build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Topic ClosedУпатство за постирање v1.1

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
#1 Topic: Упатство за постирање v1.1
    Posted: 30-Jan-2008 at 16:42
Корисни совети за постирање на форумот

1.
За да поставите линк, користете се со URL тагови
пример:

[urI]тука внесете го УРЛ-то на веб страницата[/urI]

2. Кога имате потреба да цитирате некој текст, користете се со QUOTE тагови
пример:

[quotе]тука внесете го текстот што сакате да го цитирате[/quotе]

3. Кога сакате да постирате слика од интернет, користете се со IMG тагови
пример:

[iмg]тука внесете го УРЛ-то на сликата што сакате да ја постирате[/iмg]

4. Кога сакате да постирате слики што ги имате на вашиот хард диск, треба да ги хостирате на некој од бесплатните сервиси за таа намена. Форумот не нуди опција за upload на слики. Сервисите кои ви ги препорачуваме се следните (секој со свои предности и недостатоци):


          I.  http://imgur.com/
II.  http://www.tinypic.com/

III.  http://www.imageshack.us/   (Предупредување: сервисот не е баш најсигурен, некои слики знаат да исчезнат без трага)

IV.  http://www.photobucket.com/   (Предупредување: потребно е логирање на „акаунтот“ барем еднаш во три месеци, инаку сликите се бришат, а со тоа исчезнуваат и од сите места каде што биле постирани)Користењето на бесплатните сервиси за слики е едноставно. Некои од нив бараат претходна регистрација а на други може директно да се upload-уваат слики. Откако ќе ја upload-увате сликата сервисот ви нуди избор на линкови до сликата кои што потоа ги постирате во форумот. Еве пример со screenshot од photobucket, иако процедурата е практично идентична и со другите сервиси.1. Upload на слика
2. Upload на повеќе слики од еднаш
3. Линкот кој вам ви треба. IMG таг или Forum таг во зависност од сервисот.

Сите сервиси автоматски генерираат и thumbnail-ови и нудат линкови и до нив.

Оптималната резолуција на сликите кои ги постирате на форумот е 800х600 но дозволени се и слики до 1024х768. Слики со поглема резолуција од таа се постираат или во форма на thumbnail или со директен линк до сликата. Доколку имате некоја голема слика или датотека која содржи битни информации за дискусијата а немате каде да ја хостирате исконтактирајте со модераторите со цел да се најде модус истите да се хостираат и споделат со другите членови на форумот.

5. За да постирате youtube клипови, користете TUBE тагови
пример:

[tubе]тука внесете го кодот во УРЛ-то што следува после "V=" т.е. болдираниот дел во примерот подолу[/tubе]

http://www.youtube.com/watch?v=NTTKZFO5ldI


Edited by Cloverstack - 09-Mar-2013 at 16:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.