build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 01-Feb-2013 at 01:27
Знам за таа сервисна улица уште пред да ја исцртаат во новиот план ,зборував за внатре во коцката помеѓу сите згради но сега гледам на планов дека таму стои паркинг,мала пешачка улица и нешто што не го разбирам...
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 01-Feb-2013 at 09:21
Мислам дека Реонски Центар Аеродром е добра копија на населба Јане Сандански. Единствено ако добро приметив последен пат кога бев тука некако фали паркинг простор...можеби дека не е се доизградено па за тоа.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 01-Feb-2013 at 14:13
Originally posted by NoName

Мислам дека Реонски Центар Аеродром е добра копија на населба Јане Сандански. Единствено ако добро приметив последен пат кога бев тука некако фали паркинг простор...можеби дека не е се доизградено па за тоа.

хмм не те разбирам како мислиш копија на Јане Сандански кога двете немаат скоро ништо заедничко.
Паркинг простор фали насекаде низ Општина Аеродром и тоа е далеку од решено во Реонски Центар бидејќи ниту за веќе изградените згради паркинзите не се асфалтирани или пак обележани а од друга страна Реонски центар е оставен со само еден влез/излез на Видое Смилески Бато и еден квази излез накај населбата Лисиче кој го асфалтирале пред година дена (но не игра голема улога поради фактот дека низ населбата улиците се ископани и се преправаат).
Некој згради имаат подземни гаражи и надземни нивни паркинзи како што претходно пратив слика од еден од нив кој не се користи заради уништениот пристап ,но како што може да се види и кај другите згради нивните сопствени надземни паркинзи не се користат доволно.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 01-Feb-2013 at 14:28

Морам да кажам дека паркингот во Аеродром генерално е катастрофа. Пред неколку години не беше така. На непроширени паркинзи имаше доволно простор за сите коли... Денес, проширени паркинзи, едвај можеш да се разминеш... Незнам кога и како луѓево испокупуваа толку многу коли од еднаш.... а проблемот е алармантен во некои делови на Ново Лисиче... таму... незнам... а влезеш у паркинг неможеш да излезеш... лавиринти...  

Баш од сабајле... баш кај мене едно јети застанато на излез... ај некако се протнав... И одам после во Ново Лисиче... е тогаш ми се стемни... прво скроз, ама буквално скроз... ај што беше тесно... туку... паркирани коли ги блокираа тие мини-раскрници во паркинзите.... па сум одел скроз до крај на паркингот... па полукружно назад.... 

Ист е проблемот и кај влезот на бензиската на Лукоил... иако тоа е грешка на Лукоил... а еднаш ми се има десено исто така на излезот од паркингот близу Лукоил за малку да поткачам кола на некој кретен... ја паркирал на излезот... и ај што ја паркирал... ја паркирал косо... а во истата таа ситуација од паркирани коли во средина има простор од едвај 2 и пол метри за да се протнеш... за да излезеш...

Малку оф-топик... Карпош не е поарен... 

Истото и пред малку кај Лептокарија, на Никола Русински... ќе полудев... се паркирав што се паркирав... одсабајлечки не беше проблем... беше растеретено... Ама накај 1 и пол... одам да си одам накај дома... кога гледам некој кретен, сељак, идиот застанал и ја оставил така колата една кола позади мене... ај што неа и уште една друга скроз ги блокира... ми блокира и мене излез... дека таму на косо се паркира... едвај некако ја извадив... таму е буквален хаос... и мислам дека има најмногу идиоти што возат таму... прво... Никола Русински е еднонасочна... а кретени одат во спротивна насока... второ... каминони за дотур, или некои застанати коли.... ја блокираат цела улица.... па од две ленти... по средина мора да возиш... и кога на тоа ќе му додадеш она погоре што го кажав за возење во обратна насока... незнам дали можете да замислите... 



Edited by FoSsiL - 01-Feb-2013 at 14:34
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 10-Feb-2013 at 20:15
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 18-Feb-2013 at 13:14
Originally posted by daci92

За на крај последниот објект што го сликав пред да си одам дома (само 50тина метри подалеку ) . Објектот е на БортаС ,се работи за Стамбено-комерцијална зграда слична како таа позади нејзе (на ТИМС Инженеринг каде што се наоѓа Рамстор).


