build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 12131415>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 06-May-2014 at 15:01
Моментално се асфалтира дополнителната инфраструктура во РЦА која се изработува во последниве месеци.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11626
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 06-May-2014 at 15:57
Сакаме фотки
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 06-May-2014 at 19:40
Здравје утре ,денес не бев во можност да се вратам на местото на злосторот
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 09-May-2014 at 12:50
Вчера на некој делови се поставуваше втор слој ,на некој прв ,а на некој се работеа други работи.
Интересна работа е дека асфалтот се носи од Косово (камионите се Косовски).
Како што кажав, сликите се тука. Однапред се извинувам за квалитетот но освен фејсбук незнам на кој сервис би ги прикачил за да им остане оргиналиот квалитет (имагешак неможам да качувам) .На ова место се асфалтираше со втор слој.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 09-May-2014 at 12:55
Начекав урбана опрема која треба да биде поставена наскоро.и продолжуваме со асфалтот, не отидов до крај за да видам ,но изгледа дека влезот/излезот на бул.Србија засега не е поврзан со паркингот. Претпоставувам дека уште ќе се чека да се довршат куќите и инфраструктурата околу нив па да се поврзе.Тука само што го асфалтираа го ископаа (минатиот пат) и сега повторно го асфалтираа само делчето кое го ископаа. Зашто беше копано незнам.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11626
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 09-May-2014 at 15:28
фала за фотките... Патем, отвори си профил на Flickr.com, ти следи 1 терабајт бесплатен простор за закачување фотографии, а самиот сервис ти нуди одличен квалитет на самите фотки.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 09-May-2014 at 20:35
Ништо
Инаку нареден пат кога ќе треба да поставувам слики ќе се прикачам на фликр , ти благодарам за предлогот.
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 23-May-2014 at 14:13


Пропадна подлогата и асфалтот, исто и тротоарот, тука и на повеке места, затоа го санираа. Кај нас неможе од прва се да се направи.
Влез и излез од паркингот кон бул.Србија нема да има според ДУП-от, иако би било добро, нели.
Ако можеш сликај ја пешачката и велосипедската патека покрај бул.Србија коишто се намалија или ги снема, како и заштитното зеленило. Реагирав и до град Скопје, тие велат бул.Србија сеуште не е реализиран и си ги префрлаат одговорностите за оштетување на пешачката патека и неусогласеноста на ДУП-от за РЦА и ГУП


Edited by kruno - 23-May-2014 at 14:15
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 23-May-2014 at 23:53
Ако бил проблемот до пропаѓање зашто ископаа еден метар длабочина, мислам дека се работеше за некакви инсталации, често поминувам тука и не видов дека пропаднал асфалтот и тротоарот.
Инаку во ДУП-от постои влез/излез од бул.Србија но само во една насока ,кога се оди од К.Вода према Автокоманда и тоа можеш да го провериш тука.

Деновиве ќе поминам најверојатно па ќе сликам и ќе прикачам, но мислам дека повеќемината се свесни што се случи бидејќи некаде погоре пишувавме за ова.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11626
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 01-Jun-2014 at 16:58
Вчера... Зградите се готови, се уредува просторот околу нив. Направени се сервисни улички и паркиралишта. Ми се чини дека видов дека некои станови се веќе вселени.

DSC03800 by george k. 1981, on Flickr

DSC03801 by george k. 1981, on Flickr

DSC03802 by george k. 1981, on Flickr

DSC03804 by george k. 1981, on Flickr

DSC03805 by george k. 1981, on Flickr

DSC03806 by george k. 1981, on Flickr

DSC03807 by george k. 1981, on Flickr

DSC03809 by george k. 1981, on Flickr

DSC03810 by george k. 1981, on Flickr

DSC03811 by george k. 1981, on Flickr

DSC03812 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 01-Jun-2014 at 17:00
За сè има вторпат
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 03-Jun-2014 at 19:58
не се асфалтира и се поставува тротоар ,а потоа заборавиле за некакви инсталации-требаше да сликаш кога беше пропаднато-подолг период беше така,

влез/излез од бул.Србија-напоменав од паркингот нема да има-како што сега се користи и сета кал се разнесува, какошто некои битанги си возеа по пешачката патека или директно од бул.Србија преку зеленилото, уништувајќи ги младите дрвца, побрзо да стигнат до својата згради си возеа.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 04-Jun-2014 at 00:29
Ех Круно да им е прв пат во Реонски да го прават токму тоа што ти викаш дека не се прави би ти верувал, но тука израснав додека ги градеа уште првите згради (1998 (или 1999 беше) - 2004) и многу убаво знам што се прави од 1998 до денес.

