолошка доедукација или преквалификација да се избегне непотребна редукција на шалтерската администрација како не би предизвикале социјални немири, иако сигурен сум дека не мал број од тие шалтерски работници имаат диипломирано на филолошки ... простете за дигресииве но помалку веројатна ми е верзијата дека домашно ноу-хау ќе дочекаме во спротивно некогаш, во најдобар случај ко што му рекол некој академик на Војо дечко на твоето перпетумобиле не му дошло време да види бел ден бидејќи многу повампирена еминенција кај нас и денски скитка по институции! но ко такви мислам нема да срипаат ако некој блед норвежанин отвори тука фабрика бидејќи ќе има од кого да цицааат, иако треба ето ко што велами бонус предуслови за да послено се калиматизира чоекот промовирајќи некоја ваква ir новина, веројатно слична на онаа јапонската од предпоследниот пост само можеби попривлечна за оние од/со политика лоботомирани ...
https://opranic.com/infrared-heating/opranic-infrared-technology/

само се плашам дека ако не е муабетот на ачи, ќе ни ветат ваква реформа заради иновативни инвеститори, а да довлечкаат нивни полуинвеции да неречам шкљ класа грејфилдери [1]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 02-Oct-2018 at 23:12

е ова е веќе субвенција која како топтан попуст важи за секој вид на печка, само треба старата да ја приложите за возврат, а добро би било доколку тоа е субевнционирано само за домашни брендови

https://www.cvrd.bc.ca/3010/Apply-for-a-Woodstove-Rebate

иако велат ни од стандардизација нема многу аир кога станува збор за дрвени печки, та паметно би било субвенции да одат старо за нова но само со избор гас или пелети, патем немав абер дека и горењето постари дрва има еко кабает по околината

https://woodsmokepollution.org/wood-stoves.html
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Oct-2018 at 01:16

Rock ur boat ... See the benefit ... еве интересни абери од Калиевка до Качуша иако заедничко за двете се коморите односно арпаџик изведени канали кои можат да одат низ сите соби ко што порано праеле во Војводина традиционално калиеви печки ... односно како седала (канална клупа) испустот може да кружи низ соби та сетне да мине во оџак или пак втор спрат и таму канал па во оџак, плус кога тоа е со глина органски извајано односно заоблено и на око топло изгледаат ваквите печки, а незнам само дали и со модерни материјали изведуваат денес вакви комбинации како ракетни печки, не гледам зошто не ...

ко што вели мајсторот на видеото 98% енергетска ефекасност имаат, а имате и неколку видеа понапред во нишката, веројатно за рурален туриззм ова би била идеална норма за субвенционирање, иако и за во Град добро би било да се форсираат да думаат да инсталираат нешто слично ...

https://mk.wikipedia.org/wiki/">Ракетна_печка

http://www.firespeaking.com/blog/   

https://www.lowimpact.org/lowimpact-topic/rocket-stoves-mass-heaters/

https://svoimi-rykami.ru/stroitelstvo-doma/pechi_i_mangaly/pech-raketa-svoimi-rukami.html

http://www.lowtechmagazine.com/2008/12/tile-stoves.html
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Oct-2018 at 18:38


кога само би ги надминале метросексуалните комплекси дека мора печката да ви е купена со фабрички бројлерски табиет
#3 – They are super comfy to sit on, like a full body heating pad.
...
These rocket mass heaters are more efficient like steam heat, but way less dangerous – the surface temperature is just warm to the touch. They are usually sculpted into heated seats or beds, so if you need a warm-up boost you just curl up and tuck your toes under the cushions.

Over-worked friends just kinda melt onto the bench when they come over for dinner.

~

#5 – You keep far more heat inside your house with a rocket mass heater than with a conventional wood stove.

A conventional wood stove uses a lot of the heat to push the smoke out of the house. With a rocket mass heater, the heat gets absorbed into the mass, and extracts as much heat as possible before the exhaust leaves the house.

https://commonsensehome.com/rocket-mass-heaters/https://commonsensehome.com/rocket-mass-heaters/#comment-93497Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 23-Nov-2018 at 02:50

