build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реонски Центар Аеродром
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12065
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реонски Центар Аеродром
    Posted: 30-Jan-2008 at 20:04
Еве да ја документираме и изградбата на „Реонски Центар“во Аеродром. Еден дел од облектите се изградени, но како што може да се види од планот што го постирам, има уште доста за градење. Тука треба да биде и новата административна зграда на општина Аеродром (на аголот меѓу Бул Србија и Бул В.С.Бато). За жал инфраструктурата уште не е комплетирана и таа е предмет на политички игри и препукувања. На сликите можете да видите колку лошо изгледа околу зградите... Исто така и на сателитските снимки се гледа дека имало многу малце напредок кај инфраструктурата и уредувањето од 2005 до 2007.

Кај реонски (за разлика од расадник на пример), постои многу подобро осмислен план. На пример има неколку типови на згради кои се повторуваат и се обмислено распоредени. И квалитетот на зградите барем вака лаички ми изгледа подобар отколку оние кај расадник... Не дека реонски е нешто супер, ама чисто како споредба е далеку подобар... Ама тоа што станарите веќе направиле 300 доградби и импровизации ме извади од такт. Па нова населба е да ви се плукнам!

Еве го планот на населбата:
1


Состојба 2005
2


Состојба 2007
3Еве и една дузина слики:
4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14
Знае ли некој што е ова побогу? Се рааботи за прилично голема бетонска градба која се наоѓа тука уште одамна... Не знам што да мислам... Дали можеби се работи за некакви подземни инсталации на поранешната држава?!?

15

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jan-2008 at 20:13
ubav post ama mestovo e epten neuredeno ,park ova ona ;(
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2008 at 20:21
    Супер што го постираше овој дел Кловер Thumbs%20Up. Порано бев против изградбата на Реонски Центар, не знам зошто. Ама сега, после толку дивоградби и урбанистички хаос, некако ми легна при срце населбава. Сум имал прилика да влезам во една од зградите, во тие белите, како на 11 слика, и се пристојни во секој поглед. Распоредот на собите е одличен, домофонот(никогаш не научив како правилно се изговара и пишува) лифотот се е во ред од тој аспект.
    Но, пристапот до зградите е катастрофален, осветлување на делови нема, а само мал дел е асфалтиран, а ова е огромен проблем зима и есен кога се тоа станува огромен океан од кал.
   
 До пред некое време имаше огромен кратер, буквално можеше кола да падне внатре. Паркинг просторот сеуште не е убаво дефиниран и асфалтиран, па може да се види коли паркирани насекаде. Башка, има шахти што штрчат од земја, како цевката да излага од земја наместо да биде на ниво со патот, и на тоа многу гадно ја закачив колата. Wallbash
    А за тој бункерот не знам ништо, а дефинитивно е од поранешната држава. Само претпоставувам дека е бункер или некакво скривалиште.
   
    Од сликата гледам дека останува уште многу работа и не знам кога планираат тоа да го завршат кога уште не е се довршени некои работи. Просторот сеуште изгледа како градилиште. Општината знам дека спремаше хортикултурно да го уреди делот што гледа накај Видое Смилевски Бато, ама багерот само израмни и толку.
   

А не разбрав, зашто си против изградбата на општинската зграда?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12065
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2008 at 20:25
Originally posted by La Linea


А не разбрав, зашто си против изградбата на општинската зграда?


Кај сум кажал таква работа Question Question Question

Ај доста инсинуираш... и пред некој ден ме местеше за нешто ама не ми текнува за што Big%20smile


Инаку го памтите Бузле? Типот што викаше инсунирате, наместо инсинуирате... LOL


Edited by Cloverstack - 30-Jan-2008 at 20:26
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jan-2008 at 20:31
Денеска на вести слушав дека поради влезот во НАТО се очекува голем скок во цената на становите, и поради тоа приватниците ги имаат повлечено становите од продажба, се до влезот во НАТО во април. И сега владата рекла дека ќе се активира повеќе на полето на изградба на државни станови. Ај ваљда ќе биде, зашто преку глава ми е да гледам приватни инвеститори како градат згради во секакви геометриски форми.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jan-2008 at 20:33
Originally posted by Cloverstack

