build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 19-Jan-2010 at 03:03
11


12


13


14


15


16


17


18


19


20

Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Jan-2010 at 04:04
Колку само подобро би изгледале без поткровјата.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 19-Jan-2010 at 12:17
прашањето ми е дали тие некогаш не целосно ама еве 80% би се населиле ?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 19-Jan-2010 at 16:30
Кога останал празнен стан у Скопје, па и на другиме места?! Како воопшто може да остане празен, па не се прави џабе. Каков ти е овој сомнеж?!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 19-Jan-2010 at 16:38
ми се сопаѓа зградата на 16,17 сама по себе, но имам замерка за нејзината поставеност во однос на другите згради во околината, на пример во Јане Сандански и Ново лисиче межу зградите постои некоја симетрија и со тоа е некако поорганизиран просторот и има доволно место за се и секого, а тука зградите се некако расфрлани насекаде
поткровјата мислам дека тука не се проблем, кога се работи за една ваква населба и за станбени објекти
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 21-Jan-2010 at 01:53
Originally posted by lslcrew

Кога останал празнен стан у Скопје, па и на другиме места?! Како воопшто може да остане празен, па не се прави џабе. Каков ти е овој сомнеж?!


Vo Tetovo ima mnogu zgradi koi se celosno prazni.Izgradeno e mnogu povekje od potrebnoto poradi dvata univerziteta(za izdavanje),ama matematikata ne izlegla dobra.


Edited by Sale SK - 21-Jan-2010 at 01:55
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 05-Feb-2010 at 09:06
Нова зграда за млади брачни парови во Аеродром

Претседателот на Влада, Никола Груевски,  во петок ќе присуствува на свеченото пуштање во употреба на новоизградената станбена зграда за млади брачни парови во општина Аеродром, најавуваат од владината прес служба.

Груевски ќе биде придружуван од градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски и од директорот на ЈПССДП, Владимир Бахчовановски.

Станбениот објект е лоциран во населбата Реонски Центар, Ново Лисиче.

                                                                                                                                                     http://www.time.mk/read/NONE/b9e8132b79/index.html   

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 05-Mar-2010 at 17:40
Ре­он­ски цен­тар то­не во кал

Единс­тве­ни­от пат кој во­ди до згра­ди­те во но­ва­та на­сел­ба во Ае­род­ром е од зем­ја, па по­ра­ди чес­ти­те вр­не­жи, де­но­ви­ве тој ста­на ка­фе­а­ва ре­ка ко­ја се раз­леа ду­ри до нив­ни­те вле­зо­ви и бук­вал­но ги бло­ки­ра жи­те­ли­те. Од дла­бо­ки­те ви­ро­ви од кал не мо­же ни­ту да се оди ни­ту да се во­зи, се жа­лат жи­те­ли­те