а и за трендсетери секогаш се наоѓа закрпа, шминката е шминка та може да се тера и модњрно [1] а во костец ертикален рокет систем, ко на следниот линк

http://batchrocket.eu/en/applications#threebarrel

https://permies.com/t/60399/Vertical-mass-RMH

немам видено но не гледам зошто не би можело
да се импровизира и фурна над каминотно во глина извајан муабетот ет и повеќе од исконски
уште Металец да се размуабетеше слично повеќекоморно
а и на обична печка дрва и нема зијан што да акумулира топлина
за што освен цигла може да ојте со камен но и со земја

https://www.lowtechmagazine.com/tigchel-heaters-and-finovens.html

https://www.lowtechmagazine.com/tigchel-heaters-and-finovens.html

https://insteading.com/blog/masonry-heater/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 29-Dec-2018 at 14:48
не само што ги бива за греење туку и за готвење, зато треба рокетстов да е најсубвенционирана појава, под предпоставка дека некој ко Металец Битола би ги стандардизирале ваквите печки за мас производство, иако добро би било да има сертифицирани котлари и кујунџии кои би можело да изработат diy ракетни-печки за како такви да бидат и субвенционирани ем достапни за сиромашните, кои пак субвенции во однос пр. пелетарките не ни можат да се споредат како во однос на горивото така и во однос направијата, конечно треба по училиштата бар во средното образование по предмет ко Физика да има и практична настава токму во однос вакви абери бар статистички да имаат учениците претстава кое греење зошто инво какви услови е најповолно, веројатно полесно им е да им кажат одете во продавница купете си што ви треба бидејќи во спротивно некој треба и таква практична настава да стандардизира каде и во живо би имало пресек ракетни печки како современа верзија на калиевите ѕидарски печки ...

туку за готвењето

https://permacultureprinciples.com/post/rocket-stoves/

https://www.lowtechmagazine.com/2014/06/thermal-efficiency-cooking-stoves.htmlBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 23-Sep-2019 at 21:22

не пцојсај Магаре до хидрогенско греење ...

нормално, за автомобилската индустрија ХИдрогенот ќе биде еден од логичните еко алтернативи, иако има и протежеа на литиумските ел.возила [1] но и нивни демистификатори [2] а демистификацијата оди и потака со упростување на екстракцијата на Хидрогенот од Вода [3][3][4][5]

од друга страна додека се дума за колите се заборава на греењето, иако уште пологично рокада ќе има и оваа склет-еко-област во општеството, НО дали некој ќе се досети и кај нас со време додека не е впрегната секундарната гасоводна мрежа истата да ја димензионира и за Хридроген паралелно ако не поинаку, во случај процесот за екстракција да остане на скап и не е адекватен за по дома ...
https://www.power-technology.com/features/featureheating-systems-its-time-to-talk-about-hydrogen-5889033/
...
In the UK, 30% of CO2 emissions come from domestic heating and cooking
...
A further benefit is the potential to use current infrastructure. Electrification of the heating system has been suggested by many as a possible way to decarbonise; however, this would involve substantial infrastructural change. Studies are currently being undertaken by a number of groups, including the Northern Gas Network (NGN) in the UK, as to whether natural gas pipes are the right size and capacity to be simply converted to hydrogen. So far, it seems likely that it will be possible in the UK to use current gas infrastructure to distribute hydrogen, vastly easing the infrastructural challenges and costs of decarbonising the network.

Too Hot To Handle

Switching heating systems would be a colossal project even with the use of existing infrastructure, and it would bring with it a number of challenges, for instance, making it safe to use hydrogen in a domestic setting was expressly discussed at DNV GL’s seminar, and an issue which must be guaranteed if it is to become more widely used.

Hydrogen is generally considered hazardous due to its high flammability, as it will burn in air in a concentration of anywhere between 4% and 75%. But, “hydrogen has a very small molecule size so if there is a release of hydrogen it’s quite possible that it will be less likely to become flammable than natural gas,” says Tomlin, explaining that, “Conversely the flammable range is much wider, so that's something that needs to be considered.

идеално би било доколку тоа катализторите за екстракција од 3-тите фусноти горе станат седостапен спин за сеприсутен еколошки шифт и кај греењето, сетне проблем само би биле потенцијални куршлуси, но доколку има стандардизирани безбедносни регулативи сигурно зорт од експлозивност би бил сведен на минимум кај идните хидрогенски бојлери и печки ...
Edited by Zelenikovo - 23-Sep-2019 at 21:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 21-Oct-2019 at 16:31

но и да не пцојса на запад за хидрогенско, ќе шкордепса тука за водородно, проштевајте за помодарскиот лапсус ...

~

https://hr.masinealati.rs/elektrolizer-za-vodik-jeftino-grijanje-kuce-10594

diy

https://chrome-effect.ru/hr/shtory-i-zhalyuzi/vodorodnyi-generator-dlya-otopleniya-doma-samodelnyi-vodorodnyi-reaktor/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 24-Mar-2020 at 05:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.