build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Aug-2008 at 01:43

ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР АЕРОДРОМ

Конечно тревници наместо шут и купишта земја


Во реонскиот центар Аеродром во план е изградба на бунар од кој би се користела вода за полевање на зеленилото во целата населба. Според надлежните во ЈП "Паркови и зеленило", кои деновиве остварија средба со надлежните од Општина Аеродром, ова е неопходно бидејќи се работи за огромен простор од 10 хектари, кој допрва хортикултурно ќе се уредува. Во моментот околу новите згради во оваа населба има купишта на шут и земја, како и диво изникната трева и грмушки, кои по сушењето во летниот период се потенцијална опасност од опожарување.
Од Општината потврдуваат дека веќе се испитуваат можностите и локацијата за негова изградба.
-Како што се градат сервисните улици, така ќе го отстрануваме шутот и ќе се рамни земјата, по што ќе се засадат тревници. Согласно со Деталниот план ќе бидат изградени плоштад, детски игралишта и паркови, а за да можеме да го очуваме зеленилото и во летен период, мора да имаме бунарска вода, велат во Општината. "Паркови и зеленило" и Општината деновиве договорија и реализација на повеќе други проекти. Еден од нив е и активирање на постоечкиот бунар на поранешната фабрика Конзерваекспорт во населбата Мичурин, со цел да се штеди водата за пиење. Деновиве ќе следи заедничка акција за сечење на сувите дрвја и гранки на територијата на целата општина кои се веќе маркирани и изброени, со цел да се избегнат несакани последици од евентуално нивно паѓање во случај на невреме. Исто така договорено е и уредување на зеленилото уништено од прекопите извршени од страна на кабловските оператори, како и полевање на дрворедните садници во општината.

http://vecer.com.mk/?ItemID=991B12A79BAAB34A92B75E16935478C4
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Sep-2008 at 23:30

Се асфалтираат улиците во Реонски центар „Аеродром“

Градежното претпријатие „Гранит“ почна со асфалтирање на улицата 6-4 во Реонски центар „Аеродром“, информираат од Општина Аеродром. Улицата е во долга 110 и широка 6 метри. Освен улицата, се асфалтираат и паркинзи што се наоѓаат од двете страни на сообраќајницата. Паркинзите се со ширина од пет метри.

По асфалтирањето на оваа, ќе се премине и на асфалтирање на улицата 3-1, како и на паркинзите на таа улица, во должина од 350 метри. Работите на таа улица ги изведува ГП „Пелагонија“.

Претходно, на овие улици се извршени сите подготвителни работи. Теренот е израмнет, поставен е слој од тампон, како и рабници за означување на коловозот.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=CBD035CE12CB4C45B78D685EDFAFB840

Отприлика до каде е ова готово. Уште колку слободни парцели има?!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Oct-2008 at 07:56

Никнува зграда на паркинг во Реонскиот центар

Станари од Реонскиот центар Аеродром вчера изутрината протестираа против изградбата на зграда на паркингот, кој тие го користат веќе две години. Револтираните жители од зградите 12 и 14а, на улицата Видео Смилевски-Бато повикале и полиција, бидејќи нивниот паркинг бил ограден и не можеле да излезат со своите автомобили.

- Узурпиран ни е паркингот што го изградивме со самопридонес. Полицијата направи записник и рече дека ќе побара изјава од општина Аеродром. Ни ветија дека паркингот ќе биде слободен се' додека не се испита целиот случај и начинот на продажбата - објасни жител од Реонскиот центар.Од општина Аеродром не' информираа дека станува збор за земјиште сопственост на фирмата „Тим инженеринг“, за кое сопственикот има уредна документација да гради објект.

- Куќните совети на четирите околни згради беа писмено известени за издаденото одобрение. Еден од претседателите на куќните совети дојде лично во општината, каде што му ја презентиравме документацијата - велат во општината.Од „Тим инженеринг“ ни рекоа дека им објасниле на граѓаните оти земјиштето го купиле. Вчера ни рекоа дека поседуваат градежна дозвола и оти имаат имотен лист уште пред една година.

Жителите деновиве најавија дека ќе протестираат и ќе ангажираат адвокат. Тие се сомневаат во заткулисни игри и велат дека ќе одат докрај.

