build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Aug-2009 at 19:20
1


2

Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Aug-2009 at 09:51
dobro e barem tuka ne preteraa so boite...a zgradava ne vi izglea deka mn brzo ja krenaa?!?!? 20 dena od posledniot update...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Aug-2009 at 13:20
Да ептен брзо. Освен ако на lsl не му била постара фотката, во тој случај нека каже да не се чудиме Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Aug-2009 at 13:30
Fotkata si bese od istiot den koga ja slikav!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Aug-2009 at 15:45

СЕ АСЛФАЛТИРААТ ПАРКИНЗИТЕ ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР „АЕРОДРОМ“

Во населбата Реонски центар „Аеродром“ деновиве почнаа да се асфалтираат паркинзите, а при крај е и изградбата на тротоарите на улицата „3“.

Откако ќе завршат градежните активности околу асфалтирањето на паркинзите и изградбата на тротоарите, Општина Аеродром ќе пристапи кон асфалтирање на улицата, односно ќе се постави втор асфалтен слој во должина од 350 метри.

Градежните работи ги изведува фирмата „Пелагонија инженеринг“, а средствата се издвоени од буџетот на Општината.


27.8.2009

Општина Аеродром

www.aerodrom.gov.mk
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Sep-2009 at 18:44
Зградава во рекордно време никна

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 18-Sep-2009 at 14:34
A dali e mozno da se bara promena na DUP za RC Aerodrom, za delot ( 3 ) kade ima planirano dosta zgradi da se doizgradat ( uste 8 ). Bev do Opstinata i dosta ljubezni se vo pogled na uvidot vo DUP i za info, ama za promena ke prazam sledniot pat. Ima ideja od graganite da ima protesti no docna ke bide koga ke se prodade zemjisteto i se pocne so gradba.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Sep-2009 at 20:32
Добредојде круно

Гледам не се нафатил да одговори некој што можеби знае, па еве јас ќе дадам само мое мислење. Мислам тешко дека може да изборите таква работа, бидејќи не сум чул такво нешто да пројде ни во нормална процедура кога се носи некој ДУП и кога граѓани имаат и формално право да бараат измени, а камо ли нешто вака дополнително.

Околу самиот проблем искрено мислам и дека таквото барање не би било оправдано од две причини:

- Не сум сигурен кој е тој дел-3, но гледајќи го ДУП-от генерално, во споредба со други плански населби, РЦ не отскокнува нешто особено со густината. Би било убаво да имаше поголема централна зелена површина но сепак... а доста од објектите што го пополнуваат просторот (и тоа оние по површина најголемите) се ниски. Исто така, трите големи маркици за образовни објекти сигурно нема да бидат ни од далеку целосно пополнети, па ни во конечна фаза РЦ не би бил нешто посебно пренатрупан.

- Населбата е планска и досега се градела според тој план. Мислам дека не само што е лошо да се претура планот, туку и не е коректно да се поставуваат такви барања. Неприфатливо ми звучи некој свесно да купи стан во таква планска населба, а „пост фестум“ да се заклучи дека имало зацртано премногу објекти и да се бара бришење на тие што сеуште не се изградени.

Очигледно си жител на населбата и си директно засегнат, но се надевам дека нема да ми замериш за ваквото гледиште кое е пред се принципиелен став кој го имам за секоја ваква и слична ситуација.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Sep-2009 at 20:46
Јас сум на линија со Кловер, а можеби имам и некој поригорозен став околу ваквите барања. Не само што сметам дека се некоректни, туку сметав и дека се кјрајно себични. Едно е да дополнително се вцрта зграда како што деновиве се случува во дебармаало или слични случави, но вакви вакви населби вакво барање заслужува...па би рекол и осуда.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 18-Sep-2009 at 20:54

порано цело ново лисиче со душа чекаше да урбанизира се одоколу како би изостанала перцепцијата за него како источно предградие од оваа страна на вардар, а сега народ бара се да си остане по старо... инаку колку за информација Ново Лисече е населба со најмногу зеленило ако се иземе сега моментот со Плоштадот на Тоше

а дека сега откако е донесен дупот може нешто да се смени тоа не ми се верува! особено не ако се има предвид дека општината се храни од приходи на основ на комуналии па и продажба на земјиште...

Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 23-Sep-2009 at 10:54

Јасно не е можно бришење на маркица, мислев на проблемот со паркирање кој ќе се појави во иднина околу блок Б3 ( или плански опфат Б3 ) каде што се планирани уште 8 државни станови од 8 ката ( 1 повеќе од досега изградените ) и коишто се без подземни паркинзи (поефтина градба и без деловни простории на приземје ). Нели и сега има проблеми со паркинг место, се паркира по средната лента како и покрај тротоарот од предвидениот парк каде што не е дозволено.

Дали државава ќе  продолжи да гради на овој простор и кога или ќе има промени немам информација досегапродажба на земјиштето на приватен инвеститор - посакувано на странец ), бидејки веќе почна да гради во Индустриска 5 згради. Нормално подобро е побрзо да се доизгради.

Za RC A e predvidena gradba od dr`avata na slednive lokacii:

4.1 ; 4.2 ; 4.3 ; 4.5 ; 4.8; 4..9; 4.10; 4.11  zgradi

5.5; 5.7; 5.8  ?