Зградата од далечина:





Ова се сликите што ги направив тој ден ,доколку треба нешто подетално или повеќе слики слободно кажете, јас ќе известувам за промените колку што можам.

Сега поминав покрај овој објект и почна да си ја добива фасадата односно веќе е ставен лепакот на целата фасада и очекувам ако биде добро времето деновиве да почне да се нанесува бојата ,не носев апарат за да сликам но ако поминам подоцна ќе ја сликам дефинитивно.
Еден плус на зградава е што воведоа некој ред за клима уреди ,односно нема повеќе бушење ѕидови за инсталации и капење од цревата на глава на некого, сето тоа е решено со поставени канали за инсталација (односно ќе донесат они кабли) и одводен канал од секое место за клима уред убаво наместено за да не се познава многу цревото од климата.
Ама сепак ќе видиме какви луѓе ќе се доселат бидејќи видовме што се случува со зградите во Станбена населба Лисиче.
Иначе едно нешто што ме изнервира кај оваа зграда е покривот ,ставија темно кафен лимен кров иако на рендерот е светло сив и зградата до неа (ТИМС) е со светло сив а требаше да бидат исти....

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 21-Feb-2013 at 03:47
Даци пошто гледам дека си доста запознаен со ситуацијата овде (а најверојатно и живееш негде во аеродром) кажи ми дали имаш информации за што е наменето земјиштето помеѓу новите школо и градинка што се градат и бул.Србија, дали ќе биде само паркинг, некој парк или пак нешто друго?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 21-Feb-2013 at 15:03
Имам некаде погоре пишано дека живеам во Реонски Центар.
Според првичниот ДУП направен за време на првиот Градоначалник на Аеродром таму стои Објект за образование (В1 шифра) исто и според новите ДУПови (правени 2009-2011) и кога сите тие беа презентирани беше кажано дека таму ќе биде ново Средно Училиште во Општина Аеродром.
Е сега треба нови планови да се носат наскоро бидејќи според ГУПот Реонски Центар претрпе неколку измени така да ќе видиме што ќе биде намената отпосле но мислам дека ќе остане Средно Училиште или можеби некоја библиотека или нешто слично.

Ова е последен ДУП издаден 2011 ако не се лажам : http://aerodrom.gov.mk/tl_files/za%20opstina/generalni%20podatoci/urbanistichki%20planovi/RcAerodromUEA.jpg
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 08-Mar-2013 at 16:50
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 10-Apr-2013 at 15:50
Многу мал напредок од надвор на новите згради кој се градат во Реонски, еве една слика од автобус сликана пред неколку часа.



Исто така од пред неколку дена во Реонски се менува фасадата на деловната зграда во која се сместени супермаркетите.
Не сум сигурен дали ќе се менува целата фасада или некој од приватниците кој ги имаат супермаркетите решил да ја смени фасадата од неговата страна ,но неверувам дека би добиле дозвола за ова второто од општината.
Инаку конечно ова се случува ,бидејќи баш овој дел од фасадата беше најлош со многу графити и потемнета боја.



Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 12-Apr-2013 at 18:41
Како што кажав во една тема денеска бев на фотосесија ,самата сесија беше наменета за Реонски центар Аеродром па така тука ќе има најмногу слики (вкупно 37 ако не се лажам) и ќе се обидам да ги групирам по 5-7 на пост за да не бидат премногу наеднаш.

Најпрво ќе започнам од најблиската зграда до мене односно зградата на БОРТАС Инженеринг која се наоѓа позади Рамстор односно зградата на ТИМС Инженеринг.
Мене лично не ми прават мерак фасадата и кровот бидејќи очекував да биде како на рендерот односно исти или слични како на соседната зграда, повелете вие сами кажете го своето мислење (за рендерот можете да го најдете во некој од моите претходни постови).





Намерно сликана слика од поблиску за да се види дека клима уредите се поставуваат од самиот инвеститор , се работи за Горење клима уреди од тоа што можев да видам.







Поради објавување на целината на следниот објект ќе биде поставен во посебен пост, а овој завршува токму тука.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 12-Apr-2013 at 18:52
Овој пост е наменет конкретно за деловната зграда во Реонски центар. Во претходен пост ставив една слика каде што се гледа дека е започната реконструкција на фасадата, сега имам повеќе слики и информации а исто така и две слики за тоа како треба да изгледаат две страни од објектот. Најпрво ќе ги поставам сликите од „рендерите“ а потоа сликите направени од објектот , инаку според информациите добиени од работниците објектот ќе се реконструира целосно но засега имаат информации како треба да изгледаат само две страни (тие што ќе ги пуштам) ,а за тоа кој инвестира и која фирма работи заборавив да прашам ..