Жи­те­ли­те на но­ва­та на­сел­ба Ре­он­ски цен­тар во Ае­род­ром се заг­ла­ве­ни во кал до ко­ле­на. Единс­тве­ни­от пат кој во­ди до згра­ди­те е од зем­ја, па по­ра­ди чес­ти­те вр­не­жи, де­но­ви­ве тој ста­на ка­фе­а­ва ре­ка ко­ја се раз­леа ду­ри до нив­ни­те вле­зо­ви и бук­вал­но ги бло­ки­ра.
А за­вр­не, се жа­лат жи­те­ли­те, на се­кој агол во на­сел­ба­та се пра­ват дла­бо­ки ви­ро­ви од кои, ве­лат тие, не мо­же ни­ту да се оди ни­ту да се во­зи. Един­ствен на­чин за да ста­са­ат до до­ма, а да не се на­мок­рат, е со чам­ци, ре­вол­ти­ра­но ка­жу­ва­ат та­мош­ни­те ста­на­ри.
Мал­ку ас­фалт има са­мо пред вле­зо­ви­те, но би­деј­ќи за да дој­дат до не­го жи­те­ли­те тре­ба да се про­би­јат низ дла­бо­ки ка­лиш­та, ре­чи­си и ка­ко да го не­ма.
И ко­га е су­во, жи­те­ли­те не се ра­ат би­деј­ќи, ка­ко што ка­жу­ва­ат, се ду­шат во пра­ши­на ко­ја се кре­ва на си­те стра­ни.
"Не­ка из­ле­зат над­леж­ни­те да ја ас­фал­ти­ра­ат це­ла на­сел­ба, а не са­мо де­ло­ви би­деј­ќи, по се­кој дожд, ние то­не­ме. Сра­мо­та", ве­лат ае­род­ром­ци.
Проб­ле­мот со поп­ла­ве­на­та на­сел­ба бе­ше те­ма на раз­го­вор и на пос­лед­на­та сед­ни­ца на Со­вет. Со­вет­ни­ци­те по­ба­раа гра­до­на­чал­ни­кот да го ас­фал­ти­ра прис­та­пот до на­сел­ба­та и да им ги скра­ти ма­ки­те на жи­те­ли­те со кои се­кој­днев­но се со­о­чу­ва­ат.
"На­вис­ти­на има проб­лем во Ре­он­ски цен­тар, и пла­ни­ра­ме да го ре­ши­ме што по­бр­зо", од­го­во­ри Ко­нев­ски.
Ре­он­ски цен­тар се гра­ди ве­ќе не­кол­ку го­ди­ни. Пред не­кол­ку ме­се­ци во на­сел­ба­та бе­ше пуш­те­на во упот­ре­ба згра­да­та за мла­ди брач­ни па­ро­ви, а во тек е из­град­ба­та на дет­ска гра­дин­ка.

http://vest.com.mk/?ItemID=AB1390B2A987B2478D0509C0C066C93A

Не е точно дека единствениот пат не е асфалтиран. Од кај В.С.Бато едниот од двата влеза е со асфалт. Од страна на бул. Србија влезот единствениот не е асфалтиран, ама господата ги мрзи да заокружат сто метра, па шират невистини. Неблагодарно е да се зборува вака во ситација кога се гради булеварот и кога еве денеска приметив дека во рамките на булеварот е опфатен и влезот према населбата.


Edited by lslcrew - 05-Mar-2010 at 17:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 15-Mar-2010 at 23:18
ГРАЃАНИТЕ ОД РЕОНСКИ ЦЕНТАР АЕРОДРОМ РЕАГИРААТ
Објектите се ѕидаат врз градежен отпад