Тука треба да биде и новата административна зграда на општина Аеродром (на аголот меѓу Бул Србија и Бул В.С.Бато). За жал инфраструктурата уште не е комплетирана и таа е предмет на политички игри и препукувања. На сликите можете да видите колку лошо изгледа околу зградите.Лошо сум прочитал, немав намера да те инсинуирам. Big%20smile
Тоа беше за 3-те т.е. 4-те згради на плоштад. Сакав да кажам дека не ја сакаш многу Народна банка, т.е. мислиш дека маркицата беше погрешно поставена или нешто сл. Нема врска, не те местам више LOL
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jan-2008 at 20:42
Мене ми се свиѓа Реонски центар како и воопшто Јане Сандански и Ново Лисиче. Само се згрозувам од оние интервенции на балконите, фасадите, поткровјата итн... Тоа се треба да иде во нишка урбано дивјаштво, па да иштампаме брошури и систематски да идеме да им ги кршиме џамовите или нешто слично... Идејава е комплетно идиотска но веројатно е уште поидиотски да помислам дека ако ги пријавиме случаите на надлежните ќе има интервенции (иако сигурно постои законска рамка според која тие не смеат да прават такви интервенции без дозвола).  
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jan-2008 at 20:45
У некои држави е забрането пружање алишта на тараса, а камоли вакви интервенции на изгледот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Jan-2008 at 20:45
Originally posted by lslcrew

У некои држави е забрането пружање алишта на тараса, а камоли вакви интервенции на изгледот.


знам... страшно Wallbash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12065
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Jan-2008 at 20:46


Баш ќе постирам попосле 3-4 слики во урбано дивјаштво...

Wallbash
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Mar-2008 at 04:30
Незнам дали е тука право место за ова, ако не преместете го. Почетниве цени за квадрат се  Cheers (2.5мил за Бисер и 1мил за реонскиот центар),се надевам дека конечно ќе го дотераат реонски со овие пари. Ме мрзи да барам сега да не знае некој  за колку го дадоа плацот кај рамстор и плоштад...? 
 

Парцелата спроти ТЦ „Бисер“ подготвена за продажба

Заврши уривањето на скалите и на платформата спроти Трговскиот центар „Бисер“, во населбата Јане Сандански, а градежниот шут и заштитната ограда се отстранети од местото. Теренот е израмнет и подготвен за изградба на новиот објект, соопштија од општина Аеродром. Во меѓувреме, Министерството за транспорт и врски распиша конкурс за учество во јавно наддавање за отуѓување на оваа градежна парцела со површина од 6.135 квадратни метри, на која е предвидена изградба на комерцијално-деловен објект.

Почетната цена на наддавањето е 25.000 денари за квадратен метар, а со секое следно лицитирање цената треба да биде зголемувана за најмалку 500 денари. - Право на учество имаат домашни и странски физички и правни лица, кои имаат доказ дека тие или нивниот основач изградиле или управуваат со најмалку еден комерцијално-деловен објект во последните пет години - вели Драган Симоновски, портпарол во Министерството за транспорт и врски. Тој вели дека во објавата не е прецизирана висината на објектот, бидејќи детаљниот план за местото е во фаза на измени и дополнувања. Од општината Аеродром велат дека според измените, кои се пред усвојување, на ова место е предвиден деловно-комерцијален објект со висина од 25 метри.За најповолен понудувач ќе биде избран тој што ќе понуди најмногу. Рокот за пријавување е до 26 март, а јавното наддавање ќе се одржи на 1 април напладне, во просториите на Министерството за транспорт и врски.Министерството деновиве објави уште еден јавен повик за отуѓување на градежна парцела од 3.500 квадратни метри, за изградба на станбено-деловен објект во Реонскиот центар во Аеродром. Почетната цена ќе изнесува 18.000 денари за квадратен метар, а сумата при лицитирањето мора да се зголемува за најмалку 1.000 денари. Дозволената висина на објектот е 21 метар. Рокот за пријавување е до 4 април, а јавното наддавање ќе се одржи на 11 април.