Сликите од „рендерите“:




А еве ја моменталната состојба:






Кога ќе ги завршат комплетно овие две страни и ќе започнат со другите две ако имам време и информации ќе направам слики од останатиот дел и рендери.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 12-Apr-2013 at 19:09
Ај во еден пост да ги сместиме и Градинката и Училиштето (мислам дека овие ќе бидат последни слики од градинката бидејќи денеска видов дека веќе функционира односно имаше луѓе кој си работеа внатре ,не сум сигурен но мислам дека беа жени).

Од градинката:
Една од напред



и една скроз од позади



Од училиштето:

















Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 12-Apr-2013 at 19:20
Продолжуваме понатаму.
На зградите од надвор неможе да се види некој голем напредок но колку што успеав да видам поради непогодните временски услови се работело на внатрешноста (не некој од зградите можеше да се види од надвор) ,а на една зграда нема скоро никаков напредок ако се споредат сликите со претходната фотосесија.

Одиме со сликите по ред како што се сликани:















Продолжуваме во другиот пост.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 12-Apr-2013 at 19:29
Во овој пост ќе има 9 слики затоа што се последни а несакам да ги делам на два поста за да не правам мислења без потреба.
Зградата која се појавува на следните 3 слики е таа што нема скоро никаков напредок од претходната фото сесија ,не ја знам причината ,а на објектот денес можев да забележам само 2-3 работници кој седеа на една од терасите ,можеби и можат да се забележат на сликите.
ПС: се извинувам однапред за политичката пропаганда но немав време да ја цензурирам.



















Ова беа последните фотографии од оваа сесија (неколку беа попатно избришани поради дублирање или селектирање од албумот кој го направив).
Па ајде повелете сега со коментарите за развитокот на овој дел.

Поздрав,
Даци.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 12-Apr-2013 at 19:52
Аеродром-бетонска џунгла
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 12-Apr-2013 at 20:03


Аеродром има најголем број на објекти од висока градба во цела Македонија, ако не и заедно
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 12-Apr-2013 at 20:36
Јас ќе кажам само браво daci92 растур направи со сликиве,да имавме поевеќе членови како тебе на форумов ќе беше далеку побогат.
Само продолжи така.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 12-Apr-2013 at 21:09
Оваа локација Реонски- Станбена нас. Лисиче ми е баш кај мене па за кратко време (час-два) можам да ги поминам цели и да направам убави фотографии затоа и имам толку фотографии но тоа само кога имам време за да поминам и да сликам.
Не носам често апарат со мене инаку ќе фотографирав и во други делови на Скопје од каде што знам дека нешто се работи, а нема слики.
Инаку благодарам и се надевам дека ќе имам почесто слободно време (и апарат) за да можам да сликам.

ПС: погледнете ја 5тата слика од доле нагоре на последниот пост со слики убаво и кажете ми дали ви личи на рендер бидејќи вака кога ќе ја погледнам од сонцето и самите бои на зградата повеќе ми изгледа како рендер на сликата отколку како реална зграда.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 13-Apr-2013 at 02:23
daci, колку што можам да видам на сликите, зарем градинката нема ограден двор?

Досега не сум видел градинка без ограден двор и доколку овде тоа е случај се надевам што побрзо ќе се направи, особено со оглед на состојбата на околината.



Originally posted by daci92

ПС: погледнете ја 5тата слика од доле нагоре на последниот пост со слики убаво и кажете ми дали ви личи на рендер бидејќи вака кога ќе ја погледнам од сонцето и самите бои на зградата повеќе ми изгледа како рендер на сликата отколку како реална зграда.
Стварно личи малку нереално и компјутерски генерирано. Еве ја кропнав малку и сега без деловите што ја издаваат дека не е рендер, на прв поглед повеќе заличува... уште да можев да ја отстранам бандерата, сигурно некој ќе се излажеше
Туку оваа на АДСДП ли е? Ако да, тогаш дури и ваква каква што е за никаде, пак е чекор напред во однос на тие претходните белите.



Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.129 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.