- Како може да се продава место на кое е изграден паркинг, и тоа со наши пари - се прашува станар од соседството, кој сакаше да остане анонимен.Жителите ги предале во Уставен суд ДУП-от за Реонски центар со кој е предвидена изградбата на оваа зграда, а за кој немало јавна расправа и не им било овозможено да се изјаснат, и 15 детални урбанистички плана, за да се преиспита уставноста и законитоста на нивното донесување. Два од нив се во предлог-верзија, а 14 во нацрт-верзија. Иако иницијативата била поднесена на 21 март, Уставниот суд се' уште не се изјаснил.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=3336A8847C338A47BDF311A4F64E2680

Сега пополека малце. Тука се можни две ситуации. Првата е да сака некоја будала да замеша прсти и да пренамени паркинг за зграда. Ваква ситуација ми е нелогична некој да прави вакви глупости кога веќе има миљарда слободни парцели. Второ и поверојатна ситуација ми е дека граѓаниве длабоко се заебале ако мислат дека ќе спречат да се изгради легален објект само поради што они така сакаат. Тоа ако некогаш дале пари за бекатон плочки не значи дека го купиле земјиштето под плочките. Тогаш кога се вселуваа арно им се виде, немаше никој околу нив, ама тоа нема да биде вечно така.

*Како ве граѓаниве така лесно дошле до ДУП-овите. Општиниве ѓи кријат, немој да не им ги изедам...


п.с. Можеби и требаше да биде во граѓанаски недоследности, ама тука го стаив пошто веќе имаме посебна тема.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Oct-2008 at 09:24

Originally posted by lslcrew

Второ и поверојатна ситуација ми е дека граѓаниве длабоко се заебале ако мислат дека ќе спречат да се изгради легален објект само поради што они така сакаат. Тоа ако некогаш дале пари за бекатон плочки не значи дека го купиле земјиштето под плочките. Тогаш кога се вселуваа арно им се виде, немаше никој околу нив, ама тоа нема да биде вечно така.

лсл ако излезат станари од две згради и бидат упорни па ја тераат работата со жив штит тогаш и премиерот да сака нема да ги истера и работите ќе се стопираат, слично бече со водоводот Вевчански извори и водоводот Патишка река или со стечајците, но ќе речам треба упорност и трпение па и ќе ја истераат работата по нивно, но незнам дали останал уште некој хардкор аеродромец кој ќе излезе на протести, бидејќи ми личи некако дека се повеќе млади бегаат од такви блокади и камери а со баби и дедовци полиција неможеш да додржиш па најверојатно ќе биде таа иницијатива налик држ недај чекајте градоначалникот да се врати на работа LOL да беше Киро  во акција сега ќе беше работата песна Cool или фестивал на серенади каде ќе се наредеа сите засегнати куќни совети...                  

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Oct-2008 at 12:12
Добро бетон очигледно стоиш на страна на граѓаните кои демонстрираат типичен школски пример за себичност. Сеуште не знаеме што точно е ситуацијата во детали а ти веќе зазема страна. Ако разбереме што се дешава стварно тогаш можеме да дискутираме темелно. Јас затоа и разработив два случаја.

Edited by lslcrew - 09-Oct-2008 at 12:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Oct-2008 at 02:56
Во првиот пост во оваа нишка е приложен план на населбава.

Ако таа нова зграда не е зацртана таму, тогаш треба да убаво да се истражи кој и зошто ја вцртал и издал дозволи и  нормално да следат последици.

Ако таа зграда си била планирана од сам почеток, тогаш спомнатите жители што се бунат нека идат да се сликаат. Во таков случај доколку прават проблеми, си има полиција па нека ги превземе работите.

Баш толку е едноставно!


Edited by Cloverstack - 10-Oct-2008 at 02:57
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 24-Nov-2008 at 22:41
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D29E1EA969B2EC4ABA1869CEA8969557

Асфалтирана улица во Реонски центар Аеродром

Екипи од Општината Аеродром почнаа да ја асфалтираат улицата 3-1 во Реонски центар Аеродром. Се очекува таа да биде комплетно завршена во следната недела. Коловозот на улицата е широк шест метри, а претходно, се направени сите подготвителни работи, теренот беше израмнет, се постави тампон-слој, како и рабници за означување на коловозот. На тротоарите на улицата 3-1 се поставени и бекатон-плочки. Покрај улицата ќе се асфалтираат и паркинзите.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Dec-2008 at 15:50
Ова е спорната зграда која се гради во Реонски центар Аеродром, според жителите, на нивниот паркинг. Зградата, како и целата населба, се гради плански, и се е легитимно.Еве видете сами


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Dec-2008 at 15:51
Ако не можете да го најдете, тоа е онаа маркица која се наоѓа во делот заокружен со сина линија, до шестоаголната зелена маркичка.Edited by La Linea - 19-Dec-2008 at 15:52
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-Dec-2008 at 21:44
Ви препорачувам повторно ја прочитате веста за реакциите на околните жители кон оваа зграда. Неверојатно е каква драма може да се направи кај нас за нешто што е неспорно и планско...