 (А.П.)

 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12065
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Apr-2008 at 00:15
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=37E4D24C31D1BF46833B9574A19C47DA

Аеродром го уредува Реонски центар на сметка на Градот

Општинарите од Аеродром вчера најавија дека на сметка на Градот започнуваат со комплетно уредување на инфраструктурата во Реонскиот центар. Екипите на ГП „Гранит“ ќе почнат со асфалтирање на сите улици, по што ќе се изградат и тротоари, а ќе бидат поставени и нови линии за осветление. Планирано е да се преземат активности и за комплетно расчистување на сметот и шутот од јавните површини кои потоа хортикултурно ќе се уредат. Од Општината најавуваат дека наскоро ќе го доизградат и спортското игралиште во Реонскиот центар.

„Општина Аеродром презема обврска навреме да го информира Градот дека трошоците што ќе се направат за време на градежните активности околу доизградбата на комплетната инфраструктура, а за кои е надлежен Град Скопје, ќе бидат на сметка на Градот“, потенцираат од Општината. (Дс.Т.)

Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Apr-2008 at 01:59
Не знам што да се каже... огромно каснење со ова ама очигледно ќе има тука некаков спор (повторно) меѓу "надлежните". Важно жителите да го добијат тоа што им следува, улици и тротоари!! И тие се даночни обврзници како сите други жители на Град Скопје и срамота е тие да возат по кал а други по асфалт..


Edited by ProMKD - 08-Apr-2008 at 01:59
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Apr-2008 at 10:45
Се работи овдека доста, само не се приметува зашто е огромен проект.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Apr-2008 at 23:19

Градот нема да ги плати сметките за инфраструктурата во Реонски центар

Според градските власти, Тодоровски спроведува самоволие и неосновано уценува

Градските власти немаат намера да ги намират сметките за уредување на инфраструктурата во Реонски центар во Аеродром, за кои градоначалникот Кирил Тодоровски најави дека ќе им ги препрати откако претходно ќе ја светне новоизградената населба. Проблемот со недостиг од комплетна инфраструктура во Реонскиот центар трае речиси три години, а откако се формира Општина Аеродром, сите шанси за конечно решение речиси пропаднаа. Општината не сакаше да ја изведе инфраструктурата на своја сметка, сметајќи дека пари за таа намена, оние од комуналиите, веќе биле уплатени во Кисела Вода, која од непознати причини не ги вложила во Реонскиот центар.

Од Градот потенцираат дека ова не му е прв пат на градоначалникот на Општина Аеродром да работи спротивно на законите и си зема за право да презема активности на своја рака.

„Започнувајќи градежни активности кај Реонскиот центар, Општина Аеродром се обидува да ја суспендира веќе донесената програма за работа на Град Скопје. На овој начин, без законска основа, ги троши парите на граѓаните на Општина Аеродром и се обидува да внесе неред и самоволие“, се вели во реакцијата на градските власти, кои потенцираат дека немаат намера да ги прифатат самоволните одлуки на Општина Аеродром и нејзиниот обид за упад во надлежностите на Градот. „Градот најмалку од се' ќе прифати трошоци кои произлегуваат од уцена и самоволие на општината“, додаваат градските власти.

Инаку, од Општина Аеродром информираа дека во понеделникот екипите на ГП „Гранит“ почнале со асфалтирање на сите улици, по што ќе се изведуваат тротоари, а ќе се постават и нови линии за осветление.

Во рамките на планираните активности за Реонскиот центар, општинарите најавија и темелно чистење на сметот и шутот од јавните површини.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=2A458C21D78F2D47B9E2A730719E7D26

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Apr-2008 at 20:28
Највероватно се мисли на Реонски центар.

Започнува изградбата на станови за млади брачни двојки

Со поставувањето на камен-темелник за изградба на станбен објект во населбата Ново Лисиче, денеска започнува реализацијата на владиниот проект за изградба на објекти за млади брачни двојки.           

