build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бурмали Џамија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бурмали Џамија
    Posted: 30-Jan-2008 at 19:04

Бурманли Џамија - Скопје ...


По идејата за градба на Црква на плоштадот во Скопје ... веројатно ке дојде до идеа за обовување на Бурманли Џамијата во центарот на Скопје ... Бурманли Џамијата по некои податоци е исградена на местото на некогашниот Официрски дом во Скопје 1495 година. Ја има урнато српската власт на почетокот на 20 век.

Еве неколку фотки кои ги пронајдов на интернет ...

Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/PAN15.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.

Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/KAM6.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.

Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/77.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.

 


волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jan-2008 at 19:08
Колку успеав да видам и за Бурманли џамија немате почнато некој топик некаде ...

Се надевам на нас Македонците не ни смеќава културното наследство од муслиманскиот период ... се е тоа историја на Скопје ... Инаку воопшто не навлегувам во тоа дали треба Црква или не треба Црква ... дали треба џамија или не треба ... тоа е работа пред се на луѓето кои живеат во Скопје денеска ...

Но за градење на верски објекти насекаде а особено во центар на градот треба поширок консензус и почитување на градежни нормативи и урбанистички правила ...
волан
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2008 at 19:08
Немам нешто против градење џамии, но не сакам да се прави Ерусалим од плоштадот. А искрено мислам дека оваа џамија нема некоја голема архитектонска вредност и сум подеднкаво против реконструкција и на двата верски објекта на плоштадот. Особено не со државни пари. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2008 at 19:10
ne bi kazal nisto drugo osven sto ovaa dzamija bila megu najubavite vo skopje
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jan-2008 at 19:21
Сепак се работи за вкус, нели. Мустафа-пашината џамија има далеку по импресивна големина, плус околината со фонтаната и големината на минарето. И огромната купола. И таа кај бит-пазар е исто така убава џамија, но не сум имал прилика да ја видам повеќе од неколку пати поминување со кола.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jan-2008 at 19:27
togasno vreme site dzamii imale svoja zemja, svoj MEKTEB ( kaj sto se ucelo arabski ) , magacin  ( pcenica , pcenka = za risomasni ) , sakav da napomenam deka dvorot na ova dzamija bil pogolem od kolku sto se gleda na slikata, ali lugeto ja odcepile del po del i ostanalo toa sto se gleda, a najveke sto me nervira kaj ovie gradbi se tie grobovite TEKETO ,inace drugoto spored mene e prekrasna arhitektura, zaljuben sum jas vo orientalni arhitekturi )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Jul-2008 at 10:26
Dzamijata se vika Burmali, ne Burmanli kako sto e narecena nishkava.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Jul-2008 at 10:28
Originally posted by evolutionary

Dzamijata se vika Burmali, ne Burmanli kako sto e narecena nishkava.


Исправено... барем насловот Thumbs%20Up


Edited by pbanks - 02-Jul-2008 at 10:28
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jul-2008 at 10:30
Fala administratore
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7778
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-Jul-2008 at 18:10
и ете како што (не) се надевавме, по црквата дојде и идеја за џамијата WallbashBash
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4012
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Jun-2009 at 15:37
sliki od net:
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4012
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Jun-2009 at 15:40
 
 
 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4012
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Jun-2009 at 16:07
jas sum protiv verski objekti deka vo ovie mesta mozat sopping zentri itn. da se gradat
vo ovaj vek ne mislam deka se gradi verski objekti po plostadi.
ako znae nekoj togas bi sakal da znam kade?


Edited by pbanks - 27-Jun-2009 at 16:31
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Jun-2009 at 18:23
Можам да кажам за она што знам од светот каде сум бил и влегол во едни од најголемите џамии во светот, кој сите се вон центарот - плоштадот.

- Исламабат - Пакистан, Faisal Mosque, втора по големина новоизградена џамија во светот е вон центарот на една прекрасна падина 33°43'49.00"N  73° 2'17.21"E (6-та во светот)

- Лахоре - Пакистан, Badshahi Mosque, надвор од центарот 31°35'18.43"N  74°18'47.29"E (7-та во светот)

- Дубаи - Арапски Емирати, Sheikh Zayed Mosque, потполно на страна 25°24'59.32"N   55°29'25.83"E (8-та во светот)

- Кувајт - Кувајт, Grand Mosque, на некој начин во центар иако самиот град нема некој центар - плоштад  29°22'45.33"N  47°58'29.74"E 
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.