Ohno
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 20-Dec-2008 at 01:31
Previous Ова ми е дефинитивно омилен дел!
Жителите деновиве најавија дека ќе протестираат и ќе ангажираат адвокат. Тие се сомневаат во заткулисни игри и велат дека ќе одат докрај.


А да им го посочиме сајтов на луѓево па да немора да плаќаат адвокат за џабе, мислам, полегитимно од ова неможе. Единствено они може да си го кркаат ако некој им се напне и ги тужи бидејќи граделе паркинг каде што не смеат....

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 15-Jan-2009 at 00:23
Се чисти шутот од Реонски центар


По налог на стручните служби на Општина Аеродром, екипи на фирмата БИК трејд со специјални градежни машини го расчистуваат ридот од насобран шут и земја на локацијата зад маркетот Тедико во Реонскиот центар Аеродром. Од оваа локација, исто така, ќе се отстранат и бетонските блокови, откако прво ќе се искршат со машини.

Земјата и шутот кои се наоѓаат на оваа локација се товарат во камиони и се истураат во големата дупка што се наоѓа во населбата Реонски центар Аеродром. Според договорот склучен меѓу Општината и БИК трејд до крајот на овој месец во зависност од временските услови, се очекува локацијата да биде целосно расчистена од градежен материјал. Според пресметките, од посочената локација ќе се отстранат околу 2.600 кубици бетонски блокови и речиси 12.000 кубици шут и земја.

http://vecer.com.mk/?ItemID=42C8E5C0D8DF344299178898F706F13A
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Feb-2009 at 12:38
Се чисти ѓубрето во Реонски центар


Насобран шут и земја од локацијата зад маркетот Тедико во реонски центар Аеродром екипите на фирмата Бик трејд со специјални градежни машини го расчистуваат.
Исто така, од оваа локација ќе се отстранат и бетонските блокови, откако прво ќе се раскршат со машини.Земјата и шутот од оваа локација се товари во камиони се носи и истура во големата дупка што се наоѓа во населбата Реонскиот центар Аеродромм.

(А.И)
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9957E75F569D3742B15856CC0085A341

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Feb-2009 at 23:39
Привршува расчистувањето на Реонскиот центар


Нафрланата земја, градежниот материјал и шутот зад Тедико во Реонскиот центар Аеродром наскоро ќе биде целосно расчистен. На оваа локација во моментов се расчистува со специјални градежни машини, а земјата и шутот се товара во камиони и се носи и истура на локацијата каде што порано имаше голема дупка, исто така во населбата Реонски центар "Аеродром".

(А.И)Единствената причина зошто го постирам ова е за да ја споредите претходната вест што ја постирал my Macedonia - каква креативност! За ден-два очекувам вест „Ѓубрето е исчистено“ а после 5-6 дена „Неколку дена како ѓубрето е исчистено“, и така натака... Квалитетно новинарство

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=BAB718C9DE4C2049A8059E7FE0C290C8
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Jun-2009 at 01:55

Аеродром ја губи шансата за општинска зграда

Советот на Општината ја потврди одлуката на поранешниот заменик-градоначалник Југослав Зиберовски, со која земјиштето каде што требаше да се гради новата зграда му е вратено на Министерството за транспорт


Додека не се изгради новата зграда, Општината Аеродром ќе работи како кираџија во ЗУС

Општина Аеродром ќе изгуби 300.000 евра странска донација за изградба на општинска зграда, зашто поранешниот заменик-градоначалник Југослав Зиберовски на своја рака, без одлука на Советот го вратил градежното земјиште на Министерството за транспорт и врски, кое им било доделено на користење на 99 години. Ова обвинување го изнесоа советниците од СДСМ на последната седница на Советот на Аеродром.