По тој повод премиерот Никола Груевски денеска во 14 часот ќе присуствува на настaнот, официјално е соопштено.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28645&kategorija=2


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-May-2008 at 14:06
Да се евидентира

СЕ АСФАЛТИРА „УЛИЦА 2“ ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР „АЕРОДРОМ“

По едномесечниот прекин, деновиве, Општина Аеродром продолжи со асфалтирање на улицата „2“ во населбата Реонски центар „Аеродром“.

Улицата ќе се асфалтира во должина од 350 метри, а паралелно ќе се изградат и паркинг места за возилата. Градежните работи ги изведува градежното претпријатие „Гранит“.

Општина Аеродром апелира до граѓаните на Реонски центар „Аеродром“ да не ги паркираат своите возила покрај улицата „2“ за побрзо и полесно изведување на градежните работи, но и да се избегнат евентуални несакани последици, како на пример, уништување на возилата.

http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=777
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12065
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Jul-2008 at 00:25


Цел месец за ова Nuts

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=47D44F327047DA4EA698CCF6846F5568

Асфалтирана улицата 2 во Реонски центар Аеродром

Изминатиот викенд заврши асфалтирањето на улицата 2, во населбата Реонски центар Аеродром, соопштија од Општината Аеродром. Асфалтирани се 350 метри, а се изградени и асфалтирани и паркинг-места за возилата. Градежните работи на оваа улица ги изведува Градежното претпријатие „Гранит“.Според планот на активностите, за во следната фаза е предвидено да се постави улично осветлуение и да се изградат тротоари.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Jul-2008 at 21:55
ако биде некогаш завршен како што треба реонскиот центар би изгледал убаво
само една улица им треба многу време да ја асфалтираат упм (не дека е нешто мала ама пак)


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Jul-2008 at 09:38

Реонскиот центар во Аеродром конечно почна да се урбанизира

Граѓаните побараа од градоначалникот Зибероски повеќе да се грижи за хигиената

Весна Дукоска

Жителите на Реонскиот центар Аеродром веќе неколку години чекаат да им се обезбедат основни инфраструктурни услови за живеење. Населбата во која живеат нема асфалтирани улици, улично осветление, паркови и клупи. Во зима жителите газат по кал и ги оштетуваат своите автомобили од огромните дупки, а летно време, пак, голтаат прашина која ја има насекаде околу зградите во оваа населба.

Минатата недела граѓаните од оваа населба се сретнаа со заменик-градоначалникот на Општина Аеродром Југослав Зиберовски, на која ги истакнаа своите идеи, предлози, сугестии и забелешки околу работата на Општината во оваа населба. Жителите од оваа населба најмногу се интересираа кога ќе заврши изградбата на инфраструктурата, прашуваа за партерното уредување, бараа да се постави урбана опрема и да се води постојана грижа околу хигиената.

„Неколку години веќе живееме во неурбанизирана средина, голтавме прашина и газевме по кал, бевме заборавени. Им благодариме на градоначалникот Зибероски и на вработените во Општина Аеродром што имаа слух за нашите барања“, ова беа дел од реакциите на засегнатите граѓани.

Зибероски им потврди на граѓаните дека уредувањето на Реонскиот центар Аеродром е приоритет на Општината и се' додека оваа населба не се уреди комплетно, нема да запрат активностите. Што се однесува до хигиената, сезонските работници ќе продолжат редовно да ги извршуваат своите активности, а во меѓувреме, ќе се постават и повеќе кошници за отпадоци, како и друга урбана опрема. По овие активности, Реонскиот центар ќе се уреди и хортикултурно.

Изградбата на инфраструктурата во Реонскиот центар Аеродром, како што најавуваат општинарите, продолжува да се изведува со зголемен интензитет. Во тек е асфалтирањето на една улица и изградба на паркинзи во ширина од околу 170 метри, а активностите ги изведува фирмата „Гранит“. Се гради и тротоарот од двете страни и на втората улица во должина од 300 метри со бехатон-плочки во црвено-жолта боја, а активностите ги изведува фирмата „Чингар“.

 
Utrinski
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.