Инаку не ми е јасно, зашто нема да има ? Тој влез/излез постои и во ДУП и во ГУП .
Тоа со битангите ти е на место.
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 10-Jun-2014 at 15:20
влез/излез како што е според ДУП-от ќе има, но нема да биде поврзан со паркингот директно (мала зелена површина Д2 ?! ќе има помеѓу).
Изведбата на улицата ќе биде по/паралелно со изградба на куќите, односно зградите спроти училиштето, градинката...
Интересно за куќите (иако не се дел од РЦА), земјиштето се продаваше како за А1, а добивме А2 со по 8 стана.
Овој влез/излез и улица+инфраструктура сега се креира спрема потребите на овие новоизградени објекти, за разлика како се постапуваше со РЦА како велиш овие 15 години.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 10-Jun-2014 at 19:43
Фала за посочувањето ,дури сега детално го разгледав и не ми е јасно како тоа зеленило не сум го забележал!?
Главното е дека тие куќи/зградички ќе имаат поубав пристап до отворен пат(булевар) отколку зградите во Реонски...
Знам дека во периодот кога се менуваа ДУПовите имаше некакви мучки околу тоа што да стои таму и се остави простор да бидат А1 но и А2 доколку инвеститорот си обезбеди дозвола, но не знаев дека ги продавале како А1..
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3361
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 24-Jun-2014 at 14:41
Фотографии од новоизградените станбени згради во Реонски центар Аеродром:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 24-Jun-2014 at 20:23
Има една чудна работа ,улицата и паркингот кој се наоѓаат пред училиштето и градинката односно зад новоизградените објекти е почната со асфалтирање од едната страна ,а од другата страна беше завршен пред некоја година.
Просторот од улицата и тротоарите кај што се наоѓаат улилиштето и градинката скоро и да не е пипнат, односно тротоарите не се направени ,а паркингот е неасфалтиран.

Инаку во последниов период се работат неколку пешачки патеки во реонски, на последната слика од десна страна во ќошот може да се забележат 2ца работници како поставуваат бекатон плочки (мислам дека истата ќе заврши некаде во близина кај црквата) ,исто така кога ја правеа улицата од првонаправениот влез до вториот влез (кај црквата) ги извадија плочките кој претходно беа поставени како привремен паркинг и со нив направија дополнителен паркинг од другата страна кај КАМ маркетот и една пристапна патека од новиот паркинг кон КАМ.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 25-Jun-2014 at 19:13
Всушност денес видов дека пешачката патека која почнува кон новата зграда на адора (позади т-хоме) ќе заврши кај КАМ маркетот .
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1839
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 10-Jul-2014 at 10:39
Не сум бил во право, општината немала право да гради патека на приватното земјиште на Скопски Пазар па затоа и таа не продолжува.

Еве некој слики од наброената инфраструктура што се работеше и се работи овие денови.

Влезот од кај Адора:
CAM00251 by daci_sk_15, on Flickr

Тука се разделува накај поштата и накај црквата:
CAM00252 by daci_sk_15, on Flickr

Ова е покрај поштата (кое сеуште се работи) и излегува на новиот паркинг:
CAM00253 by daci_sk_15, on Flickr

Овој дел завршува и од спротивната страна се гледа дека се припрема терен за нова патека кон училиштето и градинката.

CAM00254 by daci_sk_15, on Flickr


Овде веќе се работи за сосема друга патека спроти паркот.
CAM00255 by daci_sk_15, on Flickr


која се дели на дел кон паркингот пред рептил и дел кон паркингот пред црвената ниска зграда

CAM00256 by daci_sk_15, on Flickr

CAM00257 by daci_sk_15, on Flickr


И како што претходно спомнав околу деловниот објект се направи нов паркинг и патека со плочките кој ги извадија од претходниот привремен паркинг.

CAM00259 by daci_sk_15, on Flickr

CAM00258 by daci_sk_15, on Flickr
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 10-Jul-2014 at 15:04
да,општината нема право да гради тротоари доколку е приватен имот.јас и мојот стрико имаме 5,5 метри отстапено на оптшината во интерес на поширока улица,и кога се асфалтираше градоначалникот никако не сакаше да го асфалтира тој дел.

максимално што добив е стари бекатон коцки кои сам си ги зедов и сам ги наместив
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11626
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 08-Oct-2014 at 16:22
Овие згради се веднаш зад населбата Реонски центар.

DSC05673 by george k. 1981, on Flickr

DSC05674 by george k. 1981, on Flickr

DSC05675 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 12131415>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.