Елена Мачевска

Огромни купишта од шут се создаваат на секој чекор во Реонскиот центар во Аеродром, реагираат жителите што живеат во околните згради. Според нив, од секој нов објект што се гради во нивна непосредна близина, градежниот отпад се фрла на тоа место затоа што на тој простор има ископано дупки поради изградбата на нови згради во овој дел од општината. Реонскиот центар до пред извесно време беше едно од најзапуштените места во општината и во негово заживување многу малку се инвестираше. Сепак, во последниот период на тоа место се градат огромен број станбени згради, а од страна на Општината на овој простор е најавена и изградба на зграда на општинската администрација, основно училиште и градинка. Поради ваквата градежна офанзива која владее во центарот, како што тврдат надлежните, тешко може да се контролира исфрлањето на целиот градежен отпад што секојдневно се создава. Сепак, граѓаните сметаат дека надлежните институции треба да воведат ред околу создавањето на дивите депонии кои се строго забранети. - Секој ден се натрупуваат се поголеми количества шут. Мора надлежните да ја решат ваквата состојба што е можно поскоро затоа што после наместо да го исфрлат создадениот шут, истиот се рамни и на него никнуваат нови објекти - вели жител од Реонскиот центар. И од Општина Аеродром не негираат дека на тоа место се насобира шут. Тие само кратко ни одговорија дека на посоченото место во Реонски центар Аеродром, шутот кој се насобира во последниот период се рамни бидејќи теренот се подготвува за изградба на основно училиште во согласност со проектот, во соработка со Министерството за образование. Во меѓувреме се прават и геомеханички испитувања на носивоста на теренот. Од ЈП „Комунална хигиена“, пак, не знаеја да ни кажат дали закопувањето на градежниот шут, односно неговото мешање со земја, е дозволено и тоа на места каде што подоцна е предвидено да се гради. - Немам информации дали шутот може да се срамнува со земја, односно дали тоа е дозволено. Инаку, строго е забрането да се создаваат диви депонии од градежен шут. Ваквите остатоци од градежни материјали задолжително мора да се носат на депонијата „Дрисла“ - вели Катерина Лаова, портпаролка на ЈП „Комунална хигиена“. Таа вели дека иако сите граѓани знаат дека исфрлањето шут на недозволени места е казниво со закон, сепак ретко кој ги повикува комуналните екипи да го соберат создадениот отпад. За расчистување на дива депонија создадена од градежен отпад, екипите на ова комунално претпријатие наплатуваат по 1.080 денари за товарен кубен метар. Во Законот за јавна чистота, пак, јасно стои дека е забрането фрлање градежен материјал, како и палење, закопување и уништување на истиот. Доколку Законот се прекрши, следуваат казни од 1.000 до 2.000 евра за фирма, како и за трговец-поединец, а за граѓаните кои фрлаат шут на недозволена локација е пропишана казна од 50 евра.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1968&ArticleID=136322
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 16-Mar-2010 at 00:43
Видете сега, знаеме сите дека јавната чистота во поглед на гардилиштата е на ниско ниво, но и овие граќани мора да бидат свесни дека се вселиле во населба што сеуште е во изградба и уште доста години ќе биде. Се работи за урбанистички незаокружена населба па дури и да живееа во таква повторно одвреме на време ќе се јават вакви појави. Мора да се искорени таа себичност кај нас што владее, "јас се вселив и сега гајле ми понатаму, мене мирна глава да ми биде."
Back to Top
davce99 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote davce99 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 17-Mar-2010 at 22:41
Decki abe imate informacija koga ke gi prodavaat ovoa stanovite za mladi brachni parovi pomina povekje od mesec dena kako objavija a i ednata zgrada e zavrshena a aber nemaOhno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 26-Mar-2010 at 19:36
Originally posted by davce99

Decki abe imate informacija koga ke gi prodavaat ovoa stanovite za mladi brachni parovi pomina povekje od mesec dena kako objavija a i ednata zgrada e zavrshena a aber nemaOhno


Дали се работи за овие:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=630&PID=61771#61771

?


Edited by Cloverstack - 26-Mar-2010 at 19:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 27-Mar-2010 at 19:43
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 27-Mar-2010 at 20:33
Според мене е пристојна. Ми се допаѓа.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 28-Mar-2010 at 22:04
Fossil zar so vakvi zgradi treba da bideme zadovolni, spored mene ova e zgrada radi reda
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 28-Mar-2010 at 22:27
Nisto novo vo gradeznistvoto,isti zgradi ko pred 30 godini samo malku posareni.Skapi bez kvalitet ,dali moze nekoj da mi objasni kako e so izolacija vo vakvi novoizgradeni zgradi.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 29-Mar-2010 at 15:15

Па во врска со изолацијата на ново изградените згради можам да кажам дека се слаби, нормално не сум ја проверил на сите згради, но претпоставувајки од нивните инвеститори кој за да заштедат на пари ставаат или воопшто не ставаат некоја квалитетна изолација. Во една зграда становите се преградини со гипс картон така да изолацијата гледано од термички и од звучен аспект беше сиромашна, повеке мојата монтка има изолација отколку тие преградни ѕидови.

Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 30-Mar-2010 at 13:33
najaven e oglas za utre sreda 31.03.10!
Back to Top
kruno View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kruno Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 30-Mar-2010 at 13:42
 za stanovite za mladi   najaven e oglas za utre sreda 31.03.10
zgradava  ima megu stanovite i kon hodnik sendvic sid so tervol 3cm, nadvoresno demit 5cm,(da bil 10 moze podobro )
 Ima li nekoi standardi za termo - zvucna izolacija sto mora da se poctuvaat ili
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 08-Aug-2010 at 22:35

Срџан Адамович

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.