Министерство за транспорт и врски на 1 февруари 2006 година склучило договор со Општината за траен закуп на градежно земјиште во Реонскиот центар Аеродром. Според договорот, општината имала обврска во рок од една година да почне да гради општинската зграда, а, во спротивно, Министерството за транспорт и врски ќе им го одзело земјиштето. Советниците велат дека Зиберовски го вратил земјиштето, иако никој немал право самоволно и без одлука на Советот да одлучи такво нешто, без разлика што изградбата не почнала во утврдениот рок.

- Парите за изградбата на општинската зграда се обезбедени од фондови на Европската Унија и се строго наменски. Тие се се' уште на сметката на општината, но изгледа ќе мора да ги вратиме, оти сега нема за што да ги искористиме - вели Мирослав Недевски, член на Советот.Поранешниот градоначалник Кирил Тодоровски на Зиберовски за самоволната одлука му поднел и кривична пријава за злоупотреба на службената должност. Но, на седницата, по предлог на новиот градоначалник Ивица Коневски, мнозинството советници, кои припаѓаат на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, гласаа за повлекување на пријавата. Тие изгласаа и одлука со која му го вратија земјиштето на Министерството за транспорт, со што ја потврдија одлуката на Зиберовски, со објаснување дека мининистерството ќе најде инвеститор што ќе ја гради општинската зграда.

Новото седиште на Општина Аеродром треба да се гради на раскрсницата меѓу булеварите Јане Сандански и Србија, кај новата пошта. Според проектот, општинската зграда ќе има четири нивоа - подрум, приземје и два ката, со вкупна површина од околу 11.000 квадратни метри. Таа е замислена како административно-деловен објект со модерен изглед, подземен паркинг и современо партерно уредување. За нејзината изградба се потребни пет милиони евра, поради што поранешната администрација на Аеродром бараше стратегиски партнер, односно инвеститор, кој би ја изградил за компензација во деловен простор. Во 2007 година општинарите го презентираа проектот на зградата на саем во Минхен, каде што беше оценет со најдобри оценки. Додека не се изгради новата зграда, Општината Аеродром ќе продолжи да работи како кираџија во Заводот за унапредување на стопанството (ЗУС).

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D2D965A54C6DF14CA2BBF3EC0712800F
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 02-Jun-2009 at 02:00
Чудно ми е зошто општината да не може да го направи истото што сега ќе треба да го прави министерството - да најде инвеститор за компензација во деловен простор. Со тие 300000 евра би можела да влезе како со влог и да направи поповолен договор.

Dunno
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Jun-2009 at 02:06
Интересно, еве го рендерот , i јас овде можам да избројам повеќе од п+2. Или се работи за новинарска грешка(најверојатно), измена во оригиналниот проект или пак сакале да привлечат внимание во Минхен па морале да додадат неколку катови. А ако планирале да направат толкаво зградиче на таа локација, која и не е за потценување, тогаш добро што не градат.


Проектот за општинска зграда на Аеродром на саем во Минхен

Проектот за зграда на Општина Аеродром ќе биде презентиран на саемот за неподвижен имот „Експо реал 2007“ во Минхен, како еден од најдобрите проекти од ...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=10F91D8967ADD84599B0A3B1479B0A54

 (С.Н.)Edited by La Linea - 02-Jun-2009 at 02:08
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Jul-2009 at 12:28
ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР
Дупките се полнат со земја

Екипи на фирмата „БИК-трејд“ деновиве ги пополнуваат отворените дупки и ја расчистуваат нафрлената земја, оставена за време на градењето на околните згради во Реонскиот центар „Аеродром“, соопштуваат од Општината. Локацијата во моментов се расчистува со специјални градежни машини, а земјата се товари во камиони, се носи и се истура во дупките настанати за време на градежни активности.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1752&ArticleID=117406

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 31-Jul-2009 at 20:27
Во контекс на муабетот од нишката за булевар Србија воочив нешто што според мене е маана предвидена со урбанистичкиот план. Проблемот е во тоа што на идната улица која почнува од раскрницата (41°58'50.31"N  21°28'8.52"E) и која обезбедува влез во реонскиов центар има всушност само еден пристап до внатрешност на реонскиов центар. Па така тој што живее да речеме овдека (41°58'50.89"N 21°28'14.42"E) за да стигне до дома ќе треба од раскрницата да вози се до овдека (41°58'41.86"N 21°28'28.24"E) и да го сврти пола маало.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Aug-2009 at 18:12
41°58'54.29"N 21°28'16.13"E
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.