1.10; 1.7; 1.4  deloven prostor 

 

Inaku ovoj DUP e nekolku pati promenet и дополнet, nekoi izmeni se  ukinati od Ustaven sud.

 

Минатата седница на о. Аеродром имаше Предлог-Одлука за измена и дополнување на Детален урбанистички план за локалитет Индустриска зона за дел од Урбана единица В  Блок 7 и 8 ( спроти висококатницата-те )! Prethodno donesen nepoln mesec.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Sep-2009 at 20:27
Што станува со паркинг просторите кои што уште не се изградени? Доколку ни тие не се доволни, веројатно може да се интервенира. Бројот на паркинг места се проектира по нормативи и изготвувачот на ДУП-от е законски обврзан да ги испочитува стандардите, па ако има пропуст има и основа за менување на планот. Но сепак збориме за хипотетичка ситуација (освен доколку не располагаш со информација дека и кога населбата ќе биде завршена, сепак ќе има недостаток на паркинг места според стандардите). Во таков случај мислам тешко дека би се бришеле маркици за објекти, веројатно надлежните би збутале нови паркинзи и каде што треба и каде што не треба...

Во секој случај ако одиш во општина да прашаш како што најави, сподели каков став ќе произлезе од нив  Smile


Edited by Cloverstack - 25-Sep-2009 at 00:31
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 27-Sep-2009 at 19:22
Originally posted by kruno


1.10; 1.7; 1.4  deloven prostor


У верзијата што беше на увид у мај стои вака

1.4; 1.7
б1-мали комерцијални единици
б2-големи трговски единици
б3-големи угостителски единици
б4-деловни дејности

За 1.10 стои домување као основна намена со 80-95% и остатокот е за мали комерцијални5.5; 5.7; 5.8  ?


Овие три не можам да ги најдам у таа верзија а мислам дека е последна. Не знам дали стигнала до совет на општина. Иначе има од 5.1 до 5.5


Edited by Cifra - 27-Sep-2009 at 19:24
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Sep-2009 at 21:46
Јас се извинувам за 5.5 како што и сам кажав ја има во планот
Просторот е наменет за паркинг на површина плус подземен
Back to Top
Дуле View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дуле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Sep-2009 at 23:40
Едно прашање имам до ЛСЛ, се работи за неговиот пост бр. 39 каде што го има постирано планот за населбава. Кажи ми вака како што ја гледаш мапава, скроз десно тој булевар каде ли оди потоа? Така е направено само или е нешто замислено дека ќе има таков булевар понатаму каде што моментално се наваџаат милион куки скоро пола градени без градежни маркици? и ако забележиш кај Б7 кружниов тек???? Просветлиме те молам !!!
Back to Top
Дуле View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дуле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Sep-2009 at 23:54
Јас како жител на Ново Лисиче, информации имам кој што ги слушам веќе 20 години дека булеварот Видое Смилевски Бато на крајот нели врти лево и почнува булевар Февруарски поход. Е планот порано бил дека освен тоа што ќе си вртел лево, требало тој булевар да продолжи уште право и да иде и да иде ида иде и да иде тек на стариот автопат да се спојува така некаде. А целиов овој предел односно Ново Лисиче и реонски центар порано се користеле како места за ископување песок во време на Југославија, имало огромни кратери кој што се исполнувале со вода и така и некој се останати, све било ниви немало ама баш ништо. Резултатот е што 3те сиви кули во Ново Лисиче, едната од нив така се зборува веќе се години дека е крива, мислам со голо око не се гледа но е, и пак истакнувам големо е присуството на подземни води!!! дај боже као што треба Реонскиот центара пример доколку би било можно делови и од лисиче да се напраат со згради, нели по принцип руши ми ја куќата и дај ми неколку стана али видиќемо ))
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Sep-2009 at 12:43
Za ovie markici ima objaveno tender za idejni proekti ili kako se vika ( prethodno za geomehanicni ispituvanja ) preku biro za javni nabavki. 
4.1 ; 4.2 ; 4.3 ; 4.5 ; 4.8; 4..9; 4.10; 4.11

5.5; 5.7; 5.8

1.10; 1.7; 1.4

Planot na Web i onoj vo Opstina se razlikuva ima dodadeno poveke markici (jugo istocen del ).

Problem im e i novata raskrsnicata na bul. Srbija (megu Bato i 3ta ). Mozno e da ne se realizira sega! Zavisi sto odlucile so sosedniot plan za UE B ( ima promeni ).

Isto i za uciliste osnovno ke ima tender ( no za sl god, ako ima pari od budzet ) 

Inaku kade sto treba da bidat ucilistava porano a del i sega e ogromna dupka (delumno popolneta so sut) dosta pod nivoto na izgradeniot trotoar i ulica. Neznam dali e dobro za gradba na gradinka i osnovno, predvidena gradba P+1.

Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 28-Sep-2009 at 14:47
Prethodno spomenatie objekti ke se realiziraan. Denes na sednica ke pomine zakon za zadolzuvanje od stranstvo. Iako za socijalni nameni, no ke se vraka od prodazba na deloven i stanben (t.n. komercijalni ). Za planski opfat B3 nema nitu ideja zasega .
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Oct-2009 at 15:52
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Nov-2009 at 11:34

Нема да има раскрсница на бул.Србија (проектирана по ДУП ), но конечно денес ќе реализираат обичен излез-влез за реонски.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.